Λεττονία Λιθουανία Χαλάρωση και socializing στη Βαλτική (ή το ταξίδι ως ψυχοθεραπευτική εμπειρία)

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Άλλη μια πολύ ωραία ιστορία σου με υπέροχες φωτογραφίες! Διάβασα όλα τα κεφαλαια με τη μία! Περιμένω και γω τον επίλογο..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Μου άνοιξες κι εμένα την όρεξη για Βαλτική underwater :) Από πέρυσι όλο κλωθογυρίζει στο μυαλό μου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Άλλη μια πολύ ωραία ιστορία σου με υπέροχες φωτογραφίες! Διάβασα όλα τα κεφαλαια με τη μία! Περιμένω και γω τον επίλογο..
Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Μου άνοιξες κι εμένα την όρεξη για Βαλτική underwater :) Από πέρυσι όλο κλωθογυρίζει στο μυαλό μου!
Να πας! Κι εμένα η έμπνευση γι' αυτές τις χώρες από το forum ήρθε και δεν το μετάνιωσα! :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ημέρα 7η: μοναχική περιπλάνηση στο Βίλνιους

Κι έφτασε η τελευταία μέρα της περιήγησής μου στη Βαλτική. Την επομένη νωρίς το πρωί θα έπαιρνα το αεροπλάνο για πίσω. Από τη μία αισθανόμουν αυτή τη διάχυτη μελαγχολία που επικρατεί πάντα όταν ένα ταξίδι οδεύει προς το τέλος του, από την άλλη ένιωθα γεμάτη, ήρεμη και ανανεωμένη. Για πρώτη μάλιστα φορά μέσα στο ταξίδι αισθάνθηκα ότι ήμουν σε φάση να περάσω μία μέρα ολομόναχη και χαμένη στις σκέψεις μου. Για την ακρίβεια δεν ήμουν απλώς σε φάση, αλλά το αποζητούσα. Έτσι, αν και υπήρχε η δυνατότητα να ξαναβρεθώ με μία από τις couchsurfers που είχα γνωρίσει τις προηγούμενες μέρες, εγώ προτίμησα να μείνω μόνη.

Αφού έφαγα το πλούσιο πρωινό μου ξεκίνησα να περπατάω στους δρόμους του Βίλνιους. Η πανσιόν που έμενα ήταν πολύ κοντά στην Παλιά Πόλη. Για να την προσεγγίσω όμως πέρασα μέσα από διάφορα γραφικά δρομάκια τα οποία δεν είχα ξαναπερπατήσει. Ήταν όμορφα, με ενδιαφέροντα κτίρια, εκκλησίες και μαγαζάκια. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η πληθώρα των αντικέρι, στις οποίες μπορούσες να βρεις καλόγουστα αντικείμενα, βινύλια και πολλά άλλα σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα.

afarm9.staticflickr.com_8494_8379237663_d04b2141f4_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8509_8379238801_17921ef8c6_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8470_8379236741_245060ef46_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8351_8376901355_6b6c9c7539_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8085_8377979454_551babcce3_z.jpg
vilnius_streets

Αφού δεν μου έκατσε ο Καρυοθραύστης όταν ήμουν στη Ρίγα, αποφάσισα να δώσω ένα καλλιτεχνικό touch στην περιήγησή μου με μια επίσκεψη στο Κέντρο Μοντέρνας Τέχνης της πόλης. Με λύπη διαπίστωσα ότι ήταν κλειστό καθώς προετοιμαζόταν η επόμενη έκθεση η οποία θα εγκαινιαζόταν ελάχιστες μέρες μετά. Έτσι, ξεκίνησα να περπατώ προς το Uzupis για να το ξαναδώ, αυτή τη φορά υπό το φως της ημέρας. Όπως έχω ήδη αναφέρει η περιοχή έχει ένα χ ενδιαφέρον, αλλά σίγουρα ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου. Από ό, τι μου είπαν όλοι όμως, πρόκειται για ένα μέρος που αποκτά άλλο αέρα κατά τους θερινούς μήνες.

Το "Σύνταγμα" του Uzupis σε διάφορες γλώσσες

afarm9.staticflickr.com_8325_8377974158_c9523c1ecb_z.jpg
vilnius_uzupis
afarm9.staticflickr.com_8195_8377971530_217dafb3c2_z.jpg
vilnius_uzupis
afarm9.staticflickr.com_8377_8380227362_af0647918c_z.jpg
vilnius_uzupis
afarm9.staticflickr.com_8491_8379148005_897a48d4bb_z.jpg
vilnius_uzupis

Συνέχισα τη βόλτα μου στις γειτονιές του Βίλνιους, ενώ το κρύο γινόταν όλο και πιο έντονο. Η πόλη έβγαζε μια μελαγχολία.

Το Κάστρο και ο Λόφος των Τριών Σταυρών από χαμηλά

afarm9.staticflickr.com_8356_8376888811_7bdd7886fd_z.jpg
vilnius_castle
afarm9.staticflickr.com_8370_8376891347_d4db355706_z.jpg
vilnius_crosses
afarm9.staticflickr.com_8365_8376877555_51bfcabb38_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8211_8377968866_898f22b60d_z.jpg
vilnius_streets

Καθώς μου είχαν περισσέψει ανέλπιστα πολλά χρήματα, έκανα και τα απαραίτητα ψώνια. Γενικότερα βρίσκεις αρκετά καλόγουστα αντικείμενα/αξεσουάρ, χωρίς να λείπουν και τα κιτς. Υπάρχουν ας πούμε θαυμάσια αναμνηστικά από κεχριμπάρι, υπάρχουν και απαράδεκτα. Οι πλανόδιοι πουλάνε μερικά πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα, αγόρασα απίθανα φουλάρια για εμένα, την αδερφή μου και τις κολλητές μου, ενώ φυσικά επιδόθηκα και στο αγαπημένο μου παζάρι. Γενικότερα έχω πολύ στο αίμα μου τα παζαρέματα, αλλά όταν βρίσκομαι σε χώρες που δεν έχουν τη δική μας «ανατολίτικη» κουλτούρα είμαι ολίγον τι διστακτική. Ευτυχώς η αντίδρασή τους ήταν πολύ θετική! Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στη Galerija “Aukso avis” στην Pilies g., στην οποία μπορεί κανείς να βρει υπέροχα χειροποίητα κοσμήματα, έργα τέχνης και αξεσουάρ σε τσιμπημένες μεν για Βίλνιους τιμές, αλλά καλές σε σχέση με αντίστοιχα καταστήματα των Αθηνών.

Εν συνεχεία κατευθύνθηκα προς το μοντέρνο κομμάτι της πόλης. Περιπλανήθηκα στους μεγάλους εμπορικούς δρόμους και τις πλατείες χαζεύοντας τον κόσμο, ενώ έκανα και μια βόλτα σε ένα σουπερ-μάρκετ για να αγοράσω λιθουανικά αλλαντικά με στόχο να αποτελέσουν μέρος του φαγητού μιας μάζωξης στο σπίτι μου που οργάνωνα για λίγες μέρες μετά.

afarm9.staticflickr.com_8355_8379149255_1857d2a970_z.jpg
vilnius_new
afarm9.staticflickr.com_8216_8377954292_ede3d1e59a_z.jpg
vilnius_new
afarm9.staticflickr.com_8500_8376884589_48b13b35ff_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8217_8379148517_1c6d8d7850_z.jpg
vilnius_streets
afarm9.staticflickr.com_8186_8377956874_d475187c91_z.jpg
vilnius_streets

Εθνικό Θέατρο

afarm9.staticflickr.com_8355_8376882699_6aaf057caa_z.jpg
vilnius_theatre

Καθώς η πείνα είχε χτυπήσει κόκκινο έκανα μια βολτίτσα προς το εστιατόριο λιθουανικής κουζίνας Forto Dvaras, το οποίο είχα επισκεφτεί και την πρώτη μέρα της παραμονής μου στη Βαλτική. Για την τελευταία μέρα επέλεξα το πιο «special» γεύμα του ταξιδιού: για ορεκτικό μαριναρισμένες ρέγκες (πρωτότυπο), για κυρίως σιγοψημένη πάπια με σάλτσα από cranberries, πατάτες και ψητά μήλα και φυσικά τα παραπάνω συνοδεία λιθουανικής μπύρας. Όλα αυτά στα 15 euros.

afarm9.staticflickr.com_8333_8376886373_6e77e1c4a5_z.jpg
vilnius_duck

Για επιδόρπιο πήρα τέσσερα σοκολατάκια υγείας γεμιστά με πραλίνα φουντουκιού και αμυγδάλου (κόλαση!) από το τέλειο σοκολατάδικο AJ Sokoladas.

Αργά το απόγευμα ήμουν στο δωμάτιο για να λίγη ξεκούραση και πακετάρισμα, ενώ νωρίς το βραδάκι έκανα μια ακόμα βόλτα στη σκοτεινή πόλη, η οποία πλέον μου ασκούσε πολύ μεγάλη γοητεία. Ένα μέρος που το παλιό συναντά το καινούριο, που αποπνέει αυθεντικότητα, που η Δύση προσπαθεί να απορροφήσει το σοβιετικό στοιχείο, αλλά εκείνο συνεχίζει να επιβιώνει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ένα μέρος με ιδιαίτερους ανθρώπους, με «χοντροκομμένους» τρόπους σε σχέση με εμάς, όπου δύσκολα θα τους επέλεγα για φίλους αλλά σίγουρα μου κέντρισε το ενδιαφέρον η αυθεντικότητά τους.

Βλέποντας τον κόσμο να κινείται, να περπατάει, να συζητά, να πίνει, να χαμογελά ή να φωνάζει, βλέποντας τα ζευγάρια να αγκαλιάζονται, τους φοιτητές να γυρνάνε από το πανεπιστήμιο, τους μαγαζάτορες να κλείνουν τα ρολά μετά από μια ακόμα μέρα δουλειάς, δεν μπόρεσα παρά να μην σκεφτώ πως «και ναι, γυρίζει», φεύγοντας για λίγο από το μικρόκοσμό μου. Ναι, μπορεί εγώ να έφυγα για αυτό το ταξίδι πικραμένη και απογοητευμένη για το ότι ο «ιδανικός άντρας» δεν αποδείχτηκε εν τέλει τόσο ιδανικός, μπορεί να δυσκολευόμουν να κατανοήσω την ευτυχία των άλλων όταν εγώ ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά, όμως αυτή μου η περιήγηση και οι άνθρωποι που είδα με έκαναν να τοποθετήσω τα δικά μου σε μια άλλη, κατώτερη βάση, κάτι που όσο περίεργο και αν φαίνεται σε πολλούς με βοήθησε πολύ εκείνες τις ημέρες. «Πάλι καλά που μπορούμε και κάνουμε ταξίδια» σκέφτηκα. Πόσο πιο διαφορετική θα ήμουν άραγε χωρίς αυτά;

Επέστρεψα στο δωμάτιο για ξεκούραση, αν και όταν έχεις να ξυπνήσεις στις 3 τα ξημερώματα για να πας στο αεροδρόμιο δεν είναι και τόσο εύκολο να χαλαρώσεις. Η επόμενη μέρα αναμενόταν φουλ στην ταλαιπωρία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ χαίρομαι που βρήκες την ψυχική σου ηρεμία και κυρίως λύτρωση στο μοναχικό σου ταξίδι. Ετσι ακριβως ειχα παει κι εγώ και βγήκα "κερδισμένη" . Αν χρειαστεί θα το επαναλάβω κι όλας . Το παν ειναι να εισαι μέσα σου καλά και οι "ιδανικοί" άντρες ας μείνουν πάντα ιδανικοί κι ανάξιοι που λέει κι ο Καββαδίας.
Παρεμπιπτόντως, η πρώτη φωτογραφία σου ήταν μια από τις γωνιές που λάτρεψα στο Βίλνιους.
Και στα επόμενα με υγεία underwater μου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ χαίρομαι που βρήκες την ψυχική σου ηρεμία και κυρίως λύτρωση στο μοναχικό σου ταξίδι.
Για να είμαι ειλικρινής και για να μην ωραιοποιώ την κατάσταση δεν μπορώ να πω ότι βρήκα στο απόλυτο ψυχική ηρεμία και λύτρωση. Τα σκαμπανεβάσματα στη διάθεσή μου συνεχίστηκαν μετά την επιστροφή μου, αλλά το σίγουρο είναι ότι βοηθήθηκα πάρα πολύ! Αν δεν είχα πάει η περίοδος "επούλωσης" είμαι σίγουρη ότι θα ήταν πολύ πιο χρονοβόρα και επίπονη.

Και στα επόμενα με υγεία underwater μου!
Σε ευχαριστώ πολύ! :D Εύχομαι το ίδιο και για σένα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολλη ομορφη και καλογραμμένη ιστορία !!
νασαι καλά να ταξιδευεις και να μας τα περιγραφεις τόσο ωραία !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επίλογος

Η επιστροφή (παρότι περιλάμβανε 6ωρη αναμονή στο Κίεβο, κάτι που ανέμενα ως εφιαλτική εμπειρία) ήταν πολύ σύντομη, με μένα να κοιμάμαι τόσο κατά τη διάρκεια της πτήσης Βίλνιους-Κίεβο, όσο και κατά το μεγαλύτερο μέρος της παραμονής μου στο ουκρανικό αεροδρόμιο. Το καταναλωτικό μου δαιμόνιο (το οποίο έδωσε ρέστα σε αυτό το ταξίδι) ηρέμησε μετά από την αγορά μιας ουκρανέζας μπάμπουσκας!

Η πτήση για Αθήνα στην ώρα της και πολύ άνετη καθώς το αεροπλάνο και πάλι δεν είχε πολύ κόσμο, άμεση παραλαβή αποσκευών και νωρίς το απόγευμα ήμουν στον προαστιακό επιστρέφοντας σπίτι με πολύ καλή διάθεση.

Συμπερασματικά:

Βρήκα τη Λιθουανία και τη Λετονία πολύ ενδιαφέροντες προορισμούς και, όπως έχω ξαναναφέρει, θα ήθελα πολύ να τις επισκεφτώ ξανά, δίνοντας περισσότερη βαρύτητα στα εθνικά πάρκα και συνδυάζοντάς τες με Ταλλίν ή/και Αγία Πετρούπολη.

Τα μεγαλύτερα συν τους είναι τα εξής:

  • Πολύ οικονομικοί προορισμοί για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, κάτι πολύ σημαντικό για τους περισσότερους από εμάς σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία.
  • Ιδιαίτερη φυσική ομορφιά.
  • Ενδιαφέρουσα ιστορία και έντονες αντιθέσεις. Η ατμόσφαιρα είναι πολύ διαφορετική από τη Δυτική Ευρώπη, αλλά και από άλλες χώρες με "ανατολικό" παρελθόν, όπως η Πολωνία. Το σοβιετικό στοιχείο είναι διάχυτο, κυρίως στη Λιθουανία.
  • Πολύ καλή, συχνή και οικονομική μετακίνηση μεταξύ των χωρών.
  • Εξαιρετικό φαγητό (ιδιαίτερα στη Λιθουανία), αν και ενδεχομένως πολύ βαρύ για όσους ταξιδέψουν καλοκαιρινούς μήνες.
  • Ασφαλείς χώρες, ως γυναίκα solo traveller αισθανόμουν πολύ άνετα περπατώντας μόνη, ακόμα και σε σκοτεινά δρομάκια.

Και τα αρνητικά:

  • Οι άνθρωποι δεν μιλούν καλά αγγλικά (ιδιαίτερα στη Λιθουανία), κάτι που μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να δημιουργήσει πρακτικές δυσκολίες.
  • Οι Λιθουανοί δεν είναι ιδιαίτερα φιλόξενος λαός.
  • Οι πόλεις, αν και πανέμορφες, δεν έχουν τη "λάμψη" και τον κοσμοπολίτικο αέρα κάποιων δυτικοευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων, κάτι που πιθανώς να χαλάει ορισμένους ταξιδιώτες. Τα παραπάνω βέβαια τις κάνουν και περισσότερο αυθεντικές.
  • Η αεροπορική σύνδεση με Ελλάδα δεν είναι εξίσου καλή όλους τους μήνες του χρόνου.

Για ό, τι άλλο θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε. :)

ΤΕΛΟΣ​
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
δεν θέλουμε να σε ρωτήσουμε,απλά θέλουμε να σε ευχαριστήσουμε για την υπέροχη αφήγηση σου και πολύ όμορφες φωτογραφίες.
(μια Γλασκόβη τώρα είναι ότι πρέπει).:lol:
καλά να περάσεις στο επόμενο ταξίδι σου.:clap:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
δεν θέλουμε να σε ρωτήσουμε,απλά θέλουμε να σε ευχαριστήσουμε για την υπέροχη αφήγηση σου και πολύ όμορφες φωτογραφίες.
(μια Γλασκόβη τώρα είναι ότι πρέπει).:lol:
καλά να περάσεις στο επόμενο ταξίδι σου.:clap:
Να είσαι καλά Μάκη μου! :D
Εντάξει, το επόμενο δεν θα είναι ταξίδι-ταξίδι, εκδρομούλα να δω τις φίλες μου περισσότερο. :)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιουμπλιάνα
Πραγματικά πολύ όμορφη και καλογραμμένη η ιστορία σου underwater, πλαισιωμένη με καταπληκτικές φωτογραφίες. Σχετικά με το ψυχοθεραπευτικό κομμάτι της, ναι, η ζωή συνεχίζεται και ναι είμαστε πολύ τυχεροί/ες που μπορούμε και ταξιδεύουμε ακόμα και όταν είμαστε κάπως.. Καλή συνέχεια στις εξορμήσεις σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom