Λεττονία Λιθουανία Χαλάρωση και socializing στη Βαλτική (ή το ταξίδι ως ψυχοθεραπευτική εμπειρία)

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παντως περα απο το κοσμο και σας πολεις το Βιλνιους μπηκε στη καρδια μου, θα το ξαναεπισκεπτομουν σιγουρα, η Ριγα περα απο μια ομορφη εικονα δε μου αφησε τιποτα αλλο.....
Και μένα το Βίλνιους (όπως και το Τρακάι) μου άφησε καλύτερη αίσθηση πάντως. Εδώ θα συμφωνήσουμε. :xmas_biggrin: Θα σας τα πω αυτά στα γενικά συμπεράσματα στο τέλος της ιστορίας!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Προσωπικα τους βρηκα εξισου φιλικους, με λιγο πιο ευκολη την επικοινωνια στη Ριγα λογω της καλυτερης εξοικιωσης με τουρισμο /αγγλικα.Στη Λιθουανια γνωριζες πιο δυσκολα κοσμο αλλα η επικοινωνια ηταν πιο ουσιαστικη, η φιλικοτητα των λετονων περιειχε αρκετα στοιχεια εκμεταλλευσης.

Οσο για τις γυναικες στη Ριγα δε ξερω αν ηταν καλοκαιρι και σκ, αλλα δε μου εδωσαν την εντυπωση οτι ειχαν με τη καμια περισσοτερο class, το αντιθετο στη λιθουανια ηταν πολυ πιο απλες και φυσιολογικες.Με απλο ντυσιμο, χωρις υπερβολες και ομορφες. Στη Ριγα κυκλοφορουσαν απο το πρωι με αμφιεση σκυλαδικου τελειωμενου(στη καλυτερη)....Ακομα θυμαμαι τον ηχο των 15ποντων τακουνιων πρωι πρωι στα πλακοστρωτα και γελαω με καποιες φωτο που εχω.....
Μα καλα ειναι πραγματα αυτα τωρα?
Τον αντρικο πληθυσμο του φορουμ δεν τον σκεφτηκες καθολου πριν ποσταρεις αυτη τη φωτογραφια?

Παω να ψαξω τιμες για ριγα:xmas_biggrin:
Οποιος αισθανεται το ιδιο,να μην κανει like,αλλα να στειλει πμ!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το μπαράκι με τη live μουσική που σας ανέφερα είναι αυτό:

FOLKKLUBS ALA PAGRABS

Το προτείνω ανεπιφύλακτα για μια ωραία βραδιά. :xmas_biggrin:
Στη σελίδα βλέπω ότι έχει και φαγητό, αλλά αυτό δεν το δοκίμασα οπότε δεν εκφέρω άποψη, να μην σας πάρω στο λαιμό μου!

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω κάτι παράξενο που μου συνέβη σε ανταλλακτήριο στη Ρίγα και ξέχασα να το γράψω πριν. Υπήρξε συμβάν όπου δεν δέχονταν να αλλάξουν σκωτσέζικες λίρες, επιμένοντας ότι πρόκειται για διαφορετικό νόμισμα από την αγγλική λίρα! Για όσους δεν έχουν πάει Σκωτία να αναφέρω ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς νόμισμα, έχει ίδια ακριβώς αξία με την αγγλική λίρα, απλώς αντί για Bank of England γράφει Bank of Scotland πάνω και έχει άλλο "design". Γενικότερα λέγεται ότι μπορεί κάποιος να συναντήσει δυσκολίες με τα σκωτσέζικα χρήματα τόσο στην Αγγλία (να μην του τα δέχονται) όσο και στο εξωτερικό (να του τα αλλάζουν με χειρότερο rate). Εγώ παρ' όλα αυτά δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ τέτοια ζητήματα και θεωρούσα ότι αυτά είναι υπερβολές! Εν τέλει δεν είναι. :xmas_biggrin: Οπότε όσοι επισκεφτείτε τη Σκωτία κοιτάξτε να ξεφορτωθείτε τα τοπικά χρήματα πριν βγείτε από τη χώρα.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πολύ ενδιαφέρουσα και αυτή η ιστορία σου underwater, με χρήσιμες πληροφορίες και ωραίες φωτογραφίες. Με το καλό και σε επόμενα ταξίδια, με σούπερ όμως διάθεση αυτή τη φορά :xmas_smile:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ημέρα 5η: Ρίγα

Η ημέρα αυτή ήταν αφιερωμένη σε μια καλή εξερεύνηση της Ρίγας. Ξύπνησα κατά τις 9, πήρα πρωινό (το οποίο ήταν παραδόξως πολύ καλό, με άφθονα φρέσκα φρούτα και περίεργα τυριά) στην ελαφρώς στριμόκωλη κουζίνα του hostel και έβαλα κάτω το πρόγραμμά μου. Βασικός στόχος η Παλιά Πόλη, αυτή τη φορά υπό το φως της μέρας. Ευτυχώς δεν έβρεχε, αν και είχε πολύ κρύο. Και βέβαια, επειδή καλύτερη ξενάγηση από αυτή με ντόπιο δεν υπάρχει, επικοινώνησα με μια ακόμα Λεττονή, τη Σ., την οποία μου είχε συστήσει μια πολύ αγαπητή μου συμφορουμίτισσα! Η Σ. είναι μια πολύ προσιτή, βοηθητική και καλλιεργημένη κοπέλα γύρω στα 35. Αρχικά είχε κανονιστεί να περάσω ένα από τα βράδια της διαμονής μου στη Ρίγα στο διαμέρισμά της, αλλά η αλλαγή των ημερομηνιών του ταξιδιού μου το κατέστησε αδύνατο. Παρ’ όλα αυτά και μέσα στο φορτωμένο πρόγραμμά της (πετούσε το επόμενο πρωί για επαγγελματικό ταξίδι) μου αφιέρωσε ένα ολόκληρο πρωινό για βόλτα και κουβεντούλα!

Πριν όμως βρεθώ με τη Σ. έκανα μόνη μου μια μικρή βόλτα για χάζεμα, φωτογράφιση και shopping (αυτά είναι τα καλά των hostels, σου περισσεύουν λεφτά για να αφήσεις το καταναλωτικό σου δαιμόνιο αχαλίνωτο)! :xmas_redface:

Πρώτη στάση το όμορφο πάρκο Bastejkalns. Το κανάλι του δημιουργεί μια ήρεμη υδάτινη ατμόσφαιρα, όπου σε συνδυασμό με τα δέντρα, τα γεφυράκια και τις πάπιες φτιάχνει μια πολύ όμορφη εικόνα. Η Σ. μου είπε αργότερα ότι ένα μήνα πριν το πάρκο ήταν ακόμα πιο μαγευτικό με τα αμέτρητα κίτρινα φύλλα να δίνουν μια φθινοπωρινή αίσθηση. Μου έδειξε και κάποιες τέλειες φωτός που είχε τραβήξει με το κινητό της και επιβεβαιώθηκε! Την περίοδο που πήγα εγώ, αν και τυπικά φθινόπωρο ακόμα, επί της ουσίας ήταν καραχειμώνας εκεί!

afarm9.staticflickr.com_8060_8284170860_349b52f651_z.jpg
riga_park
afarm9.staticflickr.com_8223_8291488428_d4fe8b6a95_z.jpg
riga_park

Λίγο πιο κάτω βρίσκεται το Μνημείο της Ελευθερίας και σε πολύ κοντινή απόσταση δεσπόζει το εντυπωσιακό κτίριο της Όπερας. Εκεί μπορεί να απολαύσει κανείς παραστάσεις διεθνών προδιαγραφών σε πολύ καλές τιμές. Έκανα μια προσπάθεια να κλείσω εισιτήρια για τον Καρυοθραύστη για το ίδιο απόγευμα, όμως δυστυχώς είχαν απομείνει μόνο θέσεις ορθίων και δεν ψηνόμουν. Για εισιτήρια για την Όπερα και για άλλους χώρους παραστάσεων στη Ρίγα μπορείτε να δείτε εδώ.

Μνημείο Ελευθερίας

afarm9.staticflickr.com_8071_8284194064_660f4bbaf1_z.jpg
riga_monument

Όπερα

afarm9.staticflickr.com_8220_8283134541_a0b99e9c2c_z.jpg
riga_opera

Σε αρκετά κοντινή απόσταση (μεταξύ του Μνημείου Ελευθερίας και του ξενοδοχείου Radisson) βρίσκεται και ο νέο-βυζαντινός Ορθόδοξος Καθεδρικός της πόλης. Παρατήρησα ότι οι ντόπιοι τον θεωρούν ιδιαίτερα αξιοσημείωτο σημείο ενδιαφέροντος, αλλά για έναν Έλληνα που έχει μεγαλώσει με ορθόδοξες εκκλησίες τριγύρω του ο συγκεκριμένος δεν λέει και πολλά νομίζω (για τους θρησκευόμενους ανθρώπους βέβαια θα έχει άλλο ενδιαφέρον).

afarm9.staticflickr.com_8074_8284173380_b96221a46b_z.jpg
riga_orth

Μπαίνοντας στην Παλιά Πόλη δεν μπορείς παρά να χαζέψεις τα γραφικά δρομάκια και τα κουκλίστικα κτίρια, ενώ ακούς υπέροχες μουσικές από πολυάριθμους καλλιτέχνες του δρόμου. Από τη μία ένας ηλικιωμένος τενόρος τραγουδάει κλασικά κομμάτια, από την άλλη μια μπάντα 20χρονων νέων παίζει το «Every breath you take» χρησιμοποιώντας πνευστά. Η διάθεσή μου ανέβηκε αυτόματα και την έκανε ακόμα καλύτερη η μικρή υπαίθρια χριστουγεννιάτικη αγορά που είχε στηθεί στο κέντρο της Παλιάς Πόλης. Μαγαζάκια με σουβενίρ, κιόσκια με Glühwein και μπισκότα πιπερόριζας, χαρούμενες φάτσες. Αυτά είναι!

afarm9.staticflickr.com_8074_8283111367_ba7f78a138_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8344_8283131675_68ed1e2c03_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8488_8284193298_18a6f7965a_z.jpg
riga_market
afarm9.staticflickr.com_8215_8289913501_b96874b707_z.jpg
riga_market
afarm9.staticflickr.com_8500_8290969082_5697c0452c_z.jpg
riga_market

Μικρή επίσκεψη σε ένα μαγαζάκι με πολύ οικονομικά και μοδάτα ρούχα, από όπου αγόρασα ένα φουστανάκι και ένα καπέλο και μετά έφυγα τρέχοντας καθώς μου είχε γυαλίσει το μάτι και αν καθόμουν και άλλο εκεί θα έκανα σοβαρή ζημιά στον προϋπολογισμό μου!

Πέρασμα από την πλατεία Peterbaznica Laukums, στην οποία δεσπόζει ο εντυπωσιακός ναός του Αγίου Πέτρου. Μέρη της συγκεκριμένης εκκλησίας χρονολογούνται από τον 13ο αιώνα, ενώ άλλα είναι πολύ πιο πρόσφατα (φτάνουν μέχρι και τον 20ο), λόγω των πολυάριθμων καταστροφών και πυρκαγιών που έχει υποστεί το κτίριο. Έφυγα βιαστικά για να συναντήσω τη Σ., με στόχο μια απογευματινή επίσκεψη στην εκκλησία για να ανέβω να δω τη θέα.

afarm9.staticflickr.com_8224_8291487004_2bc5e9a61e_z.jpg
riga_stpeter
afarm9.staticflickr.com_8208_8283130791_c5f7e59a29_z.jpg
riga_stpeter

Με τη Σ. η ώρα πέρασε ιδιαίτερα όμορφα, καθώς είναι ένας άνθρωπος με πολύ ουσία κι έτσι μπορείς να συζητήσεις μαζί της για πάρα πολλά! Το αξιοπερίεργο ήταν μια παράξενη αίσθηση οικειότητας που αισθανόμουν μαζί της, την οποία δεν μπορούσα να ορίσω. Πολύ αργότερα το συνδύασα. Είναι πανύψηλη, πολύ σοβαρή, αλλά ταυτόχρονα τη διακρίνει μια πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ. Ακριβώς όπως η Δανέζα συγκάτοικός μου στη Γλασκώβη (και πρώην κολλητή μου, καθώς σε κάποια φάση ψυχρανθήκαμε και τώρα πια μιλάμε περισσότερο για τα τυπικά). Η συνειδητοποίηση με μελαγχόλησε λίγο.

Με τη Σ. περπατήσαμε αρχικά στην άλλη πλευρά του πάρκου Bastejkalns. Ήταν πολύ όμορφα και ήρεμα.

afarm9.staticflickr.com_8219_8290970334_890924a934_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8206_8284190560_b2e22b24b3_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8065_8283128553_d4a59d5a36_z.jpg
riga

Εν συνεχεία καταλήξαμε παραλιακά, χαζεύοντας και συζητώντας. Είχε πολύ ομίχλη, κάτι που έδινε στην πόλη μια ιδιαίτερα ατμοσφαιρική εικόνα.

afarm9.staticflickr.com_8357_8284188088_99035d72ab_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8501_8283124041_9636a25414_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8495_8284186936_2fe9515df0_z.jpg
riga
afarm9.staticflickr.com_8355_8283125089_ce3bd1c95a_z.jpg
riga

Συνεχίσαμε προς την περιοχή με τα art nouveau κτίρια. Ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, εντυπωσιακά οικοδομήματα και η φωτογραφική μηχανή πήρε φωτιά! Τα περισσότερα από τα κτίρια ενδιαφέροντος βρίσκονται στις οδούς Alberta και Elizabetes, μολαταύτα η περιοχή έχει πολλά ακόμα, ενώ μπορεί κάνεις να δει κτίσματα-διαμαντάκια και σε διάφορα άλλα σημεία της πόλης. Εντύπωση μου έκανε το ότι πολλά από αυτά τα κτίρια στεγάζουν σπίτια. Δεν μπορούσα παρά να σκεφτώ πώς θα είναι να μένεις σε ένα τέτοιο ιστορικό κτίριο (αλλά και τι ενοίκιο θα πληρώνεις!).

afarm9.staticflickr.com_8213_8283123045_53b444000a_z.jpg
riga_arnouv
afarm9.staticflickr.com_8061_8283122207_f2092d3079_z.jpg
riga_arnouv
afarm9.staticflickr.com_8351_8284181918_fd6a77a8ee_z.jpg
riga_arnouv

Art cinema

afarm9.staticflickr.com_8362_8283120325_334f9f6dcf_z.jpg
riga_arnouv

Στη συνέχεια η Σ. μου είπε ότι θα πήγαινε κάπου να τσιμπήσει κάτι και αν ήθελα να ακολουθήσω για παρέα. Εννοείται δέχτηκα και με οδήγησε σε ένα άλλο παράρτημα της αλυσίδας Lido, το οποίο είχε μεγαλύτερη ποικιλία από εκείνο της Παλιάς Πόλης, αλλά και ντόπιο κατά βάση κόσμο. Πήρα μαριναρισμένες ρέγκες (εμμονή!), κοτόπουλο πανέ με ντομάτα και τυρί, φυσικό χυμό καρότου. Νόστιμο και οικονομικό γεύμα (πλήρωσα γύρω στα 6-7 euros).

afarm9.staticflickr.com_8479_8283119339_f5dbc3df2a_z.jpg
riga_lido

Κάπου εκεί χωρίστηκα με τη Σ. και συνέχισα μόνη μου την εξερεύνηση της πόλης, χαζεύοντας τις όμορφες γωνιές της. Βόλτα στην Doma Laukums όπου βρίσκεται ο Καθεδρικός, μεγάλο και εντυπωσιακό κτίριο με ποικίλες αρχιτεκτονικές επιρροές. Ο ναός εγκαινιάστηκε το 1211, αλλά και στην δική του περίπτωση έγιναν πολλές προσθήκες μέσα στα χρόνια, φτάνοντας μέχρι και τον 20ο αιώνα.

afarm9.staticflickr.com_8351_8284177880_42ac8df2bc_z.jpg
riga_cathedral

Απέναντι από τον Καθεδρικό

afarm9.staticflickr.com_8063_8284178946_83d5e2d86d_z.jpg
riga

Εντυπωσιακότατη η Πλατεία Δημαρχείου Ratslaukums, πολύ κοντά στις όχθες του ποταμού Daugava, όπου δεσπόζει το πασίγνωστο κτίριο House of Blackheads. Γενικότερα η Ρίγα βρίθει αρχιτεκτονικών στολιδιών, ενώ το πολύ μαζεμένο κέντρο της καθιστά ιδιαίτερα εύκολη την ανακάλυψή τους σε μικρό χρονικό διάστημα.

House of Blackheads

afarm9.staticflickr.com_8356_8283114851_d5c9d27534_z.jpg
riga_blackheads
afarm9.staticflickr.com_8221_8284174390_0202971717_z.jpg
riga_blackheads

Λεττονικός φούρνος

afarm9.staticflickr.com_8497_8284176530_835deeeefb_z.jpg
riga

Λίγο πριν πέσει ο ήλιος αποφάσισα να πάρω το ασανσέρ και να ανέβω στην κορυφή του Αγίου Πέτρου για να δω τη θέα και να βγάλω φωτός. Πλήρωσα λοιπόν ένα διόλου ευκαταφρόνητο αντίτιμο γύρω στα 4 lats , μπήκα στο ασανσέρ μόνη και μόλις βγήκα έξω κόντεψα να βάλω τα κλάματα. Δεν μπορούσα να δω τίποτα, η ομίχλη είχε σκεπάσει τα πάντα. Ξενέρωσα απίστευτα. Θα μου πείτε «Μας δουλεύεις κοπελιά; Εσύ δεν έλεγες για την ομίχλη και την ατμοσφαιρικότητά της;». Μωρέ εγώ το έλεγα, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι ήταν τόσο χαμηλά κι επίσης θεώρησα ότι αν δεν υπήρχε ορατότητα θα είχαν κλειστό το ασανσέρ (αφελής γαρ!). Μπαίνοντας στο ασανσέρ ο χειριστής βλέποντας τα μούτρα μου μου είπε κάτι του στυλ «θεωρούμε ότι αν κάποιος θέλει να ανέβει κοιτάει πρώτα να δει αν υπάρχει ορατότητα». Εγώ στη θέση του θα έκανα τουμπεκί, αλλά τι να του πεις; Ανέφερα απλά ότι θεώρησα ότι για να λειτουργεί το ασανσέρ θα μπορούσα να δω. Την ώρα που έβγαινα έμπαινε ένα γκρουπ Ιταλών. Σκέφτηκα να τους προειδοποιήσω, αλλά αφού είχαν ήδη πληρώσει δεν είχε νόημα. Έκανα μια γύρα μέσα στην εκκλησία κοιτάζοντας τα έργα τέχνης και την ώρα που έφευγα έβγαινε και το γκρουπ των Ιταλών με αρκετά στραβωμένη διάθεση.

Τέλος πάντων. Το σκοτάδι άρχισε να πέφτει κι εγώ πήγα σε ένα όμορφο ατμοσφαιρικό καφέ όπου ήπια ένα Beaujolais Nouveau χαμένη στις σκέψεις μου. Συνέχισα με περπάτημα, βόλτα στο σουπερ-μάρκετ όπου αγόρασα κάτι ελαφρύ για δείπνο, με στόχο ένα χαλαρό βραδάκι αράγματος στη ζεστασιά του hostel. Τα σχέδιά μου άλλαξε βέβαια η αγέλη των Ιταλών που φώναζε και γελούσε, ενώ αποφάσισαν να δώσουν και κονσέρτο έξω από το δωμάτιό μου γύρω στις 12 το βράδυ. Κουτσά-στραβά κοιμήθηκα, καθώς ήθελα να ξυπνήσω σχετικά νωρίς για μια ακόμα βόλτα στη Ρίγα πριν την αναχώρηση για Βίλνιους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θέλουμε φώτο της Σ., ζητάω πολλά;
Πάντως εγώ που δεν είμαι βαθιά θρησκευόμενο άτομο :) εκτίμησα πολύ και την εν λόγω εκκλησία,και τις υπόλοιπες ορθόδοξες που είδα στο ταξίδι μου στις Βαλτικές χώρες, τις βρήκα πολύ διαφορετικές από τις δικές μας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θέλουμε φώτο της Σ., ζητάω πολλά;
Κοίτα λίγο πιο προσεκτικά στις φωτός αυτού του κεφαλαίου και θα την δεις. :xmas_wink:


Πάντως εγώ που δεν είμαι βαθιά θρησκευόμενο άτομο :) εκτίμησα πολύ και την εν λόγω εκκλησία,και τις υπόλοιπες ορθόδοξες που είδα στο ταξίδι μου στις Βαλτικές χώρες, τις βρήκα πολύ διαφορετικές από τις δικές μας.
Εμένα μου άρεσαν πολύ οι εκκλησίες του Αγίου Νικολάου και του Αγίου Παρασκευά στο Βίλνιους που μου φάνηκαν όντως πολύ διαφορετικές από τις δικές μας (εξωτερικά, όχι στο εσωτερικό). Αυτή στη Ρίγα δεν με ενθουσίασε.

Εκεί που θα τα δω όλα νομίζω είναι όταν πάω Μόσχα με τον Άγιο Βασίλειο! :xmas_biggrin:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ε , τσιγκουνιές, θέλουμε μπροστινη όψη :)
+1 για Μόσχα !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ποτέ δε ξέρεις , αν και οι Ελληνες δεν ειναι στα μετρα της :xmas_mrgreen:
:haha:

Σωστά! Έτσι και η Δανέζα συγκάτοικός μου, καμία σημασία στους συμπαθητικούς μεν, κοντούς δε μεσογειακούς! Στο τέλος βρήκε έναν ψηλό νταβρατισμένο Πολωνό και η αλήθεια είναι ότι του ρίχνει 2-3 πόντους και αυτού. :xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom