Φωτο-ιστορία: Οδοιπορικό στην Ορεινή Αρκαδία

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άχαστη επιλογή η ορεινή Αρκαδία, τι να λέμε τώρα. Πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Με στεναχώρησες όμως με το δωματιάκι με του καφέδες και τα λουκουμάκια στην Μονή. Εμείς δεν το πήραμε χαμπάρι και φύγαμε...ακέραστοι. Αναγκαστικά....θα ξαναπάμε!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Άχαστη επιλογή η ορεινή Αρκαδία, τι να λέμε τώρα. Πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Με στεναχώρησες όμως με το δωματιάκι με του καφέδες και τα λουκουμάκια στην Μονή. Εμείς δεν το πήραμε χαμπάρι και φύγαμε...ακέραστοι. Αναγκαστικά....θα ξαναπάμε!

Αχ τι να κάνεις αναγκαστικά θα ξαναπάς ε; Σε λυπάμαι. Ε, κι εμείς χάσαμε το μαρμάρινο βιβλίο γιατί δεν πήγαμε στο συγκεκριμένο χωριό,οπότε κι εμείς θα "αναγκαστούμε"να ξαναπάμε. Τι να κάνεις....Ταλαιπωρία.:haha:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.756
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πανέμορφη ορεινή Αρκαδία και πανέμορφες οι φωτογραφίες σου!!!

Η μητέρα μου κατάγεται από ένα χωριό της Αρκαδίας (Δάρα είναι το όνομά του και οι ντόπιοι το αποκαλούν Έθνος Δάρα).
Η Βυτίνα απέχει από το χωριό περίπου 15 λεπτά και έχουμε 2 σπίτια εκεί. Ένα μέσα στο χωριό, το οποίο είναι πολύ παλιό, πέτρινο, όπου κατοικούσαν ο προπάππος και η πρόγιαγιά μου, ο παππούς μου και η γιαγιά μου στη συνέχεια και εκεί μεγάλωσε η μητέρα μου φυσικά.
Τα παιδικά μου καλοκαίρια τα πέρασα και εγώ εκεί και μου έχουν αφήσει τις ωραιότερες αναμνήσεις!

Το δεύτερο είναι νεότερο και βρίσκεται στον κάμπο της περιοχής, μόνο του.
Το μικρό σπίτι στο λιβάδι!!!

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου, μου ξύπνησαν πολύ ευχάριστες και συγκινητικές αναμνήσεις.

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, μεγαλώνοντας, έχω κάνει πολλές εξορμήσεις σε όλη την περιοχή και πραγματικά θεωρώ ότι είναι ένας τόπος πανέμορφος και ευλογημένος από πολλές και διαφορετικές πλευρές.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω μερικά ακόμα αξιόλογα χωριά, για τους μελλοντικούς επισκέπτες της ευρύτερης περιοχής. Κάποια είναι εξίσου γνωστά με αυτά που περιγράφεις στην ιστορία σου, κάποια άλλα ίσως είναι λιγότερο γνωστά.

Λοιπόν ας ξεκινήσω από τα Λαγκάδια, πατρίδα Αγωνιστών του 1821, αλλά και κτιστών με πλούσια αρχιτεκτονική παράδοση.
Καρύταινα με μεσαιωνικό κάστρο και το Ελληνικό με το πέτρινο γεφύρι του Λούσιου αλλά και την αρχαία Γόρτυνα με το Ασκληπιείο.
Αλωνίσταινα πολύ ορεινό χωριό στις πλαγιές του Μαινάλου.
Μαγούλιανα το υψηλότερο κατοικημένο χωριό της Πελοποννήσου αλλά και το Λεβίδι, πολύ κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο Μαινάλου, με το ωραίο φαγητό.
Κάψια για το υπέροχο σπήλαιο με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες.

Παρασύρθηκα όμως και καταχράστηκα πολύ χώρο από την ιστορία σου, γι' αυτό θα σταματήσω εδώ.
Η περιοχή είναι ανεξάντλητη και θα μπορούσα να γράφω ώρες.

Να' σαι καλά και καλά ταξίδια!!
Ευχαριστώ και πάλι
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Θυμάμαι είχε και πολύ καλές ταβέρνες με σπιτικό φαγητό στη Δημητσάνα και στα πέριξ. Ισχύει ακόμα;
Δεν φάγαμε πολύ έξω γιατί μαγειρεύαμε στο σπίτι, αλλά ότι φάγαμε ήταν πεντανόστιμο! Είναι όντως πολύ κοντά μας η Αρκαδία, 2,5 ώρες μόνο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πανέμορφη ορεινή Αρκαδία και πανέμορφες οι φωτογραφίες σου!!!

Η μητέρα μου κατάγεται από ένα χωριό της Αρκαδίας (Δάρα είναι το όνομά του και οι ντόπιοι το αποκαλούν Έθνος Δάρα).
Η Βυτίνα απέχει από το χωριό περίπου 15 λεπτά και έχουμε 2 σπίτια εκεί. Ένα μέσα στο χωριό, το οποίο είναι πολύ παλιό, πέτρινο, όπου κατοικούσαν ο προπάππος και η πρόγιαγιά μου, ο παππούς μου και η γιαγιά μου στη συνέχεια και εκεί μεγάλωσε η μητέρα μου φυσικά.
Τα παιδικά μου καλοκαίρια τα πέρασα και εγώ εκεί και μου έχουν αφήσει τις ωραιότερες αναμνήσεις!

Το δεύτερο είναι νεότερο και βρίσκεται στον κάμπο της περιοχής, μόνο του.
Το μικρό σπίτι στο λιβάδι!!!

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου, μου ξύπνησαν πολύ ευχάριστες και συγκινητικές αναμνήσεις.

Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, μεγαλώνοντας, έχω κάνει πολλές εξορμήσεις σε όλη την περιοχή και πραγματικά θεωρώ ότι είναι ένας τόπος πανέμορφος και ευλογημένος από πολλές και διαφορετικές πλευρές.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω μερικά ακόμα αξιόλογα χωριά, για τους μελλοντικούς επισκέπτες της ευρύτερης περιοχής. Κάποια είναι εξίσου γνωστά με αυτά που περιγράφεις στην ιστορία σου, κάποια άλλα ίσως είναι λιγότερο γνωστά.

Λοιπόν ας ξεκινήσω από τα Λαγκάδια, πατρίδα Αγωνιστών του 1821, αλλά και κτιστών με πλούσια αρχιτεκτονική παράδοση.
Καρύταινα με μεσαιωνικό κάστρο και το Ελληνικό με το πέτρινο γεφύρι του Λούσιου αλλά και την αρχαία Γόρτυνα με το Ασκληπιείο.
Αλωνίσταινα πολύ ορεινό χωριό στις πλαγιές του Μαινάλου.
Μαγούλιανα το υψηλότερο κατοικημένο χωριό της Πελοποννήσου αλλά και το Λεβίδι, πολύ κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο Μαινάλου, με το ωραίο φαγητό.
Κάψια για το υπέροχο σπήλαιο με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες.

Παρασύρθηκα όμως και καταχράστηκα πολύ χώρο από την ιστορία σου, γι' αυτό θα σταματήσω εδώ.
Η περιοχή είναι ανεξάντλητη και θα μπορούσα να γράφω ώρες.

Να' σαι καλά και καλά ταξίδια!!
Ευχαριστώ και πάλι
Τυχερή που έχεις σπίτια εκεί και που κατάγεσαι από εκεί. Πολύ θα ήθελα να δω φωτογραφία από το "μικρό σπίτι στο λιβάδι". Πετύχαμε κάτι τέτοια στη διαδρομή και ήταν πανέμορφα!
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Κάποια από τα μέρη που αναφέρεις τα επισκεφτήκαμε κι εμείς, στο επόμενο και τελευταίο κεφάλαιο θα τα αναφέρω με το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό. :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.756
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τυχερή που έχεις σπίτια εκεί και που κατάγεσαι από εκεί. Πολύ θα ήθελα να δω φωτογραφία από το "μικρό σπίτι στο λιβάδι". Πετύχαμε κάτι τέτοια στη διαδρομή και ήταν πανέμορφα!
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Κάποια από τα μέρη που αναφέρεις τα επισκεφτήκαμε κι εμείς, στο επόμενο και τελευταίο κεφάλαιο θα τα αναφέρω με το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό. :)
Θα ψάξω να βρω αξιοπρεπείς φωτογραφίες του σπιτιού.
Πώς να σταθούν άλλωστε δίπλα στο δικό σου υπερθέαμα.
Περιμένω τη συνέχεια με πολύ ενδιαφέρον.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ημέρα 3η

Το πρωί είχε συννεφιά. Ευτυχώς χωρίς βροχή. Συννεφιά χωρίς βροχή, ο ιδανικός καιρός. :)

Η θέα από το παράθυρό του σπιτιού μας στη Στεμνίτσα.
_MG_6451.jpg
_MG_6452.jpg



Κατηφορίζοντας από το σπίτι για να πάμε στο αυτοκίνητο.
_MG_6454.jpg


Πρώτη στάση σήμερα το πρόγραμμα είχε Λαγκάδια. Χωριό για το οποίο είχα ακούσει πολλά κολακευτικά σχόλια από φίλους λέγοντάς μου να μην παραλείψω με τίποτα να το επισκεφτώ.

Μετά από περίπου 35 λεπτά, φτάσαμε στο χωριό.

Αμέσως κατάλαβα γιατί το θεωρούν πολλοί το ομορφότερο από τα χωριά της Αρκαδίας. Κι αυτό είναι η θέση του. τα Λαγκάδια μοιάζουν να κρέμονται πάνω από φαράγγι που σχηματίζει ο ποταμός Τουθόα. Κυριολεκτικά ανάμεσα στα βουνά σε ένα τοπίο εκπληκτικής φυσικής ομορφιάς.
_MG_6466.jpg


Λαγκάδια

Λίγα λόγια:
Έχει χαρακτηριστεί παραδοσιακός οικισμός και είναι η πατρίδα των Δεληγιανναίων, αλλά και άλλων αγωνιστών του 1821. Ονομαστοί σε όλη την Ελλάδα υπήρξαν οι Λαγκαδινοί κτίστες, με πλούσια αρχιτεκτονική παράδοση, η οποία είναι εμφανής και στο ίδιο το χωριό. Κατά την αρχαιότητα, από την περιοχή περνούσε η οδός που οδηγούσε στην Ολυμπία, όπου διεξάγονταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Ενδιαφέρον έχει το λήμμα της wikipedia που αναφέρεται στην επανάσταση του '21: "Στα Λαγκάδια η επανάσταση κηρύχτηκε στις 23 Μαρτίου 1821. Την 1η Απριλίου 1821 ο κοτζαμπάσης Κανέλλος Δεληγιάννης διατάσσει τη σφαγή όλων των Τούρκων Λαγκαδινών (40 οικογένειες) και την πυρπόληση του τζαμιού. Συνολικά σφαγιάστηκαν 300 άοπλοι άντρες (λίγες ημέρες νωρίτερα είχαν αφοπλιστεί), γυναίκες και παιδιά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρομοκρατηθούν οι κάτοικοι της γύρω περιοχής που, φοβούμενοι αντίποινα, εντάχθηκαν στο πλευρό των Δεληγιανναίων, οι οποίοι είχαν πλέον πέσει στη δυσμένεια των Τούρκων και χρειάζονταν υποστήριξη. Το 1825 ο Ιμπραήμ έχοντας ανακαταλάβει το μεγαλύτερο μέρος της Πελοποννήσου εισέρχεται στα άδεια από κατοίκους Λαγκάδια και στήνει για μερικές μέρες το αρχηγείο του στο σπίτι των Δεληγιανναίων. Η προσφορά των Λαγκαδινών στον αγώνα του 1821 ήταν μεγάλη. Εκτός από την προσωπική τους συμμετοχή (Γιάννης Θεοφιλόπουλος «Καραβογιάννης», Παπασταθούλης, Θανάσης Κίντζιος, Μιχάλης Κίντζιος, Ιωάννης Χριστοδουλόπουλος), βοήθησαν και με το χτίσιμο πολλών και σημαντικών οχυρωματικών έργων."
_MG_6467.jpg

Bloodbath λοιπόν και στα Λαγκάδια αλλά επανάσταση ήταν αυτή. Αφήνουμε όμως τα γεγονότα του '21 και ξεκινάμε την περιήγησή μας.

Στην είσοδο του χωριού σε υποδέχεται το εντυπωσιακό πέτρινο ρολόι και καμπαναριό της εκκλησίας των Ταξιαρχών (1808) κτισμένο το 1910.
_MG_6472.jpg
_MG_6473.jpg


_MG_6475.jpg


Απέναντι από το ρολόι, το μνημείο Πεσόντων 1821.
_MG_6474.jpg


_MG_6564.jpg


Συμπαθής τετράποδος φίλος που μας ακολουθούσε καθ'όλη τη διαδρομή του κεντρικού δρόμου στα Λαγκάδια μην μπορώντας να ξεκολλήσει από τη Ζίγκι!
_MG_6479.jpg



Συνεχίζοντας τον κεντρικό δρόμο του χωριού. Εδώ, το Γυμνάσιο-Λύκειο Λαγκαδίων.
_MG_6480.jpg
_MG_6481.jpg


Άποψη των Λαγκαδίων από τον κεντρικό δρόμο.
_MG_6482.jpg



Και λίγο πιο κάτω, το Δημαρχείο.
_MG_6486.jpg



Αφήνουμε τον κεντρικό δρόμο τον οποίο πήραμε σχεδόν μέχρι τέλος και ανεβαίνουμε. Όπως μας είπε η συμπαθέστατη ιδιοκτήτρια ενός καταστήματος αν ανεβαίναμε μέχρι πάνω θα είχαμε θέα μέχρι και στο Ιόνιο.
_MG_6491.jpg


Κουράγιο για να ανεβούμε τόσο ψηλά δεν είχαμε (ούτε και πολύ χρόνο άλλωστε) κι έτσι πήραμε τον ακριβώς από πάνω δρόμο όπου κι από εκεί είχαμε μια εκπληκτική θέα. Εδώ, ο ναός του Αγίου Γεωργίου.
_MG_6501.jpg



Η θέα προς το φαράγγι που σου κόβει την ανάσα.
_MG_6502.jpg
_MG_6509.jpg


Και συνεχίζοντας...
_MG_6516.jpg
_MG_6519.jpg


Μια μικρή στάση για να δροσιστεί η Ζίγκι στη μικρή πηγή.
_MG_6522.jpg


Όπως βλέπετε και σε αυτό το χωριό σχεδόν όλα τα σπίτια είναι πετρόχτιστα. Το συγκεκριμένο έχει ίσως την καλύτερη θέα προς το φαράγγι. Τυχερός ο ιδιοκτήτης.
_MG_6523.jpg


Και γήπεδο μπάσκετ στα Λαγκάδια, αμέ.
_MG_6524.jpg
_MG_6527.jpg


Ρεμβάζοντας.
_MG_6529.jpg


Μία ακόμα άποψη του χωριού από κάτω μας.
_MG_6530.jpg
_MG_6533.jpg
_MG_6534.jpg


Κατεβαίνοντας πάλι προς τον κεντρικό δρόμο.
_MG_6543.jpg


Μερικές πιο κοντινές φωτογραφίες από το όμορφο πέτρινο ρολόι.
_MG_6546.jpg
_MG_6556.jpg
_MG_6561.jpg


Και τα Λαγκάδια σημείο του Menalon trail. Κοιτώντας στο χάρτη πού θα είναι το επόμενο χωριό που θα πάμε.
_MG_6565.jpg


Αφήνουμε τα Λαγκάδια τα οποία ήταν όντως πανέμορφα και συνεχίζουμε προς το επόμενο χωριό.

Εικόνες από τη μαγευτική φύση που συναντήσαμε στη διαδρομή.
_MG_6571.jpg
_MG_6572.jpg


Στη συγκεκριμένη διαδρομή περνώντας από πολλές στροφές μπορώ να πω ότι ανακατεύτηκα αρκετά. Σε επικίνδυνο βαθμό (έχω μια επιρρέπεια στη ναυτία και δυστυχώς δεν είχα πάρει δραμαμίνες). Ευτυχώς τη στιγμή που άρχισα να νιώθω ότι δεν την παλεύω άλλο, μετά από 5 λεπτά φτάσαμε στο χωριό.
_MG_6573.jpg


Και το όνομα αυτού...
_MG_6575.jpg


Βαλτεσινίκο
Λίγα λόγια:
Το Βαλτεσινίκο είναι χτισμένο σε υψόμετρο 1.140 μέτρων σε μία πλαγιά του βόρειου Μαινάλου και αποτελεί έναν από τους πιο ορεινούς οικισμούς της Πελοποννήσου. Έχει ανακηρυχθεί παραδοσιακός οικισμός, ενώ παλαιότερα είχε αναπτυχθεί και η ξυλοτεχνία.

Στο χωριό υπάρχει λαογραφικό μουσείο. Ήταν το πρώτο χωριό στην Πελοπόννησο με δωρεάν ασύρματο Ίντερνετ και το πρώτο που σχεδιάζεται, με βάση πιλοτικό πρόγραμμα της Αγροτουριστικής, να αποτελέσει πρότυπο οικοχωριό.
Πολύ ενδιαφέρον.

_MG_6578.jpg


Προμήθειες για το χειμώνα που έρχεται σε πολύ λίγο.
_MG_6579.jpg


Η Ζίγκι βρήκε το δίδυμο αδερφό της ο οποίος ήταν μες στην τρελή χαρά και μας έκανε παρέα σε όλη τη βόλτα μας στο χωριό.
_MG_6582.jpg

_MG_6585.jpg
_MG_6588.jpg


Προχωρώντας.
_MG_6590.jpg


Ανεβαίνοντας πιο ψηλά στο χωριό από αυτά τα γεμάτα φύλλα σκαλιά.
_MG_6593.jpg


Όμορφες διαδρομές!
_MG_6594.jpg
_MG_6598.jpg
_MG_6601.jpg


Το καφέ που είδαμε στο χάρτη ότι υπάρχει ήταν κλειστό λόγω Δευτέρας. Έτσι κατηφορίζουμε προς τα κάτω για το αυτοκίνητο.
_MG_6606.jpg


Έξω από το Δημοτικό σχολείο όπου τα πιτσιρίκια είχαν διάλειμμα και ήταν μες στις φωνές. Οι μόνες φωνές που ακουγόντουσαν στο κατά τ'άλλα ήσυχο Βαλτεσινίκο.
_MG_6607.jpg


Αφήνοντας πίσω μας το Βαλτεσινίκο που ακόμα δεν το έχει αγγίξει τόσο ο τουρισμός και μοιάζει ακόμα πιο αυθεντικό, κατευθυνόμαστε προς τη Βυτίνα για φαγητό, καφέ και βόλτα.

_MG_6617.jpg



Φτάσαμε στη Βυτίνα. Και εδώ σημείο από το Menalon trail.
_MG_6623.jpg


Βυτίνα
Λίγα λόγια:
Βρίσκεται σε υψόμετρο 1033 μέτρων και αποτελεί ένα από τα αξιολογότερα ορεινά θέρετρα της Πελοποννήσου και ευρύτερα της Ελλάδας. Το όνομά της κατά την επικρατέστερη άποψη προέρχεται από τη λέξη "Βυθός" επειδή αρχικά ήταν κτισμένη σε λεκάνη ανάμεσα σε λόφους.
Η συμβολή της στον απελευθερωτικό αγώνα της επανάστασης ήταν σημαντική. Εδώ γινόταν η τροφοδοσία με ψωμί του επαναστατικού στρατού και η περίθαλψη των τραυματιών.

Στην πλατεία της Βυτίνας, το Λαογραφικό μουσείο.
_MG_6625.jpg
_MG_6626.jpg



Ο κεντρικός δρόμος της Βυτίνας.
_MG_6627.jpg



Κι εδώ ετοιμάζονται για το χειμώνα.
_MG_6628.jpg



Κοντά στην πλατεία του χωριού έξω από τον ναό του Αγίου Τρύφωνα.
_MG_6629.jpg



Τοπικά προϊόντα.
_MG_6632.jpg


Αν και αρκετά πιο τουριστική, η Βυτίνα τολμώ να πω ότι μου άφησε κάτι πολύ όμορφο.
_MG_6634.jpg



Φαγητό στο "Κουτούκι του Γιάννη". Όμορφος και ζεστός χώρος. Εξαιρετικό φαγητό αν και οι μερίδες θα μπορούσαν να ήταν και λίγο μεγαλύτερες.
_MG_6640.jpg


_MG_6643.jpg


Ένας ζεστός καφές επιβάλλεται μετά το φαγητό.
Η γατούλα που είχε την τάση να μπαίνει συνέχεια μέσα στην καφετέρια που καθόμασταν.
_MG_6646.jpg



Κατευθυνόμενοι δυτικά του χωριού για να βρούμε τον "Δρόμο της Αγάπης".
_MG_6649.jpg
_MG_6650.jpg



Το Δημοτικό Σχολείο Βυτίνας.
_MG_6651.jpg



Πριν μπούμε στο δρόμο της Αγάπης που ήταν σχεδόν μπροστά μας αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα στο δασάκι Βυτίνας.
_MG_6771.jpg
_MG_6772.jpg


Ο δρόμος για το δασάκι. Ένας πανέμορφος και ήσυχος δρόμος γεμάτος χρώματα. Η Ζίγκι είχε τρελαθεί από τη χαρά της και όλη την ώρα έτρεχε.
_MG_6655.jpg
_MG_6658.jpg
_MG_6662.jpg


Αν ακούγοντας "δασάκι" περιμένατε ένα παρκάκι σαν αυτά της Αθήνας όπως εμείς, ετοιμαστείτε για κάτι πολύ διαφορετικό.
_MG_6666.jpg


Το Δασάκι της Βυτίνας, απλώνεται σε μία έκταση 40 στρεμμάτων. Δημιουργήθηκε από την δασική σχολή της Βυτίνας από το έτος 1885 έως 1917. Περιλαμβάνει πολλές ποικιλίες πεύκων και άλλων δέντρων και ο αρχικός σκοπός ήταν η δοκιμή των δέντρων που φυτεύτηκαν στο περιβάλλον της περιοχής. Υπάρχουν ποικιλίες δέντρων που συγκεντρώθηκαν από πολλά μέρη του κόσμου (Σκανδιναβία κ.α.).

Τολμώ να πω ότι το δασάκι Βυτίνας ήταν από τα καλύτερα πράγματα που ανακαλύψαμε σε αυτό το ταξίδι στην Αρκαδία. Και όπως θα δείτε και στις εικόνες παρακάτω, το φθινόπωρο κάνει πραγματικά πάρτι, ένα υπερθέαμα χρωμάτων.
_MG_6670.jpg
_MG_6671.jpg
_MG_6672.jpg
_MG_6677.jpg



Ώρα για λίγο παιχνίδι.
_MG_6704.jpg
_MG_6713.jpg
_MG_6714.jpg



Καθώς δύει ο ήλιος. Το φως που περνάει από τα πανύψηλα δέντρα είναι λιγοστό αλλά κάνει ωραία παιχνιδίσματα στο φακό.
_MG_6716.jpg



Η αίσθηση του να περπατάς σε μια στρώση από φύλλα.
_MG_6717.jpg



Ο καιρός ήταν τέλειος, επικρατούσε απόλυτη ησυχία (δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο) και νιώθαμε ότι έχουμε ανακαλύψει ένα μέρος για εμάς.
_MG_6720.jpg
_MG_6721.jpg
_MG_6725.jpg



Φεύγοντας κυριολεκτικά εξτασιασμένοι από το δασάκι (θα μπορούσαμε να κάτσουμε άλλη τόση ώρα και να κάνουμε πικ-νικ ή απλά να περπατάμε σε αυτό το φανταστικό μέρος αλλά το φως έπεφτε και θέλαμε να δούμε και το Μονοπάτι της Αγάπης).
_MG_6726.jpg


Έτσι πήραμε δρόμο προς τα πίσω ώστε να πιάσουμε το Δρόμο της Αγάπης από την αρχή του.
_MG_6727.jpg




Και αυτός είναι ο εξίσου εντυπωσιακός και ρομαντικός Δρόμος της Αγάπης, ένας δρόμος κάτω από αρωματικά σφενδάμια και πλάτανους. Ο «δρόμος της αγάπης» δεν πήρε το όνομά του μόνο επειδή είναι σήμερα πολύ αγαπητός στους ερωτευμένους επισκέπτες της Βυτίνας. Ονομάζεται έτσι από πολύ παλιά, όταν οι νέοι έκαναν το περίπατό τους πρωτογνωρίζοντας τους μελλοντικούς τους συζύγους και ανταλλάσσοντας ερωτικά βλέμματα και μηνύματα, σύμφωνα πάντα με τα αυστηρά ήθη της εποχής.
_MG_6733.jpg



Πολύ γραφικός!
_MG_6734.jpg
_MG_6740.jpg


Τα συστατικά του φθινοπώρου.
_MG_6755.jpg



Το εντυπωσιακό στο Δρόμο της Αγάπης είναι ότι οι κορυφές των δέντρων ενώνονται σχηματίζοντας ένα φυσικό τούνελ κάνοντας το τοπίο ασύγκριτα μοναδικό.
_MG_6768.jpg
_MG_6769.jpg



Φεύγοντας από το Δασάκι και το Δρόμο της Αγάπης. Επιστρέφουμε στο αυτοκίνητο.
_MG_6773.jpg



Και στο δρόμο της επιστροφής προς τη Στεμνίτσα συναντήσαμε μερικά άλογα να περιφέρονται στο δρόμο!
MVI_6777.MOV.00_00_14_08.Still001.jpg


MVI_6782.MOV.00_00_00_04.Still001.jpg


_MG_6779.jpg



Ανοίξαμε το παράθυρο και τα ταΐσαμε μπανάνες. Πραγματικά χωρίς κανέναν ενδοιασμό χώσανε τη μουσούδα τους μέσα στο αυτοκίνητο για να φάνε το φρούτο! Ήταν εξαιρετικό!
MVI_6735.00_00_33_23.Still001.jpg


MVI_6735.00_00_47_17.Still002.jpg


Τέλεια, απροσδόκητη συνάντηση. :)
_MG_6780.jpg


Επιστρέφοντας στη Στεμνίτσα. Η ομίχλη που βλέπετε στο βάθος ήρθε και στο δρόμο μας και σε συνδυασμό με την έλλειψη φωτός δεν μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες. Επιλέξαμε όμως αυτό το δρόμο για να επιστρέψουμε γιατί ήταν πολύ πιο όμορφος από τον κεντρικό.
_MG_6786.jpg



Βράδυ στη Στεμνίτσα.
_MG_6796.jpg


Ήταν μία γεμάτη ημέρα και επιστρέψαμε στο σπίτι με πολύ όμορφες εικόνες.
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.756
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Έκρηξη φθινοπωρινών χρωμάτων!!!
Πόσο τέλεια είναι η φύση αυτή την εποχή και πόσο όμορφα αποδίδουν οι φωτογραφίες σου αυτό το πάρτι χρωμάτων!!!

Χαίρομαι πολύ που ανακαλύψατε το δασάκι της Βυτίνας. Είναι και το δικό μου αγαπημένο σημείο.

Μπράβο παιδιά για αυτή την όμορφη απόδραση που κάνατε !!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Απίστευτες φωτογραφίες! Θέλω κι εγώωωωωωω :bleh::bleh::bleh:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ημέρα 4η

Επιστροφή στην Αθήνα.
Όμως είχαμε χρόνο το πρωί για μια τελευταία εξόρμιση.
Περίπατος στο Αρκουδόρεμα. Ένα δάσος απίστευτης ομορφιάς. Η αλήθεια είναι πως είχα πολλά χρόνια να δω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Στην Αθήνα φυσικά ούτε λόγος για να βρεις κάτι αντίστοιχο, άντε ίσως κάτι που να το πλησιάζει σε Πάρνηθα-Υμηττό-Πεντέλη, αλλά είμαστε και τόσο προσκολλημένοι στις πόλεις τελικά που ξεχνάμε πώς είναι η αίσθηση του να βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο μέρος. Την ηρεμία που νιώθεις και το πόσο κοντά είσαι με τη φύση. Η Ζίγκι από την άλλη δεν το ξέχασε καθόλου και έδειχνε πιο ευτυχισμένη από ποτέ, καθώς συνέχεια μας έφερνε διάφορα κλαδιά και ξύλα για να της τα πετάμε.
Σημ.: Ψάχνοντας στο google και στους χάρτες, πουθενά δεν είδα κάτι που να λέγεται Αρκουδόρεμα στην Αρκαδία πέρα από ένα χωριό. Το συγκεκριμένο δάσος ίσως ήταν τμήμα του καταφυγίου Άγριας ζωής Αρκουδόρεμα-Χαλίκι. Όποιος γνωρίζει περισσότερα, παρακαλώ να μας ενημερώσει. :)

Μπαίνοντας στο δάσος.
_MG_6801.jpg


_MG_6803.jpg


Περπατώ εις το δάσος.
_MG_6805.jpg


Κάτω από τα πανύψηλα δέντρα.
_MG_6806.jpg


_MG_6808.jpg


Ο πρωινός ήλιος.
_MG_6809.jpg


Όποτε φυσούσε πέφτανε και μερικά φύλλα από αυτά τα μικρά κλαδιά.
_MG_6815.jpg


_MG_6817.jpg


Συνεχίζοντας μέσα στο δάσος.
_MG_6819.jpg


Κάποιο είδος μούρων; Όχι, δε δοκιμάσαμε.
_MG_6822.jpg


Η λαχανιασμένη - από το τρέξιμο- Ζίγκι.
_MG_6827.jpg


Τα ξύλα που σας έλεγα πριν ότι μας έφερνε για να παίξει!
_MG_6832.jpg


Σε κάθε στροφή του μονοπατιού ξεπετάγονταν και μία ακόμη εικόνα που με ενθουσίαζε. Πάνω που έκλεινα τη μηχανή για να περπατήσω λίγο και να αφεθώ στη φυσική ομορφιά του δάσους, πάντα την ξανα άνοιγα γιατί απλά δεν μπορούσα να μην το αποτυπώσω.
_MG_6843.jpg


Το χαρούμενο παρεάκι.
_MG_6851.jpg


_MG_6873.jpg


Στη συγκεκριμένη φωτογραφία το μονοπάτι που στρίβει ελαφρά δίνει μια πολύ όμορφη προοπτική και βάθος στην εικόνα.
_MG_6878.jpg



Αυτή ήταν και η τελευταία μέρα του ταξιδιού μας στην Ορεινή Αρκαδία.

Τι μου έμεινε περισσότερο; Νομίζω η Βυτίνα ήταν η αδυναμία μου σε αυτό το ταξίδι, μάλλον λόγω του Δάσους και του δρόμου της Αγάπης που έμοιαζε το τέλειο σκηνικό για ταινία, αλλά και το Αρκουδόρεμα, της τελευταίας ημέρας. Το αστείο είναι ότι η Ελλάδα βρίθει από τέτοια μέρη με αντίστοιχο φυσικό πλούτο και μερικές φορές το ξεχνάμε, ειδικά όσοι έχουμε φάει ένα μικρό κόλλημα με τα ταξίδια στο εξωτερικό. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αναρίθμητα δάση παρόμοιας ομορφιάς στη χώρα μας. Επειδή πραγματικά δεν έχω επισκεφτεί πολλά, προσωπικά μου θύμισε κάτι από τα δάση της Σουηδίας, όταν την είχα επισκεφτεί.

Ανυπομονώ για την επόμενη εξόρμησή μου σε κάποιο από τα πολλά πανέμορφα μέρη της χώρας μας. :)

Τέλος ιστορίας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Έγραψες με τις φωτογραφίες και στην κυριολεξία.:p
Ευχαριστούμε Γιώργο. Τέλεια εξόρμηση και φθινοπωρινό υπερθέαμα.
Εγώ λέω να γράψεις και μια ιστορία για τα ζαγοροχώρια που πήγες λίγα χρόνια πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom