Χαλκιδικη....Που να παω???

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λαγουδέρα, Σπιτάκι,... Sani Festival... μποτιλιάρισμα στο «πήγαινε» και στο «έλα» ... camping του ΑΠΘ.. Gerakina, , Pallini, η μυτη στο ποσειδι, η παραλια στο Σαννι, καθιερωμενη εβδομαδα στον Αρμενιστη μετα το τελος της εξεταστικης, ελευθερο camping στο Ethnik, και ποσσα αλλα....
Μόνο για την παραλία γυμνιστών δεν έγραψες.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
@Dr Snoopy γιατί η Νικητη έχει γίνει ανυπόφορη;
Απάντησε και με κάλυψε χθες η @evaT
Πήγα πέρυσι. Σταθερή αξία...
Φοβερός πράγματι,άμα δεις και τον ιδιοκτήτη Δημήτρη θα καταλάβεις γιατί έβγαλε το μαγαζί του Οβελιξ :)
θα ψάξετε για ταβέρνα στη διπλανή παραλία «Αρετές»
Μάλλον μιλάς για την ταβέρνα Μπάρμπα Τόλης στην άκρη της παραλίας.
Στην περιοχή αξίζει πιο πολύ η παραλία Κρυφός Παράδεισος που βρίσκεται ακριβώς πριν την παραλια Αρετές.Η παραλια λέγεται έτσι γιατί ειναι σχετικά κρυφή και άγνωστη επειδή το μονοπάτι της δεν φαίνεται με την πρώτη ματια καθώς είναι “κρυμμένο” απο την πυκνή βλάστηση.
μετά άνοιξε σε άλλο σημείο η νέα με πισίνα κ πολυεπίπεδη
Σωστή,να και μια φωτογραφία της για να τη ξαναθυμηθείς και να δουν οι νεότεροι που "τρώγαμε" τα νιάτα μας :haha:

1654598266373.png


Το 86 έκανα τα μπάνια μου στο Gerakina Beach
Αρα ήσουν μικρός για τη θρυλική Φάρμα της περιοχής

Αν θέλεις την άποψη μου πάντως για το δεύτερο πόδι, εγώ θα το έσπαγα και αυτό σε δύο κομμάτια. Κάποιες μέρες στον Μαρμαρά και κάποιες μέρες στην Σάρτη. Οι αποστάσεις δεν είναι και τόσο κοντινές και θα χάσετε πολύ χρόνο στον δρόμο.
Πολύ σωστή σκέψη.Δες σε πόσες ωραίες παραλίες έχεις να κολυμπήσεις, φεύγοντας από Νικήτη για Μαρμαρά ακτή Κοβιού,ακτή Καλογριάς,Σπαθιές,ακτή Ελιάς,Λαγόμανδρα,μετά τον Μαρμαρά και πριν την Τριστινίκα ο Τριπόταμος,το Στυλαδαριό,Αζάπικο και Παράδεισος, μετά είναι η Δεστενίκα και φεύγοντας από το Πόρτο Κουφό εκτός από αυτές που ήδη αναφέρθηκαν η Κληματαριά,η Goa,η Αγριδιά,το Λιναράκι,η ακτή Ζωγράφου,ο Διάπορος,η Φάβα,το Καρύδι και πιο πάνω η Τρανή Αμμούδα.Γι'αυτό νομίζω και εγώ καλό είναι να σπάσεις τη διαμονή σου στη Σιθωνία σε δύο μέρη.

και ποσσα αλλα....
μήπως πρόλαβες και τον Paul στον Παρθενώνα να δουλευει το μαγαζί με γεννήτρια ?

Μόνο για την παραλία γυμνιστών δεν έγραψες.
Ποια εννοείς, τον Παράδεισο πριν το Αζάπικο ή στο Καλαμίτσι την αριστερή παραλία πίσω από τα βράχια ?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φοβερός πράγματι,άμα δεις και τον ιδιοκτήτη Δημήτρη θα καταλάβεις γιατί έβγαλε το μαγαζί του Οβελιξ :)
Γνωρίζω τη γυναίκα του και είναι γλυκύτατη!

Πωπω με έπιασε νοσταλγία τώρα... σκανάρω τη φωτό μην τυχόν και με...εντοπίσω πουθενά :p

Ποια εννοείς, τον Παράδεισο πριν το Αζάπικο ή στο Καλαμίτσι την αριστερή παραλία πίσω από τα βράχια ?
πριν το Αζάπικο πριν χροοοόνια φοβερή παραλία γυμνιστών τώρα έχτισαν ΚΑΙ εκεί ξενοδοχείο νομίζω στο δεύτερο πόδι έμειναν μόνο στις Καβουρότρυπες αριστερά και στη μπανάνα. Κάπου αλλού δεν ξέρω.
Καλά στο πρώτο πόδι δεν τίθεται θέμα εκεί πηγαίνουν με μαγιώ ντιζάινερ, καφτάνια και στη θάλασσα μπαίνουν μέχρι το γόνατο μην τυχόν κ χαλάσει η κόμμωση :p
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Απάντησε και με κάλυψε χθες η @evaT

Φοβερός πράγματι,άμα δεις και τον ιδιοκτήτη Δημήτρη θα καταλάβεις γιατί έβγαλε το μαγαζί του Οβελιξ :)

Μάλλον μιλάς για την ταβέρνα Μπάρμπα Τόλης στην άκρη της παραλίας.
Στην περιοχή αξίζει πιο πολύ η παραλία Κρυφός Παράδεισος που βρίσκεται ακριβώς πριν την παραλια Αρετές.Η παραλια λέγεται έτσι γιατί ειναι σχετικά κρυφή και άγνωστη επειδή το μονοπάτι της δεν φαίνεται με την πρώτη ματια καθώς είναι “κρυμμένο” απο την πυκνή βλάστηση.

Σωστή,να και μια φωτογραφία της για να τη ξαναθυμηθείς και να δουν οι νεότεροι που "τρώγαμε" τα νιάτα μας :haha:

View attachment 395123





μήπως πρόλαβες και τον Paul στον Παρθενώνα να δουλευει το μαγαζί με γεννήτρια ?
οχι..δεν μου λεει κατι....που ηταν ?

Γνωρίζω τη γυναίκα του και είναι γλυκύτατη!

Πωπω με έπιασε νοσταλγία τώρα... σκανάρω τη φωτό μην τυχόν και με...εντοπίσω πουθενά :p



πριν το Αζάπικο πριν χροοοόνια φοβερή παραλία γυμνιστών τώρα έχτισαν ΚΑΙ εκεί ξενοδοχείο νομίζω στο δεύτερο πόδι έμειναν μόνο στις Καβουρότρυπες αριστερά και στη μπανάνα. Κάπου αλλού δεν ξέρω.
Καλά στο πρώτο πόδι δεν τίθεται θέμα εκεί πηγαίνουν με μαγιώ ντιζάινερ, καφτάνια και στη θάλασσα μπαίνουν μέχρι το γόνατο μην τυχόν κ χαλάσει η κόμμωση :p
κανανε λιγο στην μυτη στο ποσειδι, και ακομα πιο πολυ στο ποσειδι απο το camping τοu ΕΟΤ και πιο δεξια οπως βλεπεις την θαλασσα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γυμνιστές είχε και στο Κριαρίτσι δεξιότερα του κάμπινγκ.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Γνωρίζω τη γυναίκα του και είναι γλυκύτατη!
Α,την Μαρία λες,βρήκαμε και κοινή γνωριμία :)
πριν το Αζάπικο πριν χροοοόνια φοβερή παραλία γυμνιστών τώρα έχτισαν ΚΑΙ εκεί ξενοδοχείο νομίζω στο δεύτερο πόδι έμειναν μόνο στις Καβουρότρυπες αριστερά και στη μπανάνα. Κάπου αλλού δεν ξέρω.
Αυτή που εννοώ πριν το Αζάπικο υπάρχει ακόμα,χωρίς ξενοδοχείο εννοείται.Η παραλία γυμνιστών στο Καλαμίτσι επίσης υπάρχει.
οχι..δεν μου λεει κατι....που ηταν ?
Το πρώτο μπαράκι που άνοιξε στον Παρθενώνα του Μαρμαρά,έρημο χωριό τότε και ο Paul είχε φέρει γεννήτρια για να έχει ηλεκτρικό.Φοβερές καταστάσεις.Αργότερα με την αναγέννηση του χωριού έγινε ταβέρνα.Ο Paul "έφυγε" αλλά μπροστά από την ταβέρνα υπάρχει προτομή του !!!!!
Γυμνιστές είχε και στο Κριαρίτσι δεξιότερα του κάμπινγκ.
Οταν πηγαίναμε στο Κριαρίτσι απομονώμασταν στα Τηγάνια,δεν υπήρχε βέβαια τότε δρόμος για αυτοκίνητο,ούτε κανείς ήξερε αυτές τις παραλίες.Σκαρφαλώναμε στα βράχια αριστερά,περπατούσαμε φορτωμένοι τη σκηνή και τα νερά και φτάναμε στις 3 μικρές παραλίες για να περάσουμε το ΠΣΚ.Θα ψάξω να βρω καμιά φωτογραφία από εκείνη την εποχή,πανέμορφες μέρες και νύκτες :cool:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Α,την Μαρία λες,βρήκαμε και κοινή γνωριμία
Mάνια τη λένε

Αυτή που εννοώ πριν το Αζάπικο υπάρχει ακόμα,χωρίς ξενοδοχείο εννοείται.Η παραλία γυμνιστών στο Καλαμίτσι επίσης υπάρχει
κατέβηκα πέρυσι προς τα εκεί κ έπαθα κατάθλιψη όταν είδα πως έχει γίνει το μέρος (και πως ήταν όταν έκανα εγώ διακοπές)

Οταν πηγαίναμε στο Κριαρίτσι απομονώμασταν στα Τηγάνια,δεν υπήρχε βέβαια τότε δρόμος για αυτοκίνητο,ούτε κανείς ήξερε αυτές τις παραλίες.Σκαρφαλώναμε στα βράχια αριστερά,περπατούσαμε φορτωμένοι τη σκηνή και τα νερά και φτάναμε στις 3 μικρές παραλίες για να περάσουμε το ΠΣΚ.Θα ψάξω να βρω καμιά φωτογραφία από εκείνη την εποχή,πανέμορφες μέρες και νύκτες
για πότε ακριβώς λέτε;; εγώ το κριαρίτσι το θυμάμαι από μικρή , τα Τηγάνια τα έμαθα πρόσφατα!
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Α,την Μαρία λες,βρήκαμε και κοινή γνωριμία :)

Αυτή που εννοώ πριν το Αζάπικο υπάρχει ακόμα,χωρίς ξενοδοχείο εννοείται.Η παραλία γυμνιστών στο Καλαμίτσι επίσης υπάρχει.

Το πρώτο μπαράκι που άνοιξε στον Παρθενώνα του Μαρμαρά,έρημο χωριό τότε και ο Paul είχε φέρει γεννήτρια για να έχει ηλεκτρικό.Φοβερές καταστάσεις.Αργότερα με την αναγέννηση του χωριού έγινε ταβέρνα.Ο Paul "έφυγε" αλλά μπροστά από την ταβέρνα υπάρχει προτομή του !!!!!
α οχι..εκεινα τα χρονια ακομα τραβιομουνα στο 1ο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αρα ήσουν μικρός για τη θρυλική Φάρμα της περιοχής


Ποια εννοείς, τον Παράδεισο πριν το Αζάπικο ή στο Καλαμίτσι την αριστερή παραλία πίσω από τα βράχια ?
Δεν θυμάμαι καμια Φάρμα. Αλλά δεν θυμάμαι και τίποτα άλλο πέρα από αυτά που με απασχολούσαν τότε. Παραλία, κουβαδάκια, παγωτά, καρπούζι κλπ.

Εννοώ στην Καλλιθέα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ωπα,την ξέρεις και με το χαιδευτικό της :)
για πότε ακριβώς λέτε;; εγώ το κριαρίτσι το θυμάμαι από μικρή , τα Τηγάνια τα έμαθα πρόσφατα!
Αρχές της δεκαετίας του 80.Τα Τηγάνια τότε ήταν παντελώς άγνωστα.Οσα χρόνια πηγαίναμε μόνο μια φορά πετύχαμε ένα ζευγάρι στην πρώτη παραλία.Ο κόσμος που πήγαινε προς εκείνες τις περιοχές άρχισε να τα μαθαίνει όταν ξεκίνησε η χάραξη των δρόμων για το φαραωνικό έργο που σχεδιάζεται να γίνει εκεί από 3 συνεταιρισμούς.Οι φωτογραφίες που βάζω είναι από το 1982 ;):cool:
Καταγραφή.17JPG.jpg
Καταγραφή4.JPG
Καταγραφή6.JPG
Καταγραφή13.jpg

και ένα ξημέρωμα με τον ήλιο να βγαίνει πίσω από τον Αθω

Καταγραφή1.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom