Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά σκοπεύω τις επόμενες μέρες να επισκεφτώ τα Χανιά και αμέλησα να κλείσω θέση για το αμάξι στο ferry boat από Σφακιά για Γαύδο.
Γνωρίζει κανείς αν είναι ασφαλές να αφήσω το αμάξι για δύο μέρες κάπου στα Σφακιά? Η κάποια άλλη ιδέα?
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εγώ είχα αφήσει το σκούτερ στο λιμάνι, για λίγες ώρες, όταν είχα επισκεφτεί το Λουτρό. Δεν είχα κάποιο θέμα, αν μπορεί να σε βοηθήσει το ποστ μου. Θυμάμαι έντονα πάντως το λιμενικό να μοιράζει κλησεις κατά ριπας για παράνομο παρκάρισμα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα παιδιά σκοπεύω τις επόμενες μέρες να επισκεφτώ τα Χανιά και αμέλησα να κλείσω θέση για το αμάξι στο ferry boat από Σφακιά για Γαύδο.
Γνωρίζει κανείς αν είναι ασφαλές να αφήσω το αμάξι για δύο μέρες κάπου στα Σφακιά? Η κάποια άλλη ιδέα?
Αναλόγως ποια μέρα θα πας, μπορεί να ζοριστείς πάρα πολύ να βρεις πάρκινγκ, προσπάθησε να είναι σε σημείο που δεν εμποδίζει. Υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, αλλά είναι πολύ ψηλά και έχει περπάτημα οπότε δεν θα το συνιστούσα.
 

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αναλόγως ποια μέρα θα πας, μπορεί να ζοριστείς πάρα πολύ να βρεις πάρκινγκ, προσπάθησε να είναι σε σημείο που δεν εμποδίζει. Υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, αλλά είναι πολύ ψηλά και έχει περπάτημα οπότε δεν θα το συνιστούσα.
Ευχαριστώ παρα πολύ για την πληροφορία. Γενικά πιστεύεις θα έχω πρόβλημα να μην το βρω το αυτοκίνητο γιατί αυτό μας απασχολεί πολύ.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Γεια σας! Θα πάω Χανια 23 Αυγούστου ! Θα μείνω στο λιμάνι , 3 λεπτα με τα πόδια από το Starbucks. Δεν έχω αυτοκίνητο όποτε ΚΤΕΛ . Πως θα πάω Μπαλο; Διαβασα κάτι για καραβάκι, αλλά θέλω να πάω απευθείας χωρίς στάση στη Γραμβουσα. Υπάρχει; Επίσης υπάρχει ΚΤΕΛ ως το λιμάνι Καστέλι που αναχωρούν ή θα αναγκαστώ να κάνω όλη τη διαδρομή ως το Μπαλο με ΚΤΕΛ; Για Ελαφονήσι υπάρχει Άι καραβάκι η μόνο ΚΤΕΛ; Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή! Σας ευχαριστώ πολύ! Κ αν είναι κανένας Χανιωτης να μας πει που έχει καλό φαγητό κ πάνε οι ντόπιοι κ απολαμβάνουν;
 

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας! Θα πάω Χανια 23 Αυγούστου ! Θα μείνω στο λιμάνι , 3 λεπτα με τα πόδια από το Starbucks. Δεν έχω αυτοκίνητο όποτε ΚΤΕΛ . Πως θα πάω Μπαλο; Διαβασα κάτι για καραβάκι, αλλά θέλω να πάω απευθείας χωρίς στάση στη Γραμβουσα. Υπάρχει; Επίσης υπάρχει ΚΤΕΛ ως το λιμάνι Καστέλι που αναχωρούν ή θα αναγκαστώ να κάνω όλη τη διαδρομή ως το Μπαλο με ΚΤΕΛ; Για Ελαφονήσι υπάρχει Άι καραβάκι η μόνο ΚΤΕΛ; Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή! Σας ευχαριστώ πολύ! Κ αν είναι κανένας Χανιωτης να μας πει που έχει καλό φαγητό κ πάνε οι ντόπιοι κ απολαμβάνουν;
Αν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσεις αμάξι προτίμησε το. Μόλις γυρίσαμε από Κρήτη και οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες (υπολόγισε 1:30 ώρα) και η ταλαιπωρία ίσως είναι πολλαπλάσια με ΚΤΕΛ.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Αν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσεις αμάξι προτίμησε το. Μόλις γυρίσαμε από Κρήτη και οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες (υπολόγισε 1:30 ώρα) και η ταλαιπωρία ίσως είναι πολλαπλάσια με ΚΤΕΛ.

Δυστυχώς δε μπορώ να πάρω αυτοκίνητο. Γενικά είχε πολλούς τουρίστες; Δυσκολευτήκαμε να βρείτε κ να κάτσετε στο Ελαφονήσι Μπαλο Φαλάσαρνα;
 

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δυστυχώς δε μπορώ να πάρω αυτοκίνητο. Γενικά είχε πολλούς τουρίστες; Δυσκολευτήκαμε να βρείτε κ να κάτσετε στο Ελαφονήσι Μπαλο Φαλάσαρνα;
Ελαφονησι αν πας μετά τις δώδεκα θα δυσκολευτείς όπως και στο μπαλο αν θες ξαπλώστρα. Εμείς που δεν θέλαμε βρήκαμε εύκολα και μπροστά στη θάλασσα. Στον μπαλο θα σου πρότεινα αν αντέχεις να περπατήσεις λίγο και να ανέβεις να δεις την παραλία από ψηλά (είναι κουραστικό λίγο αλλά δες την φώτο νομίζω αξίζει).
Ήμασταν οχτώ μέρες ειδικά αυτό το ΣΚ ήταν αισθητά περισσότεροι οι τουρίστες.
Άλλη μια πρόταση είναι τα σειταν λιμάνια που αν αντέχεις περπάτημα νομίζω αξίζει και η θέα αλλά και η υπέροχη παραλία με τα υπέροχα νερά.
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λεω να κλεισω στο συγκεκριμενο για 3 βραδια..ειναι καλη τοποθεσια λετε?
★★ Ξενοδοχείο Ελληνίς, Χανιά Πόλη, Ελλάδα
Ιδανικά για μένα
Θα σου πρότεινα να μείνεις από τη Δημοτική αγορά και κάτω
καθως βλέπεις τον χάρτη το ξενοδοχείο που αναφέρεις είναι πιό πάνω από την δημοτική αγορά
στην...νέα πόλη
το καλύτερο ....είναι να είσαι στην παλιά πόλη(το πιό όμορφο κομμάτι της πόλης)που είναι πάρα πολύ μεγάλο και απλωμένο
είτε κοντά στο λιμάνι είτε στα γραφικά σοκκάκια
γύρω από την οδό Χάλκηδων που είναι ο κεντρικός δρόμος που ουσιαστικα΄συνδέει την συγχρονη με την παλιά πόλη
γενικά ΄πάντως κάτω από την δημοτική αγορά
χωρίς αυτό να σημαινει ότι κι εκεί που έκλεισες είναι ασχημα ίσα ίσα και το σύγχρονο εκεί κοντά σου κομμάτι είναι πολύ όμορφο με ωραία μαγαζιά,τον δημοτικό κήπο κλπ
και οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες

εξαρταται βέβαια και από το τι περίπου θέλεις να κανεις, αν θελεις να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στην πόλη ισχύουν αυτά πόυ είπα αν θεωρείς ότι όλη τη μέρα θα είσαι εκτος και μετά θα έχεις ίσωσ και προβλημα παρκαρίσματος σε περίπτωση που έχεις αμάξι μια χαρά είσαι εκεί που είσαι
 
Last edited:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Λεω να κλεισω στο συγκεκριμενο για 3 βραδια..ειναι καλη τοποθεσια λετε?
★★ Ξενοδοχείο Ελληνίς, Χανιά Πόλη, Ελλάδα
Η τοποθεσία είναι σούπερ όσον αφορά τις αποστάσεις γιατί είναι κέντρο. Επίσης στα συν, το δωρεάν πάρκινγκ. Δεν θέλεις να ψάχνεις να παρκάρεις μέσα στην ζέστη. Τα δημόσια πάρκινγκ είναι λίγο πιο μακρυά και συνήθως γεμάτα και οι χώροι παρκαρισματος επί πληρωμή δεν θα έλεγα ότι συμφέρουν για να το αφήσεις πολλη ώρα. Έχει τύχει στο συγκεκριμενο ξενοδοχείο να κλείσουμε δωμάτια για καλεσμένους μας και όλοι έλεγαν ότι είναι πεντακάθαρο. ( Δεν είδα προσωπικά, δεν ξέρω με βεβαιότητα).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημερα σε ολους!!!Ξερει κανεις μηπως τι παιζει αυτον τον καιρο με το φαραγγι της Σαμαριας???!!!Εννοω λογω της covid φασης αν εκτελουνται κανονικα τα δρομολογια προς Ομαλο απο Χανια και επισης το καραβι απο Ρουμελη για Σφακια αν βγαζει κανονικα δρομολογια ??εχω δεκα μερες μπροστα μου να το κανονισω ελεγα ας το αφησω τελευταια μερα αλλα μιας και ερχομαι απο Ηρακλειο λεω κατσε να αρχισω να ψαχνομαι λιγο παραπανω!!!το πλανο ειναι να αφησω το αμαξι στα Κτελ των Χανιων ερχομενος απο Ηρακλειο,λεωφορειο για Ομαλο,αν θυμαμαι καλα,φαραγγι μετα,φαγητο Ρουμελη,καραβι για Σφακια,λεωφορειο για Χανια!!οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια καλοδεχουμενη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom