Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ολα γεματα δηλωνουν για κοιτα ακρωτηρι μερια..μπορεις ομως και μεσω arnb που εχει πολλα σπιτια διαθεσιμα αλλα για ποιες ημερομηνιες μιλαμε? πχ στο Βαμο ειναι αρκετα σπιτια,στα Δουλιανα, Τζιβαρα, στα Πεμονια ενα πολυ ωραιο σπιτι το villa Kalithea , στο Καλαθα αρκετα ξενοδοχεια και αν δεν βρεις πας προς Κισσαμο μερια,πχ Δρακωνα , Σπηλια που εχει ενα πολυ ομορφο ξενοδοχειο,Βουβες με ενα πολυ ομορφο σπιτι το Στελλα αλλα δεν γνωριζω τιμες, αν θες να μεινεις Χανια και κοντα στη πολη..Πλατανιας Αγια Μαρινα και Σταλος ξεχνατα ολα κλειστα..
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Έκλεισα τελικά μέσα στα Χανιά ξενοδοχείο, για να δούμε! θα πω εντυπώσεις μετά, αν είναι καλές. Στη Σπηλιά πολύ όμορφο φαίνεται. Βίλα Καλλιθέα πολύ ωραία αλλά 205 τη νύχτα. Τον Κίσαμο σκέφτομαι για πιο καλοκαιρινή περίοδο. Rethymno θα έλθω κι εκεί βόλτα, μια ώρα βλέπω τη διαδρομή. Ευχαριστώ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Καλως να ελθεις..κοιτα τωρα χθες λογω δουλειας πηγα για αρκετες ωρες στις πιο τουριστικες περιοχες της πολης..μια νεκρα απιστευτη...δεν υπηρχε ψυχη..δυο ξενοδοχεια ανοικτα και 4 εστιατορεια...και αυτα που λενε για φουλ ειναι λογια εντυπωσιασμου...οκ τους μηνες ιουλιο οκτωβριο θα υπαρχει πληρωτητα αλλα να βροντοφωναζουν απο τωρα οτι δεν εχουν δωματια ελευθερα ειναι τραγικο...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά στη Σύρο πχ που πήγα το Πάσχα και είχε πληρότητες μεγάλες βρήκα δωμάτιο τελευταία στιγμή όπως το ήθελα, στην Ερμούπολη, τσιμπημένο βέβαια. Ψάχνοντας μέσω ιντερνετ παραέξω, σε παραθαλάσσια είχα την εντύπωση ότι το νησί θα έχει πάρα πολύ κόσμο. Τελικά από μια βόλτα στα κύρια θέρετρα ...ερημιά. Στα Χανιά έκλεισα 2 αστέρων 70 τη βραδιά, ελπίζω να τα αξίζει.
Να είμαστε καλά.
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Να πω και εγω τον προβληματισμό μου, πολύ πληρότητα γενικά και μέσα Ιουλίου, λογικο δεν αφηνουν τιποτα οι τουριστες, ειδικα airbnb κατι ωραια που βρήκα χαθηκαν. Υπαρχει καποιο σαιτ που να μπορω να βρω λιστες με ωραίες βιλιτσες-boutique studiakia και να αρχίσω τα τηλέφωνα? γιατι απο Booking-airbnb δε βγάζω ακρη. Δε θελουμε σε γενικές γραμμές απαραίτητα μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Έκλεισα τελικά μέσα στα Χανιά ξενοδοχείο, για να δούμε! θα πω εντυπώσεις μετά, αν είναι καλές. Στη Σπηλιά πολύ όμορφο φαίνεται. Βίλα Καλλιθέα πολύ ωραία αλλά 205 τη νύχτα. Τον Κίσαμο σκέφτομαι για πιο καλοκαιρινή περίοδο. Rethymno θα έλθω κι εκεί βόλτα, μια ώρα βλέπω τη διαδρομή. Ευχαριστώ.
Μια ώρα σχεδόν είναι ανάλογα από που θα ξεκινήσεις και τι κίνηση θα βρεις....ότι θέλεις να δεις από Ρέθυμνο στη διάθεση σου
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ευχαριστώ Ρέθυμνο!
Εχετε υπόψιν κανένα καλό ζαχαροπλαστείο Online παραγγελιας τούρτας σε Χανιά ή Ρέθυμνο? ό,τι βρήκα στο google δεν έχει δείγματα όπως πχ τα αθηναικά, με σχέδια κλπ κλπ
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
διαμονή καθ ολη τη διαρκειά της στα χανιά ή λιγο εξω απ τα Χανιά ή να μοιράσουμε τις μερες, ας πούμε 5 μέρες Χανιά 2-3 μέρες Νότια για να δούμε και άλλα χωριά και μέρη?
Κατά την γνώμη μου ναι θα ήταν πιο σωστό να μοιράσετε τις μέρες διαμονής σας καθώς οι αποστάσεις ειναι τεράστιες και θα έχει και κόστος το πήγαιν'ελα. (η βενζίνη κάτω ειναι σχεδόν μισό ευρώ πάνω από εδώ). Φαντάσου μόνο 3 μέρες θες για: Φαλάσαρνα - Μπάλο - Ελαφόνήσι. Δεν μπορείς να τα κάνεις συνδυαστικά. Στα Φαλάσαρνα να φάτε στον Σπήλιο, θα το δεις είναι πάνω σε στροφή στον δρόμο σου.

Μην αμελήσεις το Λουτρό ειναι απίστευτο μέρος. Να πάτε νωρίς γιατί οι ξαπλώστρες ειναι ελάχιστες.

Μία καλή λύση θα ήταν Αγία Μαρίνα - Πλατανιάς που θα μοίραζε τις αποστάσεις απο τις βραδυνές εξόδους στα Χανιά και τα πρωινά μπάνια σε αυτά που ανέφερα. Φυσικά και Αγιά - Πλατανιάς φουλ τουριστικά σουπερ νεανικά μέρη με τρομερά μπιτσόμπαρα. Μετακίνηση προς Παλαιόχωρα και διανυκρέρευση ενδείκνυται.

Τέλος Ακτη Τομπάζη (στο λιμάνι Χανιών) - Χάλκινα. άμα πετύχεις και καμία live βραδιά μην το χάσεις. Τα cafe - μπαράκια ειναι αφθονα και όλα αξιόλογα. Εγώ αγαπώ το μικρό αρσενάλι. Να περάσεις σούπερ στην μαμα πατρίδα!

Α και όπου σου δίνουν τσικουδιά απλά πίνε χαχαχαχα (πλάκα κάνω ΦΥΣΙΚΑ και μπορείς να πεις όχι ευχαριστώ. Έχω ακούσει κάτι κουλά ότι δεν δεχόμαστε όχι κτλ κτλ)

PS τώρα διάβασα ότι είσαι για Μάιο. Μακάρι να την παλέψετε και να κάνετε μπάνιο κρίμα θα είναι να χάσετε τόσες παραλίες.
 
Last edited:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ Ρέθυμνο!
Εχετε υπόψιν κανένα καλό ζαχαροπλαστείο Online παραγγελιας τούρτας σε Χανιά ή Ρέθυμνο? ό,τι βρήκα στο google δεν έχει δείγματα όπως πχ τα αθηναικά, με σχέδια κλπ κλπ
Στο Ρέθυμνο όχι δεν υπάρχει τέτοια υπηρεσία
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Κατά την γνώμη μου ναι θα ήταν πιο σωστό να μοιράσετε τις μέρες διαμονής σας καθώς οι αποστάσεις ειναι τεράστιες και θα έχει και κόστος το πήγαιν'ελα. (η βενζίνη κάτω ειναι σχεδόν μισό ευρώ πάνω από εδώ). Φαντάσου μόνο 3 μέρες θες για: Φαλάσαρνα - Μπάλο - Ελαφόνήσι. Δεν μπορείς να τα κάνεις συνδυαστικά. Στα Φαλάσαρνα να φάτε στον Σπήλιο, θα το δεις είναι πάνω σε στροφή στον δρόμο σου.

Μην αμελήσεις το Λουτρό ειναι απίστευτο μέρος. Να πάτε νωρίς γιατί οι ξαπλώστρες ειναι ελάχιστες.

Μία καλή λύση θα ήταν Αγία Μαρίνα - Πλατανιάς που θα μοίραζε τις αποστάσεις απο τις βραδυνές εξόδους στα Χανιά και τα πρωινά μπάνια σε αυτά που ανέφερα. Φυσικά και Αγιά - Πλατανιάς φουλ τουριστικά σουπερ νεανικά μέρη με τρομερά μπιτσόμπαρα. Μετακίνηση προς Παλαιόχωρα και διανυκρέρευση ενδείκνυται.

Τέλος Ακτη Τομπάζη (στο λιμάνι Χανιών) - Χάλκινα. άμα πετύχεις και καμία live βραδιά μην το χάσεις. Τα cafe - μπαράκια ειναι αφθονα και όλα αξιόλογα. Εγώ αγαπώ το μικρό αρσενάλι. Να περάσεις σούπερ στην μαμα πατρίδα!

Α και όπου σου δίνουν τσικουδιά απλά πίνε χαχαχαχα (πλάκα κάνω ΦΥΣΙΚΑ και μπορείς να πεις όχι ευχαριστώ. Έχω ακούσει κάτι κουλά ότι δεν δεχόμαστε όχι κτλ κτλ)

PS τώρα διάβασα ότι είσαι για Μάιο. Μακάρι να την παλέψετε και να κάνετε μπάνιο κρίμα θα είναι να χάσετε τόσες παραλίες.
Καλημέρα!! Εμεις δεν ειμαστε για Μάιο ισως με μπερδεψες με καποιο αλλο μέλος, μεσα στο καλοκαίρι θα πάμε, μέσα ιουλίου.

Δε λεμε οτι σε ρακί ειναι το μονο σιγουρο οτι ωρα και να ειναι χαχαχα! μας αρεσει το ποτό, ειδικα αν ειναι σπιτικό

Στα υπολοιπα λοιπον για 7-8 μερες διαμονη συνολο πιστευετε οτι ειναι ενταξει 4-5 μερες χανιά πολη ή λιγο πιο εξω ας πουμε Πλατανιά-αγια μαρινα και τις 2-3 υπολοιπες μέρες Παλαιόχωρα?.. ή ειναι για πιο λιγο ή παλαιόχωρα

Πρωτη φορα στην Κρητη :)
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Α πολυ ωραια! Ακομη καλυτερα ειναι η Ιδανική εποχη κατα την γνωμη μου! πιστευω οτι αυτο το προγραμμα που ανεφερες ειναι μια χαρα. Θα απολαυσεις καθε μερος με την ησυχια σου. Αν δν κανω λαθος εισαι με καραβι. Αν πας γραμβουσα μπαλο με το καραβακι κρατα τα εισιτηρια του καραβιου. Δινουν μια εκπτωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom