Ιταλία Φωτο-ιστορία: Ιταλία, Αύγουστος 2015

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
καμμία αντιρρηση οπως το λες.
διαφωνησα στη δηλωση σου οτι ως χωρα 'πηραμε την κουζινα τους και την εξλιξαμε προς το καλυτερο". εκτος αν ηταν ανεκδοτο γιατι μονο ετσι εχει νοημα τετοια δηλωση..

μα στη χωρα του cappuccino να παιρνεις φακελακια απο το σουπερ μαρκετ και να τα χτυπας σε μπουκαλι νερου? γουστα βεβαια. ίσως τα δικα μου να ειναι περιεργα..
1) Όχι, δεν είναι ανέκδοτο. Είναι προσωπική μου άποψη και την πιστεύω ακόμα. Το ιταλικό της Ελλάδας μου αρέσει περισσότερο απο το Ιταλικό της Ιταλίας. Απο την προσωπική μου εμπειρία θεωρώ οτι έχουμε εξελίξει την Ιταλική κουζίνα, ακόμα και η πίτσα κατά τη γνώμη μου είναι ωραιότερη με την αφράτη ζύμη. Εννοείται οτι είναι προσωπικά γούστα. Αν τύχει και ξαναπάω στη Ρώμη και φάω καλά προφανώς και θα αλλάξω άποψη, για την ώρα απο αυτό που έζησα, αυτό που λέμε value for money απλά δεν υπάρχει στη Ρώμη, αν πας χωρίς σχέδιο. Αλλά στην τελική γιατί να πρέπει να κάνω ολόκληρη επιχείριση απο πριν για το που θα φαω; Ή να είμαι όλη την ώρα στους δρόμους με το κινητό και το trip advisor; Θα έπρεπε να βρω έστω και ένα καλό "για φαγητό στο πόδι" όπως λεει κι ο Γιάννης.

2) Στη χώρα του καφέ δε φτιάχνουν κρύο καφέ. Αναφέρομαι στον κρύο καφέ. Ε και με 34 βαθμούς το καυτό εσπρεσάκι δεν πάει κάτω, πώς να το κάνουμε. Άρα; Φακελάκια σε παγωμένο νερό αυτοσχέδια. Μάλλον η Ελλάδα είναι πλέον η χώρα του καφέ για όλα τα γούστα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στη Νάπολη πάντως που βρέθηκα κατακαλόκαιρο είχα πετύχει σε καφετέρια κρύο εσπρέσσο, ο οποίος έμοιαζε με γρανίτα σε μέγεθος όμως εσπρεσσο. Δεν ήταν κακός. Ήταν δροσερός, τονωτικός αλλά λίγος. ;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επειδή είχα πάει στα ίδια μέρη Αύγουστο...πολύ σε καταλαβαίνω στο θέμα της ζέστης κ της έλλειψης κρύου καφέ!
Ναι όλα τα freddo είναι δικιά μας πατέντα κ επειδή το είχαμε πάρει απόφαση από το προηγούμενο ταξίδι μας είχαμε πάει οργανωμένοι αυτη την φορά.
Βέβαια επειδή ο καφές τους δεν συγκρίνεται (αλλά δεν αντέχεται ζεστος με 40 βαθμούς), τον απολαμβάναμε τα απογεύματα.
Για το φαγητό, νομίζω κ εγώ ότι στην Ρώμη αμα δεν πας διαβασμένος μπορείς να την πατήσεις. Αλλά αντίστοιχα, πόσες πιθανότητες έχει να φας καλά στο Μοναστηράκι?

Επίσης πολλοί περιμένουν αυτο που εδώ λέμε ιταλικό κ τους ξενίζει. (Ακόμα προσπαθώ να πείσω μια φίλη μου που λέει ότι η Ρώμη έχει άθλιο φαγητό επειδή δεν της άρεσε η καρμπονάρα με το αυγό, ότι τότε δεν φταίει η Ρώμη, αλλά ότι απλά δεν της αρέσει το ιταλικό).

& εγώ δεν νομίζω ότι το εξελίξαμε απλά ότι το φέραμε στα μέτρα μας. Κανονικά η κουζίνα τους βασίζεται στα 1-2 καλής ποιότητας υλικά. Το πραγματικό τους φαγητό το κατάλαβα σε ένα τυχαίο εστιατόριο σε χωριο της Τοσκάνης (colle val d'elsa), που δεν έχω φάει πιο νοστιμα Picci στην ζωή μου μόνο με 2 υλικά κ κρέας που όλη του η νοστιμιά οφειλόταν στην ποιότητα & στο ψήσιμο.

Πολύ ωραίες οι φωτο σου...περιμένουμε κ από τα υπόλοιπα!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, μας ταξίδεψες νοερά στην υπέροχη Αιώνια Πόλη! Περιμένουμε τις επόμενες!

Υγ: Αφού κάνεις τον κόπο και τα ανεβάζεις όλα αυτά, κάνε κι ένα μικρό να δεις καμιά πρόταση, μην πηγαίνεις ξιπόλητος στα αγκάθια βρε αδερφέ! :p
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Επειδή είχα πάει στα ίδια μέρη Αύγουστο...πολύ σε καταλαβαίνω στο θέμα της ζέστης κ της έλλειψης κρύου καφέ!
Ναι όλα τα freddo είναι δικιά μας πατέντα κ επειδή το είχαμε πάρει απόφαση από το προηγούμενο ταξίδι μας είχαμε πάει οργανωμένοι αυτη την φορά.
Βέβαια επειδή ο καφές τους δεν συγκρίνεται (αλλά δεν αντέχεται ζεστος με 40 βαθμούς), τον απολαμβάναμε τα απογεύματα.
Για το φαγητό, νομίζω κ εγώ ότι στην Ρώμη αμα δεν πας διαβασμένος μπορείς να την πατήσεις. Αλλά αντίστοιχα, πόσες πιθανότητες έχει να φας καλά στο Μοναστηράκι?

Επίσης πολλοί περιμένουν αυτο που εδώ λέμε ιταλικό κ τους ξενίζει. (Ακόμα προσπαθώ να πείσω μια φίλη μου που λέει ότι η Ρώμη έχει άθλιο φαγητό επειδή δεν της άρεσε η καρμπονάρα με το αυγό, ότι τότε δεν φταίει η Ρώμη, αλλά ότι απλά δεν της αρέσει το ιταλικό).

& εγώ δεν νομίζω ότι το εξελίξαμε απλά ότι το φέραμε στα μέτρα μας. Κανονικά η κουζίνα τους βασίζεται στα 1-2 καλής ποιότητας υλικά. Το πραγματικό τους φαγητό το κατάλαβα σε ένα τυχαίο εστιατόριο σε χωριο της Τοσκάνης (colle val d'elsa), που δεν έχω φάει πιο νοστιμα Picci στην ζωή μου μόνο με 2 υλικά κ κρέας που όλη του η νοστιμιά οφειλόταν στην ποιότητα & στο ψήσιμο.

Πολύ ωραίες οι φωτο σου...περιμένουμε κ από τα υπόλοιπα!
Σ'ευχαριστώ. Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι θα έπρεπε να μπορεις να φας και χωρίς να είσαι συνέχεια στο ιντερνετ για να δεις που μπορεις να βρεις καλό street food. Για καλό εστιατόριο το καταλαβαίνω, αλλά για μια πίτσα στο χέρι το βρίσκω απαραδεκτο. Στο Μοναστηράκι μπορείς να φας πολύ καλό φαγητό. Μοναστηράκι δεν είναι μόνο ο "Θανάσης". Σίγουρα μπορεις να φας και χάλια αλλα επιλογές υπάρχουν στις γωνίες χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερη έρευνα online, παρα μόνο μια μικρή βόλτα τριγύρω. :) Ξαναλέω οτι για παράδειγμα στη Βουδαπέστη φάγαμε σε υποτειθέμενα "τουριστικά" και γλύφαμε και τα δάχτυλά μας.

Παιδιά, η λύση είναι μια και πάρα πολύ απλή: παραγγέλνεις έναν ωραιότατο διπλό εσπρέσσο και προσθέτεις παγάκια...
χα χα, υπομονή να δεις τη φωτογραφία που θα ανεβάσω στη συνέχεια της ιστορίας!

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, μας ταξίδεψες νοερά στην υπέροχη Αιώνια Πόλη! Περιμένουμε τις επόμενες!

Υγ: Αφού κάνεις τον κόπο και τα ανεβάζεις όλα αυτά, κάνε κι ένα μικρό να δεις καμιά πρόταση, μην πηγαίνεις ξιπόλητος στα αγκάθια βρε αδερφέ! :p
Έχεις δίκιο, την πάτησα! Αλλά είμαι λάτρης της Ιταλικής κουζίνας και νόμιζα οτι δε θα εχω πρόβλημα. Δε φαντάστηκα οτι θα αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Όχι τουλάχιστον στο street food. Δεν πειράζει. Εμπειρία είναι κι αυτό και μεγάλο μάθημα φυσικά! :)
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Eγώ συμφωνώ με τον σαμιων αλλά συμμερίζομαι και καταλαβαίνω και τον Γιώργο για το πως το βίωσε αυτός και τι γνώμη σχημάτισε.

Σίγουρα δεν συμφωνώ οτι εξελίξαμε την Ιταλική κουζίνα αλλά την αλλάξαμε και την παραποιήσαμε γι'αυτό ο Ελληνας την έμαθε αλλιώς (υπάρχουν φυσικά και καλά Ιταλικά στην Ελλάδα). Όμως είναι θέμα γούστου αν σου αρέσει η ζύμη τσιγαρόχαρτο ή η ζύμη 5 εκατοστά! Προσωπικά λατρεύω τις υπερβολικά λεπτές ζύμες. Την αυθεντική καρμπονάρα με το αυγό τα σχολαστικά al dente ζυμαρικά. Εγώ. Όμως δεν μου κάνει εντύπωση αν οι άλλοι προτιμούν την ''ελληνική'' καρμπονάρα ή την ζύμη-ψωμί. Αλλά δεν είναι ιταλικά.

Και ναι στο Μοναστηράκι μπορείς να φας στο πόδι νοστιμότατα και στην τύχη. Ξαναλέω πως δεν είναι τυχαίο οτι όσοι πήγαν στη Ρώμη χωρίς έρευνα για το που θα φάνε έφαγαν χάλια. Όλοι και το ξέρω και από αρκετά δικά μου άτομα και σχεδόν όλοι στο φόρουμ τέτοια εμπειρία είχαν. Για μένα ακόμα και στο τουριστικό κέντρο που δεν είναι και μικρό θα πρεπε να βρίσκεις και εξαιρετικές επιλογές σε φαγητό στο πόδι και το χέρι! Να μην είναι γεμάτο μόνο με άνοστες και άθλιες επιλογές.

Στη Βενετία που ήταν το πρώτο μου ταξίδι όπου έφαγα ήταν στην τύχη. Τα του ποδιού ήταν άθλια, η μία οστερία για τα μπάζα, ένα μαγειρείο αξιοπρεπές και ένα εστιατόριο εξαιρετικό. Όλα στο κέντρο. Αλλά value for money λίγο δύσκολο να πετύχεις.

Για τον καφέ δεν εχω άποψη γιατί ούτε εξάρτηση έχω ούτε καν φιλική σχέση ειδικά με τους κρύους καφέδες.

Αν και αυτή η συζήτηση πάντα έχει ενδιαφέρον και έχει πυροδοτήσει πολλές διαφωνίες και στο παρελθόν νομίζω πως δεν πρέπει να γεμίσει την ιστορία του Γιώργου.

Αναμένουμε τη συνέχεια:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eθα πρεπε να βρίσκεις και εξαιρετικές επιλογές σε φαγητό στο πόδι και το χέρι! Να μην είναι γεμάτο μόνο με άνοστες και άθλιες επιλογές.
άθλιες επιλογες? διαβαζεις φορουμ? το er faciolaro που συζητειται σε αλλο θεμα πού ειναι? ενα σωρο εχουν προταθει. σε ακτινα 30 μετρων απο το Πανθεον να σου πω 3-4. ακομα και η Rampa (πιο κεντρο δεν γινεται, καιγεσαι...) ειναι αξιοπρεπες.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ούτε εμείς είχαμε ψάξει για μέρη για φαγητό όταν πήγαμε Ιταλία,αλλά κάθε άλλο παρά απογοητευμένοι μείναμε. Eίχαμε πάει σε μια osteria (έτσι λέγονται νομίζω αυτά τα μαγαζάκια) στην οποια φάγαμε μακαρονάδα που ήταν αρκετά καλή,έτσι πικάντικη που ήταν. Αναπόφευκτα είχαμε δοκιμάσει πίτσα και παγωτό από τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο αλλά ήταν αρκετά καλά! Αυτό το παγωτό ειδικά,ακόμα το θυμάμαι. Γενικά, όπου δοκίμασα παγωτό μου άρεσε πάρα πολύ,ειδικά στο Μιλάνο και στη Βενετία. Η πίτσα μου άρεσε πολύ περισσότερο εκεί από αυτό το πράγμα που αποκαλούμε πίτσα στην Ελλάδα. Εδώ η πίτσα είναι μόνο ζυμάρι γεμάτη στο λάδι και στο τυρί, εκεί σου έφερναν λάδι ξεχωριστά, αν ήθελες να βάλεις και είχε τοσο λεπτή ζύμη που έπρεπε να φας μια πίτσα ολόκληρη μόνος σου για να χορτάσεις. Είμαι αρκετά περίεργη με το φαγητό, οπότε δεν νομίζω ότι μου φάνηκε καλή επειδή έχω χαμηλά στάνταρντς :haha: Σίγουρα αν το είχα ψάξει,θα είχα βρει κάτι πολύ καλύτερο αλλά δεν έμεινα απογοητευμένη. (Αχ μου άνοιξε η όρεξη τώρα,είναι και η ώρα τέτοια...)
Καφέ κρύο είχα βρει στην Βενετία αλλά δεν ενθουσιαστηκα. Ο ζεστός cappuccino όμως ήταν υπέροχος.
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου! Ποια κάμερα χρησιμοποιείς;
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αρχικά μου έκανε εντύπωση που κάποιος δεν έφαγε καλά στη Ρώμη.Γιατί εγω απο την πιο μικρή τρύπα στο Trastevere που εφαγα pizza prosciutto φοβερή(ιταλική όχι ελληνική,δηλαδή αμερικάνικου τύπου)με μόνο 4-5€ ολόκληρη,μέχρι τα εστιατόρια,ακόμη και τα τουριστικά στην περιοχή του Pantheon και γενικά του κέντρου με φοβερό caccio al pepe,δεν σταματούσα να τρωω και να απολαμβάνω το φαγητό.Και ο καφές ο αληθινός πιστεύω ειναι ζεστός κι όχι ρόφημα καφέ.Οπως το πραγματικό γιαούρτι είναι το λευκό κι όχι τα επιδόρπια γιαουρτιού που κυκλοφορούν.
Μετά σκέφτηκα ότι κάποιος με απειρία στην πραγματική ιταλική κουζίνα ίσως δεν ευχαριστηθεί αμέσως το φαγητό του,γιατί στα περισσότερα τύπου ιταλικά εστιατόρια στην Ελλάδα κι όχι αυθεντικά ιταλικά,παραποιούν την ιταλική κουζίνα και σερβίρουν carbonara που κολυμπάει στην κρεμα γάλακτος και φυσικά μετα δε σε παίρνει ο ύπνος,και η pizza είναι μαλακή σαν μαξιλάρι κι όχι με ζυμάρι φρέσκο,καλά ανοιγμένο στον αέρα,να φας να ευχαριστηθείς και να χωνέψεις πανεύκολα.
Όσο για το παγωτό,εχω σταματήσει να τρωω ελληνικό παγωτό,με έντονα χρώματα,κρυστάλλους και φτιαγμένο με γάλα σκόνη,και ψάχνω να βρω αυθεντικό ιταλικό με φρέσκα υλικά,και χτυπημένο τόσο που να είναι πραγματικό gelato.
Εύχομαι την επόμενη φορά που θα ταξιδέψεις στην Ιταλία να ευχαριστηθείς πραγματικά καλό φαγητό,και να δοκιμάσεις αυθεντικές γεύσεις,εξάλλου όταν ταξιδεύουμε καλό είναι να ξεχνάμε τις συνήθειές μας και να εξερευνούμε εκτός από τα μέρη και τις τοπικές γεύσεις.Και να τρώμε όπου βλέπουμε ντόπιους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom