Ισπανία Φωτο-Review: Βαρκελώνη

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπράβο thanos πήρα τζούρα για βαρκελώνη...και η μουσική υπόκρουση..ταιριαστή απόλυτα ..
ευχαριστούμε!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εντάξει thanos με έπεισες !!
Μετά το πολύ όμορφο βίντεο με την καταπληκτική μουσική και αφου ξεκουράστηκα λιγο,αποφάσισα οτι μερικά λογάκια θα τα γράψω για την αγαπημένη μου Βαρκελώνη..
Επειδη έχω πάει πολλες φορές με ξαφνιάζει οτι περνάω ακόμη πιο καλά απο παλιά και συνεχίζει να μου αρέσει το ίδιο..
Το θέμα ειναι οτι οι προλαλήσαντες επισκέπτες με έχουν καλύψει σε πολλά (αξιοθέατα,αρχιτεκτονική κτλ) οπότε σκέφτηκα τι μου μένει να πληροφορήσω τους μελλοντικους;

Το κόστος ζωης για εναν επισκέπτη και τη σύγκριση την οικονομική δυο μεσογειακων χωρών κάποτε (;) πτωχων συγγενών της ΕΟΚ.
Η Ισπανία που πρωτογνώρισα το 1985 και η πεσετα της είχε τη μιση αξία απο τη δραχμη μας έχει κάνει μεγάλη προοδο.
Μάλλον με τα πακέτα της Κοινότητας οι κατέχοντες εκεί, εκτισαν λιγοτερες βιλες και πισίνες απο ότι οι δικοί μας και έφτειαξαν πολλα δημόσια έργα.

Τωρα για τον απλό τουριστα
το εισιτήριο με VUELING μου κοστισε 180 ευρω.Αξιοπρεπης,χαμηλού κόστους εταιρεία με μειον τη βάρβαρη ώρα αναχώρησης ( 3 τη νυχτα)
Το ταξι αεροδρομιο - κέντρο πολης 25 ευρώ με νυκτερινή ταρίφα

Ξενοδοχείο δεν πλήρωσα γιατί φιλοξενήθηκα.
Βρίσκεις ομως σε καλές προσιτές τιμες ξενοδοχείο και διαμερίσματα 60 τ.μ. που φιλοξενούν 2-6 άτομα με 110 ευρώ.

καφές παντου απο ο,90 -1.20 ευρω .αχ καημένε Ελληνα τι σου χρεώνουν για μερικες γουλιές καφέ.Ασχετο αλλα πάει ... με το καφέ. Το κάπνισμα επιτρέπεται ακόμα σε αρκετά μερη.

Φαγητό - ετρωγες ανετα 1ο + 2ο πιατο,επιδόρπιο,αναψυκτικο και καφε (menu) με
10-12 σε συμπαθητικα μαγαζιά που τρωνε οι ντοπιοι.
Σε γιαπωνεζικο με καλό φαγητο και service τέλειο πληρώσαμε 5 άτομα 85 ευρώ.
Σε πολυ καλό εστιατορείο στη Μπαρτσελονέτα με θαλασσινα ,κρασι ,επιδόρπια 150 ευρώ πάλι 5 άτομα.
Φανταστείτε τι πληρώνουμε εδώ σε δικά μας αντίστοιχα.....

Super market Ψωνίσαμε αρκετά τροφιμα πληρώσαμε προς μεγάλη έκπληξη 26 ευρώ και υπολογισαμε οτι στην Ελλάδα κοστίζουν γύρω στα 45 !!!
Εκει πραγματικα σοκαρίστηκα και ξαναπήγα να δω τις τιμες σε διαφορα ειδη.Ολα είναι απο αρκετα εως πολύ φθηνότερα απο εδώ.
Ο δε βασικος μισθός δεν είναι 700 ,είναι 900 ευρώ.

Τα ενοίκια ειναι πολύ ακριβά ειδικά στη Βαρκελώνη . Φίλος μου πληρώνει για 65 τμ ,750 ευρώ.
Πανάκριβη είναι και η αγορά ακινήτου πάλι ειδικά στη Βαρκελώνη. Διαμέρισμα που στη Αθήνα θα έκανε 300.000 εκει έκανε 700.000 .
Αυτά για τους φίλους που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν η να επενδυσουν εκει !!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eυχαριστούμε ΚΙΚΗ για τις πληροφορίες τις σημαντικές:clap:
πρακτικές και χρηστικές για τα μέλη εξαιρετικές,,,:clap:

και σαν δωράκι για το ωραίο σου ραπόρτο
μια ...τζούρα δεύτερη, αβλαβή και όχι από (Ζωνιανό) χόρτο
αλλά οπτικοακουστική
και καθόλου βλαβερή!:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χτυπησες διάνα !!! Μου αρεσει το τραγουδι και ειδικά με τη φωνή του Νταλάρα και οι φωτογραφίες πολυ καλες...
Την ιδια με το κύριο που καθεται στη τουαλετα την τραβηξα και εγώ !!
Δεν βαρέθηκε τόσα χρόνια ο ευλογημένος ;
Ας του παει κάποιος λίγα δαμάσκηνα !!

Thanos αν συνεχισεις με τα βιντεάκια με βλέπω να ξαναπηγαίνω σύντομα...
Βρίσκω με VUELING 120 ευρώ!!! Πολύ θέλει ο ανθρωπος με τέτοιους πειρασμους;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θυμάμαι πως την τελευταία μέρα της παραμονής μου στην Βαρκελώνη, επισκέφτηκα και το εκπλητκικό μουσείο ναυτιλίας της πόλης.
Η επίσκεψη προέκυψε τυχαία μιας και πετουσαμε μεσημέρι προς Θεσσαλονίκη και δεν ξέραμε πως να σκοτώσουμε την ωρα μας μεχρι το μεσημέρι.
Ενώ απο βραδύς σχεδιάζαμε να πάμε απο την ράμπλας προς το λιμάνι βόλτα για κανένα καφέ εξω, την ημερα της αναχώρησης αρχισε να ψιχαλίζει...
Λεω για να ριξω μια ματιά στον οδηγό, τι εχει κοντα στην Ράμπλας να δουμε και το μάτι μου επεσε στο μουσείο ναυτιλίας.
Ενας χώρος που παλια ηταν τα βασιλικά Ναυπηγεία. Εκει ναυπηγούνταν οι γνωστές ισπανικές αρμάδες που μετα ...ξεχύνοντας στις θάλασσες για κατακτήσεις και ναυμαχίες...

http://www.mmb.cat/default.asp?idApartado=103

Πρωτη φορά επισκεπτόμουν μουσείο στο οποίο μου εδιναν στην εισοδο δωρεαν εκεινο που μοιαζει σαν τηλέφωνο με τις ακουστικές πληροφορίες για τα εκθέματα... Αυτό εν έτη 2002.

Σε αυτον το επιβλητικό χώρο λοιπόν ναυπηγήθηκαν αιώνες πριν πλοία που σημάδεψαν τον κόσμο. Ο Χριστόφορος Κολόμβος, και όχι μόνο, ειχε την τύχη να ειναι ο επικεφαλής τέτοιων πλοίων...

Ενα μικρό κολάζ με φωτογραφικα στιγμιότυπα από την επίσκεψη μου εκεί:
aimg243.imageshack.us_img243_7011_musionaftiliasbb9.th.jpg
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφόρηση παιδιά. Πολλές από τις εμπειρίες σας τις έχω καταγράψει ήδη γιατί οι προσωπικές εμπειρίες με βοηθάνε συνήθως πολύ περισσότερο απ' ότι οι οδηγοί.

Αλήθεια... αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Υπάρχει η δυνατότητα να βρει κανείς έναν τουριστικό χάρτη της πόλης με τα σημαντικότερα μνημεία πάνω; Με διευκολύνει συνήθως αυτός ο χάρτης που είναι ενιαίος (κι όχι χωρισμένος σε σελίδες που έχουν οι περισσότεροι οδηγοί). Συνήθως τους μοιράζουν ή πουλάνε οπουδήποτε ταξιδέψεις στα αεροδρόμια και τα ξενοδοχεία. Που μπορώ να προμηθευτώ έναν τέτοιο; (Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος εδώ)...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μόνος σου απάντησες, στο αεροδρόμιο κοίταξε, και αν δε βρεις εκεί, σίγουρα στο ξενοδοχείο σου στη Βαρκελώνη.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αυτό το γνωρίζω... απλά εννούσα αν υπάρχει η δυνατότητα να τους βρω κάπου εδώ στην Ελλάδα...να αγοράσω από τώρα και να καταστρώνω σχέδια! λολ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέτοιο πράγμα που λες, δηλαδή ένα χάρτη, δεν θυμάμαι νάχω δει κάπου. Στο ταξιδιωτικό βιβλιοπωλείο ίσως, στη Σόλωνος;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Υπάρχει τέτοιο βιβλιοπωλείο; Θα πάω να το ψάξω...ευχαριστώ!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To βιβλιοπωλείο των εκδόσεων ROAD είναι. Πολύ πράμα σε ταξιδιωτικό υλικό έχει και ο Ελευθερουδάκης φυσικά.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν δεν κάνω λάθος μέσα στη στοά του βιβλίου 9Απέναντι από το ΡΕΞ στην Παν/μίου)υπάρχει το βιβλιοπωλείο της Ανάβασης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom