Χαλκιδικη....Που να παω???

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Να ρωτήσω κάτι ακόμη,θυμάμαι πριν χρόνια ότι πηγαίναμε σε μια παραλία κοντά στην Άφυτο που δεν είχε καθόλου πέτρες,μόνο άμμο γνωρίζετε ποια μπορεί να λέω;Η αν έχετε να μου προτείνετε εσείς
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Να ρωτήσω κάτι ακόμη,θυμάμαι πριν χρόνια ότι πηγαίναμε σε μια παραλία κοντά στην Άφυτο που δεν είχε καθόλου πέτρες,μόνο άμμο γνωρίζετε ποια μπορεί να λέω;Η αν έχετε να μου προτείνετε εσείς
γενικα γυρω απο την Αφυτο εχει ξαναγραφτει σε προηγουμενες σελιδες,δεν εχει τοσο καλες παραλιες,οσο αν κανεις μερικα χλμ.

οχι οτι ειναι κακες οι παραλιες εκει γυρω (Χαλκιδικη γαρ) ,αρα εχθρος του καλου το καλυτερο.

εμεις πηγαμε τον περασμενο μηνα στις εξης,απο την Αναντολικη μερια.

Βαρκες στην Αφυτο,αριστερα απο τα Γλαρακια (δεν εχει αχινους εκει,ενω δεξια εχει),
Κρυοπηγη(συμπαθητικη αλλα εβγαλε μπουρμπουληθρες σε καποια στιγμη),

Πολυχρονο (καλη παραλια,μεγαλη σε μηκος.Στο σημειο που κατσαμε ηταν ολο ενοικιαζομενα δωματια με δικες του ξαπλωστρες και γερουσια κατα κυριο λογο.Δεν ξερω πιο κατω πώς ηταν),

Χανιωτη(μεγαλη και δημοφιλης παραλια,ωραια νερα,με πιο νεαρες ηλικιες),

Παλιουρι Χρουσω(νεαρες ηλικιες κυριως και δω)

και navagos beach bar&restaurant (επισης Παλιουρι) με τρομερο περιβαλλον και ηταν το μονο μαγαζι που δε χρεωνε ξαπλώστρες (αλλα ηταν τελη Ιουνιου ακομα,οπότε παρε κανα τηλ και ρωτα καλου κακου).

νομιζω απο Χανιωτη και κατω δεν ειχαν πετρες ουτε για δειγμα αν δε με απατά η μνημη μου. οχι οτι οι αλλες ηταν μεσα στις πετρες και δε μπορουσες να μπεις στη θαλασσα χωρις να στραμπουληξεις το ποδι σου. απλα θελει μια μικρη προσοχη,ή να βρεις το περασμα που εχει ελαχιστες πετρες ή καθολου μεχρι να φτασεις σε ικανοποιητικο βαθος και να βουτηξεις.

απο Δυτικη μερια πηγαμε σε
Σανη(φοβερη με αμμο),κατσαμε διπλα απο το ανεμος μπιτς μπαρ

Σκαλα Φουρκας στο chill out(μικρο βοτσαλο , δε χρεωναν ξαπλωστρες)

Ποσειδι διπλα στο camping για μπανιο(μακρια απο το μπιτς μπαρ,κλεφτες) και στη μυτη για χάζι,βολτα και ηλιοβασιλεμα.Και Ποσειδι αμμο μονο ειχε.

γενικα ειδικα στο 1ο ποδι , οι χρεωσεις σε ξαπλωστρες ηταν απο 20 ως 50 ευρω το σετ,οπότε το νου σου. να ρωτας πριν κατσεις
 
Last edited:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα παιδιά.

Θα είμαι αρχές Αυγούστου για 10 μέρες τορωνη.

Έχετε να προτείνετε κοντινές εκδρομές και καλά ταβερνάκια.

Με εκτίμηση
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά.

Θα είμαι αρχές Αυγούστου για 10 μέρες τορωνη.

Έχετε να προτείνετε κοντινές εκδρομές και καλά ταβερνάκια.

Με εκτίμηση
Διάβασε όλο το νήμα προς τα πίσω, θα βρεις πολλά στις τελευταίες σελίδες.
Με δέκα μέρες στη διάθεση σου προλαβαίνεις να δεις σε βάθος όλο το δεύτερο πόδι με τις καλύτερες παραλίες του. Για ό,τι απορία προκύψει εδώ είμαστε.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολλά γράφονται σε αυτό το ποστ, ας δώσω κι εγώ τη συνεισφορά μου. Είμαι παιδί του πρώτου ποδιού, μέχρι να γινω οχτώ ετών είμασταν στα Νέα Πλάγια και από τα οχτώ μέχρι σήμερα πήγαινα κάθε χρόνο στο Ποσείδι, ενώ έχω δουλέψει αρκετές χρονιές σαιζόν στην άλλη πλευρά του πρώτου ποδιού, Πολύχρονο Πευκοχωρι. Μεγαλώνοντας και αφού πλέον δε χρειάζεται να πηγαίνω στη Χαλκιδική ως εργαζόμενη, αρχίζω και εκτιμώ περισσότερο το δεύτερο πόδι το οποίο οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι έχει καταπληκτικές παραλίες.
Για το πρώτο πόδι θα ήθελα να πω τα εξής: σχετικά με το Ποσείδι, έχει πολύ καλές επιλογές σε φαγητό με φρέσκο ψάρι. Ποσειδών και Σιδέρας υπέρ- δοκιμασμένα. Ο Σιδέρας ειδικά έχει υπέροχο μπαλκονακι που προσφέρει στιγμες ηρεμίας και χαλάρωσης.
A125E422-CFFD-4C8F-9145-2B465F5FE819.jpeg

Για εκείνους που αγαπούν την ησυχία, ένα ποτακι το βράδυ ή πριν το ηλιοβασίλεμα, είναι επίσης μια καλή ιδέα. Όσο για τις παραλίες, η ακτογραμμή των Αιγαιοπελαγιτικων (κι όχι μπροστά στο Ποσείδι) είναι απέραντη και θα βρείτε κάπου να χώσετε την ομπρέλα σας σχετικά ήρεμα. Η καλύτερη παραλία εβερ όμως είναι εκεί που συναντιούνται οι δυο θάλασσες, στη μύτη του Ποσειδιού, στην τοποθεσία Φάρος, πρόσβαση με τα πόδια είτε με πολύ καλό τζιπ. Προσοχή στα ρεύματα, εδώ χάθηκαν φέτος οι τρεις Σκοπιανοί εκ των οποίων ο ένας ακόμα αγνοείται.
391D58A9-9321-4F50-A02C-1532C5EF016B.jpeg

Βραδινή βόλτα επίσης αξίζει στο λιμανάκι της Σκιώνης, στο μπαρ της Αγίας Παρασκευής κάτω από τα βράχια των λουτρών, φυσικά στην Αθυτο με τις άφθονες επιλογές σε καλό φαγητό και στη Σίβηρη. Μη παραλείψετε να φάτε τους καλύτερους λουκουμάδες της Χαλκιδικής, στην «άκρη» αξιόλογη και η πίτσα.
Λατρεμένη συνήθεια για μένα εδώ και χρόνια το φυσικό μου μποτοξ, η βουτιά στα Λουτρά της Αγίας Παρασκευής με λίγη εσάνς θειάφι που σε συνδυασμό όμως με το θαλασσινό νερό προσφέρει ευεργετικά οφέλη για το πρόσωπο το σώμα αλλά και τα μαλλιά. Ο χώρος των σπα διαθέτει δυο πισίνες, μια εσωτερική μια εξωτερική καθώς και πριβέ υδρομασάζ. Η θέα μοναδική. Τιμάται δυστυχώς κυρίως από τους ξένους τουρίστες. Η είσοδος είναι στα 8€ (μέχρι πέρσι ήταν 6€)
2033B203-B65B-4BC5-B6EB-1EEE8FE0E7F9.jpeg
89EE1338-D8ED-4787-ABC1-4FB7969F665D.jpeg
44F72EB8-EA36-43D3-B1FE-F293CB976C6D.jpeg
9846D278-3F93-46AF-814E-267DE4FD9F84.jpeg

Πάμε στο δεύτερο πόδι τώρα. Φυσικά δεν ήταν η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι, αλλά αυτή τη φορά δεν έμεινα σε ένα μέρος όπως έκανα τα προηγούμενα χρόνια που πήγαινα μόνο για κάμπινγκ. Μείναμε σε οργανωμένο κάμπινγκ στο Κριαρίτσι και δυστυχώς η εμπειρία διαφέρει αρκετά από τα κάμπινγκ των προηγούμενων ετών. Πχ Καλαμίτσι, Αρμενιστης, Πλατανιτσι, Έθνικ, Καστέλο είναι πολύ πιο οργανωμένα. Στο Κριαριτσι επικρατεί μια πιο χύμα τακτική, θαμώνες που έχουν καθιερώσει συγκεκριμένες συμπεριφορές και διοίκηση που δείχνει ανοχή και βόλεμα. Τέλος πάντων γενικά η εμπειρία του κάμπινγκ είναι πολύτιμη γι’ αυτό δε πτοηθήκαμε ιδιαίτερα. Οποίος σκοπεύει να έρθει Κριαριτσι θα πρέπει να ξέρει ότι δεν υπάρχει ούτε σήμα ούτε wi-fi ούτε ταχυδρομικό περιστέρι.
Μπανιο κάναμε στα Τηγανια που έχουν ένα απόκοσμο βραχώδες τοπίο, πιο πέρα είναι οι Καβουροτρυπες οι οποίες έχουν αλλοιωθεί αρκετά πλέον.
Μοιραία τα μέρη τουριστικοποιούνται και είναι λογικο. Υπέροχη παραλία επίσης η παραλία Καρύδι στη Βουρβουρου με νερά που θυμίζουν Καραϊβική -χωρίς τη θολούρα-
29DD4EE6-B086-4034-A973-602D058D7ADC.jpeg
1EAE676C-28D2-4F69-999F-C660A9D47B5A.jpeg
CA5A23DB-595C-4C42-B02A-AD1E7C34E925.jpeg
9566F240-9F93-4413-BDEA-F5C02D4259D2.jpeg
002F6325-A697-4678-B6B3-7670C2FD5B36.jpeg

Το βραδάκι βόλτα για φαγητό και περαντζάδα στη Συκιά και τη Σάρτη που είναι basic. H δε Σάρτη είναι ο ναός του street food, αφού είδαμε ακόμα και γευστικές ξεναγήσεις για τους τουρίστες.
Οποιος έχει βρεθεί στη Βουρβουρού θα έχει ακούσει σίγουρα για τον περιβόητο Οβελίξ και τις τεράστιου μεγέθους πίτσες του. Είναι οκ αν είσαι 18. Αντιπροτείνω το σαφώς καλύτερο περιβάλλον και τις ιταλικού τύπου μακαρονάδες και πίτσες του fuenti στη Βουρβουρού. Αν είσαι καλοφαγάς και προσεχεις τι βάζεις στο στομάχι σου θα έρθεις εδω!
Τελευταιες μέρες δεν είχαμε βάση το Κριαριτσι το οποίο εγκαταλείψαμε γιατί θα έβρεχε. Όποτε κινηθήκαμε προς το δρόμο της επιστροφής. Μείναμε στις Καλύβες (πεθερά ριζορτ αξία ανεκτιμητη) και εκδραμαμε προς Νικήτη, Βουρβουρού κλπ.
Ένας λόγος να επισκεφτείς τη Νικητη (άλλον δε ξέρω) είναι το ζαχαροπλαστείο Ανατολή. Εξαιρετικό παγωτό και σε τιμές προ κρίσης.
Εκείνο που είναι όμως πραγματική έκπληξη είναι η βόλτα στην παλιά Νικήτη, ο αρχαίος εκείνος οικισμός που αναπαλαιώθηκε και σήμερα αποτελεί όαση δροσιάς και καταφύγιο από τις ορδές των παραθαλάσσιων μερών. Πετρόχτιστα σπίτια, πλατάνια, πλακόστρωτα δρομάκια και δυο γραφικά καφέ για να αράξεις και να απολαύσεις την ηρεμία. Άχαστο το ηλιοβασίλεμα από την εκκλησία του Αγίου Νικήτα.
858DDDC6-4925-4314-A159-1D08BC5244E9.jpeg
BCAE39EE-28CD-4D99-A4F7-009AAF30E5EF.jpeg
F59EF92B-CEF8-43D3-86D8-C8990A24D924.jpeg
0C9D3D58-8CC7-4225-9A77-419B999C5AD4.jpeg
619852AB-19B1-4460-A53A-686BA8CDA92E.jpeg
4C60DB05-39C7-4923-8E45-15A61C1AE4EE.jpeg
4F7D66D0-A54E-490D-9924-5819C12F37A7.jpeg
22C00E96-AECC-4F98-A789-08824380D3D9.jpeg

Ένας παρόμοιος τέτοιος πανέμορφος οικισμός είναι και ο Παρθενωνας, στην άλλη πλευρά του δεύτερου ποδιού -στο Μαρμαρά- που προσφέρει εκτός από ηρεμία και θέα, και μοναδικά Τρεκ στο βουνό. Γι’ αυτά όμως ειδικός είναι ο @Kyriakao.
Μπανιο στην ακτή Καλογριάς που προσφέρει και φυσική σκιά μέχρι μια ώρα, στην ακτή Κοβιού, στον Όρμο Παναγιάς και στον Άγιο Γεώργιο αν σας έλειψε η πολυκοσμία. Τα νερά είναι κρυστάλλινα πανέμορφα με άφθονο αλάτι αλλά όχι παγωμένα. Η άμμος επικρατεί και σε πολλά σημεία γίνεται ζαχαρένια. Το βραδάκι αν σας έλειψε το θερινό σινεμά μια επιλογή είναι το σινέ Αντιγόνη.
Κι αν είστε λάτρεις του βουνού όπως εμείς και δε μπορείτε μακριά του, το δεύτερο πόδι έχει το Χολομωντα με τα γύρω χωρια του όπως η Αρναια και η Βαβδος. Θεωρώ βέβαια ιδανικότερη περίοδο το φθινόπωρο. Όσο για τρεκς θα σας τα πω το χειμώνα στο ανάλογο θρεντ.
Σιγουρα η χώρα μας είναι απέραντη κι έχει μοναδικές ομορφιές κι εναλλαγές τοπιων. Σίγουρα επίσης είναι μοναδική εμπειρία να έχεις το προνόμιο να ταξιδεύεις και να δεις διαφορετικά μέρη και πολιτισμους. Σπάνια όμως ένα τόσο κοντινό μας μέρος συνδιάζει όλη αυτή την ποικιλομορφία και ταυτόχρονα είναι τόσο προσιτό οικονομικό και κοσμικό. Για όλους αυτούς τους λόγους οι θιασώτες της Χαλκιδικής θα επιμένουμε πως «σα τη Χαλκιδική δεν έχει» .
 

Attachments

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Ένας παρόμοιος τέτοιος πανέμορφος οικισμός είναι και ο Παρθενωνας, στην άλλη πλευρά του δεύτερου ποδιού -στο Μαρμαρά- που προσφέρει εκτός από ηρεμία και θέα, και μοναδικά Τρεκ στο βουνό. Γι’ αυτά όμως ειδικός είναι ο @Kyriakao.
Την επόμενη φορα σας περιμενω να ανακαλύψουμε μαζι ,οτι εκτος απο υπέροχες παραλιες ,η Σιθωνια εχει και εκπληκτικο βουνά ! Αλλα και οποιο μελος του φορουμ ενδιαφέρετε για τρεκ ,ειμαι πρόθυμος να τους ενημερώσω κατάλληλα ,αλλα και γιατι οχι, να περπατήσουμε μαζι τα μονοπάτια της Σιθωνιας!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μπανιο κάναμε στα Τηγανια που έχουν ένα απόκοσμο βραχώδες τοπίο
Αχ,τα Τηγάνια :heart: Και που να πήγαινες παλιότερα πριν να γίνουν προσβάσιμα με το αυτοκίνητο.Αν δεν την έχεις δει πάρε μια ιδέα στην ανάρτηση μου #227
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Πάνω στην ώρα οι πληροφορίες! Θα έρθω 8-11/9 στην περιοχή Τορώνη – Συκιά για ένα γάμο και θα κάνουμε και κανένα μπανάκι επί τη ευκαιρία. Ψήθηκα με τα Τηγάνια!!

Δύο συνεχόμενες χρονιές έχω έρθει στη Βουρβουρού από ένα τετραήμερο αρχές καλοκαιριού και πήγαινα κάθε μέρα στις Καβουρότρυπες. Όχι στη μεγάλη (Πορτοκάλι) που γίνεται ο κακός χαμός αλλά σε μία πολύ μικρότερη (Παράδεισος) λίγο βορειότερα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάνω στην ώρα οι πληροφορίες! Θα έρθω 8-11/9 στην περιοχή Τορώνη – Συκιά για ένα γάμο και θα κάνουμε και κανένα μπανάκι επί τη ευκαιρία. Ψήθηκα με τα Τηγάνια!!

Δύο συνεχόμενες χρονιές έχω έρθει στη Βουρβουρού από ένα τετραήμερο αρχές καλοκαιριού και πήγαινα κάθε μέρα στις Καβουρότρυπες. Όχι στη μεγάλη (Πορτοκάλι) που γίνεται ο κακός χαμός αλλά σε μία πολύ μικρότερη (Παράδεισος) λίγο βορειότερα.
Σεπτέμβρη θα είναι όνειρο !
 

Kyriakos_89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα!!!

Σε 6 μέρες ταξιδεύουμε με την κοπέλα μου για Σιθωνια. Θα έχουμε σαν βάση την Σάρτη για εκδρομές στο 2ο πόδι. Θα είμασταν ευγνώμων σε οποίον μπορεί να μοιραστεί ιδέες για φαγητό στις γύρω περιοχές.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Καλησπέρα στην ομάδα!!!

Σε 6 μέρες ταξιδεύουμε με την κοπέλα μου για Σιθωνια. Θα έχουμε σαν βάση την Σάρτη για εκδρομές στο 2ο πόδι. Θα είμασταν ευγνώμων σε οποίον μπορεί να μοιραστεί ιδέες για φαγητό στις γύρω περιοχές.
Καλησπερα Κυριακο! εχεις διαβασει την προηγουμενη συζητηση?γιατι περιεχει αρκετες πληροφοριες.
 

Kyriakos_89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα Κυριακο! εχεις διαβασει την προηγουμενη συζητηση?γιατι περιεχει αρκετες πληροφοριες.
Ναι τα έχω διαβάσει και έχουν σημειωθεί όλα κάτω 😊 Αν υπάρχει κάποια άλλη εισήγηση καλοδεχούμενη (γύρω από Σαρτη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom