Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημερα σε ολους!!!Ξερει κανεις μηπως τι παιζει αυτον τον καιρο με το φαραγγι της Σαμαριας???!!!Εννοω λογω της covid φασης αν εκτελουνται κανονικα τα δρομολογια προς Ομαλο απο Χανια και επισης το καραβι απο Ρουμελη για Σφακια αν βγαζει κανονικα δρομολογια ??εχω δεκα μερες μπροστα μου να το κανονισω ελεγα ας το αφησω τελευταια μερα αλλα μιας και ερχομαι απο Ηρακλειο λεω κατσε να αρχισω να ψαχνομαι λιγο παραπανω!!!το πλανο ειναι να αφησω το αμαξι στα Κτελ των Χανιων ερχομενος απο Ηρακλειο,λεωφορειο για Ομαλο,αν θυμαμαι καλα,φαραγγι μετα,φαγητο Ρουμελη,καραβι για Σφακια,λεωφορειο για Χανια!!οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια καλοδεχουμενη!!!
Πείτε πως δε ρωτησα!! Ακομη κλειστο είναι τελικα!! Για οποιαδηποτε αλλαγη θα υπαρχει ανακοίνωση στα social media συμφωνα με τους υπευθυνους!! Κριμα☹
Με το κουρταλιωτικο φαραγγι αραγε τι παιζει!!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Η τοποθεσία είναι σούπερ όσον αφορά τις αποστάσεις γιατί είναι κέντρο. Επίσης στα συν, το δωρεάν πάρκινγκ. Δεν θέλεις να ψάχνεις να παρκάρεις μέσα στην ζέστη. Τα δημόσια πάρκινγκ είναι λίγο πιο μακρυά και συνήθως γεμάτα και οι χώροι παρκαρισματος επί πληρωμή δεν θα έλεγα ότι συμφέρουν για να το αφήσεις πολλη ώρα. Έχει τύχει στο συγκεκριμενο ξενοδοχείο να κλείσουμε δωμάτια για καλεσμένους μας και όλοι έλεγαν ότι είναι πεντακάθαρο. ( Δεν είδα προσωπικά, δεν ξέρω με βεβαιότητα).
Θα μετακινουμαστε με κτελ οποτε δε μας ενδιαφερει ιδιαιτερα για παρκινγκ..εχει κοντα εκει καποια σταση?
@romantic woman και εγω αυτο σκεφτομουν μηπως ηταν μακρια απο τη παλια πολη..αλλα αν ειναι κανα 5λεπτο μακρια με τα ποδια την παλευουμε..
Σας ευχαριστω και τις 2 για τις απαντησεις σας!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα μετακινουμαστε με κτελ οποτε δε μας ενδιαφερει ιδιαιτερα για παρκινγκ..εχει κοντα εκει καποια σταση?
@romantic woman και εγω αυτο σκεφτομουν μηπως ηταν μακρια απο τη παλια πολη..αλλα αν ειναι κανα 5λεπτο μακρια με τα ποδια την παλευουμε..
Σας ευχαριστω και τις 2 για τις απαντησεις σας!
έτσι όπως το βλέπω στο χάρτη και γνωρίζοντας την πόλη,
είστε στο περίπου γύρω στα 300 μέτρα από την Παλιά Δημοτικά Αγορά ,δές το κι εσύ στο χάρτη,
που την θεωρώ κομβικό σημείο -μεταξύ παλιάς και σύγχρονης πόλης- γιατί από κει ας πουμε ξεκινάει και ξεδιπλώνεται η παλιά πόλη
ίσως λίγο περισσότερο είναι η απόσταση ΚΤΕΛ -Ξενοδοχείου
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Πείτε πως δε ρωτησα!! Ακομη κλειστο είναι τελικα!! Για οποιαδηποτε αλλαγη θα υπαρχει ανακοίνωση στα social media συμφωνα με τους υπευθυνους!! Κριμα☹
Με το κουρταλιωτικο φαραγγι αραγε τι παιζει!!
ΤΟ Κουρταλιοτικο ανοικτο ειναι δεν κλεινει ειναι δρομος οποτε οκ.. της σαμαριας κλειστο ειναι ..ακομη δεν εχουν ανακοινωσει τιποτα γιατι απλα δεν ξερουν τι πρωτοκολλα θα τους πουν να εφαρμοσουν..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
έτσι όπως το βλέπω στο χάρτη και γνωρίζοντας την πόλη,
είστε στο περίπου γύρω στα 300 μέτρα από την Παλιά Δημοτικά Αγορά ,δές το κι εσύ στο χάρτη,
που την θεωρώ κομβικό σημείο -μεταξύ παλιάς και σύγχρονης πόλης- γιατί από κει ας πουμε ξεκινάει και ξεδιπλώνεται η παλιά πόλη
ίσως λίγο περισσότερο είναι η απόσταση ΚΤΕΛ -Ξενοδοχείου
απο το ξενοδοχειο σου στο Κτελ ειναι 4 λεπτα ποδαροδρομος,..μην αγχωνεσαι..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα παιδιά σκοπεύω τις επόμενες μέρες να επισκεφτώ τα Χανιά και αμέλησα να κλείσω θέση για το αμάξι στο ferry boat από Σφακιά για Γαύδο.
Γνωρίζει κανείς αν είναι ασφαλές να αφήσω το αμάξι για δύο μέρες κάπου στα Σφακιά? Η κάποια άλλη ιδέα?
προσπαθησε να το αφησεις στα πανω παρκινγ γιατι παιζει να το βρεις ανοικτο και ας μην σου το λεμε καθαρα.....
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
Κοντά στην Τριόπετρα (λατρεμένη παραλία) βρίσκεται η παραλία με τους αμμόλοφους του Αγίου Παύλου. Είναι εκπληκτική και αυτή!
Στο νομό Χανίων προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη Κεδρόδασος (πριν το Λαφονήσι) ή Γλυκά Νερά - Μάρμαρα (Σφακιά).
Αξίζουν τα χιλιόμετρα και την όποια ταλαιπωρία όλες!
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
Καλώς να ρθεις...
Χανιά Σειτάν λιμάνι δίπλα στο αεροδρόμιο ή Ελαφονήσι ή Κεδρόδασος αν έχεις χρόνο....
Ρέθυμνο Σχοινάρια με διαφορά καλύτερη και από Τριόπετρα και πολύ πιο κοντά....
Αν έχεις χρόνο Σφακιά-Λουτρό=Μάρμαρα άλλη φάση ,μπορείς να περάσεις και από το φαράγγι της Αράδαινας (δυσκολούτσικο)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
Δυο
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
Δύο μέρες μόνο Ρέθυμνο ??
Βόλτα στη παλιά πόλη πολλά σοκάκια χρώματα αρώματα ....Η Κρήνη του Rimondi στη παλιά πόλη εμείς οι ντόπιοι δίνουμε ραντεβού στα Βρυσάκια και όση ώρα περιμένουμε δίπλα ακριβώς να δοκιμάσεις το πιο νόστιμο παγωτό της πόλης
Λίγο παραπάνω το τέλειο γαλακτομπούρεκο της πόλης Κωστα/νου Παλαιολόγου 36 Μόνα Λίζα γράφει η πινακίδα
Πολλά μεζεδοπωλεία νεανικά στέκια θα σου πρότεινα για φαγητό τη ταβέρνα του Ψαρά δίπλα ακριβώς από την εκκλησία της Παναγίας η Κυρία των Αγγέλων Εμείς τη λέμε Μικρή Παναγία γιατί η μεγάλη είναι η Μητρόπολη
Μπορεί να φαίνεται τουριστικό αλλά δεν είναι ο Μανώλης ( ιδιοκτήτης ) πάντα με χαμόγελο και προθυμία το φαγητό τέλειο
Το κάστρο της Φορτέτσας το ηλιοβασίλεμα από εκεί είναι πολύ όμορφο
Κάτω από το κάστρο υπάρχουν πολλά καφέ με θεα θαλασσα
Δεν ξέρω αν είναι ανοικτό το ωδείο στη παλαιά πόλη αυθεντικό αντίγραφο Βενετσιάνικης αρχιτεκτονικής
Η Πλατεία Μικρασιατών
Νερατζε τζαμί στη πλατεία των Μικρασιατών Το κτίριο στο παρελθόν υπήρξε καθολικό μονής του τάγματος των Αυγουστινιανών με το όνομα Σάντα Μαρία.
Το παλιό Ενετικό λιμάνι (όχι φαγητό εκεί }
Ο Δημοτικός κήπος στο κέντρο της πόλης δεν είναι μεγάλος αλλά μια βόλτα και γνωριμία με πολλά είδη δένδρων υπάρχουν ταμπέλες παντού
Δεν θα σου πρότεινα εκδρομή κοντινή κάνε το μπάνιο σου στη 4 χιλ παραλίας και μην απομακρυνθείς
Αν πάλι θέλεις εκδρομή κοντινή θα σου πρότεινα τη Μονή Αρκαδίου 22 χιλ από το Ρέθυμνο αλλά αξίζει η Ιστορία της
Αν έχεις καμία απορία στη διάθεση σου
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Δυο

Δύο μέρες μόνο Ρέθυμνο ??
Βόλτα στη παλιά πόλη πολλά σοκάκια χρώματα αρώματα ....Η Κρήνη του Rimondi στη παλιά πόλη εμείς οι ντόπιοι δίνουμε ραντεβού στα Βρυσάκια και όση ώρα περιμένουμε δίπλα ακριβώς να δοκιμάσεις το πιο νόστιμο παγωτό της πόλης
Λίγο παραπάνω το τέλειο γαλακτομπούρεκο της πόλης Κωστα/νου Παλαιολόγου 36 Μόνα Λίζα γράφει η πινακίδα
Πολλά μεζεδοπωλεία νεανικά στέκια θα σου πρότεινα για φαγητό τη ταβέρνα του Ψαρά δίπλα ακριβώς από την εκκλησία της Παναγίας η Κυρία των Αγγέλων Εμείς τη λέμε Μικρή Παναγία γιατί η μεγάλη είναι η Μητρόπολη
Μπορεί να φαίνεται τουριστικό αλλά δεν είναι ο Μανώλης ( ιδιοκτήτης ) πάντα με χαμόγελο και προθυμία το φαγητό τέλειο
Το κάστρο της Φορτέτσας το ηλιοβασίλεμα από εκεί είναι πολύ όμορφο
Κάτω από το κάστρο υπάρχουν πολλά καφέ με θεα θαλασσα
Δεν ξέρω αν είναι ανοικτό το ωδείο στη παλαιά πόλη αυθεντικό αντίγραφο Βενετσιάνικης αρχιτεκτονικής
Η Πλατεία Μικρασιατών
Νερατζε τζαμί στη πλατεία των Μικρασιατών Το κτίριο στο παρελθόν υπήρξε καθολικό μονής του τάγματος των Αυγουστινιανών με το όνομα Σάντα Μαρία.
Το παλιό Ενετικό λιμάνι (όχι φαγητό εκεί }
Ο Δημοτικός κήπος στο κέντρο της πόλης δεν είναι μεγάλος αλλά μια βόλτα και γνωριμία με πολλά είδη δένδρων υπάρχουν ταμπέλες παντού
Δεν θα σου πρότεινα εκδρομή κοντινή κάνε το μπάνιο σου στη 4 χιλ παραλίας και μην απομακρυνθείς
Αν πάλι θέλεις εκδρομή κοντινή θα σου πρότεινα τη Μονή Αρκαδίου 22 χιλ από το Ρέθυμνο αλλά αξίζει η Ιστορία της
Αν έχεις καμία απορία στη διάθεση σου
Κάθε χρόνο ,με εξαίρεση την περσινή χρονιά ,ερχόμαστε 3 μέρες Κρήτη !!έχουμε δει αρκετά αλλά ποτε δεν φτάνουν οι μέρες ....κάθε χρόνο όμως όσα χιλιόμετρα και αν χρειαστούν να διανυσουμε μια βουτιά στην Τριόπετρα την κανουμε !!ευχαριστώ πολυ για τις αναλυτικές πληροφορίες ,θα τις αξιοποιήσω !!!!
 

Attachments

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καλησπέρα σας,
αύριο πάμε 3 μερες στην κρήτη, μια χανια και 2 Ρέθυμνο
θα ηθελα να μου προτείνετε μια παραλια αντίστοιχης ομορφιάς οπως η τριοπετρα !!!(η οποια για μενα by far η καλυτερη )
εχω παει μπαλο , φαλασαρνα , πρεβελη
ευχαριστώ πολυ
Εμένα μου άρεσε πολύ και η ορθή άμμος στο Φραγκοκάστελο.
Επίσης από Ρέθυμνο μπορείτε να πάτε στο Μπαλί χωρίς ταλαιπωρία.
Και φυσικά Μάταλα αν δεν έχετε πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom