Φωτογραφία & Ταξίδι: απόλαυση ή υπαρξιακό πρόβλημα;

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπράβο ρε anny! To ίδιο ακριβώς κάνει και η γυναίκα μου. Απολαμβάνει τα τοπία και εγώ κλακ-κλουκ με τη μηχανή:xmas_evil:! Ευτυχώς στο τελευταίο ταξίδι κάπως το μοιράσαμε.
Πάντως γενικά μετριάσαμε τις πολλές φωτογραφίες. Παλιότερα βγάζαμε αρκετά πιο πολλές. Αυτό που μας άλλαξε είναι όταν αρχίσαμε να εκτυπώνουμε για τα άλμπουμ. Ξέρεις στον υπολογιστή, μπορείς να δεις 600 πχ φωτο, γρήγορα και λίγο αδιάφορα. Όταν όμως εκτυπώσεις (για μένα το πολύ 160 φωτο) θα διαλέξεις τις καλύτερες και θα τις προσέχεις καλύτερα!

Πες στη γυναίκα σου ότι την καταλαβαίνω απόλυτα. Εσείς βέβαια, νομίζετε ότι δεινοπαθούμε με το να είμαστε υπομονετικές στο πλάι σας, αλλά ίσα - ίσα, έχουμε με τον τρόπο αυτό την ευκαιρία να αποτυπώσουμε στο μυαλό μας πιό εύκολα και για περισσότερο χρόνο τις εικόνες που βλέπουμε.:xmas_cool:

Εμείς πάλι, τις φωτογραφίες δεν τις έχουμε μετριάσει, συνεχίζουμε να τραβάμε άπειρες. Απλά το "άθλημα" θέλει καλές επιδόσεις και στο μετά. Δηλαδή πολύ καλή επιλογή για το ποιές θα τυπωθούν, οι οποίες συμφωνώ ότι δεν πρέπει να είναι πάρα πολλές. Συνήθως, τα διλήμματα είναι δύσκολα για το ποιές θα "αφήσεις έξω", αλλά με το χρόνο και την εξάσκηση γίνεσαι ολοένα και καλύτερος. :xmas_biggrin:
 

karajohn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ
Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στη κάμερα παρά στη φωτογραφική. Αυτός που τραβάει με τη κάμερα η αλήθεια είναι οτι χάνει στιγμές. Η φωτογραφία όμως είναι μαγεία. Και δεν μιλάμε απλά να φωτογραφίζεις τα κλασικά αξιοθέατα (που χρειάζεται κι αυτό) αλλά να απαθανατίζεις στιγμές, εικόνες από την καθημερινότητα του τόπου που βρίσκεσαι. Επίσης συμφωνώ οτι είναι καλό να φωτογραφίζει κανείς και πέρα απο τα ταξίδια. Έχω πετύχει απίστευτες εικόνες εντελώς τυχαία και έχω πει πολλές φορές αν είχα τη φωτογραφική μαζί μου.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στη κάμερα παρά στη φωτογραφική. Αυτός που τραβάει με τη κάμερα η αλήθεια είναι οτι χάνει στιγμές. Η φωτογραφία όμως είναι μαγεία. Και δεν μιλάμε απλά να φωτογραφίζεις τα κλασικά αξιοθέατα (που χρειάζεται κι αυτό) αλλά να απαθανατίζεις στιγμές, εικόνες από την καθημερινότητα του τόπου που βρίσκεσαι. Επίσης συμφωνώ οτι είναι καλό να φωτογραφίζει κανείς και πέρα απο τα ταξίδια. Έχω πετύχει απίστευτες εικόνες εντελώς τυχαία και έχω πει πολλές φορές αν είχα τη φωτογραφική μαζί μου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Είμαι από αυτούς που κοιτάνε πολλές φορές σε τυχαίες μέρες και στιγμές τις φωτογραφίες τους από παλιότερα ταξίδια, οπότε δε μπορώ χωρίς φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν το κουράζω ούτε εγώ το θέμα, δε τραβάω ποτέ πάνω από 20-30 φωτογραφίες τη μέρα, γιατί με ενοχλεί να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι για να απαθανατίσω το παραμικρό.
Να πω κι εγώ την θέση μου: "Είμαι από αυτούς που κοιτάνε πολλές φορές σε τυχαίες μέρες και στιγμές τις φωτογραφίες τους από παλιότερα ταξίδια, οπότε δε μπορώ χωρίς φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν το κουράζω ούτε εγώ το θέμα, δε τραβάω ποτέ πάνω από 20-30 φωτογραφίες τη μέρα, γιατί με ενοχλεί να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι για να απαθανατίσω το παραμικρό" :xmas_cheesygrin: μα αφού ακριβώς αυτό πιστεύω!! Τα video από την άλλη έχουν μανούρα. Το αποτέλεσμα όμως των προσεγμένων video δίνουν άλλη αίσθηση. θυμάστε τον jose που επέστρεψε από Κρήτη και Ελβετία και μας παρέθεσε τα video του; Μετά από κάποια χρόνια, θα είναι απόλαυση να τα ξανά παρακολουθείς. ενώ οι φωτογραφίες που είναι πιο εύκολα προσβάσιμες, μετά από αρκετές θεάσεις (με φίλους και γνωστούς) φθίνουν στα μάτια μου.
Και τέλος: όταν είχα πάει στο peles στην sinaia (Ρουμανία) έβγαζα φωτογραφίες σαν τρελός. όταν τελείωσα, έκατσα σε ένα παγκάκι και χάζευα το μουσείο επί κανα τέταρτο. τότε και μόνο τότε πραγματικά το έζησα και το αποτύπωσα στο μυαλό μου. όχι με φευγάτες ματιές μέσα από τον φακό. όλα σε μέτρο λοιπόν
 

karajohn

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ
Να πω κι εγώ την θέση μου: "Είμαι από αυτούς που κοιτάνε πολλές φορές σε τυχαίες μέρες και στιγμές τις φωτογραφίες τους από παλιότερα ταξίδια, οπότε δε μπορώ χωρίς φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν το κουράζω ούτε εγώ το θέμα, δε τραβάω ποτέ πάνω από 20-30 φωτογραφίες τη μέρα, γιατί με ενοχλεί να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι για να απαθανατίσω το παραμικρό" :xmas_cheesygrin: μα αφού ακριβώς αυτό πιστεύω!! Τα video από την άλλη έχουν μανούρα. Το αποτέλεσμα όμως των προσεγμένων video δίνουν άλλη αίσθηση. θυμάστε τον jose που επέστρεψε από Κρήτη και Ελβετία και μας παρέθεσε τα video του; Μετά από κάποια χρόνια, θα είναι απόλαυση να τα ξανά παρακολουθείς. ενώ οι φωτογραφίες που είναι πιο εύκολα προσβάσιμες, μετά από αρκετές θεάσεις (με φίλους και γνωστούς) φθίνουν στα μάτια μου.
Και τέλος: όταν είχα πάει στο peles στην sinaia (Ρουμανία) έβγαζα φωτογραφίες σαν τρελός. όταν τελείωσα, έκατσα σε ένα παγκάκι και χάζευα το μουσείο επί κανα τέταρτο. τότε και μόνο τότε πραγματικά το έζησα και το αποτύπωσα στο μυαλό μου. όχι με φευγάτες ματιές μέσα από τον φακό. όλα σε μέτρο λοιπόν
Aυτό που πρέπει σίγουρα να δεχτούμε είναι οτι υπάρχουν λάτρεις της φωτογραφίας και άλλοι που είναι οπαδοί του βίντεο. Αυτό που πρέπει να προσέχουμε όλοι μας είναι οτι όλα είναι ωραία αρκεί να μη χάνουμε την ουσία, που είναι να ζεις τη στιγμή. Δηλαδή να μη φτάσουμε στο σημείο να γυρίσουμε απο ένα προορισμό και να τον γνωρίσουμε τελικά από τις φωτογραφίες και το βίντεο που τραβήξαμε.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να πω κι εγώ την θέση μου: "Είμαι από αυτούς που κοιτάνε πολλές φορές σε τυχαίες μέρες και στιγμές τις φωτογραφίες τους από παλιότερα ταξίδια, οπότε δε μπορώ χωρίς φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν το κουράζω ούτε εγώ το θέμα, δε τραβάω ποτέ πάνω από 20-30 φωτογραφίες τη μέρα, γιατί με ενοχλεί να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι για να απαθανατίσω το παραμικρό" :xmas_cheesygrin: μα αφού ακριβώς αυτό πιστεύω!
Μεγάλη αυτοπειθαρχία οσφρίζομαι :xmas_mrgreen: Μα καλά πώς τα καταφέρνεις και βγάζεις ΜΟΝΟ 30 φωτογραφίες τη μέρα;;; :xmas_rolleyes: Να μούλεγες 30 το πρωί, 30 το μεσημέρι, 30 το βράδυ, να πω μάλιστα!!! :xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:

Ευτυχώς που έχουνε βγει και οι ψηφιακές φωτογραφικές γιατί παλιότερα με τα φιλμ και την εμφάνιση γυρίζαμε ταπί από τις διακοπές και περιμέναμε να μαζέψουμε κάποια αρκετά χρήματα για να εμφανίσουμε τα δημιουργήματά μας!
Πω, πω τι μου θύμισες τώρα!!! Η αλήθεια είναι ότι τότε το σκεφτόμουν πολύ πριν πατήσω το κουμπάκι της φωτογραφικής, ενώ τώρα καθόλου... και να μη βγει η φωτογραφία καλή τη διαγράφω και ούτε γάτα ούτε ζημιά :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: Ήθελα ένα κάρο λεφτά για να εμφανίσω 15 φιλμ 35άρια. Και πολλές φορές αφού τις εμφάνιζα ανακάλυπτα ότι οι φωτογραφίες δεν ήταν και τόσο καλές :xmas_evil:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Lalibela;130702 Κάνει η μηχανή αυτή για Ινδία?...θέλω να βγάλω πρόσωπα βλέμματα χρώματα....! Μην πάω Ινδία και πάθω καμιά νίλα και γυρίσω πίσω με βλακίες φώτο.Βοηθείστε please.[/quote said:
καλημερα και καλη χρονια σε ολους... στην ινδια σιγουρα θα βγαλεις πολλες και ενδιαφερουσες φωτογραφιες...θα ελεγα παρα πολλες καθως εχω παει δυο φορες με παρεα εκτος πρακτορειου..η γνωμη μου ειναι οτι η μικρη κομπακτ μηχανη σε βοηθαει στην μεταφορα και στο γεγονος οτι βγαζεις φωτο χωρις να γινεις αντιληπτος η δε μεγαλη εχει αλλα πλεονεκτηματα αλλα και ...βαρος πολυ...στην δικη σου περιπτωση κανε μερικες φωτογραφισεις στο παρκο της γειτονιας σου και εαν μεινεις ευχαριστημενη τοτε με το χαμογελο ξεκινα και καλα να περασεις...:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχεις δίκιο Αντώνη, αυτό το θέμα υπάρχει και εδώ: http://www.travelstories.gr/%F6%F9%...%E9%E1%EA%FC-%F0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1%3B.html
Μπράβο, το ξέθαψες μάλλον και τώρα το βρίσκω και εγώ στα αδιάβαστα μηνύματα. Καταφέραμε πάντως να ανοίξουμε το ίδιο θέμα 2 φορές, άσχετα ότι κάποιος είπε οτι υπάρχει ήδη το θέμα! Είμαστε απίστευτοι............
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω κάπου και να μην έχω τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου. Ανατρέχοντας στις φωτογραφίες θυμάμαι με νοσταλγία γεγονότα και καταστάσεις, ή ανακαλύπτω πράματα τα οποία εκ πρώτης όψεως δεν είχα αντιληφθεί! Για παράδειγμα φωτογράφιζα σπίτια στο Γερολιμένα στη Μάνη και κοιτάζοντας τη φωτογραφία παρατήρησα ότι ο παππούς μας παρατηρούσε με κυάλια!!!!:xmas_cheesygrin:
 

Attachments

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδία σκέφτομαι για Ινδία αρχές Γενάρη,έχει η μητέρα μου μια φωτ.μηχανή ,την είχε πάρει την άνοιξη ..είναι ψηφιακή sony γύρω στα 300 ευρώ δεν έχω το μοντέλο τώρα αν όμως το χρειάζεστε να σας το γράψω...
Κάνει η μηχανή αυτή για Ινδία?...θέλω να βγάλω πρόσωπα βλέμματα χρώματα....!
Είμαι άσχετη αλλά επειδη Ινδία δεν πας κάθε χρόνο σκοπευω να εξασκηθω (με λίγη βοήθεια) τι μου προτείνετε ?
Υπάρχει συγκεκριμένος τύπος μηχανης που πρέπει να έχω πχ φακό μεγάλο κλπ.
Αν γράφω πατάτες sorry αλλά δεν ξέρω πολλά.
Είχαν οι γονείς μου παλία μια canon με φιλμ και μετά από χρόνια χρησιμοποιoύσα μια ψηφιακή sony ενός φίλου αλλά έβγαζα πολλές κουνημένες....δεν τα πηγαινα καλά με φωτισμούς....τον σκύλο πχ τον έβγαζα με γυαλιστερό τρίχωμα και μου έλεγε ο φίλος μου να το βγάλω να φαίνεται ματ και δεν μπορούσα.
Μην πάω Ινδία και πάθω καμιά νίλα και γυρίσω πίσω με βλακίες φώτο.Βοηθείστε please.
Τα ρασα δεν κανουν τον παπά. Ειτε εχεις πανακριβη μηχανη ειτε τη φτηνοτερη αν δεν εξασκηθεις στη φωτογραφιση και γιατι οχι, αν δεν διαβασεις καποιο βιβλιο για τη φωτογραφια, ο σκυλος θα συνεχισει να βγαινει γυαλιστερος.
Διαβασε βιβλια, βγες με τη μηχανη σου σε δρομους χωρια και πλατειες, εξασκησου, δειχνε τις φωτογραφιες σου για να ακους γνωμες και να εισαι σιγουρη πως το τελικο αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει.
Υπαρχουν πολλα βιβλια για αρχαριους, απο τα καλυτερα ειναι καποιες εκδοσεις του National geographic στα ελληνικα που μπορεις να τα βρεις σε κεντρικα βιβλιοπωλεια. Σε αυτα θα βρεις απαντησεις και για τους τυπους
φωτ.μηχανων και για τα υπερ-κατα του καθενα.

Φυσικα γενικος κανονας ειναι οτι η φωτο της φτηνοτερης slr δεν συγκρινεται με αυτην της ακριβοτερης compact, ειδικα σε δυσκολο φως.
 

babbism

Member
Μηνύματα
51
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
οπου τυχει...
Ταξίδι-Όνειρο
παντού...
και μπειτε και www.dpgr.gr, με απειρες συμβουλές & φωτογραφίες.μάλιστα υπάρχει ειδικό φορουμ για ταξίδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom