Φωτο-ιστορία: Οδοιπορικό στην Ορεινή Αρκαδία

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.635
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ψάχνοντας στο google και στους χάρτες, πουθενά δεν είδα κάτι που να λέγεται Αρκουδόρεμα στην Αρκαδία πέρα από ένα χωριό. Το συγκεκριμένο δάσος ίσως ήταν τμήμα του καταφυγίου Άγριας ζωής Αρκουδόρεμα-Χαλίκι. Όποιος γνωρίζει περισσότερα, παρακαλώ να μας ενημερώσει.
Μαγευτική και καταπράσινη τοποθεσία στην καρδιά του ελατόδασους του Μαινάλου, ανάμεσα στην Πιάνα και στο Λιμποβίσι και σε υψόμετρο 1200 μ. Απέχει 4χλμ από το Χρυσοβίτσι. Η διαδρομή μέσα από τον άνετο ασφαλτόδρομο είναι υπέροχη.

Η περιοχή βρίσκεται ανάμεσα σε μεγάλη χαράδρα του Μαινάλου και είναι κατάφυτη από έλατα. Στα χρόνια της Τουρκοκρατίας υπήρχε εκεί, ένα ζωντανό κεφαλοχώρι, χωμένο μέσα στο δάσος, με το ίδιο όνομα. Τόπος ελεύθερος και αδούλωτος, χρησίμευσε σαν κρησφύγετο, καταφύγιο, ορμητήριο και σημείο ανεφοδιασμού και περίθαλψης των κλεφταρματολών. Από αυτό μάλιστα ξεκίνησαν και ο πρόγονος (Τσεργίνης) του Θ. Κολοκοτρώνη για να εγκατασταθεί αργότερα στο Λιμποβίσι.

Η συνέχεια στο παρακάτω link

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/places/arkoudorema.htm
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Έγραψες με τις φωτογραφίες και στην κυριολεξία.:p
Ευχαριστούμε Γιώργο. Τέλεια εξόρμηση και φθινοπωρινό υπερθέαμα.
Εγώ λέω να γράψεις και μια ιστορία για τα ζαγοροχώρια που πήγες λίγα χρόνια πριν.
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Θα το κάνω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο. :)

Και αφού μετά το φθινόπωρο έρχεται ο χειμώνας.....

Το μικρό σπίτι στο χιονισμένο λιβάδι

View attachment 220651

View attachment 220653

Χωριό και χιόνια χωρίς τζάκι γίνεται?
Δεν γίνεται!!

View attachment 220654
Τέλειο απλά! Μας πιάνει τρελή ζήλια να ξέρεις! :)
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.635
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τέλειο απλά! Μας πιάνει τρελή ζήλια να ξέρεις! :)
Χαχα ε να σας καλέσω να έρθετε όποτε θέλετε, να ψήσουμε στο τζάκι και να κάνουμε εξορμήσεις μαζί.
Σε μία ώρα μπορούμε να βρισκόμαστε και στα Καλάβρυτα για σκι στο Χελμό.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
@georgeant
Πολύ ωραία η ιστορία σου! Με αφορμή κάποια από τις φωτογραφίες που ανέβασες, θέλω να υποβάλλω μία ερώτηση.
Πρόσεξες αν στην κεντρική πλατεία της Βυτίνας, υπάρχει ακόμη η προτομή του Ποταγού?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οι φωτογραφίες πανέμορφες, η εξόρμηση στα μέρη αυτά ήταν ιδανική επιλογή, η εποχή μαγική, η ορεινή Αρκαδία όλα τα λεφτά, τα χωριά είναι μοναδικά και εμένα μάλλον μου έχει λείψει πολύ η Πελοπόννησος ....κλάψ....θέλω να ξαναπάωωωωωωωω
Μπράβο σας !!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
@georgeant
Πολύ ωραία η ιστορία σου! Με αφορμή κάποια από τις φωτογραφίες που ανέβασες, θέλω να υποβάλλω μία ερώτηση.
Πρόσεξες αν στην κεντρική πλατεία της Βυτίνας, υπάρχει ακόμη η προτομή του Ποταγού?
Ευχαριστώ! Δεν το πρόσεξα καθόλου. Μόνο το άγαλμα έξω απο το Λαογραφικό μουσείο πρόσεξα που μου έκανε εντύπωση.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Οι φωτογραφίες πανέμορφες, η εξόρμηση στα μέρη αυτά ήταν ιδανική επιλογή, η εποχή μαγική, η ορεινή Αρκαδία όλα τα λεφτά, τα χωριά είναι μοναδικά και εμένα μάλλον μου έχει λείψει πολύ η Πελοπόννησος ....κλάψ....θέλω να ξαναπάωωωωωωωω
Μπράβο σας !!!
Ευχαριστούμε! :) Μα είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν είσαι στην Αθήνα. Να ξαναπας! Εγώ θα ήθελα να πάω την επόμενη φορά και πιο Νότια, προς Λακωνία που ούτε εκεί έχω πάει ποτέ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστούμε! :) Μα είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν είσαι στην Αθήνα. Να ξαναπας! Εγώ θα ήθελα να πάω την επόμενη φορά και πιο Νότια, προς Λακωνία που ούτε εκεί έχω πάει ποτέ.
To 2008 αφιέρωσα 2 βδομάδες απο τις 3 συνολικά της καλοκαιρινής μου άδειας τότε, για να καλύψω μία διαδρομή με το αυτοκίνητο μου, που ξεκινούσε απο Θεσσαλονίκη, Ισθμό, Κόρινθο, δυτική Αργολίδα, Αρκαδία ( Ορεινή Αρκαδία. Η Τρίπολη δεν μου άρεσε καθόλου και ας με συγχωρήσουν όσοι κατάγονται απο εκεί), Μεσσηνία (Καλαμάτα, γύρισα όλο το "πόδι", Μεθώνη, Κορώνη Πύλος), μετά πέρασα στο νομό Ηλείας ( Αρχαία Ολυμπία, Πύργος που επίσης δεν μου άρεσε η πόλη, ορεινή Ηλεία), μετά Αχαία και Πάτρα, πέρασα απο τη γέφυρα του Ρίο, συνέχισα για το Γαλαξίδι, μετά Δελφούς, Αράχωβα και επιστροφή Θεσσαλονίκη.....
Ανεβαίνοντας απο το χωριό Ορεινή αντικρίζεις αυτή τη θέα του Ερύμανθου ! (Τι μου θύμισες...)


Όλα τα παραπάνω με ώθησαν να κάνω ένα δεύτερο οδικό ταξίδι το 2010 και να γυρίσω όλη την ανατολική,αυτή τη φορά, Πελοπόννησο.... τρείς βδομάδες συνολικά σε Αργολίδα, ανατολική Αρκαδία, Μάνη (Μεσσηνιακή και Λακωνική πέρα ως πέρα), Ελαφονήσι και μετά συνέχισα νότια στο πρώτο πόδι της Λακωνίας, Νεάπολη και μετά Κύθηρα 6 μέρες. Απλά δεν ήθελα να γυρίσω πίσω....

Για να κάνω σήμερα όλα αυτά που έκανα πρίν 7 και 9 χρόνια χρειάζομαι τα διπλάσια χρήματα.....Μάλλον θα το "κόψω" αεροπορικώς για Καλαμάτα κάποια στιγμή :D
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ου
To 2008 αφιέρωσα 2 βδομάδες απο τις 3 συνολικά της καλοκαιρινής μου άδειας τότε, για να καλύψω μία διαδρομή με το αυτοκίνητο μου, που ξεκινούσε απο Θεσσαλονίκη, Ισθμό, Κόρινθο, δυτική Αργολίδα, Αρκαδία ( Ορεινή Αρκαδία. Η Τρίπολη δεν μου άρεσε καθόλου και ας με συγχωρήσουν όσοι κατάγονται απο εκεί), Μεσσηνία (Καλαμάτα, γύρισα όλο το "πόδι", Μεθώνη, Κορώνη Πύλος), μετά πέρασα στο νομό Ηλείας ( Αρχαία Ολυμπία, Πύργος που επίσης δεν μου άρεσε η πόλη, ορεινή Ηλεία), μετά Αχαία και Πάτρα, πέρασα απο τη γέφυρα του Ρίο, συνέχισα για το Γαλαξίδι, μετά Δελφούς, Αράχωβα και επιστροφή Θεσσαλονίκη.....
Ανεβαίνοντας απο το χωριό Ορεινή αντικρίζεις αυτή τη θέα του Ερύμανθου ! (Τι μου θύμισες...)


Όλα τα παραπάνω με ώθησαν να κάνω ένα δεύτερο οδικό ταξίδι το 2010 και να γυρίσω όλη την ανατολική,αυτή τη φορά, Πελοπόννησο.... τρείς βδομάδες συνολικά σε Αργολίδα, ανατολική Αρκαδία, Μάνη (Μεσσηνιακή και Λακωνική πέρα ως πέρα), Ελαφονήσι και μετά συνέχισα νότια στο πρώτο πόδι της Λακωνίας, Νεάπολη και μετά Κύθηρα 6 μέρες. Απλά δεν ήθελα να γυρίσω πίσω....

Για να κάνω σήμερα όλα αυτά που έκανα πρίν 7 και 9 χρόνια χρειάζομαι τα διπλάσια χρήματα.....Μάλλον θα το "κόψω" αεροπορικώς για Καλαμάτα κάποια στιγμή :D
Ουαου! Έκανες όλο το γύρο της Πελοποννήσου όμως. Ακούγεται τέλειο. Και ειδικά από Θεσσαλονίκη είναι ολόκληρο ταξίδι... Σίγουρα θες πολλά χρήματα για να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά νομίζω αξίζει γιατί βλέπεις μαζεμένο ένα μεγάλο μέρος της Ελλάδας, αλλά και πάλι μπορείς να επιλέξεις τα μέρη που σου άρεσαν περισσότερο και να δεις μονάχα αυτά. :) Εφόσον είσαι από Θεσσαλονίκη να υποθέσω θα έχεις δει μεγάλο μέρος της Β. Ελλάδας, μια περιφέρεια που δεν έχω επισκεφτεί ποτέ και το έχω καημό, πέρα από μια φορά στη Θεσσαλονίκη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σίγουρα θες πολλά χρήματα για να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά νομίζω αξίζει γιατί βλέπεις μαζεμένο ένα μεγάλο μέρος της Ελλάδας, αλλά και πάλι μπορείς να επιλέξεις τα μέρη που σου άρεσαν περισσότερο και να δεις μονάχα αυτά. :)
Όταν αναφέρθηκα στα χρήματα εννοούσα κυρίως το κόστος της βενζίνης και των διοδίων! Άντε τα διόδια μπορείς να τα παρακάμψεις, αλλά το κόστος της βενζίνης όχι....
Επίσης μπορείς να βρείς πολλούς τρόπους να κάνεις το ταξίδι πιο οικονομικό! Παράδειγμα, εγώ σε τέτοια ταξίδια (εντός Ελλάδας) κουβαλώ σχεδόν όλη μου τη προίκα στο αυτοκίνητο (σκηνή, sleeping bag, φορητά ψυγεία, τοστιέρα, βραστήρα και διάφορα άλλα κουζινικά, καθώς και αρκετά τρόφιμα, όταν πρόκειται να πάω σε τουριστικά μέρη, όπου όλα είναι πιο ακριβά). Έτσι το ταξίδι γίνεται πιο οικονομικό, ακόμα και σε καταλύματα που δεν σου προσφέρουν τα παραπάνω ή και ακόμα όταν δεν μένεις σε κάποιο κατάλυμα...αλλά κοιμάσαι στο αυτοκίνητο :D

Σκοπός ήταν να δώ όσο πιο πολλά μέρη μπορώ απο όλη την Πελοπόννησο. Αλλά και 10 φορές να το κάνεις αυτό, κάθε φορά θα ανακαλύπτεις και καινούργια πράγματα και μέρη !!! Αν επικεντρωθείς σε ένα μέρος (όπως έκανες εσύ) θα το γνωρίσεις πιο διεξοδικά, θα έρθει σε επαφή με τον κόσμο που ζεί εκεί, κάτι που το βρίσκω θαυμάσιο!!!! Εγώ εστίασα πιο πολύ στη φύση (εξού και το ανέβασμα στα βουνά). Είδα μέρη που ακόμα και οι ντόπιοι δεν τα επισκέπτονται συχνά...Και φυσικά πέρασα απο πολλά όμορφα χωριά :)
Σίγουρα, όταν ξαναπάω θα επιλέξω να δώ μια πιο μικρή περιοχή της Πελοποννήσου. Κάτι σαν αυτό που έκανες εσύ τώρα :)

Εφόσον είσαι από Θεσσαλονίκη να υποθέσω θα έχεις δει μεγάλο μέρος της Β. Ελλάδας, μια περιφέρεια που δεν έχω επισκεφτεί ποτέ και το έχω καημό, πέρα από μια φορά στη Θεσσαλονίκη.
Έχω δεί ένα μεγάλο μέρος της βόρειας Ελλάδας και σε κάποια μέρη απο αυτά έχω ζήσει κιόλας :) Σίγουρα έχω να δώ και πολλά άλλα και ευτυχώς είμαι ασταμάτητη :p

Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις πολλά ταξίδια στη βόρεια Ελλάδα, γιατί και εδώ οι ομορφιές είναι άπειρες και μοναδικές !!!! Αν ποτέ το αποφασίσεις και χρειαστείς οτιδήποτε, να μου πείς !!!!

Εύχομαι πολλά ακόμα ταξίδια και εξορμήσεις σαν αυτό στη ορεινή Αρκαδία !!! Η χώρα μας έχει άπειρες ομορφιές :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom