Χαλάσανε και οι Γερμανοί ή εκδικούνται τους Έλληνες όπου τους πετύχουν?

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα τώρα, όταν χρεώνεται η πιστωτική δεν πρέπει να υπογράψεις στην απόδειξη που δίνει η σύνδεση στο σύστημα? εγώ δεν υπέγραψα και δεν είδα ποτέ τέτοια απόδειξη...
Ακριβως αυτο ειπα. Δεν ειχαν παραστατικα (δηλαδη αποδειξη με υπογραφη ). γι αυτο λεω μπλοκαρε την τραπεζα μην περιμενεις την εταιρεια. Ουτε απαντηση απο γερμανια. Κανε αυτους να αποδειξουν οτι τα χρωστας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τελικά επικοινώνησα με την εταιρία στο Αννόβερο και με τον αριθμό της κράτησης τα βρήκαν όλα. Το λάθος μου ήταν ότι απευθύνθηκα στο ελληνικό τμήμα της εταιρίας, το οποίο και με ταλαιπώρησε όλες αυτές τις μέρες.
Σχετικά με το πρόστιμο του Δήμου, η Avis έχει την αρχή να χρεώνει 15 ευρώ επειδή δίνει τα στοιχεία του παραβάτη οδηγού στον Δήμο που της τα ζητάει.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τελικά επικοινώνησα με την εταιρία στο Αννόβερο και με τον αριθμό της κράτησης τα βρήκαν όλα. Το λάθος μου ήταν ότι απευθύνθηκα στο ελληνικό τμήμα της εταιρίας, το οποίο και με ταλαιπώρησε όλες αυτές τις μέρες.
Σχετικά με το πρόστιμο του Δήμου, η Avis έχει την αρχή να χρεώνει 15 ευρώ επειδή δίνει τα στοιχεία του παραβάτη οδηγού στον Δήμο που της τα ζητάει.

Άρα, στην προκειμένη περίπτωση "οι Γερμανοί συνεχίζουν να είναι φίλοι σου" και "οι Ελληνες συνεχίζουν να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα" :D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τον Φλεβάρη νοίκιασα αμάξι στην Φρανκφούρτη και το επέστρεψα στο Freiburg. Πριν το παραδώσω το γέμισα με βενζίνη. Στην κάρτα με χρεώσανε επιπλέον 80 Ευρώ για το γέμισμα του αμαξιού (ένα Fiatακι 500!!!). Πήρα τα κεντρικά στην Αθήνα, μου είπαν ότι θα το ελέγξουν με τους Γερμανούς και χωρίς καμία επιπλέον ανάμειξή μου (αποστολή αποδείξεων κλπ.) επικοινώνησαν μετά από 4-5 μέρες για να μου πουν ότι θα πιστωθούν τα 50 Ε στον επόμενό μου λογαριασμό όπως όντως έγινε. Είναι να μην σου κάτσει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Άρα, στην προκειμένη περίπτωση "οι Γερμανοί συνεχίζουν να είναι φίλοι σου" και "οι Ελληνες συνεχίζουν να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα" :D
Είχε κλονιστεί βαθιά η πίστη μου το παραδέχομαι, λύγισα!:D
Τώρα όμως οι σχέσεις μας αποκαταστάθηκαν! :clap:
(καμιά εκατοσταριά δισεκατομύρια λείπουν να μας δανείσει η Μέρκελ, αλλά που θα πάει θα την καταφέρουμε!):roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξεχνάς κα τις πολεμικές αποζημιώσεις: Εγώ το σπίτι του παππού μου το θέλω πίσω! Και τα ασημένια κουταλάκια για το γλυκό του κουταλιού που κάηκαν και αυτά!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...με χρεώσανε επιπλέον 80 Ευρώ για το γέμισμα του αμαξιού ... ...επικοινώνησαν μετά από 4-5 μέρες για να μου πουν ότι θα πιστωθούν τα 50Ε στον επόμενό μου λογαριασμό όπως όντως έγινε....
Ελπίζω ότι είναι λάθος πληκτρολόγησης και ότι δεν χάθηκαν στην πορεία 30 ευρώ.
 

CptBill

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Τον Φλεβάρη νοίκιασα αμάξι στην Φρανκφούρτη και το επέστρεψα στο Freiburg. Πριν το παραδώσω το γέμισα με βενζίνη. Στην κάρτα με χρεώσανε επιπλέον 80 Ευρώ για το γέμισμα του αμαξιού (ένα Fiatακι 500!!!). Πήρα τα κεντρικά στην Αθήνα, μου είπαν ότι θα το ελέγξουν με τους Γερμανούς και χωρίς καμία επιπλέον ανάμειξή μου (αποστολή αποδείξεων κλπ.) επικοινώνησαν μετά από 4-5 μέρες για να μου πουν ότι θα πιστωθούν τα 50 Ε στον επόμενό μου λογαριασμό όπως όντως έγινε. Είναι να μην σου κάτσει.
Χαζη απορια
Σε ποια εταιρια ενοικιασης βρηκες το 500αρακι για ενοικιαση; Επισκεφτομαι συχνα τη Γερμανια και εχω ψαξει ανα καιρους για το φιατακι για ενοικιαση χωρις αποτελεσμα ομως.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
χμ....μια ασχημη ιστορια ειχα και εγω προπερσυ.
Νοικιασα μεσω weekrent.
Φυσικα αυτη κλεινει το αμαξι σε μια αλλη εταιρεια

Και καπου στην πορεια εγινε το μπερδεμα με τα χιονολαστιχα (ηταν υποχρεωτικο αφου θα πηγαινα Αυστρια) και τελικα εχασα 2-3 ωρες στο αεροδρομιο

η weekrent ελεγε οτι ειχε πει για χ-λαστιχα, η εταιρεια ελεγε δεν μας ειπε και εγω ημουνα στην μεση.
Τελικα ενας τυπακος απο την εταιρεια μας εδωσε ενα με χλαστιχα, και τελος καλο ολα καλα...
ασε που οταν το γυρισα ειδα κατι γρατζουνιες ΝΑ (με το συμπαθειο) στο καπω, και καθε μερα εμπαινα στο e-banking να δω αν τελικα μου κρατησανε λεφτα για αυτο (ευτυχως οχι)

η πιστη μου στους γερμανους δεν κλονιστηκε, αλλα με την weekrent δεν ξαναεκλεισα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λυσσάξανε οι Γερμανοί, μου έστελναν όλο το καλοκαίρι επιστολές (συστημένες!) για τα 10 Ευρώ που χρωστούσα από κλήση για παρκάρισμα λιγότερο από 3 μέτρα κοντά σε φωτεινό σηματοδότη. Πήγα χθες και το πλήρωσα (17 ευρώ με τις καθυστερήσεις και 8 έξοδα αποστολής μέσω τραπέζης) όχι τίποτα άλλο, φοβήθηκα μήπως μου στείλουν και το ΔΝΤ στο τέλος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom