Χάθηκε από τα ραντάρ αεροσκάφος της Air France σε πτήση Βραζιλία-Παρίσι

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο μακεδονία καθε βράδυ (γύρω στις 11 νομίζω) έχει το may day που είναι μια σειρά σαν ντοκυμαντέρ και δείχνει αεροπορικά δυστυχήματα που έχουν συμβεί στην πραγματικότητα και τα αναλύει. Ονοματίζει μάλιστα και τις αεροπορικές εταιρίες και η Air France είναι αυτή που έχει αναφερθεί περισσότερο από όλες!! Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη αλλά έπειτα από αυτό το ντοκυμαντέρ δεν πρόκειται να το κάνω ΠΟΤΕ!!!
Μιλάμε για επιστημονική μέθοδο εκτίμησης της ασφάλειας μιας εταιρίας, όχι αστεία....

ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?

Από το 1975 και μετά η εταιρία είχε 2 ακριβώς ατυχήματα με νεκρούς. Το Concorde κι αυτό. Και μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου, όπως και να το μετρήσει κανείς.
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?

Πολύ καλά, ΕΣΕΙΣ;;;;;

Αυτό πήγαινε πες το στις οικογένειες των 230 νεκρών που έχασαν τους ανθρώπους τους επειδή δεν εκπαιδεύτηκαν σωστά οι πιλότοι!
2 ακριβώς ατυχήματα με νεκρούς

Ατυχήματα στα οποία ευτυχώς δεν υπάρχουν νεκροί, παραγράφονται;;;;;;; Ακόμη και στο you tube να ψαξεις θα βρεις τουλάχιστον 3!! Βαριέμαι να τα ψάξω όλα μόνο και μόνο για να σου απαντήσω! Εγώ μετέφερα αυτά που είδα σε ντοκυμαντέρ που μάλιστα μπορείς να βρεις και στο site του Discovery Channel!! Τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αφήνουν παγερά αδιάφορη και δικαίωμά σου να έχεις τη γνώμη σου χωρίς όμως να επιτείθεσαι σε όσους έχουν αντίθετη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?

Πολύ καλά, ΕΣΕΙΣ;;;;;

Αυτό πήγαινε πες το στις οικογένειες των 230 νεκρών που έχασαν τους ανθρώπους τους επειδή δεν εκπαιδεύτηκαν σωστά οι πιλότοι!
2 ακριβώς ατυχήματα με νεκρούς

Ατυχήματα στα οποία ευτυχώς δεν υπάρχουν νεκροί, παραγράφονται;;;;;;; Ακόμη και στο you tube να ψαξεις θα βρεις τουλάχιστον 3!! Βαριέμαι να τα ψάξω όλα μόνο και μόνο για να σου απαντήσω! Εγώ μετέφερα αυτά που είδα σε ντοκυμαντέρ που μάλιστα μπορείς να βρεις και στο site του Discovery Channel!! Τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αφήνουν παγερά αδιάφορη και δικαίωμά σου να έχεις τη γνώμη σου χωρίς όμως να επιτείθεσαι σε όσους έχουν αντίθετη
Αν οι πηγές σου για τα στοιχεία αεροπορικών ατυχημάτων είναι το youtube και το discovery channel, είναι αρκούντως γελοίο να υποστηρίζεις ότι έχεις και γνώμη, πόσο μάλλον να τη βαφτίζεις και αντίθετη.
Αν θεωρείς την Air France επικίνδυνη, τι έχεις να πεις για την Egyptair ή την Turkish Airlines? Για την παλιά Ολυμπιακή (συγκριτικά με το πτητικό έργο, είχε πολλαπλάσια ατυχήματα)? Ή δε μιλάνε γι αυτές στο Discovery?
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Φτιάξε τότε εσύ ντοκυμαντέρ και στειλ'το στην τηλεόραση που είσαι πιο σοβαρός και ξέρεις περισσότερα!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χάθηκε από τα ραντάρ αεροσκάφος της Air France σε πτήση Βραζιλία-Παρίσι

Μόνο on topic παρακαλώ...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Δεν νομίζω οτι η air france δεν ειναι ασφαλης , ή οτι ειναι περισσοτερο ασφαλης η πρωιν ολυμπιακη ή η τουρκικη. Πρωτα απο ολα τα αεροπλανα ειναι γενικα πολυ ασφαλη.
Μπορει να μην χαλαει ποτε ο αυτοματος πιλοτος, αλλα μια φορα που αποσυνδεθηκε κοιτα τι εγινε? εχεις καμια εξηγηση? Απο το αρθρο το μονο που προκειπτει ειναι οτι οι συγκεκριμενοι πιλοτοι της air france ηταν αχρηστοι.
Μπορει να σταματαει πολυ συχνα ο αυτοματος, και να μην εχουμε ατυχυματα η μπορει να συνεβει μια φορα και να ειχαμε, Μπορει να μην ειναι και σωστο το αρθρο, να μην εξηγει σωστα. Δεν μπορουμε να κρινουμε , γιατι δεν εχουμε καταληλλες γνωσεις, αλλα δημιουργουνται αποριες και δεν υπαρχει αλλος να τις απαντησει. Η κοπελα ειπε για ενα ντοκιμαντερ, αυτοι που το εφτιαξαν κατι θα ξερουν φανταζομαι,Δεν το χω δει? Ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο η οχι?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες μετά, ακόμη συζητείται το θέμα αυτό και μπήκα σήμερα να δώ τι λέει και εχει τόσο ενδιαφέρον.... :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EC%EF%FD-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-air-france.html

Εγώ πάντως θεωρώ γενικά ασφαλέστατη την εταιρεία. Ανθρώπινα λάθη συνέβαιναν και θα συμβαίνουν πάντα, με θανατηφόρα κατάληξη δυστυχώς όταν μιλάμε για πτήσεις. Και μη ξεχνάμε ότι κάθε ατύχημα κάνει τις επόμενες πτήσεις ασφαλέστερες. Ευκαιρία λοιπόν για την εταιρεία να κάνει επανεξέταση πιλότων και διαδικασιών HR.

Υ.Γ. Την AF θα φοβηθούμε που σε λίγο καιρό θα πετάξουμε με Cessna πάνω από τη Canaima με 3-4 επιβάτες και δεκάδες σακιά πατάτες για φορτίο...
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
taver στην απαντηση σου λες για ενα ατυχημα με το concorde της air france.αν θυμασαι ειχε αρχισει να περνει φωτια απο την απογειωση κιολας.πραγμα που σημαινει οτι η λαθος του πιλοτου εγινε η οτι υπηρχε τεχνικο προβλημα στο αεροσκαφος.μαλλον ισχυει το πρωτο (λαθος πιλοτου) διοτι και η british airways ειχε concorde αλλα δεν ακουσαμε τιποτα για το δικο της.και κατα δευτερον το α330 που επεσε στον ατλαντικο επεσε απο ασχετοσυνη εστω του "απειρου" πιλοτου διοτι δεν καταλαβε οτι επερνε υψος.μεχρι και οι επιβατες θα το ειχαν καταλαβει λογω της κλισης.και αν εχεις δει το may day η air france αναφερθηκε και πριν μια εβδομαδα οπου ενας ατζαμης πιλοτος παρουσιαζε το νεο α 320 π ειχε παραλαβει η εταιρια και τελικα το πρωσγειωσε σε ενα δασος σκοτωνοντας σχεδον ολους τους επιβατες.μεσα στους επιζωντες ηταν και ενας ελληνας (νικολαος σκουριας)δες βιντεο με περιγραφες του και θα καταλαβεις.συνεπως καταληγουμε οτι μεν εχει καινουρια αεροσκαφη αλλα οι πιλοτοι ειναι για τα μπαζα
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
taver στην απαντηση σου λες για ενα ατυχημα με το concorde της air france.αν θυμασαι ειχε αρχισει να περνει φωτια απο την απογειωση κιολας.πραγμα που σημαινει οτι η λαθος του πιλοτου εγινε η οτι υπηρχε τεχνικο προβλημα στο αεροσκαφος.μαλλον ισχυει το πρωτο (λαθος πιλοτου) διοτι και η british airways ειχε concorde αλλα δεν ακουσαμε τιποτα για το δικο της
Δηλαδή δεν μπορεί ένα αεροσκάφος από ολόκληρη παρτίδα να παρουσιάσει τεχνικό πρόβλημα; Ή θα είναι όλα προβληματικά ή κανένα; Τι είδους συλλογιστική είναι αυτή;
Στην πράξη βέβαια το δυστύχημα εκείνο δεν οφειλόταν σε καμία από τις αιτίες που αναφέρεις. Ένα κομμάτι που έμεινε από άλλο αεροσκάφος στον διάδρομο απογείωσης κατέστρεψε τις ρόδες του concorde με τις συνέπειες που όλοι ξέρουμε...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στο μακεδονία καθε βράδυ (γύρω στις 11 νομίζω) έχει το may day που είναι μια σειρά σαν ντοκυμαντέρ και δείχνει αεροπορικά δυστυχήματα που έχουν συμβεί στην πραγματικότητα και τα αναλύει. Ονοματίζει μάλιστα και τις αεροπορικές εταιρίες και η Air France είναι αυτή που έχει αναφερθεί περισσότερο από όλες!! Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη αλλά έπειτα από αυτό το ντοκυμαντέρ δεν πρόκειται να το κάνω ΠΟΤΕ!!!
Μετράνε και οι επαναλήψεις; :haha::haha:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
οκ marianth εγω πες οτι συμφωνω για το ατυχημα με το concorde για αυτο στον ατλαντικο και το αλλο στο στρασβουργο που το πρωσγειωσε στο δασος?ξερεις γιατι το πρωσγειωσε εκει?επειδη εκανε βλακειες.και στο παρθενικο ταξιδι του αεροπλανου σκοτωσε τοσο κοσμο.δεν ειναι δυνατον μια εταιρια με τετοιους πιλοτους να θεωρειται ασφαλης βρε marianth:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom