Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Στη Δρακωνα στην Αρχοντισσα, καπου 25 χλμ εξω απο τα Χανια...καααααταπληκτικο....η κυρα Αντωνια ειναι η επιτομη της κρητικης φιλοξενιας..http://www.tzaneris-archontissa.gr/el
 

gpelekanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Είδα μερικές φωτογραφίες απο το μικρο λιβαδι δεν μου γεμίζει το μάτι... Εχετε ακόυσει κατι για το ταβερνακι ΝΤΟΥΝΙΑΣ ; https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Dounias-Drakona_Chania_Prefecture_Crete.html

Στη Δρακωνα στην Αρχοντισσα, καπου 25 χλμ εξω απο τα Χανια...καααααταπληκτικο....η κυρα Αντωνια ειναι η επιτομη της κρητικης φιλοξενιας..http://www.tzaneris-archontissa.gr/el
Σε ευχαριστώ, το βάζω στην λίστα μου! Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πιάτο που κάνουν ;

Θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει και κάτι για πρωινό;
Και πάλι σας ευχαριστω!
 
Last edited by a moderator:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Σχετικα με τον Ντουνια, επειδη και αυτη η ταβερνα βρισκεται στην Δρακωνα προτιμοτερο ειναι να πατε στην Αρχοντισσα.
Για πρωινο, κοιταξτε αν σας αρεσει το estrella η το Παλλας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Είδα μερικές φωτογραφίες απο το μικρο λιβαδι δεν μου γεμίζει το μάτι... Εχετε ακόυσει κατι για το ταβερνακι ΝΤΟΥΝΙΑΣ ; https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Dounias-Drakona_Chania_Prefecture_Crete.html
Απλά σημειώνω ότι την συμβουλή για το πρώτο στην έδωσε ντόπιος.Το λέω επειδή είσαι καινούριος εδώ.Φυσικά δικαίωμα σου να μην σου αρέσουν οι φωτογραφίες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θαρώ πως είναι πρωτη φορά που αναφέρομαι σε ταβέρνες και θα το ξέρετε. Στη συγκεκριμένη ήμουν την περασμένη Κυριακή, σπιτίσια φαγητά με λαχανικά από το λιβάδι τους, και το σπουδαιότερο απ όλα αυτό που χαρακτηρίζει κάθε ταβέρνα που σέβεται τον πελάτη, οι τηγανητές πατάτες δεν ήταν αγορασμένες έτοιμες στην πλαστική σακκούλα. Σημειώστε την όλοι είναι στην πορεία σας Χανιά-Ρέθυμνο και την έμαθα τώρα μόνο.
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
ντουνια δεν εχω παει, ειναι οντως στο ιδιο χωριο με πολυ ωραια αυλη αν ο καιρος ειναι καλος...στην αρχοντισσα πηγα 2 φορες προσφατα, κατι που δεν το συνηθιζω καθοτι εχει πολλες επιλογες γυρω στα Χανια κ γιαυτο το συστηνω...
 

gpelekanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απλά σημειώνω ότι την συμβουλή για το πρώτο στην έδωσε ντόπιος.Το λέω επειδή είσαι καινούριος εδώ.Φυσικά δικαίωμα σου να μην σου αρέσουν οι φωτογραφίες.
Θα ηθελα κατι πιο παραδοσιακό και ζεστό. Βλέποντας τις φωτογραφίες βλέπω ενα υπεροχο μοντέρνο νεόχτιστο θέρετρο με μια ταβέρνα. Εχω διαβάσει μόν θετικα σχόλια, αλλα σε αυτό το ταξίδι αστραπί θα ηθελα να απολαυσουμε την κρητική ατμόσφαιρα και παράδοση. Εαν κανω λάθος διορθωστε με, σας ειμαι ευγνωμων για τις πληροφορίες!!!
Εξαίρεση στα παραπάνω ειναι το μαγαζί Οινόα που μου άρεσε πολύ για κρασάκι το βράδυ. Προτείνετε κάτι αλλό;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
μεζεδοπωλειο στη Χαλεπα κατω απο τα Αλμυρικια πανω στη θαλλασα...
θολος στο λιμανι
αρισμαρι στο λιμανι
χρυσοστομος λιμανι
εξω απο τα χανια... μυλος κερατα με πολυ κοσμο αλλα καλο φαγητο, bosanova Γερανι με καλο φαγητο και μπυρα( οχι κρητικη κουζινα)
καθαρο κρητικο με δικα του προιοντα το Ακροπολισ στη Πολυρρηνια
Ντον Ροζαριο... το πολυ διαφορετικο ιατλικο στο Πλατανι.......αυτα για την ωρα..
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
ανταποκριση φιλικου ζευγαριου για τον ντουνια στη δρακωνα...ωραιο περιβαλλον, μικρες μεριδες (μεζεδακια τα περιεγραψε) κ τσιμπημενος..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ήμουν πριν μια βδομάδα στο ντουνια. Πήραμε από μια μερίδα κρέας, μια σαλάτα, μια ακόμα μερίδα, μπύρα, αναψυκτικό και μας κερασάν μια ακόμα μερίδα κάτι σαν μπριαμ και δώσαμε 22 ευρώ. Μερίδες μεγάλες. Δεν καταφέραμε να φάμε ούτε καν τα κρέατα. Οπότε τσιμπημενο και ψηλες τιμές είναι με σιγουριά ανακριβείς χαρακτηρισμοι.
ΥΓ 1. Πρώτη φορά πήγα στο μαγαζί. Δεν τον γνωρίζω τον ιδιοκτήτη.
ΥΓ 2. Τη δεύτερη ταβέρνα δεν την ξέρω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή είδα ότι αναφέρονται και μέρη εκτός Χανίων, προτείνω την ταβέρνα "Λεβεντογιάννης" στο Θέρισο. Σούπερ το σημείο, σούπερ η διαδρομή προς τα εκεί, περνώντας μέσα από το φαράγγι και πολύ καλό φαγητό. Ήμουν εκεί τον Αύγουστο. Η περιοχή θυμίζει πολύ χωριό, είναι μέσα στην εξοχή και πολύ παραδοσιακό.
Μόνο μην ρωτήσεις τιμές, δεν πλήρωσα εγώ. :haha:
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Ήμουν πριν μια βδομάδα στο ντουνια. Πήραμε από μια μερίδα κρέας, μια σαλάτα, μια ακόμα μερίδα, μπύρα, αναψυκτικό και μας κερασάν μια ακόμα μερίδα κάτι σαν μπριαμ και δώσαμε 22 ευρώ. Μερίδες μεγάλες. Δεν καταφέραμε να φάμε ούτε καν τα κρέατα. Οπότε τσιμπημενο και ψηλες τιμές είναι με σιγουριά ανακριβείς χαρακτηρισμοι.
ΥΓ 1. Πρώτη φορά πήγα στο μαγαζί. Δεν τον γνωρίζω τον ιδιοκτήτη.
ΥΓ 2. Τη δεύτερη ταβέρνα δεν την ξέρω.
οπως εγραψα κ πριν, δεν εχω προσωπικη αποψη, φιλοι μου το ειπανε...με την πρωτη ευκαιρια θα εχω και θα επανελθω..

υγ ουτε εγω εχω σχεση με καποιον απο κει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom