Ολλανδία Χάγη ή Μάαστριχτ

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αν δεν κάνω λάθος με το τραμ 9 και τραμ 8 πας από Χάγη H.S. στο Madurodam (ενδιάμεσος σταθμός είναι και ο Κεντρικός Σταθμός). Αν θες να το ψάξεις πιο αναλυτικά τσέκαρε κι αυτό HTM - Reisinformatie Μπορείς να δεις και τι ώρες περνάει από κάθε σταθμό και πόση ώρα χρειάζεσαι για τις μετακινήσεις σου.

Ακομα δεν εχω καταληξει αν θα παω Μαντουρονταμ ή Ντελφτ.
Αν εχω δει καλα στο συγκεκριμενο link,που δυστυχως εινα μονο στα Ολλανδικα (το route planner),θελει αλλο τραμ για να παει καποιος απο το σταθμο Holland Spoor της Χαγης,στον Κεντρικο σταθμο Χαγης,ωστε απο εκει,να παρει το τραμ 1 για την Ντελφτ,ετσι;
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από οτι βλέπω και στο site το τραμ 1 (κατεύθυνση Delft Tanhof), περνάει από το Station Holland Spoor και όχι από το Den Haag Centraal. Οπότε αν φθάνεις στο HS δεν χρειάζεται να μετακινηθείς στοn Κεντρικό Σταθμό. Τραμ1, στάση Delft Station και σε κανένα 20λεπτο είσαι εκεί. Αν πάλι είσαι στο Centraal παίρνεις το τρένο για Delft και σε 10' έφθασες. :)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Από οτι βλέπω και στο site το τραμ 1 (κατεύθυνση Delft Tanhof), περνάει από το Station Holland Spoor και όχι από το Den Haag Centraal. Οπότε αν φθάνεις στο HS δεν χρειάζεται να μετακινηθείς στοn Κεντρικό Σταθμό. Τραμ1, στάση Delft Station και σε κανένα 20λεπτο είσαι εκεί. Αν πάλι είσαι στο Centraal παίρνεις το τρένο για Delft και σε 10' έφθασες. :)
Holland spoor θα ειμαι,αφου θα ερχομαι απο Βρυξελλες.
Εννοεις,θα ξεκινησω με τρο τραμ απο Χαγη και σε 20 λεπτα ,θα κατεβω στη σταση Delft station,ok?
Aν καθισω 3-4 ωρες Χαγη και 3-4 Ντελφτ θα ειμαι ευχαριστημενος!Θα αφησω Μαντουρονταμ για αλλη φορα.
Ευχαριστω πολυ!
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Holland spoor θα ειμαι,αφου θα ερχομαι απο Βρυξελλες.
Σωστά,απλά το έθεσα έτσι γιατί μπορεί η διαδρομή που θα ακολουθήσεις κατά την περιπλανησή σου στην πόλη να σε οδηγήσει στο Centraal.

Εννοεις,θα ξεκινησω με τρο τραμ απο Χαγη και σε 20 λεπτα ,θα κατεβω στη σταση Delft station,ok?
Πράγματι δέν ήταν και πολύ κατανοητό έτσι όπως το έγραψα. Τραμ 1 από HS, 20' περίπου διαδρομή, στάση Delft Station.


Aν καθισω 3-4 ωρες Χαγη και 3-4 Ντελφτ θα ειμαι ευχαριστημενος!Θα αφησω Μαντουρονταμ για αλλη φορα.
Ευχαριστω πολυ!
Πιστεύω θα προλάβεις. Την ίδια περίπου διαδρομή έκανα πριν 3 εβδομάδες (Χάγη- βόλτα και στάση για γλυκό, Scheveningen- βόλτα και στάση για ψαράκι, Delft- βόλτα και στάση για καφέ) και χρειάστηκα περίπου 8 ώρες για όλα.
Αφού θα είσαι Βρυξέλλες είναι πολύ πιθανό να επισκεφθείς το mini europe σωστά? Οπότε θα έχεις πάρει μια γεύση από αυτού του είδους τα πάρκα. Madurodam ωραίο και διασκεδαστικό, αλλά κι εγώ ψηφίζω Delft δεδομένου και του χρόνου που έχεις στη διάθεσή σου.
Καλό ταξίδι! Ελπίζω να έχει καλό καιρό όταν έρθεις, αν και με το καιρό της Ολλανδίας ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος (χθες είχε καταιγίδα, σήμερα ήλιο). Μια ομπρέλα κράτα την καλού κακού :rolleyes:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Λεω να παω πρωτα στην Ντελφτ και μετα στη Χαγη.Θα φυγω το πρωι απο Βρυξελλες και θα γυρισω βραδυ.
Φευγω 19 Ιουλιου,αν και ο καιρος εκει πρεπει να ειναι απροβλεπτος.
Στο Scheveningen,δεν παω,δε με ενδιαφερει οποτε πιστευω θα ειμαι οκ.Εχει και συχνα δρομολογια με το τρενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom