Φωτογραφία & Ταξίδι: απόλαυση ή υπαρξιακό πρόβλημα;

kemcap

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
γαυδος
ζησε το παρον και οταν γερασεις κοιταξε τις φωτογραφιες που τραβηξες

Έχετε νιώσει ποτέ στα ταξίδια σας ότι προσπαθείτε υπερβολικά να φωτογραφίσετε τοπία, ανθρώπους, στιγμές;

Ανήκουμε σε μια κατηγορία ανθρώπων που δεν φωτογραφίζει μόνο τις "αναμνηστικές" πόζες, αλλά απολαμβάνει τη φωτογράφηση ως ένα κομμάτι του ταξιδιού.

Μήπως όμως προσπαθώντας να αποτυπώσουμε τα πάντα σε ένα ταξίδι μας με τη φωτογραφική μας μηχανή, τελικά "χάνουμε" τις στιγμές που φωτογραφίζουμε; δηλαδή κρατάμε την ανάμνηση με τη φωτογραφία αλλά δε "ζούμε" τη στιγμή;

Τι λέτε;
τα πολλα λογια ειναι περιτα.
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Θα συμφωνησω με τους περισσοτερους, οτι χαρη αργοτερα βλεπουμε τις φωτογραφιες και θυμομαστε καταστασεις και φασεις. Τον τελευταιο καιρο εγω παιρνω φωτογραφιες τυχαιες, απο ανθρωπους που βλεπω στο δρομο και μου φαινονται ενδιαφεροντες και δεν επικεντρωνομαι τοσο στα μνημεια, αυτα μπορω να τα βρω στο ιντερνετ οσο θελω. Ειναι οι ανθρωποι που κανουν τη διαφορά!
 

eleni84

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη !
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό !!!!!!!!!!!!
Ειμαι φωτογραφος και δεν εχω παει ποτε μου ταξιδι χωρις φωτ.μηχανη ..δε μπορω να φανταστω καν πως μπορει να ειναι ..αλλα μου εχει τυχει περιπτωση φωτογραφιζοντας συνεχεια κ με τετοια συχνοτητα που εχασα ενα ολοκληρο ταξιδι ..δε το εζησα (απο τον ενθουσιασμο μου και θέλοντας να αποτυπώσω ολα αυτα που εβλεπαν τα ματια μου )...απο τοτε υπαρχει ενα μετρο αλλα ποτε χωρις !!..η αληθεια ειναι πως συχνα με απατα η μνημη μου κ ξεφυλλίζω αλπουμ και θυμαμαι τα παντα !
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από πρόσφατο ταξίδι στο Παρίσι με τη γυναίκα μου και σε 9 μέρες διαμονή έβγαλα περί τις 1.000 φωτογραφίες καθώς και μερικά βιντεάκια με το τηλεφωνό μου. Τώρα κάθε φορά που αναπολώ το Παρίσι ανασύρω στον υπολογιστή τις φωτογραφίες μας και αναβιώνουμε ξανά τις ωραίες μας στιγμές. Η γυναίκα μου ήταν λιγάκι αρνητική ειδικά στα βίντεο που τράβαγα στην Ντισνευλαντ γιατί μου έλεγε ότι χάνω στιγμές και κάτι από τη μαγεία αλλά όταν γυρίσαμε και θυμόταν πράγματα από τα διάφορα παιχνίδια του πάρκου μου έλεγε ότι καλά έκανα και τράβαγα. Βέβαια είμαι και λάτρης της φωτογραφίας αλλά μπορώ να πω ότι αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο κουβάλημα της μηχανής αλλά αργότερα θα αποζημιωθείς.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Δεν θα μπορουσα να παω διακοπες χωρίς φωτογραφική.. Ειναι τοσο μαγικά κάποια μέρη που πιστευω ειναι αδυνατο να τα χορτάσει το ματι αν δεν τα ξαναδεις με την ηρεμία σου αργότερα! :) Απλά οι μικρές compact μερικές φορές δεν καλυπτουν, απτην άλλη να κουβαλάς ολόκληρη γκουμούτσα με φακους κλπ σιγουρα δεν βολεύει..
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Κι εγω παντα με φωτογραφικη. Μια φωτογραφια μετα απο καιρό δινει ωθηση στη φαντασια σου να επαναφερει στο προσκηνιο τη στιγμη...
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν θα μπορουσα να παω διακοπες χωρίς φωτογραφική.. Ειναι τοσο μαγικά κάποια μέρη που πιστευω ειναι αδυνατο να τα χορτάσει το ματι αν δεν τα ξαναδεις με την ηρεμία σου αργότερα! :) Απλά οι μικρές compact μερικές φορές δεν καλυπτουν, απτην άλλη να κουβαλάς ολόκληρη γκουμούτσα με φακους κλπ σιγουρα δεν βολεύει..
Μια μικρή SLR με ένα μόνο φακό all around (μεγάλο zoom) :D και ένα τσαντάκι μέσης που θα τη χωράει ίσα ίσα είναι το καλύτερο. Αφού τραβάς που τραβάς κάποιες φωτογραφίες αξίζει να αποζημιωθείς από το αποτέλεσμα :). Ειδικά τώρα που οι καινούργιες ενσωματώνουν και βίντεο HD σε απαλλάσσουν και από το κουβάλημα μιας βιντεοκάμερας :clap:.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Tαξιδι χωρις φωτογραφικη...???Μπα δεν θα παρω!Δεν νομιζω πως υπαρχει κατι καλυτερο απο το να βλεπεις μετα απο καιρο στιγμες που εχεις ζησει,ανθρωπους που περασαν διπλα σου,φυσιογνωμιες..Που σου φερνουν στο μυαλο εκεινες τις μερες..Το δευτερο μετα απο τις φωτογραφιες για μενα ειναι τα μαγνητακια στο ψυγειο!Τωρα το μετρο ειναι σιγουρα ενα θεμα αλλα και για τον καθενα ειναι διαφορετικο..Μαλλον πρεπει να λυσω το θεμα της παρεας που με ακολουθει και οχι το θεμα του μετρου!
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
...Το δευτερο μετα απο τις φωτογραφιες για μενα ειναι τα μαγνητακια στο ψυγειο...
Το θέμα είναι ότι τώρα με τα inox ψυγεία έχουμε ένα πρόβλημα με τα μαγνητάκια που δεν κολάνε :(.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μην παρεις Inox!!Πιστευω ειναι ενας σοβαρος λογος τα μαγνητακια ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom