Χάθηκε από τα ραντάρ αεροσκάφος της Air France σε πτήση Βραζιλία-Παρίσι

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
το "μετρανε και οι επαναληψεις" το λαμβανω ως αστοχεστατο χιουμορ καθως καθε φορα δειχνει και διαφορετικο ατυχημα για την αγαπημενη σου εταιρια
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σοβαρά τώρα μιλάμε για μια εταιρεία που έχει εκατομμύρια πτήσεις στο ενεργητικό της και στέκεσαι σε δύο ή τρία θανατηφόρα δυστυχήματα;
Δεν αδιαφορώ για τις ζωές που χάθηκαν σε αυτά, αλλά είναι εντελώς παράλογο να λέμε ότι η εταιρεία έχει άσχετους πιλότους γιατί στις τόσες πτήσεις που έχει καταγράψει όλα αυτά τα χρόνια είχε και τρία δυστυχήματα. Μην τρελαθούμε εντελώς!!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
και αλλες εταιριες εχουν εκατομμυρια πτησεις αλλα δεν εχουν τα τελευταια χρονια συνεχεια θανατηφορα ατυχηματα....emirates,qatar airways,british...sorry αν βγαινω off topic
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
taver στην απαντηση σου λες για ενα ατυχημα με το concorde της air france.αν θυμασαι ειχε αρχισει να περνει φωτια απο την απογειωση κιολας.πραγμα που σημαινει οτι η λαθος του πιλοτου εγινε η οτι υπηρχε τεχνικο προβλημα στο αεροσκαφος.μαλλον ισχυει το πρωτο (λαθος πιλοτου) διοτι και η british airways ειχε concorde αλλα δεν ακουσαμε τιποτα για το δικο της

λίγο πριν το concorde είχε απογειωθεί ένα άλλο αεροπλάνο από τον ίδιο διάδρομο..ένα κομμάτι ελάσματος τιτανίου που είχε αποκολληθεί από αυτό το αεροπλάνο..το κομμάτι αυτό το πάτησε το concorde και έσκασε το λάστιχό του στέλνοντας κομμάτια από καουτσούκ μέσα στις δεξαμενές καυσίμων του αεροσκάφους, προκαλώντας πυρκαγιά, που είχε ως αποτέλεσμα την συντριβή του Concorde. Από που προκύπτει ότι έκανε λάθος ο πιλότος?
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Μετράνε και οι επαναλήψεις; :haha::haha:
χαχα..λες να φταίει αυτό;; να το ξανακοιτάξω τότε!! ;)

παιδιά δεν έχω κάτι με την air france, ίσα ίσα που ανέφερα ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη εταιρία. Έχω πολλούς φίλους που δεν την εμπιστεύονται πια λόγω του συγκεκριμένου ντοκυμαντέρ. Έχει αναφέρει πάμπολλες γνωστές εταιρίες απλά η air france αναφέρθηκε περισσότερο. Αναφέρεται σε αληθινά γεγονότα και έχει κάνει έρευνα πάνω σ'αυτά.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
χαχα..λες να φταίει αυτό;; να το ξανακοιτάξω τότε!! ;)

παιδιά δεν έχω κάτι με την air france, ίσα ίσα που ανέφερα ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την συγκεκριμένη εταιρία. Έχω πολλούς φίλους που δεν την εμπιστεύονται πια λόγω του συγκεκριμένου ντοκυμαντέρ. Έχει αναφέρει πάμπολλες γνωστές εταιρίες απλά η air france αναφέρθηκε περισσότερο. Αναφέρεται σε αληθινά γεγονότα και έχει κάνει έρευνα πάνω σ'αυτά.
Ε τοτε να τους δειξεις αυτο.
List of Mayday episodes - Wikipedia, the free encyclopedia

το "pilot error" αναφερεται μονο μια φορα για την Air France.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
τελος παντων παιδια καποιοι εμπιστευονται την εν λογω εταιρια και καποιοι οχι...εμενα παντως θα αποτελει μια απο τις τελευταιες μου επιλογες...το θεμα ειναι παντως να ταξιδευουμε και να γυριζουμε πισω ΚΑΛΑ. καλο καλοκαιρι με ομορφα και μακρινα ταξιδια:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μα είναι δυνατόν να αντλούμε στοιχεία για ιστορικό ατυχημάτων από τηλεοπτικές παραγωγές? Ειδικά όταν στο δίκτυο υπάρχουν βάσεις δεδομένων με αναλυτικά στοιχεία για τα ατυχήματα που έχουν συμβεί κλπ?

Ρίχτε μια ματιά εδώ: Aviation Safety Network > .
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οχι. δεν θα ρίξουμε καμμία ματιά. Εγώ προσωπικά δεν διακατέχομαι απο μαζοχιστικά ή άλλου είδους συμπλέγματα, ούτως ώστε να κάθομαι Αυγουστο μήνα να κοιτάω τα αεροπορικά δυστηχήματα ή ατυχήματα που έχουν λάβει χώρα. Ευχαριστώ, αλλά προτιμώ να ψάχνω άλλα πράγματα και να μην επιλέγω να κοιτώ φωτο απο αεροπορικές τρραγωδίες ή στατιστικά.
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ε τοτε να τους δειξεις αυτο.
List of Mayday episodes - Wikipedia, the free encyclopedia

το "pilot error" αναφερεται μονο μια φορα για την Air France.
Κατ' αρχάς αναφέρεται 2... δες καλύτερα!! Κατά δεύτερον δεν αναφέρει όλα τα επεισόδια της σειράς (π.χ. στην 8η σεζόν αναφέρει μόνο 2 επεισόδια ενώ υπάρχουν 8!!!) Και δεν είναι ανάγκη να είναι το λάθος πάντα του πιλότου!
Τέλος πάντων έχει δίκιο ο Alex23, όποιος θέλει την εμπιστεύεται και όποιος θέλει όχι. Αλλα πράγματα έχουν σημασία και ξεφεύγουμε και απ' το τοπικ...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Οχι. δεν θα ρίξουμε καμμία ματιά. Εγώ προσωπικά δεν διακατέχομαι απο μαζοχιστικά ή άλλου είδους συμπλέγματα, ούτως ώστε να κάθομαι Αυγουστο μήνα να κοιτάω τα αεροπορικά δυστηχήματα ή ατυχήματα που έχουν λάβει χώρα. Ευχαριστώ, αλλά προτιμώ να ψάχνω άλλα πράγματα και να μην επιλέγω να κοιτώ φωτο απο αεροπορικές τρραγωδίες ή στατιστικά.
και καλα κανεις βεβαια! σιγα μην κρινω αν θα πεταξω με οποιαδηποτε εταιρια επειδη το mayday προβαλε καποιο ατυχημα.

Κατ' αρχάς αναφέρεται 2... δες καλύτερα!! Κατά δεύτερον δεν αναφέρει όλα τα επεισόδια της σειράς (π.χ. στην 8η σεζόν αναφέρει μόνο 2 επεισόδια ενώ υπάρχουν 8!!!) Και δεν είναι ανάγκη να είναι το λάθος πάντα του πιλότου!
Τέλος πάντων έχει δίκιο ο Alex23, όποιος θέλει την εμπιστεύεται και όποιος θέλει όχι. Αλλα πράγματα έχουν σημασία και ξεφεύγουμε και απ' το τοπικ...
το θεμα ειναι να εμπιστευομαστε μια εταιρια για τους σωστους λογους οχι λογω μιας τηλεοπτικης σειρας.
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
το θεμα ειναι να εμπιστευομαστε μια εταιρια για τους σωστους λογους οχι λογω μιας τηλεοπτικης σειρας.[/quote]

το οτι τηλεοπτικοποιήθηκαν τα ατυχήματα αυτά δεν τα κατατάσσει σε "λαθος λόγους". Ούτε πήρε η μπάλα άλλες αεροπορικές εταιρίες που είχαν λιγότερα ατυχήματα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom