Ολλανδία Χάγη ή Μάαστριχτ

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
για ηλιοθεραπεία....

εγώ γνωρίζω οτι εκει μαζευονται οι ολλανδοί για να απολαυσουν ήλιο ,να κάνουν θαλάσσια σπορ και πιουν στα beach bars....τώρα αν η πόλη προσφέρει κατι ..δεν το γνωρίζω...και αυτά που γράφω τα ξέρω απο την κόρη μου που ζουσε εκεί και οταν θελανε να δουν θάλασσα πηγαίναν εκεί...αν κάνω λάθος..διορθώστε...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
την πρώτη φορά που πηγα αμστερνταμ,έκανα ημερήσια στο λέιντεν-χάγη-ρότερνταμ..
την δεύτερη φορά πήγα ντελφτ και πάλι χάγη...να πας οπωσδήποτε στο μουσείο στην χάγη να δεις τα εργα του vermeer... αν σου αρέσει βέβαια...τώρα για την παραλία...δεν πήγα και ουτε θα πηγαινα σε μια ημερήσια..θα κάνεις μπάνιο?και το μαντουρονταμ δεν με ενδιεφερε να το δώ...δεν νομίζω οτι θα σου προσφέρει κάτι..προσωπική μου άποψη πάντα...απόλαυσε την χάγη και το ντελφτ..ειναι πανέμορφα....
Μουσειο,μπα...δεν υπαρχει χρονος.Μπανια κανω και εδω :haha:
Το Μαντουρονταμ,θα το αφησω για αλλη φορα,μαλλον οταν θα κανω αποκλειστικα Ολλανδια.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αρα,θα μπορουσα να δω Χαγη και Ντελφτ την ιδια μερα,συν 4 ωρες στο τρενο αλε ρετουρ.'Η Χαγη-Μαντουρονταμ.Και τα 2 σεναρια ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα!
Οποτε το Μααστριχτ απορριπτεται.
Πρεπει να το ξανασκεφτεις.
το μααστριχτ ειναι μια ομορφη πολη, εχει ποταμι με υπεροχες γεφυρες, ωραιο ιστορικο κεντρο, ειναι απο τις παλαιοτερες πολεις της ολλανδιας, με δικτυο σπηλαιων. Κοντα στην Λιεγη, αρα πιο λιγο κοστος χρονου και εισιτηριων !!!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πρεπει να το ξανασκεφτεις.
το μααστριχτ ειναι μια ομορφη πολη, εχει ποταμι με υπεροχες γεφυρες, ωραιο ιστορικο κεντρο, ειναι απο τις παλαιοτερες πολεις της ολλανδιας, με δικτυο σπηλαιων. Κοντα στην Λιεγη, αρα πιο λιγο κοστος χρονου και εισιτηριων !!!

Α,μου χαλασες το προγραμμα!Συμφωνω για το Μααστριχτ αλλα δεν ειναι κοντα,σχεδον 2 ωρες,με ανταποκριση βεβαια αλλα κα πιο φτηνα.
Απο την αλλη,απευθειας ,με αρκετες ωρες πανω στο τρενο και πιο ακριβα, ειναι ο συνδυασμος Χαγης και Ντελφτ.
Θα προτιμουσα 2 πολεις της Ολλανδιας την ιδια μερα,εξισου ωραιες.
Θα το σκεφτω,μηπως το βαλω αλλη μερα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Α,μου χαλασες το προγραμμα!Συμφωνω για το Μααστριχτ αλλα δεν ειναι κοντα,σχεδον 2 ωρες,με ανταποκριση βεβαια αλλα κα πιο φτηνα.
Απο την αλλη,απευθειας ,με αρκετες ωρες πανω στο τρενο και πιο ακριβα, ειναι ο συνδυασμος Χαγης και Ντελφτ.
Θα προτιμουσα 2 πολεις της Ολλανδιας την ιδια μερα,εξισου ωραιες.
Θα το σκεφτω,μηπως το βαλω αλλη μερα.
Διπλα ατο μααστιχτ ειναι το ααχεν. Γερμανια βεβαια, αλλα πολυ ομορφο, με τον ταφο του καρλομαγνου στον υπεροχο καθεδρικο ( εκπληκτικα βιτρω ).
Υπεροχες πλατειες , αξιζει η επισκεψη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δεν ξέρω αν έβαλες στο προγραμμα σου την περιοχη των αρδεννών...εκει υπαρχει ενα μικρό υπεροχο χωριο το spa με πηγές και λουτρά εξου και τα spa που λέμε...υπαρχει και ενα outlet ....δεν θυμαμαι το ονομά του....μασμαλέεν...κάπως ετσι...
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Διπλα ατο μααστιχτ ειναι το ααχεν. Γερμανια βεβαια, αλλα πολυ ομορφο, με τον ταφο του καρλομαγνου στον υπεροχο καθεδρικο ( εκπληκτικα βιτρω ).
Υπεροχες πλατειες , αξιζει η επισκεψη.
....και φθηνή αγορά !:clap:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
δεν ξέρω αν έβαλες στο προγραμμα σου την περιοχη των αρδεννών...εκει υπαρχει ενα μικρό υπεροχο χωριο το spa με πηγές και λουτρά εξου και τα spa που λέμε...υπαρχει και ενα outlet ....δεν θυμαμαι το ονομά του....μασμαλέεν...κάπως ετσι...

Ιωάννα , στην περιοχή των Αρδεννών έχει πολλά μικρά και πανέμορφα χωριουδάκια! Αλλά απαιτείται αυτοκίνητο για να κινηθείς...
Για να αναφέρω μερικά (που έχω επισκεφθεί) Malmedy, Stavelot, Coo, Durbuy, Trois Points στην Βελγική περιοχή και Monschau στην Γερμανική. :bleh:
Βρίσκονται παράλληλα της E42.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ιωάννα , στην περιοχή των Αρδεννών έχει πολλά μικρά και πανέμορφα χωριουδάκια! Αλλά απαιτείται αυτοκίνητο για να κινηθείς...
Για να αναφέρω μερικά (που έχω επισκεφθεί) Malmedy, Stavelot, Coo, Durbuy, Trois Points στην Βελγική περιοχή και Monschau στην Γερμανική. :bleh:
Βρίσκονται παράλληλα της E42.
Συμφωνω απολυτως....Το Μonschau φοβερο!!!!Στην Villa Burgau εφαγα μια απο τις πιο νοστιμες πεστροφες που εχω δοκιμασει ποτε!!Τι μου το θυμησες τωρα:)Ααα μην ξεχασω....και αρκετα οικονομικα:clap:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι...ξεχασα οτι ο φίλος μας δεν θα έχει αυτοκίνητο danev....υπέροχα τοπία και χωριά στην περιοχή αυτη πάντως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom