Τουρκία Φωτο-ιστορία Κωνσταντινούπολη: Στο σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εκτος απο το cemberlitas hamam η καπως ετσι που παραειναι τουριστικο υπαρχουν πολλα σε διαφορες περιοχες τοσο στην παλια πολη οσο και στο mpeioglou ψαξτε και θα βρειτε σε χαμηλες τιμες.ευκολα προσβασιμο το kadirga
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
πολυ ωραια ξεναγηση με τις περιγραφες πολυ ομορφες φωτογραφιες μολις γυρισαμε απο το τριημερο της απολριας ακολουθησαμε καποια απο τις περιγραφες ευχαριστουμε!!!!!!!!!!!!!θα συνιστουσα σε οποιον μενει ταξιμ μια επισκεψη στο ρουφ γκαρντεν του ιντερκοντινενταλ μερα η νυχτα ποτα απο 30-68 λιρες {λιγο ποτο στο ποτηρι} που εχει καταπληκτικη θεα του βοσπορου ΟΝΕΙΡΟ!!!!!1
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Μπράβο και πάλι μπράβο για τις φωτογραφίες και την γλαφυρή περιγραφή σου. Επέστρεψα και εγω μετά το τριήμερο της αποκριάς και οι εντυπώσεις είναι ανάμεικτες. Δεν λέω πως δεν μου άρεσε ως προορισμός αλλά και δεν ξετρελλάθηκα.
Πιστεύω οι περισσότεροι Ελληνες βλέπουν το συγκεκριμένο ταξίδι πολύ συναισθηματικά και δεν είναι αντικειμενικοί στις εντυπώσεις τους.
Μια σύγχρονη μεγαλούπολη με τρομερό μποτιλιάρισμα, με τις κλασικές τουριστικές παγίδες (παζάρι - capali carsi, αιγυπτιακή αγορά μπαχαρικών, κρουαζιέρες στο βρώμικο Βόσπορο, τους ντόπιους κράχτες και "κουμπάρους" ξεναγούς) και πολύ μαντήλα :) που σου κάθεται στο στομάχι (φαντάζομαι τι γίνεται στην Αγκυρα).
Το μόνο που αξίζει είναι η Αγία Σοφία ως αξιοθέατο και ο πύργος του Γαλατά. Απο εκεί και πέρα πρέπει να ανακαλύψεις μόνο σου περπατώντας στα σοκάκια της Πόλης τις ομορφιές και τις ασχήμιες της Πόλης, να επισκεφτείς τα ντόπια εστιατόρια, και να προσπαθήσεις να μιλήσεις με ντόπιους για να μπεις στο feeling της περιοχής.
Στα συν τα υπέροχα σιροπιαστά γλυκά τους (άπαιχτοι σε αυτό) και το φτηνό φαγητό λόγω ισοτιμίας (1 ευρώ ---> 6 τουρκικές λίρες), οι φρέσκοι χυμοί τους και το τσάι μήλο.
Στα πλην η αστυνομοκρατία (φανερή και μη) που δεν αφήνει τους ντόπιους να ανοιχτούν σε απλή συζήτηση με τους ξένους, η εξαθλιωτική φτώχια (πίσω απο τα ακριβά προάστια και πολυτελή αυτοκίνητα) και ο "υποχρεωτικός" εθνικισμός, κάθε κτήριο και μια σημαία....(απο ότι μάθαμε η ανάρτηση της Τουρκικής σημαίας είναι υποχρεωτική σε κάθε δημόσιο κτήριο και επιχείρηση ! )
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Μπράβο και πάλι μπράβο για τις φωτογραφίες και την γλαφυρή περιγραφή σου. Επέστρεψα και εγω μετά το τριήμερο της αποκριάς και οι εντυπώσεις είναι ανάμεικτες. Δεν λέω πως δεν μου άρεσε ως προορισμός αλλά και δεν ξετρελλάθηκα.
Πιστεύω οι περισσότεροι Ελληνες βλέπουν το συγκεκριμένο ταξίδι πολύ συναισθηματικά και δεν είναι αντικειμενικοί στις εντυπώσεις τους.
Μια σύγχρονη μεγαλούπολη με τρομερό μποτιλιάρισμα, με τις κλασικές τουριστικές παγίδες (παζάρι - capali carsi, αιγυπτιακή αγορά μπαχαρικών, κρουαζιέρες στο βρώμικο Βόσπορο, τους ντόπιους κράχτες και "κουμπάρους" ξεναγούς) και πολύ μαντήλα :) που σου κάθεται στο στομάχι (φαντάζομαι τι γίνεται στην Αγκυρα).
Το μόνο που αξίζει είναι η Αγία Σοφία ως αξιοθέατο και ο πύργος του Γαλατά. Απο εκεί και πέρα πρέπει να ανακαλύψεις μόνο σου περπατώντας στα σοκάκια της Πόλης τις ομορφιές και τις ασχήμιες της Πόλης, να επισκεφτείς τα ντόπια εστιατόρια, και να προσπαθήσεις να μιλήσεις με ντόπιους για να μπεις στο feeling της περιοχής.
Στα συν τα υπέροχα σιροπιαστά γλυκά τους (άπαιχτοι σε αυτό) και το φτηνό φαγητό λόγω ισοτιμίας (1 ευρώ ---> 6 τουρκικές λίρες), οι φρέσκοι χυμοί τους και το τσάι μήλο.
Στα πλην η αστυνομοκρατία (φανερή και μη) που δεν αφήνει τους ντόπιους να ανοιχτούν σε απλή συζήτηση με τους ξένους, η εξαθλιωτική φτώχια (πίσω απο τα ακριβά προάστια και πολυτελή αυτοκίνητα) και ο "υποχρεωτικός" εθνικισμός, κάθε κτήριο και μια σημαία....(απο ότι μάθαμε η ανάρτηση της Τουρκικής σημαίας είναι υποχρεωτική σε κάθε δημόσιο κτήριο και επιχείρηση ! )
Αρχικά σ'ευχαριστώ.

Περιγράφεις κομμάτια που υπάρχουν σε όλες τις μεγαλουπόλεις (τουριστικές παγίδες, μποτιλιάρισμα κλπ). Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν φτώχεια αλλά και πλούσιες περιοχές. Καπιταλισμός λέγεται.

Δεν ανήκω στους Έλληνες που βλέπουν συναισθηματικά το συγκεκριμένο ταξίδι. Δεν έχω καμία μανούρα με "περασμένα μεγαλεία", δεν το έχω καθόλου με τη θρησκεία, δε συγκινήθηκα καθόλου βλέποντας την Αγία Σοφία επειδή κάποτε ήταν βυζαντινή εκκλησία. Εντυπωσιάστηκα γιατί είναι ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό επίτευγμα για την εποχή του αλλά μέχρι εκεί. Έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι με πολύ χαμηλές προσδοκίες. Παρ'όλα αυτά, μαγεύτηκα από την αύρα και την ενέργεια αυτής της πόλης.

Οι σημαίες και εμένα μου έκαναν αρνητική εντύπωση, αλλά οκ, τι να κάνουμε τώρα. Αν ευθύνεται κάποιος για την στροφή προς το συντηρητισμό αυτός είναι ο πρόεδρός τους. Πολλοί φίλοι που επισκέπτονται χρόνια την Κων/πολη μου είπαν ότι έχει αλλάξει προς το χειρότερο και πίστεψέ με, αυτό είναι κάτι που δεν αρέσει ούτε στους περισσότερους ντόπιους.

Ο Βόσπορος δεν μου φάνηκε καθόλου βρώμικος. Μάλλον δεν έχεις επισκεφτεί τον Τάμεση ή το Σηκουάνα να δεις τι θα πει βρωμιά.

Για ποια "αστυνομοκρατία που δεν αφήνει τους ντόπιους να ανοιχτούν σε συζήτηση με τους ξένους" μιλάς; Με κούφανες. Ούτε στη Σαουδική Αραβία δε συμβαίνει αυτό που λες.

Γενικά έχω την αίσθηση πως είσαι λίγο προκατειλημμένος. Από την άλλη, το τι μας αρέσει είναι τελείως υποκειμενικό. Δεν είναι στάνταρ ότι θα ξετρελαθεί κάποιος με την Κων/πολη, όπως και με οποιαδήποτε άλλη πόλη στον κόσμο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αρχικά σ'ευχαριστώ.

Περιγράφεις κομμάτια που υπάρχουν σε όλες τις μεγαλουπόλεις (τουριστικές παγίδες, μποτιλιάρισμα κλπ). Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν φτώχεια αλλά και πλούσιες περιοχές. Καπιταλισμός λέγεται.

Δεν ανήκω στους Έλληνες που βλέπουν συναισθηματικά το συγκεκριμένο ταξίδι. Δεν έχω καμία μανούρα με "περασμένα μεγαλεία", δεν το έχω καθόλου με τη θρησκεία, δε συγκινήθηκα καθόλου βλέποντας την Αγία Σοφία επειδή κάποτε ήταν βυζαντινή εκκλησία. Εντυπωσιάστηκα γιατί είναι ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό επίτευγμα για την εποχή του αλλά μέχρι εκεί. Έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι με πολύ χαμηλές προσδοκίες. Παρ'όλα αυτά, μαγεύτηκα από την αύρα και την ενέργεια αυτής της πόλης.

Οι σημαίες και εμένα μου έκαναν αρνητική εντύπωση, αλλά οκ, τι να κάνουμε τώρα. Αν ευθύνεται κάποιος για την στροφή προς το συντηρητισμό αυτός είναι ο πρόεδρός τους. Πολλοί φίλοι που επισκέπτονται χρόνια την Κων/πολη μου είπαν ότι έχει αλλάξει προς το χειρότερο και πίστεψέ με, αυτό είναι κάτι που δεν αρέσει ούτε στους περισσότερους ντόπιους.

Ο Βόσπορος δεν μου φάνηκε καθόλου βρώμικος. Μάλλον δεν έχεις επισκεφτεί τον Τάμεση ή το Σηκουάνα να δεις τι θα πει βρωμιά.

Για ποια "αστυνομοκρατία που δεν αφήνει τους ντόπιους να ανοιχτούν σε συζήτηση με τους ξένους" μιλάς; Με κούφανες. Ούτε στη Σαουδική Αραβία δε συμβαίνει αυτό που λες.

Γενικά έχω την αίσθηση πως είσαι λίγο προκατειλημμένος. Από την άλλη, το τι μας αρέσει είναι τελείως υποκειμενικό. Δεν είναι στάνταρ ότι θα ξετρελαθεί κάποιος με την Κων/πολη, όπως και με οποιαδήποτε άλλη πόλη στον κόσμο.
Αρχικά μπράβο για την ιστορία σου. Και γενικά για όλες όσες έχεις γράψει.

Όμως φίλε μου συγγνώμη κιόλας..Όταν ένα μέρος δεν αρέσει σε κάποιον ή γράφει κάποια αρνητικά είναι προκατειλημμένος? Το ίδιο έγινε και με εμένα για το Βουκουρέστι. Έγραψα 5 στραβά και μόνο ξύλο δεν έφαγα. Όπως είπες και μόνος στο τέλος ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και με διαφορετικά γούστα. Μην βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε η εχουν αντίθετη άποψη από εμάς. Φιλικά τα λέω αυτά γιατί αρχίζει και γίνεται συνήθεια στο φόρουμ όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη να δέχεται σχολιασμούς.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Αρχικά μπράβο για την ιστορία σου. Και γενικά για όλες όσες έχεις γράψει.

Όμως φίλε μου συγγνώμη κιόλας..Όταν ένα μέρος δεν αρέσει σε κάποιον ή γράφει κάποια αρνητικά είναι προκατειλημμένος? Το ίδιο έγινε και με εμένα για το Βουκουρέστι. Έγραψα 5 στραβά και μόνο ξύλο δεν έφαγα. Όπως είπες και μόνος στο τέλος ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και με διαφορετικά γούστα. Μην βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε η έχουν αντίθετη άποψη από εμάς. Φιλικά τα λέω αυτά γιατί αρχίζει και γίνεται συνήθεια στο φόρουμ όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη να δέχεται σχολιασμούς.
Σε ευχαριστώ.
Η αίσθηση που μου άφησαν αυτά που γράφει ήταν αυτή, ότι έχει μια προκατάληψη. Δεν γίνεται να λες ότι σε ενοχλεί η μαντίλα ενώ ταξιδεύεις σε μια μουσουλμανική χώρα ή να χαρακτηρίζεις το Βόσπορο βρώμικο. Δεν είναι παραλία ή ποτάμι ο Βόσπορος. Στενό είναι που ενώνει τη θάλασσα του Μαρμαρά με τη Μαύρη Θάλασσα. Στο πλαίσιο που το έγραψε ήταν άσχετο (το ανέφερε σε σχέση με τις τουριστικές παγίδες).
Παρ'όλα αυτά, όπως είπα στο τέλος, το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Δεν έπεσα να φάω κανέναν. Κανένας δε γνωρίζει προσωπικά κανέναν εδώ, ούτε τίθεται θέμα ταμπέλας. Σχολιάζουμε και σχολιαζόμαστε από τα γραφόμενά μας. Όταν αυτό γίνεται με επιχειρήματα, ακόμα καλύτερα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όμως φίλε μου συγγνώμη κιόλας..Όταν ένα μέρος δεν αρέσει σε κάποιον ή γράφει κάποια αρνητικά είναι προκατειλημμένος? Το ίδιο έγινε και με εμένα για το Βουκουρέστι. Έγραψα 5 στραβά και μόνο ξύλο δεν έφαγα.
Λογικά δεν θα το ξεπεράσεις ποτέ αυτό :D

Το μόνο που αξίζει είναι η Αγία Σοφία ως αξιοθέατο και ο πύργος του Γαλατά.
Τώρα σοβαρά το εννοείς αυτό? Από ολόκληρή Κωνσταντινούπολη αυτά τα δυο αξιοθέατα? Το ότι η μαντήλα σου κάθισε στο στομάχι σίγουρα δείχνει προκατάληψη με τον μουσουλμανισμό και απορώ γιατί πήγες εφόσον σε χαλάει. Προφανώς και ο καθένας νοιώθει και αισθάνεται διαφορετικά έναν τόπο αλλά το ζητούμενο είναι να μην έχει αρνητισμό, να μην φοράει παρωπίδες, και να μην έχει προκατάληψη. Κι ούτε χρειάζεται να μιλήσεις με ντόπιους για να διαπιστώσεις αν σου αρέσει μια πόλη. Όσο για το ότι οι περισσότεροι Έλληνες βλέπουν το συγκεκριμένο ταξίδι πολύ συναισθηματικά και δεν είναι αντικειμενικοί στις εντυπώσεις τους, πιστεύω πως αυτό δεν ισχύει ούτε για το 5% όσων δηλώνουν γοητευμένοι με την Κων/πολη. Τώρα αν μιλάς γι'αυτούς που λένε ''πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικιά μας θα 'ναι'', ε υπάρχουν και ''αυτοί'' αναμεσά μας αλλά είναι η εξαίρεση!

Από κει και πέρα ότι έγραψε ο Γιώργος πιο πάνω με εκφράζουν απόλυτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Αρχικά μπράβο για την ιστορία σου. Και γενικά για όλες όσες έχεις γράψει.

Όμως φίλε μου συγγνώμη κιόλας..Όταν ένα μέρος δεν αρέσει σε κάποιον ή γράφει κάποια αρνητικά είναι προκατειλημμένος? Το ίδιο έγινε και με εμένα για το Βουκουρέστι. Έγραψα 5 στραβά και μόνο ξύλο δεν έφαγα. Όπως είπες και μόνος στο τέλος ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και με διαφορετικά γούστα. Μην βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε η εχουν αντίθετη άποψη από εμάς. Φιλικά τα λέω αυτά γιατί αρχίζει και γίνεται συνήθεια στο φόρουμ όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη να δέχεται σχολιασμούς.
"Πεσαν" να σε φανε οχι γιατι δε σ αρεσε η πολη αλλα γιατι ενω σ ειχαν προειδοποιησει για το καταλυμα σου και την περιοχη εσυ το διαλεξες και μετα εκανες παραπονα...βεβαια μετα η αληθεια ειναι οτι ξεφυγε το πραγμα οπως πολυ σωστα ειπες οτι συμβαινει τις τελευταιες φορες...σ ολα τα υπολοιπα παντως που λες ολοσωστος!οσο για την Κων/πολη εχω να παω χρονια αλλα απ οσο θυμαμαι πιο "βρωμικη" μου φανηκε η ανατολικη μερια της τουρκιας παρα η ιδια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ η συζήτηση για το Βουκουρέστι στην ιστορία του @georgeant για την Κωνσταντινούπολη να σταματήσει εδώ. Τα εκτός θέματα μηνύματα θα διαγράφονται.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Να προσθεσω κι εγω οτι οι περισσοτεροι στην Πολη δεν επικροτουν τα ακραια που κανει ο προεδρος τους.
Οσο για τη μαντηλα στην τουρκια πας,λογικο ειναι να τη δεις,δεν ησουν προετοιμασμενος;
 

dimitris zimaras

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε μήπως μπορώ να προμηθευτώ την κάρτα SIM και από το αεροδρόμιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom