Χαλκιδικη - 2° Ποδι

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.385
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1) Διαμονή. Θα θέλαμε να μεινουμε σε μια πολη που εχει αρκετα εστιατόρια και τα σχετικά για να μην χρειαζόμαστε ταξί ή λεωφορείο την νυχτα. Έχουμε υπόψη μας για Νέο Μαρμαρά ή Σάρτη. Παρολαυτα δεν ειμαι σιγουρη πια ειναι η καλυτερη επιλογη. Επίσης θα θέλαμε να το συνδυάσουμε με μερικες νυχτες οργανωμένο κάμπινγκ αν έχετε κάτι να προτείνετε.
Ο Νέος Μαρμαράς έχει νυχτερινή ζωή, εστιατόρια κτλ. Η Σάρτη έχει τα πάντα για φαγητό, αλλά απο νυχτερινή ζωή ψόφια τη θυμάμαι, αν και έχω να πάω πολλά χρόνια...
Απο κάμπινγκ, τις περισσότερες φορές έχω μείνει στο Thalatta camping και το συστήνω ανεπιφύλακτα! Έχω μείνει κανα δυο φορές και στην Ακτή Ονείρου (Manasu) το οποίο είναι πιο κυριλέ φάση...
2) Μετακίνηση. Δεν θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο λόγω ηλικίας άρα εξαρτόμαστε αρκετα στην συγκοινωνία τον λεωφορείων. Ειναι καλη; Ή να προσπαθήσουμε να νοικιάσουμε καμία τετρατροχη μοτορα;
Δεν φημίζεται η Χαλκιδική για την ευκολία μετακίνησης με ΜΜΜ, ειδικά το 2ο πόδι.... Αν μπορείτε να νοικιάσετε κάτι για μετακίνηση θα ήταν καλά.
3) Θαλασσες. Αν δεν κάνω λάθος στην ανατολικη πλευρα οι θαλασσες εχουν περισσοτερα κυματα και φυσαει περισσοτερο. Ισχύει ή όλες οι παραλιες αξίζουν;
Όλες (σχεδόν) οι παραλίες του 2ου ποδιού είναι μακράν καλύτερες απο αυτές του 1ου....και είναι πραγματικά πολύ καλές παραλίες! Αυτό που γράφεις για τα κύματα της ανατολικής πλευράς είναι σχετικό. Οι περισσότερες παραλίες του 2ου ποδιού ( και κυρίως οι νότιες παραλίες που είναι πιο "εκτεθειμένες") βρίσκονται εντός μικρών κόλπων. Πρέπει να έχει πολύ αέρα για να έχει και κύμα....
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Από τα προαναφερόμενα για Σάρτη – Συκιά έχω σημειώσει τα 5 βήματα στη άμμο στη Συκιά, το Blue senses και το Μαϊστράλι στη Σάρτη.
Κάποια άλλη πρόταση για φαγητό στην περιοχή;
Θα είμαι Σάρτη το ερχόμενο ΣΚΔΤ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πήγαμε για ένα τετραήμερο (3 βράδια) «προ-διακοπών». Μείναμε Σάρτη και για μπάνιο σταθερά στις Καβουρότρυπες – ακτή Παράδεισος, λίγο βορειότερα από την διάσημη ακτή Πορτοκάλι. Μικροσκοπική, γραφικότατη παραλία τριγυρισμένη με βραχάκια, την προτιμώ εδώ και 7 χρόνια. Τελευταία την έχουν ανακαλύψει και οι Βαλκάνιοι οπότε Ιούλιο-Αύγουστο έχει πολυκοσμία. Αν κρίνω από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα το 20% ήταν Έλληνες το 80% Ρουμάνοι, Σέρβοι, Βούλγαροι, λίγοι Ιταλοί και Τούρκοι. Χωρίς χρέωση ομπρέλες- ξαπλώστρες, οι φθηνότερες τιμές στην εποχούμενη καντίνα 4€ (διπλός ελληνικός, μπύρα φιξ). Αρχές Ιουλίου πρέπει να πάει κανείς από τις 9.30 για να παρκάρει σε σκιά και να διαλέξει ελεύθερες θέσεις στην παραλία – μετά τις 10.15 είναι τα πάντα κατειλημμένα.

Στη Σάρτη φοβερή πολυκοσμία το βράδυ, δεκάδες τα παραλιακά μαγαζιά μπαράκια, ταβέρνες με εκατοντάδες τραπεζάκια το καθένα ο κακός χαμός! Δειπνήσαμε στο ήσυχο περιβάλλον και την πανοραμική θέα του «Μαϊστράλι», στα «5 βήματα στην άμμο» στην παραλία Συκιάς (το φαγητό εδώ κατώτερο των προσδοκιών) και κλείσαμε το τριήμερο με ένα «γκουρμέ» δείπνο στο πολυτελές “Blue Senses” υπό το φως της πανσελήνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom