Ισπανία Φωτο-Review: Βαρκελώνη

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Στο Sitges δεν εχει κανεις και πολλες επιλογες... δυστυχως

Παντως, το ευτυχες ειναι οτι διοργανωνονται σε διαφορες πολεις διεθνη φεστιβαλ τανγκο, οποτε την επομενη φορα θα διαλεξω λιγο καλύτερα!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αγγελική, thanks για τις όμορφες εμπειρίες.

Δεν τη γλιτώνεις όμως έτσι εύκολα. Περιμένουμε φωτογραφίες και αν υπάρχει, βίντεο :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
λογω της κακης σχεσης με τα κομπιουτερς, δυσκολευομαι γενικα στη χρηση του φορουμ. εχω κ φωτο απο το Sitges, αν ειναι να τις βαλω κ αυτες. Μπορω να τις βαλω και σε ποστ ή μονο στη γκαλερυ???
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μπορείς και σε post, αλλά καλύτερα στη gallery για να μπορεί κάποιος να τις δει εύκολα. Οπότε περιμένουμε το Δευκαλίων να μας φτιάξει τα απαραίτητα albumas και αμέσως μετά ανεβάζεις.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Τι θα πρωτοκανει πια αυτο το παιδι μολις ερθει???
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Στην προσπαθεια μου να γραψω τις περιγραφες, ξεχασα να αναφέρω ενα απο το πιο σημαντικα πραγματα που άξιζαν στο ταξιδι μου αυτο:

οι ανθρωποι στη Βαρκελωνη (δεν ξερω για την υπολοιπη Ισπανια) ειναι τοσο ανετοι και τοσο φιλοξενοι!! Για παραδειγμα, στις αρχες κυκλοφορουσα με το χαρτη της πολης για να κατατοπιζομαι. Μετα απο μια-δυο φορες που ρωτησα στο δρομο καποιο περαστικο (για να εξασκησουμε και τη γλωσσα - κυριως!), διαπιστωσα οτι ΟΛΟΙ ανεξεραιτως ειχαν την καλη διαθεση να σου πουν πως ακριβως θα πας εκει που θες και ποιο λεωφορειο και σε ποια εξοδο του μετρο θα βγεις κτλ...

Θυμαμαι την απογοητευση που ειχα παρει οταν ειχα κανει καποτε το ιδιο στο κεντρο της Αθηνας, οταν στη σταση του Χ λεωφορειου (δε θυμαμαι τωρα) κανεις δεν ηταν προθυμος να μου απαντησει... Δε λεω οτι οι Ελληνες δεν ειμαστε φιλοξενοι, αλλα μου φανηκε καπως μεγαλη η διαφορα με τους Βαρκελονεζους!

Αυτα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο :clap:!Πολυ ωραιο αρθρο Αγγελικη!
Εχειs δικιο για τη φιλοξενεια των ανθρωπων και την προθυμια να σε βοηθησουν , το ιδιο ενιωσα κι εγω στη Μαδριτη.Καλα τουs εχω και μια ιδιαιτερη συμπαθεια λογω τηs γλωσσαs!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και η δικιά μου πρόσφατη εμπειρία από τη Βαρκελώνη (και φωτογραφίες)
http://www.periplanisi.com/travel/world/barcelona.html


Η αλήθεια είναι ότι η Ιβηρική χερσόνησος ποτέ δε με έλκυε σαν ταξιδιωτικός προορισμός. Ίσως η μόδα της εποχής με καθετί ισπανικό, που δεν με αγγίζει. Τελικά η έναρξη δρομολογίων από τη low cost αεροπορική Vueling ήταν μια αφορμή, τη στιγμή που έψαχνα έναν οικονομικό προορισμό για ολιγοήμερο ταξίδι. Αν κάτι μου κέντριζε το ενδιαφέρον στην Ισπανία αυτό ήταν η Βαρκελώνη, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απ' όλους. Έχω ακούσει όμως όμορφα λόγια και για την λιγότερο τουριστική/μοδάτη Πορτογαλία. Ευτυχώς με τη Vueling ήταν πολύ εύκολο και οικονομικό να πεταχτώ και μέχρι τη Λισαβόνα. Οι ημέρες που έχω στη διάθεσή μου είναι περιορισμένες. Αποφασίζω να περάσω 3 μέρες στη Βαρκελώνη και 2 στη Λισαβόνα. Στη Λισαβόνα σκοπεύω να πάω μόνο για μια μικρή γεύση της Πορτογαλίας.

Το μόνο πρόβλημα με την πτήση της Vueling είναι ότι πετάει μέσα στη νύχτα. Τουλάχιστον φθάνω στη Βαρκελώνη πολύ νωρίς το πρωί και όλη η μέρα είναι διαθέσιμη για εξερευνήσεις. Βρίσκω ένα hostel, αφήνω τα πράγματά μου και ξεκινώ. Πρώτη βόλτα στην παλιά πόλη, Barri Gotic, που είναι ακόμη ερημική λόγω της ώρας. Τα στενά σοκάκια αρχίζουν να κεντρίζουν το ενδιαφέρον μου. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω κάμερες ασφαλείας να παρακολουθούν τα σοκάκια! Η πόλη δείχνει πολύ ασφαλής παρά την αντίθετη εικόνα που είχε στο παρελθόν. Οι Ολυμπιακοί αγώνες ήταν αφορμή για να μεταμορφωθεί κυριολεκτικά η πόλη. Οι δρόμοι αρκετά καθαροί, παρόλο που αρκετές φορές είδα κάποιους να πετούν τσιγάρα ή μικρά σκουπίδια στο δρόμο. Σιγά σιγά κυκλοφορούν όλο και περισσότεροι άνθρωποι στους δρόμους. Μικρά καφέ βρίσκονται σχεδόν σε κάθε γωνιά. Ιδανικά για ένα σύντομο πρωινό. Στη συνέχεια βλέπω την αγορά (Boqueria) που έμοιαζε σαν ένα χρωματιστό στολίδι από φρούτα και λαχανικά. Ιδανική επιλογή ένας δροσιστικός φρέσκος χυμός. Ένα από τα σημαντικότερα προβλήματά που είχα ήταν αυτό της γλώσσας. Το ήξερα βέβαια. Ελάχιστοι μιλούν αγγλικά! Παρόλο που η πόλη δέχεται πολύ μεγάλο αριθμό τουριστών, οι περισσότεροι μιλούν μόνο Ισπανικά. Για την ακρίβεια Καταλανικά! Οι κάτοικοι της Βαρκελώνης και της γύρω περιοχής, αυτοπροσδιορίζονται ως Καταλανοί, με δικιά τους γλώσσα, διαφορετική από τα Ισπανικά. Υπάρχουν κάποια κινήματα που ζητούν την ανεξαρτησία της Καταλονίας, αλλά προς το παρόν κάτι τέτοιο δεν συμμερίζονται οι πολιτικοί και η πλειονότητα των κατοίκων. Σίγουρα όμως βλέπουν τους εαυτούς τους διαφορετικούς από τους Ισπανούς, με διαφορετική γλώσσα και πολιτισμό. Όπως και να 'χει εγώ δε μιλάω ούτε Ισπανικά, ούτε Καταλανικά, λίγες λέξεις μόνο και αρκετά νοήματα! Η συνέχεια της ημέρας περιλαμβάνει βόλτα στην πολύ τουριστική La Rambla, στα κτίσματα της παράξενης αρχιτεκτονικής του Gaudi, στο λιμάνι και περατζάδα στην όμορφα διαμορφωμένη παραλία. Λίγο πιο πέρα εκτείνεται η συνοικία Barceloneta, μικρά στενά δρομάκια με τα απλωμένα ρούχα στα μπαλκόνια να δίνουν μια εικόνα γεμάτη έντονα χρώματα. Φαγητό στα περίφημα τάπας και αργότερα άλλο ένα ενδιαφέρον καφέ. Η Βαρκελώνη με εντυπωσιάζει περισσότερο απ' όσο περίμενα. Δεν είναι μόνο μια μικρή περιοχή στο κέντρο που έχει ενδιαφέρον. Κάθε γωνιά της πόλης είναι όμορφη και ξεχωριστή. Το περπάτημα ήταν ατελείωτο, αλλά και απολαυστικό.

Δεύτερη μέρα στη Βαρκελώνη και έχω δει τα περισσότερα αξιοθέατα. Συνεννοούμαι να συναντηθώ με κάποιους που ζουν στην πόλη, αφού είχα επικοινωνήσει μαζί τους στο Couchsurfing. Το μεσημέρι θα συναντήσω τον Νόρτον από τη Βραζιλία. Σπουδάζει εδώ και λίγους μήνες στην πόλη. Θα πάμε μαζί στο Park Guell και θα συζητήσουμε αρκετές ώρες για τη Βαρκελώνη, αλλά και την πατρίδα του. Αν και δεν έχει πολύ καιρό στη Βαρκελώνη γνωρίζει αρκετά και ενδιαφέροντα πράγματα. Όπως μου λέει, οι ντόπιοι δε συμπαθούν πολύ τους ξένους, γιατί τους θεωρούν υπεύθυνους για την ακρίβεια, ειδικά στα σπίτια. Αρκετοί εύποροι φοιτητές έχουν εγκατασταθεί στη Βαρκελώνη, αυξάνοντας πολύ τη ζήτηση κατοικίας. Χαρακτηριστικό είναι ότι αρκετοί ιδιοκτήτες ενοικιάζουν δωμάτια μέσα στο σπίτι που μένουν. Κατά τ' άλλα όπως διαπίστωσα και εγώ, η πόλη είναι πολύ ευχάριστη για να μένεις, καλές συγκοινωνίες, οργανωμένη, καθαρή, ασφαλής και ηλιόλουστη. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω αρκετές θέσεις στάθμευσης για μηχανάκια. Ελάχιστα είναι στα πεζοδρόμια και μόνο όταν αυτά έχουν αρκετό πλάτος. Αρκετά ποδήλατα επίσης και ποδηλατόδρομοι, ενώ ο δήμος προσφέρει στους κατοίκους δωρεάν ποδήλατα σε αρκετούς σταθμούς για σύντομες μετακινήσεις. Το απόγευμα θα συναντηθώ με τη Λάλι και το φίλο της. Πάμε για ένα καφέ στην πόλη. Θα δοκιμάσω ένα χυμό που συνηθίζουν εδώ στη Βαρκελώνη. Λέγεται orxata, μοιάζει με γάλα, αλλά είναι χυμός από ένα (άγνωστη η ελληνική του απόδοση) λαχανικό! Αρκετά δροσιστικό πάντως και το αναζήτησα ξανά πριν φύγω. Εν τω μεταξύ συζητάμε για διάφορα θέματα και εγώ γεμάτος περιέργεια ρωτάω για καθετί που μου κάνει εντύπωση γύρω μου. Αργότερα πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο σε ένα βουνό στην άκρη της πόλης, απ' όπου έχουμε θέα όλη τη Βαρκελώνη, την ώρα που νυχτώνει. Τέλος επιστρέψαμε στο κέντρο για φαγητό. Έπρεπε να δοκιμάσω άλλωστε και την τοπική παέγια. Μια βραδυνή βόλτα και πηγαίνω για ύπνο.

Την τελευταία μέρα στη Βαρκελώνη ήθελα να νοικιάσω ένα ποδήλατο για να κάνω πιο μακρινές βόλτες. Αρκετή ταλαιπωρία μέχρι να βρω ένα μαγαζί και η γλώσσα δε βοηθούσε. Ένιωθα συνεχώς ότι πλησίαζα, ώσπου τελικά τα κατάφερα. Με το ποδήλατο βρέθηκα σε λίγα λεπτά στη Sagrada Familia, με το αρχιτεκτονικό στυλ του Gaudi, που κτίζεται ακόμη. Η πόλη είναι πολύ φιλική για τους ποδηλάτες και η ώρα περνάει ευχάριστα. Θα κάνω μια βόλτα στο όμορφο Parc de la Ciutadella. Στη συνέχεια θα περάσω πάλι από τη Barceloneta και θα πάω βόλτα στις παραλίες. Τόσο κοντά στο κέντρο της πόλης, μικροί όρμοι και παραλίες καθαρές, γεμάτες κόσμο. Μέτρησα 5-6 περίπου όρμους, φθάνοντας αρκετά μακριά. Πάνω από την παραλία περατζάδα και ποδηλατόδρομος. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Επιστρέφω στην πόλη για μια βόλτα στο λόφο του Montjuic. Το απόγευμα επιστρέφω το ποδήλατο, έχοντας απολαύσει τη ποδηλατική βόλτα. Περνάω από το κέντρο για ένα σύντομο διάλειμμα φαγητού και τέλος μια βόλτα στην περιοχή El raval. Θεωρείται κακόφημη συνοικία, με μετανάστες, αλλά και αρκετά μπαράκια για ντόπιους που θέλουν να αποφύγουν τους τουρίστες. Ίσως παλιότερα να ήταν επικίνδυνα, αλλά τώρα δε θα έλεγα ότι υπάρχει κίνδυνος. Η αστυνόμευση άλλωστε ήταν αρκετή και συνεχής. Η ώρα πέρασε και πρέπει να πάρω το δρόμο της επιστροφής για το αεροδρόμιο. Η Βαρκελώνη ήταν μια πανέμορφη πόλη. Ίσως ο καλύτερος συνδυασμός της οργάνωσης της Βόρειας Ευρώπης και του μεσογειακού κλίματος. Οι δε παραλίες τόσο κοντά στο κέντρο της πόλης την κάνουν ελκυστική για ανθρώπους απ' όλο τον κόσμο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φοβερο το φωτο-review του Δακη , καταπληκτικο το report τηs Αγγελικηs , αλλα κι εσυ ipanag μου συμπληρωσεs πια την εικονα - μου αρεσει πολυ ο τροποs που ταξιδευειs...

Ευχαριστουμε παιδια , εγω ηδη εχω λατρεψει τη Βαρκελωνη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom