Μαλαισία Ταϊλάνδη Φύγαμε για Ταϋλάνδη - Μαλαισία

Mariflowers

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu & Bora-Bora
Παιδια για σας, εδω και ενα μηνα διαβαζω τα παντα για Ταιλανδη. Πραγματικα σας χαναλεω πως οι πληροφοριες και οι φωτογραφιες που βαζετε για εμας που δεν εχουμε παει, ειναι πολυτιμες. Θελω λοιπον να ζητησω τη γνωμη σας για το προγραμμα που σκεφτομαι να ακολουθησουμε. Θα μεινουμε 18 βραδια και πεταμε σε δυο εβδομαδες (!!!) Περα απο την κυριως πτηση δεν εχω κλησει ακομα της εσωτερικες, οποτε ολα μπορουν να αλλαξουν.

Ρε παιδια, δεν εχω χαναμπερδευτει τοσο πολυ για να καταληξω....ολο αλλαζω γνωμη, ολο νομιζω πως αποφασισα και ολο και κατι αλλο μου γυαλιζει το ματι.....

Τελοσπαντον, επικρατεστερη διαδρομη μεχρι στιγμης ειναι, Φτανουμε Βangkok παμε Samui και κατ' ευθιαν περνουμε καραβακι για Ko Phangan. Μενουμε εκει ειτε 5 βραδια με μια ημερισια στο Ko Tao, ειτε τις μοιραζουμε, 3 Phangnan και 2 ko tao. Στο Phangan σκεφτομαι να μεινουμε στη salad beach και στο κο ταο στο thian og bay.

Στη συνεχεια παμε για 1 η 2 βραδια στο Khao Sok national park, μεσω suratthani, και μετα krabi για 5 μερες. Σκεφτομαι να μεινουμε στην Ao Nang. Ξερω πως ειναι θα ειναι πολυ τουριστικη, και ο mpiftex φωναζει, αλλα θελω καθε μερα να κανουμε διαφορετικες ημερισιες και η παραλια αυτη φαινεται σαν την αφετηρια των βαρκων. Επισης λεω να προσπαθησω να αποφυγω το phi-phi don και να προσπαθησω να παμε μονο στο phi-phi leh, μιας και ολοι λετε ποσο απογοητευτικατε.....

Στο τελος απο krabi πεταμε πισω Bangkok οπου καθομαστε 3 1/2 μερες. Mια απο αυτες παμε ημερισια στη Ayutthaya.

ουφ, ετσι τα σκεφτομαι προς το παρον..... εχω ομως και στο πισω μερος του μυαλου μου το ko mook και το ko lipe τα οποια δε χωρανε στο παραπανω πλανο, παρα μονο αν αφησω την δυτικη πλευρα.....

Α και μια τεχνικη απορια, φτανουμε bangkok 19.00 και η τελευταια πτηση της ημερας για samui ειναι στης 21.00. Απο την εμπειρια σας πιστευετε οτι προλαβαινουμε? Μιας και η εσωτερικη πτηση ειναι με αλλη εταιρια και θα πρεπει να παραλαβουμε βαλιτσες να τις ξανακανουμε check in και να περασουμε και pasport control?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.974
Πολύ διαβασμένη και ενημερωμένη σε βρίσκω! Το πρόγραμμά σου μου αρέσει πολύ! Πρόσφατα γύρισα από Ταϋλάνδη. Πήγα Κράμπι και Μπανγκόκ και αν είχα περισσότερες μέρες θα πήγαινα Samui και Ko Phangan, κοινά γούστα έχουμε!
Η Ao Nang είναι μεν τουριστική αλλά όντως είναι η αφετηρία των εκδρομών και έχει πάρα πολλές επιλογές για φαγητό, ταξιδιωτικά πρακτορεία (για να κάνεις crash test στις εκδρομές και στις τιμές και να διαλέξεις ότι σε καλύπτει περισσότερο), καταλύμματα, φαρμακεία (αχρείαστα να 'ναι), super market κ.λ.π.
Για Κράμπι και Μπανγκόκ έχω γράψει αναλυτικά, αν σε ενδιαφέρει.....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
mariflowers το προγραμμα σου μου φαινεται μια χαρα ...
ημουνα Φεβρουαριο Βκκ - Κο Σαμουι - Καο Σοκ ...
Το παρκο Καο-Σοκ ειναι εκπληκτικο ,να κανεις οπωσδηποτε βαρκαδα στη λιμνη του..
Αξεχαστη εμπειρια ..
Σου ευχομαι να περασεις πολυ ομορφα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τελοσπαντον, επικρατεστερη διαδρομη μεχρι στιγμης ειναι, Φτανουμε Βangkok παμε Samui και κατ' ευθιαν περνουμε καραβακι για Ko Phangan. Μενουμε εκει ειτε 5 βραδια με μια ημερισια στο Ko Tao, ειτε τις μοιραζουμε, 3 Phangnan και 2 ko tao. Στο Phangan σκεφτομαι να μεινουμε στη salad beach και στο κο ταο στο thian og bay.

Α και μια τεχνικη απορια, φτανουμε bangkok 19.00 και η τελευταια πτηση της ημερας για samui ειναι στης 21.00. Απο την εμπειρια σας πιστευετε οτι προλαβαινουμε? Μιας και η εσωτερικη πτηση ειναι με αλλη εταιρια και θα πρεπει να παραλαβουμε βαλιτσες να τις ξανακανουμε check in και να περασουμε και pasport control?
Λοιπόν:

1) Αυτό με την ημερήσια για το Κο Τάο ξέχνα το. Είναι και μακριά και δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα έτσι. Μοίρασε τις μέρες μεταξύ Phangan & Tao. 3+2 καλό ακούγεται.....ελπίζω να σου κάνει καλό καιρό μόνο....

2) Προλαβαίνετε αν οι πτήσεις φτάσουν στην ώρα τους...και φυσικά θα πρέπει να παραλάβεις βαλίτσες και να ξανακάνεις τσεκιν....αλλά μισό λεπτό: θα φτάσεις βράδυ Σαμούι και θα πας το επόμενο πρωϊ Phangan? Θα πρέπει να βρεις κάπου να μείνεις εκεί. Εγώ θα έπαιρνα το πρωϊνό αεροπλάνο για Σαμούι πάντως και καπάκι το καραβάκι για Phangan...

Λίγο αγχωμένο είναι το πρόγραμμα κατ'εμέ....πολύ τρέξιμο, από ανατολικά-δυτικά.....
 

Mariflowers

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu & Bora-Bora
Παιδια, σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

vario, διαβασα τις ιστοριες σου και με βοηθησαν πολυ!
Κικι, Η βαρκαδα στο καο σοκ ακουγεται πολυ καλο tip!
GTS, μαλλον και εγω προς αυτα που μου προτεινες κλεινω... και ελπιζω να κανει καλο καιρο... Ξερω πως το προγραμμα ειναι πολυ γεματο, αλλα δεν μπορω να αποφασισω ευκολα. Αναγκάστηκα να βγαλω το samui για να χωρεσω ολα τα υπολοιπα αλλα ολο το χανασκεφτομαι..... Το καλο ειναι οτι δεν θα κλεισω τιποτα περα απο το ξενοδοχειο στην bangkok, οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι εκει, ολα μπορουν να αλλαξουν, αναλογα με τη διαθεση και πως θα δουμε τα πραγματα......
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το καλο ειναι οτι δεν θα κλεισω τιποτα περα απο το ξενοδοχειο στην bangkok, οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι εκει, ολα μπορουν να αλλαξουν, αναλογα με τη διαθεση και πως θα δουμε τα πραγματα......
Αυτό είναι πολύ καλό...οπότε αν δεις π.χ, ότι κάπου έχεις βρει την Εδέμ σου, κάθεσαι παραπάνω......και σίγουρα κάπου θα τη βρεις, πας σε παράδεισο.....σε ζηλεύω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.351
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom