Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Στη Δρακωνα στην Αρχοντισσα, καπου 25 χλμ εξω απο τα Χανια...καααααταπληκτικο....η κυρα Αντωνια ειναι η επιτομη της κρητικης φιλοξενιας..http://www.tzaneris-archontissa.gr/el
Η Αρχόντισα και ο Τζανέρης στη Δρακώνα για τη φοβερή προσοτυρόπιτα και όλα τα φαγητά της......η Ριζινία στη Ζούρβα πολύ όμορφη η διαδρομή ανεβαίνεις στη Ζούρβα από Γαλατά ....Αγιά...Φουρνές...και η ταβέρνα Ρηζινία είναι στο δρόμο σου για να κάνεις την εκδρομή σου γυρνάς από τη άλλη πλευρά.....για Χανιά περνάς από το Θέρισσο πολύ όμορφη η διαδρομή μέσα στο πράσινο
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Η Αρχόντισα και ο Τζανέρης στη Δρακώνα για τη φοβερή προσοτυρόπιτα και όλα τα φαγητά της......η Ριζινία στη Ζούρβα πολύ όμορφη η διαδρομή ανεβαίνεις στη Ζούρβα από Γαλατά ....Αγιά...Φουρνές...και η ταβέρνα Ρηζινία είναι στο δρόμο σου για να κάνεις την εκδρομή σου γυρνάς από τη άλλη πλευρά.....για Χανιά περνάς από το Θέρισσο πολύ όμορφη η διαδρομή μέσα στο πράσινο
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΑΣΟΠΙΤΑ!!!:clap::xalara:

στη ζουρβα η ρηζινία ή η αιμιλια ειναι καλυτερη;;;;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Αιμιλία πρέπει να λέγεται η πάνω ταβέρνα της οικογένειας Μανωλαράκη. Είναι πολύ καλή και με καλές τιμές και υπέροχη θέα. Στην άλλη δεν έχω πάει.
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Καλησπερα!Μπορει καποιος σπεσιαλιστ Κρητικος να μου προτεινει 2-3 μερη για φαγητο στα Χανια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα!Μπορει καποιος σπεσιαλιστ Κρητικος να μου προτεινει 2-3 μερη για φαγητο στα Χανια;
Κρητικός δεν είμαι, αλλά κάθε φορά που θα κατέβω Χανιά ένα πέρασμα από τον Χρυσόστομο θα το κάνω, καθώς είναι για μένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης. ;)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κρήτη πάω διακοπές, δεν είμαι από εκεί. Σήμερα το πρωί γυρίσαμε από κάτω. :cry:

Θα σου πρότεινα τον "Μπουράκη". Δε βρίσκεται μέσα στα Χανιά, αλλά στα Κουνουπιδιανά (κοντά στο Πολυτεχνείο Κρήτης). Υπολόγιζε κανένα τέταρτο με το αμάξι από το κέντρο των Χανίων. Είναι από τα καλύτερα μέρη που έχω φάει στο νησί, με νόστιμο φαγητό και τεράστιες μερίδες. ;) Δες εδώ στον χάρτη. Έχει πάρκινγκ γύρω στα 50 μέτρα μετά, στην απέναντι πλευρά του δρόμου.

Λίγο πριν το "Μπουράκη", στην διχάλα που κάνει ο δρόμος όπως έρχεσαι από Χανιά, είναι και ο "Μήτσος". Και για αυτή την ταβέρνα έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Όμως όσες φορές έχουμε περάσει, ανοίγει στις 5. Αυτό δεν μας έχει βολέψει, τουλάχιστον για μεσημεριανό που ψάχνουμε (συνήθως ερχόμαστε από Ηράκλειο και καθόμαστε για μεσημέρι Κουνουπιδιανά πριν πάμε Ελαφονήσι / Φαλάσαρνα για μπάνιο το απόγευμα).

Το μόνο αρνητικό είναι ότι και οι δύο ταβέρνες δεν έχουν θέα, μιας και βρίσκονται δίπλα από τον δρόμο. Όμως το φαγητό στον "Μπουράκη" είναι πολύ καλό και αντίστοιχα εγκωμιαστικά σχόλια έχω ακούσει και για τον "Μήτσο" (χωρίς να έχω πάει όμως σε αυτή).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπερα!Μπορει καποιος σπεσιαλιστ Κρητικος να μου προτεινει 2-3 μερη για φαγητο στα Χανια;
Στη πόλη των Χανίων: Palazzo, θαλασσινό αγέρι, ροζάριο για ζυμαρικά, ελωτία, χρυσόστομος, ξυλούρης ψαροταβέρνα

Μήτσος στα Κουνουπιδιανά, Κύπρος στις Μουρνιές
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Στη πόλη των Χανίων: Palazzo, θαλασσινό αγέρι, ροζάριο για ζυμαρικά, ελωτία, χρυσόστομος, ξυλούρης ψαροταβέρνα

Μήτσος στα Κουνουπιδιανά, Κύπρος στις Μουρνιές
o Μήτσος τρομερός ψήστης , ο μπουράκης επισσης πολυ ωραιο φαγητό και καλες τιμές.
Ο κουντούρης / κύπρος τωρα.... ειναι περιεργο μερος , δεν ειναι να πας με γυναικα εκει, καθαρίζει την αυλή 1 φορα την σαιζόν... ειναι αγενέστατος και μονο που για να πας στο μπανιο περνας απο την κοζινα αρκει.... αντι του μητσου θα πρότεινα κατζουρης παντος καιρου ιδιο στυλ αφεντικό βέβαια ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom