1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γαλλία Φωτο-ιστορία: Παρίσι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος georgeant, στις 28 Φεβρουαρίου 2016.

1. MOSXRI

MOSXRI Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κάθε επόμενο!
    Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου αλλά και για τον χρόνο σου. Ειλικρινά το εκτιμώ.
    Αναφορικά με όσα μου προτείνεις όντως την πρώτη μέρα θα κάνουμε βαρκάδα έχω κλείσει από ιντερνετ με την ίδια εταιρία που είχα κλείσει και κατά την πρώτη μου επίσκεψη στην πόλη 4 χρόνια πριν. Για κήπους το ξέρω ότι ενδεχομένως δεν θα τους προλάβουμε την 1η μέρα. Για άνοδο στους πύργους της Παναγίας το έχω σκόπο αν προλάβουμε να το κάνουμε την 3η μέρα, μιας και θα έχω την paris museum pass 2 day.
    Τώρα για Βερσαλίες έχουμε σκοπό 9 η ώρα π ανοίγουν να είμαστε ήδη εκεί, εισιτήρια θα έχουμε ήδη οπότε θέλω να πιστεύω ότι 2 η ώρα θα είμαστε κέντρο.
    Κατά τα άλλα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά και για το tip για Μονμάρτρη. Καλά ταξίδια κι όντως αν μπορείς να πραγματοποιείς ένα ταξίδι τον χρόνο σε αυτή την υπέροχη πόλη.

Stylianos and georgeant like this.
  2. george-iro

george-iro Member

Kαλησπερα,εχω μια ερωτηση και στελνω μηπως γνωριζετε κατι,τελος του μηνα θα ειμαι Παρίσι με την οικογενεια μου 2 μικρα παιδακια,θελω λοιπον πολυ να αφιερωσω μια μερα για Νορμανδια και ειμαι σε διλημμα απο οσα διαβαζω,να νοικιασω αυτοκινητο ? Και αν ναι ειναι βατο?? Η να παμε με καποια εταιρια ?? Εχεις καμια υποψιν??

3. georgeant

georgeant Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη-Βοστώνη-Ντάλας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Δεν έχω ιδέα αν συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο ή όχι... Αν κανονίσεις εκδρομή με γκρουπ δεν έχεις να ανησυχείς ουτε για τη διαδρομή, για καύσιμα κλπ, ίσως μόνο για αυτό που αναφέραμε παραπάνω. Μην είστε στο τρέξιμο δηλαδή. Έκανες κάποια αναζήτηση στο ιντερνετ; Βρήκες κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει αυτή την εκδρομή; Αναφέρουν χρονοδιάγραμμα; Αν όχι, φαντάζομαι θα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.

4. george-iro

george-iro Member

Καλημερα,οχι δεν εχω βρει καποιο ταξιδιωτικο για αυτη την εκδρομη,λεω να παρω για ερωτηση στο ξενοδοχειο που θα μενουμε.Το θεμα που μας προεκυψε τωρα ειναι η ανακοινωση για την απεργια 20 με 24 Ιουνιου βραδυ στο αεροδρομιο μας εδω στο ΕΛ Βενιζελος .....Εμεις εχουμε κλεισει αναχωρηση 23 Ιουνιου...Φοβαμαι μην ακυρωθει η πτηση μας και οι μικρες μου στεναχωρεθουν πολυ.

5. georgeant

georgeant Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη-Βοστώνη-Ντάλας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

6. george-iro

george-iro Member

georgeant Καλησπερα , μηπως εχεις να μου προτεινεις καποιο ταξιδιωτικο στην Γαλλια για την εκδρομη στην Νορμανδια που λεγαμε? Αυτα που βρισκω εγω εχουν κοστος 180-200 ευρω το ατομο ...Καμια σχεση με το ποσο που ζητηθηκε σε σας 50 ευρω αν διαβασα καλα.

7. Christi_ki

Christi_ki Member

Επόμενο Ταξίδι:
    CUBA
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΣΛΑΝΔΙΑ
    Πολύ όμορφη η ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες!!! Και εκπληκτικές φωτογραφίες!

georgeant likes this.
  8. georgeant

georgeant Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη-Βοστώνη-Ντάλας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

9. vayita

vayita Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΑΓΝΩΣΤΟ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Είχα πάει το 2011 στο Παρίσι και προκειται να ξαναπαω αυτη την Παρασκευη για μια εβδομαδα!!! Η ιστορια σου και οι φωτο σου με αγγιξαν τοσο πολυ. Την ωρα που τη διαβαζα ετυχε εξω απ το παραθυρο στη δουλεια μου να παιζει ενας κυριος γαλλικα κομματια με το ακορντεον του.... και ενταξει ημουν αλλου εκεινη τη στιγμη!!!! Χτυπουσε η καρδιαμου πιο δυνατα!!! τυχαινει να ασχολουμαι και με τη φωτογραφια....οποτε η απολαυση ηταν εις διπλουν . Θα ηθελα να σε ρωτησω και με τι φακο τραβουσες; πολυ ωραια χρωματα και ατμοσφαιρα οι φωτο σου. Ακρως παριζιανικες! Επισης ευχαριστω γιατι προτεινες πολυ χρησιμες εφαρμογες. Το 2011 που πηγα η τεχνολογια δε βοηθουσε τοσο. Οποτε τωρα θα ειναι ολα πιο ευκολα. Κρατησα πολλες σημειωσεις απο το κειμενο σου!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!

georgeant likes this.
  10. georgeant

georgeant Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη-Βοστώνη-Ντάλας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Σ'ευχαριστώ πολύ κι απο δω. Τα είπαμε και στο instagram αλλά θα τα γράψω κι εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος:
    Κυρίως με τον Canon 17-40mm f1.4L αλλά και με τους 70-200mm f4.0L και 50mm f1.4. Να περάσεις τέλεια και για οποιοδήποτε άλλη απορία ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε!

11. tonia-giannis

tonia-giannis Member

πω πω ποσο τελεια!!!
    Χμμμμ ωραια ιδεα για ταξιδακι!!!;);););)

georgeant likes this.
  12. fotast

fotast Member

Η ιστορία σου διαβάστηκε καθυστερημένα και λόγω του διαγωνισμού.Πολλά μπράβο για τις φωτογραφίες και για το περιεκτικό κείμενο.

georgeant likes this.