Χαλκιδικη....Που να παω???

Alic

Member
Μηνύματα
185
Likes
2.640
ναι φυσικά , το ξέρω. οταν ελεγα " Απλα έτσι δε θα δω στην ουσία 3ο ποδι. " εννοούσα Ιερισσο,Ουρανουπολη,Νεα Ροδα κτλ , όχι το Αγιο Όρος.

οπως και να εχει εχω μαζεψει εξαιρετικες πληροφοριες ολες αυτες τις μερες κι ελπιζω να τις αξιοποιησω καταλληλα :xalara: :cool: :haha: :clap:
1 πόδι στη μύτη ποσειδιου στον φάρο, αν έχει κύμα από τη μια βουτάς από την άλλη. Safe επιλογή! Αρετές δίπλα στην τριστινικα, με μια σούπερ cool ταβερνούλα με φοβερή για τα δικά μου γούστα μουσική. Μέρες και όρεξη να έχεις να γυρνάς.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
εννοούσα Ιερισσο,Ουρανουπολη,Νεα Ροδα κτλ , όχι το Αγιο Όρος.
Εκτός από τις παραλίες αυτά που μπορείς να δεις στην περιοχή αυτή είναι ο πύργος του Προσφορίου στην Ουρανούπολη και αν συνεχίσεις από εκεί με το αυτοκίνητο φτάνεις σε 20 λεπτά στο σύνορο του Αγίου Ορους όπου υπάρχουν τα ερείπια της μονής Ζυγού που βρίσκεται περίπου 40-50 μέτρα έξω από τη σημερινή οριογραμμή του Αγίου Όρους
αγορ.jpg
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Εκτός από τις παραλίες αυτά που μπορείς να δεις στην περιοχή αυτή είναι ο πύργος του Προσφορίου στην Ουρανούπολη και αν συνεχίσεις από εκεί με το αυτοκίνητο φτάνεις σε 20 λεπτά στο σύνορο του Αγίου Ορους όπου υπάρχουν τα ερείπια της μονής Ζυγού που βρίσκεται περίπου 40-50 μέτρα έξω από τη σημερινή οριογραμμή του Αγίου Όρους
View attachment 396249
Δεν είναι Όρος εκεί; Τζάμπα είχα βάλει τη γυναίκα μου να πατήσει το πόδι της...
 

Jimmy:)

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Παιδιά ξέρετε κανένα άλλο καλό μέρος στην Χαλκιδική πριν απ'τα πόδια που αξίζει?
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
2 συνεχόμενες μέρες παω στο λαογραφικο μουσειο στην Αφυτο και είναι κλειστό. Μου ειπαν κάποιοι ντόπιοι οτι ανοίγει από εθελοντές ιδιώτες όποτε να'ναι. Τι παίζει; ξέρει κανείς γιατί;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Σήμερα βλέπουμε την ανατολική πλευρά του 1ου ποδιού. Έχουμε πάρει σβάρνα τις παραλίες. Ωραίες είναι ως τώρα.
Αύριο δυτική πλευρά 1ου ποδιού και το απόγευμα φεύγουμε για 2ο πόδι.
Απο δυτική πλευρά 1ου ποδιού τι να δούμε από παραλίες η αξιοθέατα κτλ περαν απο υδροβιοτοπους;
Πάντως ότι μας είπατε ως τώρα είναι λίρα 100.αφυτος ωραιότατη
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Προτείνω για μπάνιο στο Ποσείδι στα Αιγαιοπελαγίτικα , και Σάνη στον Άνεμο ή για πιο άγριες καταστάσεις πηγαίνεις προς το ξενοδοχείο ,λίγο πριν στρίβεις δεξιά προς το δάσος και τον υγροβιότοπο, παρκάρεις στο δάσος και βγαίνεις στην παραλία πίσω από τον Πύργο της Σάνης ...

Ποσείδι αξιοθέατο ο φάρος , μέγας Παπάζογλου, και το ιερό του Ποσειδώνα...να πας μέχρι τη μύτη ...
Επίσης αν βολεύει να κάνεις τη διαδρομή Κασσάνδρα -Σάνη ή Κασσάνδρα - Φούρκα να δεις λίγο πεύκο και να φανταστείς πώς ήταν η Χαλκιδική παλιά πριν τη χτίσουν όλη...

Να θυμάσαι ότι :

Μπορείς να κάνεις το γύρο του ποδιού και υπάρχουν και 2 δρόμοι σχετικά καλοί για να πας από τη μια μεριά του ποδιού στην άλλη . Φούρκα -Πολύχρονο και Νέα Σκιώνη-Χανιώτη...

Επίσης καφέ ή φαγητό Άθυτο ή Μπρίκι στην Καλλιθέα με θέα στο 2ο πόδι...

Από ανατολική πλευρά πιστεύω να πήγες Γλαρόκαβο και παλιό κάμπινγκ ΕΟΤ βλέπε Καμπάνα και Λευκή άμμος , εκεί που είναι όλα τα μπιτσόμπαρα...Ακόμη για ποτάκι πορτο Βαλίτσα ...
Τέλος αν βρεθείς στη Νέα Φώκαια ποτό ή πίτσα στο μαγαζί κάτω από τον Πύργο..

Ακόμη, αν σας αρέσουν τα λουτρά μπορείτε να κάνετε στα λουτρά Αγίας Παρασκευής που είναι ανακαινισμένα και μπορείς να κάνεις και μπάνιο στη θάλασσα και καφέ;

Η Χαλκιδική είναι έρωτας , όχι όμως τα Σαββατοκύριακα...
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Από παραλίες πήγαμε στις εξής :
χτες στα γρήγορα Βάρκες Αφυτος.
Σήμερα tour ανατολικης μεριάς
Κρυοπηγη, Πολύχρονο, La Laguna (μόνο για καφέ και χάζι ), Χανιώτη, Χρουσου εκει που λες (Καμπάνα κτλ) και Ναυαγός Beach bar (απλά το είδαμε κι ίσως πάμε αύριο μετά το τέλος του tour στην δυτική μεριά, οταν θα τελειώσει η κάθοδος).
Παρεμπιπτόντως τα πιο πολλα Beach bar ζητάνε τρελά λεφτά (50 ευρω το σετ ξαπλώστρες κτλ, ακομα και, σήμερα Δευτέρα, Ιούνιο μηνα). Ο Ναυαγός δεν έχει καμία χρέωση, ουτε ελάχιστη κατανάλωση. Αν όντως πάμε αύριο θα δώσω εντυπώσεις. Από περιβάλλον φάνηκε ωραίο.
Θα μελετήσω και τις παραλίες που είπες στην δυτική μεριά.
Γλαροκαβο τον ξέχασα, δεν πηγαμε.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι @dammys
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Πώς λέγεται η ταβέρνα στις Αρετές που μου προτείνατε ρε παιδιά;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.468
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πώς λέγεται η ταβέρνα στις Αρετές που μου προτείνατε ρε παιδιά;
Μία είναι ακριβώς πάνω στη παραλία με τραπεζάκια στην άμμο, πολύ χαρακτηριστική θα τη βρεις. Στο τέλος του δρόμου, νομίζω «Απόστολος».
 

Alic

Member
Μηνύματα
185
Likes
2.640
Πώς λέγεται η ταβέρνα στις Αρετές που μου προτείνατε ρε παιδιά;
Καλησπέρα δεν ξέρω αν έχει όνομα. Είναι το ταβερνάκι μπαίνοντας δεξιά ακριβώς μπροστά στον πολύ κόσμο. Έχει και άλλη μια με το που φτάνεις, αλλά προτιμώ την δεύτερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom