Φωτογραφία & Ταξίδι: απόλαυση ή υπαρξιακό πρόβλημα;

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Είναι γεγονός οτι ο ανθρώπινος εγκέφαλος κάθε πληροφορία μετά την πρωτεύουσα χρήση της την αποθηκεύει σ'αυτό που ο κόσμος ονομάζει ''πίσω μέρος '' του μυαλού.Και για να την ανακαλέσει χρειάζεται ένα ερέθισμα.Όσο περισσότερο αργεί αυτό το ερέθισμα τόσο περνάει στη σφαίρα της λήθης.Έτσι λοιπόν μια φωτογραφία μπορεί να αποτελέσει το ικανό και αναγκαίο παράγοντα να μην γίνει γκρίζα μια ταξιδιωτική εμπειρία αλλά να παραμένει πάντα ζωντανή.Παν μέτρον άριστον όμως
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το θεμα ειναι αν σου αρεσει να φωτογραφιζεις. Αν ναι το κανεις παντου οχι μονο στα ταξιδια. Για να γινω πιο συγκεκριμενος στην ερωτηση σου, οχι δεν μετανιωνω και δεν χανω στιγμες απο τη ζωη μου γιατι αγαπαω τη φωτογραφια και εχω μαθει να ζω αρκετα πραγματα βλεποντας τα μεσα απο το φακο της μηχανης. Δεν χανω στιγμες, αντιθετα οι εικονες μου φρεσκαρουν μνημες που η καθημερινοτητα προσπαθει να σβησουν.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εννοειται πως πρεπει να ανατρεχουμε και να θυμομαστε τις ωραιες στιγμες της ζωης μας ,που συνηθως αυτες αποθανατιζουμε...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η μισή ζωή μου είναι να φωτογραφίζω και η υπόλοιπη να βλέπω αυτά που φωτογραφίζω!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η μισή ζωή μου είναι να φωτογραφίζω και η υπόλοιπη να βλέπω αυτά που φωτογραφίζω!!!
Καλοοοοοοοοό!!! :xmas_lol: Για μένα ταξίδι χωρίς άφθονο φωτογραφικό υλικό δεν υπάρχει. Τραβάω απίστευτα πολλές φωτογραφίες οι οποίες όμως με βοηθούν να κρατώ στη μνήμη μου ολοζώντανες τις εικόνες που είδα κι έζησα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου. Δε νιώθω ότι χάνω κάτι από τη μαγεία του ταξιδιού φωτογραφίζοντας συνεχώς, κάτι το οποίο νιώθω, αντιθέτως, όταν τραβάω βίντεο. Γι' αυτό και τώρα πια αποφεύγω το βίντεο και συνήθως περιορίζομαι μόνο σε λίγων δευτερολέπτων βιντεάκια τα οποία μάλιστα τραβάω με τη φωτογραφική μου μηχανή.

Πολλές φορές ανατρέχω στις φωτογραφίες μου και μου αρέσει να ταξιδεύω και να ονειρεύομαι μέσα απ' αυτές. Συχνά μου "υπενθυμίζουν" πρόσωπα και γεγονότα που διαφορετικά θα είχα ξεχάσει. Κατά συνέπεια για μένα δεν τίθεται καν το ερώτημα "Ταξίδι με φωτογραφική μηχανή ή χωρίς" γιατί ποτέ δε θα μπορούσε να υπάρξει ταξίδι μικρό ή μεγάλο, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό χωρίς τη φωτογραφική μου μηχανή.
Το ξέρω ότι συχνά οι γύρω μου εκνευρίζονται, αλλά τι να κάνουμε, ο καθένας με το χούι του! :xmas_mrgreen:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ταυτίζομαι απόλυτα με την προλαλήσασα!Ανατρέχω πολλές φορές στα αρχεία μου όταν θέλω να ταξιδέψω νοερά!Είναι απίστευτη η χαρά μου όταν φωτογραφίζω στις εκδρομές μου!Κάποιες φωτό τις έχω βάλει προφύλαξη οθόνης στον υπολογιστή και έτσι μου δίνεται η δυνατότητα να ταξιδέυω καθημερινά...
Ευτυχώς που έχουνε βγει και οι ψηφιακές φωτογραφικές γιατί παλιότερα με τα φιλμ και την εμφάνιση γυρίζαμε ταπί από τις διακοπές και περιμέναμε να μαζέψουμε κάποια αρκετά χρήματα για να εμφανίσουμε τα δημιουργήματά μας!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Νομίζω ότι είμαι από τους "τυχερούς" που απολαμβάνουν το ταξίδι και με τους δύο τρόπους. Τί θέλω να πω. Ο καλός μου φωτογραφίζει σχεδόν ασταμάτητα, εγώ ακολουθώ απολαμβάνοντας τα αξιοθέατα και τα τοπία με τα ματάκια μου και λίγο μέσα από το φακό της δεύτερης μηχανής.
Στο τέλος, έχω πάρα πολλές εικόνες και αναμνήσεις καταγεγραμμένες στο σκληρό δίσκο του μυαλού μου, αλλά ταυτόχρονα και σε αυτόν του υπολογιστή.

Μπορώ άνετα και συχνά να ανατρέξω ξανά και ξανά στα πλήθη φωτογραφιών μας, που άλλες μπαίνουν στα άλμπουμ, άλλες στους τοίχους του σπιτιού μας, άλλες τυπώνονται σε βιβλία και άλλες μένουν για πάντα στον υπολογιστή.:xmas_smile:

Το μόνο που ποτέ δε με συγκίνησε και δε μου κίνησε το ενδιαφέρον, είναι το βίντεο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το μόνο που ποτέ δε με συγκίνησε και δε μου κίνησε το ενδιαφέρον, είναι το βίντεο.
Ούτε και μένα anny !!!
φωτογραφία και παλι φωτογραφία!!!!
καλό back up παιδιά και σίγουρο σε πολλές αποθήκες!!!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω ότι είμαι από τους "τυχερούς" που απολαμβάνουν το ταξίδι και με τους δύο τρόπους. Τί θέλω να πω. Ο καλός μου φωτογραφίζει σχεδόν ασταμάτητα, εγώ ακολουθώ απολαμβάνοντας τα αξιοθέατα και τα τοπία με τα ματάκια μου και λίγο μέσα από το φακό της δεύτερης μηχανής.
Στο τέλος, έχω πάρα πολλές εικόνες και αναμνήσεις καταγεγραμμένες στο σκληρό δίσκο του μυαλού μου, αλλά ταυτόχρονα και σε αυτόν του υπολογιστή.

Μπορώ άνετα και συχνά να ανατρέξω ξανά και ξανά στα πλήθη φωτογραφιών μας, που άλλες μπαίνουν στα άλμπουμ, άλλες στους τοίχους του σπιτιού μας, άλλες τυπώνονται σε βιβλία και άλλες μένουν για πάντα στον υπολογιστή.:xmas_smile:

Το μόνο που ποτέ δε με συγκίνησε και δε μου κίνησε το ενδιαφέρον, είναι το βίντεο.

Μπράβο ρε anny! To ίδιο ακριβώς κάνει και η γυναίκα μου. Απολαμβάνει τα τοπία και εγώ κλακ-κλουκ με τη μηχανή:xmas_evil:! Ευτυχώς στο τελευταίο ταξίδι κάπως το μοιράσαμε.
Πάντως γενικά μετριάσαμε τις πολλές φωτογραφίες. Παλιότερα βγάζαμε αρκετά πιο πολλές. Αυτό που μας άλλαξε είναι όταν αρχίσαμε να εκτυπώνουμε για τα άλμπουμ. Ξέρεις στον υπολογιστή, μπορείς να δεις 600 πχ φωτο, γρήγορα και λίγο αδιάφορα. Όταν όμως εκτυπώσεις (για μένα το πολύ 160 φωτο) θα διαλέξεις τις καλύτερες και θα τις προσέχεις καλύτερα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.974
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom