Φωτογραφίες και Βιντεο από ταξίδια!

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Βιντεο + φωτογραφιες απο το 2004 και μετα που αρχισα να μπαινω στον ψηφιακο κοσμο αποθηκευονται ταυτοχρονα σε 3 εξωτερικους δισκους, η αναλυση που τραβαω δεν επιτρεπει την αποθηκευση σε υπολογιστη.Ανα τριετια αγοραζω και εναν νεο δισκο και αντικαθιστω τον παλιοτερο. Θεωρω απιθανο να χαλασουν και οι 3. Εκτυπωνω επιλεκτικα τις καλυτερες κατα την υποκειμενικη γνωμη μου σε μεγεθος Α4 μετα απο μικροδιορθωσεις με το Lightroom. Συνηθως μονος μου γιατι τα περισσοτερα φωτογραφεια που θελουν να το παιζουν εργαστηρια τυπωνουν φωτογραφιες για τα μπαζα (αν εχει κανεις να μου προτεινει κανεναν πραγματικο επαγγελματια ειναι ειλικρινα ευπροσδεκτος).
Για επεξεργασια βιντεο χρησιμοποιω το Final Cut Pro X.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Οι φωτογραφίες αποθηκεύονται σε δύο εξωτερικούς δίσκους μετά από σχετικό ξεσκαρτάρισμα, δεν εκτυπώνονται σχεδόν ποτέ αλλά έχω φτιάξει κάποια φωτογραφικά άλμπουμ με το blurb και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Τώρα είμαι στην αναζήτηση προγράμματος για επεξεργασία βίντεο, χρησιμοποιούσα το windows movie maker αλλά θέλω να το προχωρήσω λιγάκι.. Προτάσεις; (είμαι εντελώς άσχετη - διάβασα κάποιες κριτικές για τα προγράμματα που προτάθηκαν από τους συμφορουμίτες που δεν ήταν πολύ καλές, οπότε είμαι λιγάκι επιφυλακτική...)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εκτυπώνω κάποιες σχετικά πιο αντιπροσωπευτικές από κάθε ταξίδι και τις βάζω σε άλμπουμ για φίλους που ζητούν να τις δουν.Τις υπόλοιπες τις φυλάω σε στικάκια ή/και σε εξωτερικό δίσκο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κάποια πρόταση για ψηφιακό άλμπουμ; Να είναι καλό όμως όχι κάτι πρόχειρο; Έχει δοκιμάσει κανείς από το myikona;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Κάποια πρόταση για ψηφιακό άλμπουμ; Να είναι καλό όμως όχι κάτι πρόχειρο; Έχει δοκιμάσει κανείς από το myikona;
Έχω δοκιμάσει. Για την κατηγορία του καλό είναι.
Εχω κάνει και δώρο μάλιστα άλμπουμ γάμου και βάφτισης αλλά όλα τα σαλόνια τα έφτιαξα εγω από το photoshop.
Αν είσαι αρχάριος θα βγάλεις ενα καλουτσικο αποτέλεσμα αν ''παίξεις'' με τα δικά του εφέ. Για προσωπική χρήση καλό είναι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχω δοκιμάσει. Για την κατηγορία του καλό είναι.
Εχω κάνει και δώρο μάλιστα άλμπουμ γάμου και βάφτισης αλλά όλα τα σαλόνια τα έφτιαξα εγω από το photoshop.
Αν είσαι αρχάριος θα βγάλεις ενα καλουτσικο αποτέλεσμα αν ''παίξεις'' με τα δικά του εφέ. Για προσωπική χρήση καλό είναι.
Και γω για γάμο τα θέλω αλλά έχω ένα φίλο γραφίστα/φωτογράφο που θα κάνει τα σαλόνια και το στήσιμο. Μοιάζουν τουλάχιστον σε ποιότητα με αυτά που δίνουν, αν έχεις δει, σε διάφορα φωτογραφία για τον γάμο;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κάποια πρόταση για ψηφιακό άλμπουμ; Να είναι καλό όμως όχι κάτι πρόχειρο; Έχει δοκιμάσει κανείς από το myikona;
Έχω βγάλει αρκετά από myikona και το προτείνω αρκεί να βάλεις τα έξτρα, δηλαδή glossing στις σελίδες και βέβαια σκληρό εξώφυλλο. Μια επίσης καλή επιλογή είναι το http://www.printerpix.co.uk/
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Και γω για γάμο τα θέλω αλλά έχω ένα φίλο γραφίστα/φωτογράφο που θα κάνει τα σαλόνια και το στήσιμο. Μοιάζουν τουλάχιστον σε ποιότητα με αυτά που δίνουν, αν έχεις δει, σε διάφορα φωτογραφία για τον γάμο;
Αφού τα σαλόνια θα τα κάνει ειδικός θα βγεί καλό.Γιατί εκεί είναι η επιτυχία. Ναι θα είναι καλό. Επέλεξε συμπαγές εξώφυλλο και όχι δερμάτινο που και είναι φτωχό και δεν είναι δερμάτινο!

Η ποιότητα της εκτύπωσης δεν είναι ίδια πάντως να ξέρεις. Είναι αρκετά καλή, ίσως κανείς να μη παρατηρήσει ψεγάδι αλλά επειδή έχω δει κανονικά άλμπουμ γάμου δεν είναι ίδια.

Εγώ το επέλεξα λόγω τιμής. Γιατί το φωτογραφείο μου ζήτησε 200€ περίπου μόνο για την εκτύπωση (φαντάσου να έκαναν και τα σαλόνια) ενώ στο myikona βγήκε κάπου 80. Ανάλογα φυσικά τον αριθμό των σελίδων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αφού τα σαλόνια θα τα κάνει ειδικός θα βγεί καλό.Γιατί εκεί είναι η επιτυχία. Ναι θα είναι καλό. Επέλεξε συμπαγές εξώφυλλο και όχι δερμάτινο που και είναι φτωχό και δεν είναι δερμάτινο!

Η ποιότητα της εκτύπωσης δεν είναι ίδια πάντως να ξέρεις. Είναι αρκετά καλή, ίσως κανείς να μη παρατηρήσει ψεγάδι αλλά επειδή έχω δει κανονικά άλμπουμ γάμου δεν είναι ίδια.

Εγώ το επέλεξα λόγω τιμής. Γιατί το φωτογραφείο μου ζήτησε 200€ περίπου μόνο για την εκτύπωση (φαντάσου να έκαναν και τα σαλόνια) ενώ στο myikona βγήκε κάπου 80. Ανάλογα φυσικά τον αριθμό των σελίδων.
Ναι και εκεί αλλά και για το αλμπουμ αν θα είναι ραμμένο και με θερμοκόλληση γιατί φοβάμαι μην ανοίξει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι και εκεί αλλά και για το αλμπουμ αν θα είναι ραμμένο και με θερμοκόλληση γιατί φοβάμαι μην ανοίξει.
Πιστεύω είναι καλή η ποιότητα θερμοκόλλησης. Σκέψου τα άλμπουμ τα βλέπουν στην αρχή πολλές φορές και μετά κάθεται. Πόσο να ταλαιπωρηθεί. Το μοναδικό που μπορεί να αλλάξει με τα χρόνια είναι να ξεθωριάσει το εξώφυλλο σε περίπτωση που βάλεις φωτόγραφία.Πάντως το συμπαγές εξώφυλλο έχει πολύ καλή υφή.Μοιάζει καλής ποιότητας.Κάνε και glossy τις εσωτερικές σελίδες για μεγαλύτερη προστασία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κάποια πρόταση για ψηφιακό άλμπουμ; Να είναι καλό όμως όχι κάτι πρόχειρο; Έχει δοκιμάσει κανείς από το myikona;
Δες εδώ
έχουν βάλει photobooks του myikona σε προσφορά, η τελευταία επιλογή είναι η καλύτερη (από 63 ευρώ 36).. Είναι 40 σελίδων αλλά με έξτρα κόστος μπορείς να προσθέσεις κι άλλες κατά τον σχεδιασμό. Έχω φτιάξει το ίδιο για ταξίδι, η ποιότητα εκτύπωσης ήταν πολύ καλή, το εξώφυλλο ίσως να χρειαζόταν έξτρα προστασία.. Παλιά έφτιαχναν τα εξωφυλλα με άλλο χαρτί (κάπως σαγρέ) και ήταν καλύτερα..
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Έχω βγάλει αρκετά από myikona και το προτείνω αρκεί να βάλεις τα έξτρα, δηλαδή glossing στις σελίδες και βέβαια σκληρό εξώφυλλο.
Μια επίσης καλή επιλογή είναι το http://www.printerpix.co.uk/
Να επαναφέρω το θέμα, μιας και λόγω εγκλεισμού, ίσως είναι ευκαιρία να δημιουργήσουμε έντυπες τις αναμνήσεις μας από τα ταξίδια μας και όχι μόνο :clap: ......για τα γεράματά μας :haha:

Το https://www.myikona.gr/ δεν το έχω χρησιμοποιήσει .....

μου φαινόταν πιο ακριβό από το αγγλικό https://www.printerpix.co.uk/
που χρησιμοποιώ (έχω ήδη φτιάξει 10 photobooks από τα ταξίδια μου)
Κάποια tips για όποιον ενδιαφέρεται :
  1. Μην τρομάξετε με την τιμή που δίνει στο site του.... στην παραγγελία (όταν το τελειώσετε), κάντε χρήση κουπονιού που θα έχετε αγοράσει από το αγγλικό groupon. Συνολικά το κόστος (κουπόνι και μεταφορικά ) ανέρχεται στα 23 -27 ευρώ, για ένα άλμπουμ Α4- 100 σελίδες (ανάλογα το κουπόνι που θα βρείτε). Προσέξτε μόνο πότε λήγει το κουπόνι από την groupon.
  2. Ενδείκνυται άλμπουμ hardcover Α4 -100 σελίδων (1 φορά επέλεξα το leather cover, αλλά κατέληξα ότι μου αρέσει το hardcover μιας και βάζεις φωτο και στις εξωτερικές σελίδες)
  3. Η γραμματοσειρά που λειτουργεί καλά είναι Open Sans και μέγεθος 9άρι στα κείμενα (εντός) ή άντε 11άρι για εξώφυλλο
  4. Οργανώστε πρώτα τις φωτο στον υπολογιστή σας, με κατανομή για το πόσες και ποιες θα βάλετε στις σελίδες του
  5. Προσοχή μόνο .... το κάθε project (άλμπουμ), εάν δεν το έχετε επεξεργαστεί για ένα μήνα (συνήθως), το διαγράφει (εκτός κι αν εκκρεμεί η αποστολή του σε εσάς)
  6. Στις νορμάλ συνθήκες, σας αποστέλλεται σε 20-35 μέρες....
Για ότι άλλο, εδώ είμαι! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom