Φωτογραφίες και Βιντεο από ταξίδια!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν εκτυπώνω τακτικά, πρόσφατα τύπωσα δύο φωτογραφίες μου από την καλιφόρνια σε καμβά και τις κρέμασα στο σαλόνι που ήταν άδειοι οι τοίχοι, και έφτιαξα και ένα photobook με στιγμές από το 2013 (κυρίως των παιδιών) που το έστειλα ως χριστουγεννιάτικο δώρο στους γονείς στην Ελλάδα.

Παρότι μου αρέσει πολύ να βλέπω φωτογραφίες εκτυπωμένες, το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχεις κάπου να τις κρεμάσεις/ τοποθετήσεις, καταλήγουν σε κάποιο συρτάρι χωμένες.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
δεν εκτυπώνω ούτε εγώ φωτογραφίες.Όμως μετά από χρόνια τα ψηφιακά αρχεία, όσα buckup και να κάνουμε μπορεί απλά να μην τα ανοίγουμε και κάποια στιγμή να ξεχαστούν. Ενώ οι εκτυπωμένες φωτογραφίες θα είναι πάντα εκεί, σκονισμένες στο συρτάρι και κάποιο παιδί μας, εγγόνι μας θα τις δει.Είμαι στην φάση που αναπαλαίωσα φωτογραφίες του παππού και του προπάππου και ίσως για αυτό το σκέφτομαι έτσι.
Έχω καταλήξει στο να φτιάξω ψηφιακά άλμπουμ με τις καλύτερες στιγμές, αλλά και αυτά έχουν μειονεκτήματα συγκριτικά με την κλασική εκτύπωση.
hydronetta σε ποια πλατφόρμα δημιουργείς τα photobooks?
Πειραματίζομαι στο http://gr.foto.com/en/default.asp, πολύ καλό ποιοτικά είναι το http://www.photobook.gr/ αλλά τσιμπημένο,και όταν θέλω να εκτυπώσω περίπου 10 άλμπουμ δεν βγαίνει το κοστολόγιο.
Μενεγάκη σε ρόλο γλάστρας ε? και η Κρίστη στον τροχό της τύχης.Θα επιλέξω όμως την Ζέτα ως τσαούσα.:icon_lol::icon_lol:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Βίντεο δεν τραβάω στα ταξίδια. Όσον αφορά στις φωτό, μέχρι πριν 3-4 χρόνια επέλεγα καμιά 30ριά από κάθε ταξίδι τις οποίες τύπωνα και έβαζα σε άλμπουμ. Με τα χρόνια γέμισε το σπίτι από άλμπουμ, οι τελευταίες που τύπωσα βρίσκονται χύμα κάπου στο σπίτι, οπότε το έκοψα αυτό. Βρίσκονται όλες σε εξωτερικό σκληρό.Α, και μέχρι πριν 3-4 χρόνια τις "'έκαιγα" και σε dvd. Το βαρέθηκα και αυτό. Πρέπει όμως κάτι να τις κάνω όλες για να μην τις χάσω αν πάθει κάτι ο σκληρός δίσκος!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προτίμησα εταιρείες εξωτερικού λόγω κόστους. Μετα από αναζήτηση για κριτικές στο ιντερνετ κατεληξα στην mypictales χωρίς όμως να εχω ακόμα στα χέρια μου αποτελέσματα καθώς το δουλεύω ακόμα. Δέυτερη επιλογή η blurb.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Βλέπω πως το mypictales είναι αμερικάνικο και δείχνει ότι οι αποστολές γίνονται από ΗΠΑ με Fedex. Με το τελωνείο τί θα κάνεις?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α πάντα τις εκτυπωνω γιατι δεν εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά μέσα αποθήκευσης στο πέρασμα του χρόνου. Φίλοι κομπιουτεράδες μου έχουν πει άλλωστε οτι τα μέσα αυτά δεν έχουν τόσο μεγάλη ιστορία που να ξερουμε ποσο αντεχουν και δεν θελω να μεινω χωρις αναμνησεις. Τις αποθηκευω κιολας αλλα τις εκτυπωνω. Αυτο τις κανει και πιο προσβασιμες σε φιλους και λοιπα οταν θελω να τις δειξω.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Από κάθε ταξίδι εκτυπώνω μερικές φωτογραφίες, τις πιο εντυπωσιακές (κατ' εμέ).
Τις υπόλοιπες τις γράφω σε DVD (2 αντίγραφα για κάθε ταξίδι) και τις αποθηκεύω και σε 2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους. Ελπίζω πως έτσι δεν θα χάσω τις φωτογραφίες μου.
Τα βίντεο δεν τα έχω και πολύ σε εκτίμηση :icon_biggrin: και έτσι απλά τα γράφω σε ένα DVD.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Έχω μια παλιά βιντεοκάμερα Sony με κασέτα surer 8, ξέρει κανένας κάποιο πρόγραμμα που θα μπορώ να "περάσω" το βίντεο στο pc, να το μετατρέψω δηλαδή σε ψηφιακό για να μπορώ μετά να το επεξεργαστώ;;;;;:rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω μια παλιά βιντεοκάμερα Sony με κασέτα surer 8, ξέρει κανένας κάποιο πρόγραμμα που θα μπορώ να "περάσω" το βίντεο στο pc, να το μετατρέψω δηλαδή σε ψηφιακό για να μπορώ μετά να το επεξεργαστώ;;;;;:rolleyes:
Premiere pro
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom