Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Άμα δεν σου κάνει κόπος μπορείς να μου αναφέρεις μερικά και από τα δύο; Τρεις νύχτες θα μείνω Ρέθυμνο...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Άμα δεν σου κάνει κόπος μπορείς να μου αναφέρεις μερικά και από τα δύο; Τρεις νύχτες θα μείνω Ρέθυμνο...
Γιατί να είναι κόπος ....
.για φαγητό μέσα στη παλιά πόλη στο Μπακαλόγατο
Για γλυκά και παγωτά στο Firenze στη πλατεία του Άγνωστου στρατιώτη ή στο Μέλι στη παραλιακή
Για αρτοποιήματα ο φούρνος του Νύκταρη στη πλατεία πριν τη μεγάλη πόρτα εκεί θα βρεις και ντόπιες λιχουδιές πολύ νόστιμα ότι και να διαλέξεις
Για κλαμπινκ στο cavo που είναι το αγαπημένο μου ...να πας πριν το ηλιοβασίλεμα που είναι μαγικό και το βράδυ θα δεις από εκεί φωταγωγημένο το κάστρο της Φορτέζας πολύ καλή η μουσική...και αν θέλεις φαγητό εκεί δοκίμασε το ριζότο με μανιτάρια ή τη μπριζόλα στο ξύλινο δίσκο που τη κόβουν μπροστά σου σε καρέ κομάτια
://www.cavorethymno.gr/en/?gclid=CjwKEAjw1a3KBRCY9cfsmdmWgQ0SJAATUZ8bO4_d2Sr1_cC0MnpLPTxezt75enDFoJIzY25Ay9FORBoCvAvw_wcB
To καλλίτερο γαλακτομπούρεκο ...στο Σκαρτζιλάκη στη παλιά πόλη
Για θαλασσινά στη Γαλέρα στην έξοδο για Χανιά
Αν σε βγάλει ο δρόμος σου στο Πλακιά 5 χιλ από εκεί είναι το χωριό Μύρθιος η ταβέρνα Διόνυσος θα σε αποζημιώσει δοκίμασε τη Κρητική σαλάτα όπως τη φτιάχνει η Αθηνά
Στο δρόμο επίσεις για Πλακιά στο χωριό Μαριού είναι η ομώνυμη ταβέρνα
ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου
 

olavisi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας να σας ρωτησω κατι διακοπες στα Χανια 10ημερο χωρις αμαξι αξιζει να παμε με τον αντρα μου βασικα θελουμε ωραιες παραλιες και εχω δει για πλακια οτι ειναι ωραια. Δεν ξερω πως ειναι και οι συγκινωνιες.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Γεια σας να σας ρωτησω κατι διακοπες στα Χανια 10ημερο χωρις αμαξι αξιζει να παμε με τον αντρα μου βασικα θελουμε ωραιες παραλιες και εχω δει για πλακια οτι ειναι ωραια. Δεν ξερω πως ειναι και οι συγκινωνιες.
Ok υπάρχουν συγκοινωνίες, αλλά για τόσες μέρες και για να δείτε ωραίες και όχι τουριστικές παραλίες, θα έλεγα ότι το αυτοκίνητο μάλλον χρειάζεται. :) Εξαρτάται βέβαια κατά πόσο ενδιαφέρεστε να μένετε σε ένα μέρος ή έχετε διάθεση να κινηθείτε και να μένετε σε διαφορετικά μέρη. (π.χ. άλλο το να πάρετε ένα λεωφορείο και να μείνετε καναδυο μέρες Παλιόχωρα, Σούγια, Φραγκοκάστελο, Φαλάσσαρνα κτλ και άλλο να έχετε να κάνετε πήγαινε-έλα με συγκοινωνία).

Οι συγκοινωνίες είναι γενικά καλές μόνο για το βόρειο κομμάτι - που είναι φουλ τουριστικό και οι παραλίες όχι τόσο καλές. Βέβαια θα πρέπει να σημειώσω ότι σε αυτές τις παραλίες είναι όλα μπιτσόμπαρα και η τέτοιου είδους ζωή, οπότε αν εσείς θέλετε κάτι τέτοιο, μια χαρά σας καλύπτει η συγκοινωνία.

Τώρα... ο Πλακιάς δεν είναι Χανιά... ;) Είναι νότιο Ρέθυμνο : https://www.google.gr/maps/place/Pl...43e3eb9ec!8m2!3d35.1891194!4d24.3975684?hl=en
 

olavisi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες :) Δεν ξερω μαλλον θα επιλεξουμε καποιο νησακι για να μπορουμε να το γυρισουμε. Για ξεκουραση και χαλαρωση παμε βασικα οποτε μαλλον θα ειναι ταλαιπωρια οι μετακινησεις.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Ok μια χαρα. Τα νησακια ειναι παντα μια καλη επιλογή! :)

Σε φάση χαλάρωσης αν θέλετε πάντως να διατηρησετε το αρχικό σας πλανο, ίσως θα μπορούσατε να κανατε το εξης... Να αραξετε στα νότια του νομού σε χαλαρούς ρυθμούς. Μπορείτε για παράδειγμα να μεινετε Παλιόχωρα που ειναι ηρεμα (αλλα με αρκετή ζωη), εχει μπολικες παραλιες πολυ ομορφες και στις οποιες μπορείτε να πατε σε ρυθμους βολτας νοικιαζοντας ενα ποδηλατο. Μεσα στη Παλιοχωρα ολα μπορειτε να τα κανετε με τα ποδια. Απο Παλιοχωρα μπορειτε να παρετε καραβακι για Σουγια ή/και Λουτρό. Επισης όμορφα και ηρεμα (στο Λουτρο δεν παει καν δρομος, μονο καραβακι). Απο Λουτρο με βαρκακι (κανονιζετε με καποιο ντοπιο) μπορειτε να πατε σε ολα τα γυρω κολπακια που ειναι φανταστικά. Μπορείτε να φυγετε απο εκεί με το καραβακι για Χωρα Σφακιων και απο εκει με το λεωφορειο γυρνάτε Χανιά ή πάτε Φραγκοκαστελο, που ειναι επίσης ηρεμα, ομορφα και με πολυ ωραιες παραλιες. Βεβαια μετα θα γυρισετε Χανιά ή Αθήνα ή δε ξερω πού και θα σας φαινεται η πολη βασανιστηριο... :p
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Αν κάποιος φτάσει κοντά στον Πλακιά-Νότιο Ρέθυμνο-θα είναι αμαρτία να μην κολυμπήσει στα Σχοινάρια (δίπλα στο χωριό Λευκόγια) ,ειδικά αν του αρέσει και το shorkeling και δεν πάει για φαγητό στην Μύρθιο (5 χλμ από Πλακιά προς τα βουνά) στην Ταβέρνα "πλατεία" του Φρειδερίκου.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αν κάποιος φτάσει κοντά στον Πλακιά-Νότιο Ρέθυμνο-θα είναι αμαρτία να μην κολυμπήσει στα Σχοινάρια
Να προσθέσω επίσης το Αμμούδι και το Αμμουδάκι, όπως και μία πιο μικρή παραλία ανάμεσα σε αυτές τις δύο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στα Σχοινάρια ήμουν το Σάββατο δεν νομίζω ότι διαφέρει από το Αμούδι επίσης ο δρόμος είναι πολύ στενός για δυο αυτοκίνητα και θέλει μεγάλη προσοχή στις στροφές....η πινακίδα από τα Λευκόγια λέει 2 χιλιόμετρα για τα Σχοινάρια αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι...είναι περισσότερα ...όχι δεν θα ξαναπήγαινα
Να διευκρινίσω ότι το Αμουδάκι ίσως είναι η καλλίτερη παραλία αλλά είναι γυμνιστών
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να προσθέσω επίσης το Αμμούδι και το Αμμουδάκι, όπως και μία πιο μικρή παραλία ανάμεσα σε αυτές τις δύο.
Θα συμφωνησω!! Και εφοσον καποιος φθασει μεχρι εκει τοτε να παει και στην Καλυψω!!! Αξιζει τον κοπο!!

Άμα δεν σου κάνει κόπος μπορείς να μου αναφέρεις μερικά και από τα δύο; Τρεις νύχτες θα μείνω Ρέθυμνο...
Και στη Λιμνη Κουρνα εχει ωραια ταβερνακια με θεα την Λιμνη.
Επισης η ταβερνα του Χρηστου περιοχη Γαλλου εχει πολυ καλο φαγητο, ξεχωριζει η πρασοπιτα!!
Και η ταβερνα του Ζηση εχει μεγαλη ποικιλια σε φαγητα.
 
Last edited:

thalassophile

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γεια σας!!!

Παρακολουθώ τόόόσο καιρό τις ιστορίες σας και τα θέματά σας μα μόλις τώρα έκανα λογαριασμό!
Τέλη Αυγούστου πηγαίνω Χανιά με το έτερον ήμισυ (24 εγώ, 29 εκείνος) και σας χρειάζομαι! Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα για τα Χανιά μα χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

1. Ποια είναι η καλύτερη παραλία, σχετικά κοντά στα Χανιά; Άκουγα από τους γύρω μου "Αγία Μαρίνα, τέλεια παραλία, όλα όσα χχρειάζεσαι, εκεί να μείνεις κλπ." αλλά στο φόρουμ βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται. Υπάρχει Κρητικός που να μου προτείνει πού να μείνω ώστε να έχω στα πόδια μου σούπερ νερά, αμμουδιά, οργανωμένη παραλία αλλά και (έστω λίγες) επιλογές για ποτάκι το βράδυ και ταβερνάκια για παραδοσιακό φαγητό; Και σχετικά κοντά στην πόλη; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε.

2. Στα Χανιά θα μείνω 10 μέρες. Δε θέλω να είμαι, όμως, όλη μέρα μέσα σε ένα αυτοκίνητο. Κυρίως με ενδιαφέρει να είμαι 8-10 ώρες τη μέρα στη θάλασσα (κάτοικος Γερμανίας γαρ)! Επειδή, λοιπόν, θέλω σίγουρα να επισκεφτώ τον Μπάλο, το Ελαφονήσι και τα Φαλάσαρνα χρειάζομαι προτάσεις για διαμονή 1 ή 2 μέρες κάπου ανάμεσα από Ελαφονήσι, Φαλασσαρνα. Δε θέλω να πάω προς τα εκεί και βράδυ να γυρίζω Χανιά και την άλλη μέρα πάλι προς τα εκεί...
3. Ό,τι άλλο θέλετε να μου προτείνετε, ελεύθερα!


Περιμένω απαντήσεις!!
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Γεια σας!!!
1. Ποια είναι η καλύτερη παραλία, σχετικά κοντά στα Χανιά; Άκουγα από τους γύρω μου "Αγία Μαρίνα, τέλεια παραλία, όλα όσα χχρειάζεσαι, εκεί να μείνεις κλπ." αλλά στο φόρουμ βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται. Υπάρχει Κρητικός που να μου προτείνει πού να μείνω ώστε να έχω στα πόδια μου σούπερ νερά, αμμουδιά, οργανωμένη παραλία αλλά και (έστω λίγες) επιλογές για ποτάκι το βράδυ και ταβερνάκια για παραδοσιακό φαγητό; Και σχετικά κοντά στην πόλη; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε.
Η αλήθεια είναι ότι αν δε μας πεις μερικά πράγματα παραπάνω, το μόνο που μπορεί κάποιος να σου απαντήσει θα είναι εντελώς υποκειμενικό.

Για να γίνω κατανοητός... τί ακριβώς ζητάς και τί σου αρέσει; Αν σου αρέσει ο πανικός, γκομενάκια, μπιτσόμπαρα, νταπαντούπα στη παραλία, Μύκονος του νότου και τέτοια, τότε the place to be είναι η Αγία Μαρίνα. End of story. Άντε να το ανοίξουμε λίγο παραπάνω, από Σταλό μέχρι Πλατανιά.

Είναι η άκρως τουριστική ζώνη, έχει όλο το πανικό και όλο το χαμό. Είναι και από 15 έως 20 λεπτά από τα Χανιά, οπότε είσαι και κοντά.

Τώρα αν δεν είναι αυτό που θέλεις, γιατί για παράδειγμα θέλεις καλύτερη παραλία που να μην είναι πίχτρα, θολά νερά από το κόσμο και τα χιλιάδες αντιηλιακά, η άποψη σου περί αράγματος στη παραλία δε περιλαμβάνει κυριλέ ξαπλώστρες, κοκτεϊλάρες, selfies στο instagram, διαγωνισμό καλύτερου λαδωμένου κορμιού και ηχεία που να βαράνε τα τελευταία σουξέ, όπως επίσης δε σου αρέσει το σκηνικό της τουριστικής κιτσαρίας, τότε μπορείς να αναζητήσεις άλλες επιλογές.

Όπως καταλαβαίνεις εγώ είμαι Χανιώτης αλλά biased εναντίον της περιοχής Αγίας Μαρίνας και περιχώρων - την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Αναγνωρίζω όμως την υποκειμενικότητα της γνώμης μου και ίσως άλλοι μπορούν να σου παρουσιάσουν μια διαφορετική εικόνα. Καλό θα ήταν να τη διαβάσεις και αυτή αν κάποιος άλλος γράψει εδώ.

Τις κοντινές παραλίες εγώ τις βλέπω σαν μια καθημερινή εύκολη λύση για μετά τη δουλειά. Λίγο παραπάνω χρόνο να έχω θα φύγω προς άλλα μέρη. Σούπερ νερά σε απόσταση 20 λεπτά από τα Χανιά... μάλλον συμβιβασμούς θα κάνουμε. Μια επιλογή είναι το Μαράθι και ο Σταυρός. Θα βρεις οργανωμένες παραλίες εκεί (έχεις τουλάχιστον 2 ή 3 επιλογές στο κάθε μέρος) αλλά ειδικά στο Σταυρό ομπρέλες και τέτοια είναι τρομερά overpriced. Επίσης κοντά στο Μαράθι υπάρχει και το Λουτράκι, που είναι ένα κολπάκι με δόση Αγίας Μαρίνας (ίσως λίγο καλύτερη εκδοχή - έχω να πάω πολύ καιρό δε ξέρω τί γίνεται τώρα). Στο Σταυρό μπορείς να μείνεις, αλλά από όσο ξέρω μπαράκια και τέτοια δεν έχει. Είναι όμως πολύ κοντά στα Χανιά (20λεπτο) οπότε κατεβαίνεις στη πόλη. Στο Μαράθι δε ξέρω αν υπάρχουν επιλογές διαμονής εκτός από τη περίπτωση βίλας στα γύρω μέρη. Μαράθι - Σταυρός είναι στη περιοχή του Ακρωτηρίου. Σε μικρή απόσταση μπορείς να βρεις και άλλες παραλίες, όπως π.χ. το Σειτάν λιμάνι που έχει γίνει must για τις selfies του καλοκαιριού (και ενώ είναι ένα ιδιαίτερο μέρος, η όλη φάση το έχει κάνει για εμένα αποκρουστικό τη high season).
Σε αντίστοιχη απόσταση από τα Χανιά αλλά από την αντίθετη κατεύθυνση από την Αγία Μαρίνα (προς Ρέθυμνο) υπάρχουν οι επιλογές του Αποκόρωνα. Οι Καλύβες είναι στα 15 λεπτά από τα Χανιά και υπάρχουν μια σειρά από παραλίες γύρω από το χωριό, οργανωμένες, ταβερνάκια αρκετά, λίγα μπαράκια, πολύ πιο ήπια πράγματα από Αγία Μαρίνα (βασικά καμία σχέση). Μπορείς να μείνεις στο χωριό και όλα να είναι στα πόδια σου. Παραλίες έχει 3 το χωριό (απόσταση πόδια). Αν πεις ότι παίρνεις αυτοκίνητο του τύπου 5 λεπτά, μπορείς να πας και σε άλλες παραλίες κοντινές, π.χ. Κυανή Ακτή, Κερά. Αν το ανοίξεις λίγο ακόμα υπάρχουν και άλλες αρκετές επιλογές τριγύρω. Στη περίπτωση που δε φυσάει (γιατί μπαίνεις από βράχια) είναι και ο Ομπρός Γυαλός που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και για αυτή τη περίπτωση θα έλεγα όντως σούπερ νερά. Εκεί όμως δεν υπάρχει τίποτα. Ίσως αλλάξει βέβαια γιατί αν δε κάνω λάθος λένε ότι εκεί θα κάνουν καταδυτικό κέντρο. Γενικά μιλώντας πάντως, οπως και με το Μαράθι/Σταυρό, δεν είναι τα σούπερ νερά και οι μαγευτικές παραλίες, αλλά γενικά ok. Είπαμε για τέτοιους χαρακτηρισμούς πάμε πιο μακρυά. Να σημειώσω ότι για Καλύβες είμαι πάλι λίγο biased γιατί είναι το χωριό μου οπότε ξέρω πού να κινηθώ για να αποφύγω ασχήμιες ή λάθος ταβερνάκια. Επίσης η περιοχή του Αποκόρωνα έχει για εμένα αρκετά όμορφα χωριά στην ενδοχώρα που μπορείς να πας και να περάσεις και να φας ωραία. Βάμος, Κεφαλάς, Ντουλιανά, Γαβαλοχώρι, Αρμένοι κτλ. Υπάρχουν και full τουριστικές περιοχές στον Αποκόρωνα, αλλά εγώ τις συστήνω (π.χ. Αλμυρίδα, Γεωργιούπολη). Μπορείς πάντα να κάνεις ένα search και να σχηματίσεις δική σου άποψη.

Τώρα αρχίζοντας να μιλάμε για Φαλάσσαρνα και τέτοια τα πράγματα αλλάζουν. Στα Φαλάσσαρνα τα νερά είναι όντως σούπερ και η παραλία είναι τεράστια. Εγώ προτιμώ την άκρη της που δεν έχει μπιτσόμπαρα κάτω στη παραλία (έχει ένα από πάνω) οπότε είναι πιο ήσυχα και έχει εκεί και ένα δυο ταβερνάκια μια χαρά. Η κεντρική παραλία έχει τρελή αμμουδιά και όλα τα ... κονφόρ. Στα Φαλάσσαρνα έχεις και επιλογές διαμονής. Μπαλός είναι κοντά στα Φαλάσσαρνα. Το έχω ξαναγράψει εδώ, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι ο Μπάλος λόγω της ιδιαιτερότητας του (λιμνοθάλασσα) προσφέρεται περισσότερο για... οφθαλμόλουτρο, παρά για ...λουτρό. :) Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο να δεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι το μέρος που θα απολαύσεις 8-10 άραγμα θαλασσα όπως λες.

Ελαφονήσι είναι πολύ ιδιαίτερο και πανέμορφο. Το καλοκαίρι όμως είναι πίχτρα, be prepared. Αν μπορείς να πας λίγο πιο αργά (ας πούμε να φτάσεις μετά τις 2 - 3 στη παραλία) και να μείνεις μέχρι το βράδυ, ώστε να μπορέσεις να απολαύσεις τη παραλία μετά που θα έχουν φύγει τα περισσότερα λεωφορεία, νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο. Απόφυγε και το ΣΚ αν μπορείς.

Κεδρόδασος αν είσαι διατεθειμένη για τελείως ανοργάνωτη παραλία και μια μικρή σχετική ταλαιπωρία για να φτάσεις, είναι δίπλα σχεδόν στο Ελαφονήσι και για εμένα ανώτερο. Επίσης είναι από τις επιτομές αυτού που ονομάζουμε "σούπερ νερά".

Τώρα έχουμε αφήσει στην όλη φάση το νότο. Από Παλιόχωρα μέχρι Φραγκοκάστελο. Εκεί για εμένα είναι όλο το ζουμί. Νομίζω ότι δε ταιριάζει πολύ στο προφίλ που περιγράφεις, με εξαίρεση τη Παλιόχωρα και ίσως τη Σούγια. Όλες οι περιοχές έχουν σούπερ νερά. Όλες σχεδόν οι παραλίες είναι φανταστικές. Φαγητό θα βρεις σουπερ. Με εξαίρεση τη Παλιόχωρα και τη Σούγια μπαράκια και κοκτεϊλάρες δε θα βρεις. Οι οργανωμένες παραλίες λιγότερες. Η δυσκολία πρόσβασης μεγαλύτερη. Τα ωραία πράγματα έχουν και το κόστος τους - αλλά ίσως για αυτό παραμένουν όμορφα. Επίσης αν είσαστε της φύσης και της δράσης, ο νότος is the place to be. Φαράγγια, μονοπάτια, canyoning, bunjee jumping, φουσκωτά, κανό καγιάκ, ιστιοπλοϊα, καταδύσεις. Κούραση αλλά ανεπανάληπτες φάσεις. Εμένα αυτά μου αρέσουν.

Ο τέλειος συμβιβασμός για εμένα θα ήταν η Παλιόχωρα. Έχει υπέροχες παραλίες από όλες τις μεριές πράγμα που σημαίνει ότι ό,τι αέρας και να φυσάει σίγουρα θα βρεις μια παραλία που θα είναι σούπερ και χωρίς κύμα. Φαγητό και νυχτερινή ζωή στη Παλιόχωρα επίσης θα βρεις μια χαρά και λογικές τιμές. Ίσως δεν είναι το παραδοσιακότερο μέρος, εγώ την αγαπώ πάντως και πάντα περνάω καλά.

Να περάσετε όμορφα!

υ.γ. σημειώνω ξανά ότι τα παραπάνω είναι οι προσωπικές μου απόψεις - δεν είναι μια "universal" αλήθεια, ούτε εγώ ξέρω και οι άλλοι δε ξέρουν. Κάποιος μπορεί να σου πει εντελώς διαφορετικά πράγματα! Διάβασε και από άλλους διαφορετικές απόψεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom