Ισπανία Φωτο-Review: Βαρκελώνη

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
"Δηλαδη σε τι θα χαλαγε την πολιτεια να εβγαζε εκπτωτικα κουπονια(στα προτυπα της BCN TRAVEL CARD".

σε ενα αλλο τοπικ καποιος συμφορουμιτης αναφερθηκε σαυτην.την εχετε χρησιμοποιησει,ξερετε τι ακριβως παιζει και αν συμφερει?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
"Δηλαδη σε τι θα χαλαγε την πολιτεια να εβγαζε εκπτωτικα κουπονια(στα προτυπα της BCN TRAVEL CARD".

σε ενα αλλο τοπικ καποιος συμφορουμιτης αναφερθηκε σαυτην.την εχετε χρησιμοποιησει,ξερετε τι ακριβως παιζει και αν συμφερει?
Ναι..εγώ την έχω στα υπόψιν μου. Έχω link..μπορώ να το ποστάρω; Έχω ακούσει καλά λόγια αφού προσφέρει εκπτώσεις (σε μουσεία, εστιατόρια, κλπ.), δωρεάν μετακινήσεις (ακόμη και από το αεροδρόμιο προς το κέντρο της Βαρκελώνης), δωρεάν εισόδους σε κάποια μουσεία, κλπ.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Η BCN TRAVEL CARD σου λυνει τα χερια.Ενα επιπλεον που σου λυνει τα ποδια ειναι το TOURISTIC BUS.Σε πηγαινει σε ολα τα σημαντικα αξιοθεατα,ανεβαινεις και κατεβαινεις απο το τουριστικο λεωφορειο οποτε θες και προμηθευεσαι την καρτα απο το τουριστικο περιπτερο της PL.Catalunya.Γενικα η BCN ειναι ευκολη πολη και εντυπωσιακη.Θα μπορουσα να μεινω ανετα για μια ζωη σε αυτην την πολη
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Προχθές αγόρασα τον οδηγό της DK...Τοπ 10 για την Βαρκελώνη.

Δεν πρόλαβα να τον μελετήσω ακόμη, αλλά μια απορία (που την είχα και για τον οδηγό της Ρώμης πέρυσι, αλλά δεν μου λύθηκε τότε η απορία επειδή κάποια στιγμή τον παράτησα και πήγαινα όπου με έβγαζε ο δρόμος κι απολάμβανα).... μετά τα 10 που προτείνει εκεί δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο που δεν πρέπει να χάσουμε; :shock::D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ο ξένος τόπος είναι (για μένα) οι δρόμοι του, οι μυρωδιές κι οι γεύσεις του, η αγορά του (ναι, βεβαίως και η αγορά του)
Mε αφορμή αυτό το σχόλιο σε άλλο τόπικ,
όσες και όσοι πάτε βαρκελώνη μην παραλείψετε να κάνετε μια βόλτα στην La Boqueria, για να απολαυσετε μυρωδιες και γεύσεις και αγορά!!!

Ειναι στην αρχή της Ράμπλας,
οπως κατεβαίνει κανείς προς την παραλία στο δεξί μας χέρι!

:cool::clap:

Mercat de la Boqueria
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Προχθές αγόρασα τον οδηγό της DK...Τοπ 10 για την Βαρκελώνη.
.... μετά τα 10 που προτείνει εκεί δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο που δεν πρέπει να χάσουμε; :shock::D
Δεν ξέρω ποιά προτείνει σαν τοπ 10. Αν όμως αντέχουν τα ποδαράκια σας, μην περιοριστείτε στο κέντρο. Μόλις κατεβείτε τη Ράμπλα και φθάσετε στο άγαλμα του Κολόμβου, πάρτε τον παραλιακό δρόμο αριστερά. Ισως αδιάφορος στην αρχή, συνεχίζοντας μετατρέπεται σε ένα φανταστικό πεζόδρομο χιλιομέτρων, παράλληλα και πλάϊ στη φαρδειά αμμουδιά. Δεξιά σας θάχετε την παραλία, με παρέες νεολαίων να κάθονται στην άμμο, σκυλάκια να μπαινοβγαίνουν στο νερό κυνηγώντας το λάφυρο για το αφεντικό τους, μοναχικούς να διαβάζουν, πιτσιρίκια να χτίζουν παλάτια στην άμμο... Χειμώνα-καλοκαίρι, ολοζώντανη η παραλία (καιρού επιτρέποντος!). Αριστερά εκτείνονται πάρκα, πίστες για ρόλερ σκέιτερς ή για επιδείξεις δεξιοτεχνίας με ποδήλατα, κι ένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα για το διαβάτη. Σε απόσταση, βλέπει κανείς τα κτήρια, σε μοντέρνους ρυθμούς, με περίεργες αρχιτεκτονικές απόψεις, άκρως ενδιαφέρουσες ακόμη και για τους .. κλασσικιστές. Καταλήγει η παραλία σε ένα "αεράτο" (αν και τσιμεντένιο) οικοδόμημα του ιστιοπλοικού (;) ομίλου με αμφιθεατράκι προς τη θάλασσα. Μετά ένα κανάλι, γεφυράκι και απέναντι ένα περίεργο μακρύ μπλέ κτήριο!;!:rolleyes: Αν πλησιάσετε να το εξερευνήσετε, θα γνωρίσετε την πιο γοητευτική και άοσμη... χωματερή!!! :shock: Τοπ 11 αξιοθέατο!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
A xa xa...σε χωματερή θα τους πάω; :haha:

Πάντως την έχω ακουστά κι αυτή την διαδρομή στην παραλία και σαφώς θα την ακολουθήσω. Ευχαριστώ για την τόσο περιγραφική σου αναφορά! :clap:

Η Σκιουρίνα φαντάζομαι θα έχει πιάσει Βαρκελώνη τώρα...και θα απολαμβάνει την διαμονή της εκεί; ;)
 

KRITIKOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
για σας ταξιδιάρικα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω μύπως ξέρει κανεις τίποτα site για εισητηρια τρένου λεοφορείου κάρου(!!!) οτιδήποτε μπορεί να σε μεταφέρει απο την Βαρκελώνη προς αλλες πολεις?(το φτηνα εννοειτε νομίζω...)
Εχει να προτείνει κανεις καμια πολη γύρω απο Βαρκελώνη που αξίζει να τη δει κανεις?
Θα πάω βαρκελώνη 20 μέρες και λέω να κάνω κανενα trip και γύρω γύρω...

Α! τον Μαρτιο πάω και ευχαριστω εκ των πρωτέρον
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
cakenet ποτε φευγεις? εχω να προτεινω ενα μερος....Στο park guel αφου προχωρήσεις και το γυρίσεις όλο -όμορφο μέρος- υπάρχει ένας λόφος -δεν ξέρω πως λέγεται γιατί τυχαία βρεθήκαμε εκεί- με τρεις τσιμεντένιους σταυρούς. Το μέρος είναι απίστευτο. Βλέπεις όλη τη Βαρκελώνη από ψηλά.....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ευχαριστώ πολύ Μπούφε... θα το τσεκάρω!

Φεύγω την Τρίτη το Βράδυ... ξημερώματα Τετάρτης στις 3 με την Vueling.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom