Χειμερινος Προορισμος Στην Ελλαδα

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
στην αραχωβα αν διοργανωνονται ακομα οι κλασσικες εκδρομες των σχολων/κομματων θα ειναι τιγκα στους πρωτοετεις καθε σκ αρχες δεκεμβρη
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αραχωβα την αποκλειετε λογω δηθεν?Δεν την εχω επισκεφτει,βεβαια μαλλον ειναι προορισμος για 2 μερες maximum.

Λιμνη Πλαστηρα ειναι περιπου 4μιση ωρες σωστα?

Οποιος εχει προτασεις πιο συγκεκριμενα για διαμονη κτλ σε Καρπενησι/Πηλιο/Λιμνη Πλαστηρα/Ελατη ας πει!
Για μένα, αν δεν έχεις πάει Πήλιο, κλείσε δαγκωτό!
Αλλά γιατί δεν καταλήγεις στο μέρος που θες να πας και μετά σου λένε και καμιά πρόταση για διαμονή?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ θα σου πρότεινα να πας Πήλιο επειδή έχεις 3-4 μέρες αλλά δεν είναι πολύ μακριά ενώ ορεινή Αρκαδία ή Κορινθία πας και ΣΚ. Την Αράχωβα δε τη σχολιάζω καν με πιάνει πονοκέφαλος...Αν πάλι θες να πας κοντά πήγαινε Ορεινή Κορινθία για τις μέρες που θες έχει νομίζω λίγο περισσότερα πράγματα να δεις σε σχέση με Αρκαδία, αρκεί να έχεις τη διάθεση να γυρίζεις , έχει και Χιονοδρομικό κέντρο και επιλογές για πεζοπορία (π.χ χαράδρα της Φλαμπούριτσας) και μπορείς να πεταχτείς και μέχρι Καλάβρυτα, Ζαρούχλα...Έχει και ενδιαφέροντα παραδοσιακά χωριά όπως η Γκούρα και μπορείτε να πάτε και στη Λίμνη της Δόξας. Βέβαια το άσχημο είναι οτι πολλές φορές οι τιμές των ξενώνων αγγίζουν τα όρια της γελοιότητας...Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσετε εσείς τι θέλετε και ποιο είδος εξόρμησης σας ταιριάζει αν για παράδειγμα θέλετε φύση περισσότερο ή νυχτερινή διασκέδαση, τότε ίσως οι προτάσεις μας να είναι πιο συγκεκριμένες και να μη σας μπλέκουμε περισσότερο...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ως περήφανη Πελοποννήσια θα σου πρότεινα είτε Ορεινή Αρκαδία, είτε Ορεινή Κορινθία, είτε Καλάβρυτα. Είναι πολύ ωραία και κυρίως πολύ κοντά.

Στην Ορεινή Αρκαδία έχει μερικά από τα ωραιότερα χωριά: Δημητσάνα, Βυτίνα, Λαγκάδια, Στεμνίτσα. Πραγματικά πολύ γραφικά. Όπου και να μείνετε μπορείτε να τα γυρίσετε όλα επειδή οι αποστάσεις είναι μικρές. Αν σας αρέσει το υδάτινο στοιχείο μπορείτε και να επισκεφτείτε την τεχνητή λίμνη Λάδωνα κοντά στο χωριό Τρόπαια. Επίσης μπορείτε να κάνετε πεζοπορίες έξω από την Δημητσάνα κατά μήκος του ποταμού Λούσιου, να επισκεφτείτε το Μουσείο Υδροκίνησης, ενώ γίνονται και πολλές οργανωμένες δραστηριότητες του στυλ rafting, trekking και λοιπά. Αν έχετε κέφια περάστε και από το χωριό μου, τον Ράφτη, 18 χλμ από Δημητσάνα.:)Είναι μικρούλι, καθόλου τουριστικό, και πολύ όμορφο. Στην είσοδο του χωριού αν κοιτάξετε αριστερά στον γκρεμό θα δείτε το εκκλησάκι του Αγίου Ταξιάρχη. Υπάρχει μονοπάτι που μπορεί κάποιος αν θέλει να το επισκεφτεί μέσα από τον γκρεμό (λίγο mission impossible) αλλά επειδή έχω πολλά χρόνια να κάνω την διαδρομή και από ό, τι ξέρω το μονοπάτι δεν είναι σε καλή κατάσταση δεν το προτείνω, ιδιαίτερα αν πρόκειται για τόσο μικρή παρέα:p Ωραία και ρομαντικά για ζευγάρια είναι και στο εκκλησάκι του Αϊ-Γιώργη στο οποίο για να πάτε θα περπατήσετε μικρό καταπράσινο μονοπάτι (όχι, δεν είναι επικίνδυνα εκεί, πηγαίνετε άφοβα:)). Μετά του Ράφτη είναι το χωριό Παλούμπα, από την πλατεία του οποίου μπορείτε να θαυμάσετε πολύ ωραία θέα που φτάνει ως το Ιόνιο. Από φαγητό αν σας αρέσουν τα κρέατα και λοιπά καλά θα φάτε, εγώ δεν τρελαίνομαι (αν και νομίζω στα μεγαλύτερα χωριά μπορείτε να φάτε και πιο μοντέρνα). Παραδοσιακή σπεσιαλιτέ της περιοχής είναι η μακαρονάδα με μιζύθρα. Όλοι τρελαίνονται, αλλά παραείναι ρουστίκ για τα γούστα μου!

Η Ορεινή Κορινθία έχει επίσης γραφικά χωριά, πολύ ωραίες διαδρομές, τόσο για αμάξι όσο και για πεζοπορία και πολλή φυσική ομορφιά, αλλά για μένα εκείνο που αξίζει περισσότερο, πιθανώς επειδή μου αρέσει το υδάτινο στοιχείο, είναι οι λίμνες: Δόξα, Στυμφαλία, Δασίου. Η λίμνη Δόξα είναι τεχνητή και μπορείτε ακόμα να δείτε προς τις όχθες απομεινάρια του νεκροταφείου που υπήρχε εκεί. Όσον αφορά τον κόσμο, και κυρίως νέο, που ζητάς, σίγουρα στην περιοχή των Τρικάλων θα βρεις σε αφθονία.

Τέλος, τα Καλάβρυτα, αν και νομίζω είναι πιο "ξενέρωτος" προορισμός από τους άλλους, σίγουρα έχουν αρκετά μαγαζιά και νεολαία, ενώ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν αφετηρία για εκδρομές όπως στο σπήλαιο, την λίμνη Τσιβλού και φυσικά το φαράγγι του Βουραϊκού συνδυάζοντάς το με βόλτα με τον οδοντωτο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επειδη θες να εχει και εναν στοιχειωδη κοσμο οπως ειπε εγω προτεινω Πηλιο.
Στην χειροτερη αν αισθανθεις πολυ απομονωση κατεβαινεις ενα Βολο

αλλα γιατι λες πχ Παρνασσος ειναι μονο για ΣΚ?
κανενα μερος δεν ειναι για τοσες ή παραπανω ή λιγοτερες μερες.
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Παιδια μαλλον καταληγω Πηλιο!

Εχετε καποια προταση που βολευει να μεινω,τι να κανω,που να παω κτλ?Προφανως θα ειμαι στην ορεινη πλευρα του Πηλιο ετσι,οχι στη θαλασσα?

Εβλεπα και στα sites προσφορων διαφορες προτασεις για Πηλιο,δειτε εδω:

129? για 2 διανυκτερεύσεις 2 ατόμων με πρωινό και welcome drink στο Αρχοντικό Μιχόπουλου 5*, ένα ζωντανό μουσείο πηλιορείτικης αρχιτεκτονικής 200 ετών, που θα σας ταξιδέψει σ' ένα πλούσιο σε γεγονότα και χρώματα παρελθόν, στη Βυζίτσα Πηλίου,

tsibato | Ξεφύγετε από την καθημερινότητά σας, με μια τριήμερη εκδρομή, δύο διανυκτερεύσεων, στην καρδιά του Πηλίου. Στο βουνό

tsibato | 75? για 3 Ημέρες 2 Νύχτες για 2 Άτομα σε Δίκλινο Δωμάτιο με θέα τη θάλασσα και Πλούσιο Πρωινό στο παραδοσιακό ξενοδοχ

tsibato | Πήλιο: 148? από 300? για τριήμερο για έως και 4 άτομα σε αυτόνομο ξενώνα στο συγκρότημα Νύμφες στην Τσαγκαράδα Πηλίο

tsibato | 104? για να απολαύσετε ένα αξέχαστο τριήμερο σε χειμωνιάτικο τοπίο που περιλαμβάνει (2) διανυκτερεύσεις για δύο (2)

tsibato | Πήλιο: 59? για ένα τριήμερο 2 διανυκτερεύσεων των 2 ατόμων στον Ξενώνα Στίλβη στο βουνό των Κενταύρων, στην φημισμέ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αφού τελικά αποφάσισες Πήλιο..θα σου πω κάποια χωριά που πρέπει να επισκεφθείς και να τα περπατήσεις οπωσδήποτε, αν και είναι λίγο δύσκολο σε ένα τριήμερο να τα δεις όλα....
1η διαδρομή Μακρυνίτσα περπάτημα και στα καλντερίμια (δυστυχώς έκλεισε στην πλατεία η ταβέρνα Πάνθεον, τη θέα όμως την απολαμβάνεις), ένα καφέ στο Αερικό (μεταξύ Πορταριάς και Μακρυνίτσας) η Πορταριά Ξενία , Χάνια (κορυφή) για φαγητό στον Λούκουλο η στο Χάνι του Μάνθου.....
2η διαδρομή (Πλευρά που κοιτάει Αιγαίο) Ζαγορά, Κισσός, Μούρεσι, Τσαγκαράδα και τις δύο πλατείες (η μία έχει και ένα πλατάνι 1000 χρόνων λέγεται).....
3η διαδρομή Μηλιές (φαγητό στο Σαλκίμι), Βυζίτσα, Πινακάτες, Αγιος Γεώργιος Νηλείας...
Παραλίες τώρα το χειμώνα θα έλεγα να μην πας....
Από κει και πέρα το Νότιο Πήλιο Νεοχώρι, Αργαλαστη, Λαύκος, Προμύρι Μηλίνα Τρίκερι κλ άστα για κάποια άλλη φορά..
Το Πήλιο είναι ο Νο 1 προορισμός για όλες τις εποχές στην Ελλάδα (ελπίζω να μην το δει η γυναίκα μου αυτό) οπότε έκανες πολύ καλή επιλογή και πιστεύω ότι θα το διαπιστώσεις και μόνος σου...
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Θα τα προλαβω αυτα σε 3 μερες?Επισης ειδατε καθολου τις προσφορες,αξιζουν?Εχετε ιδεα που συμφερει να μεινεις?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ναι τα προλαβαινεις, άλλωστε δε θα σταματήσεις σε όλα τα χωριά.
Ως τόπο διαμονής για χειμώνα σου προτείνω Πορταριά Μακρυνίτσα και μετά Τσαγκαράδα ή Μούρεσι.
Για να σου προταθει κάτι συγκεκριμένο πες μας ποσά θες να διαθέσεις τη βραδιά
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Θελω να διαθεσω μεχρι 80 ευρω τη νυχτα περιπου (δικλινο)!

Αν δεν σας κανει κοπο ριχτε μια ματια στις προσφορες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αυτό στη Βυζίτσα φαίνεται καλύτερο μια και είναι αρχοντικό αλλά δεν βολεύει για τις βόλτες....όωςκαι τα παραθαλάσσια...κάτι μεταξύ Χάνια και Τσαγκαράδα
Δηλαδή Στίλβη, Νύμφες, Χάνι Ζήση και Μυρέσιο απ ότι φαίνεται όλες οι προσφορές είναι μέσα στο προϋπολογισμό σου...
Δεν έχω όμως ιδία άποψη για τα ξενοδοχεία.....Σε μπέρδεψα....:D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
To πρωτο στη Βυζιτσα φαίνεται καλό αλλά δεν βολεύει η περιοχή
Για το δεύτερο στο Μουρεσι εχω ακούσει καλά λογια αλλά ισχύει μεχρι 30-11 και συ λες ότι θα πας
Το τριτο σε τελείως λάθος τοποθεσία για την εποχή και επίσης ισχύει μέχρι 30-11
Το τεταρτο στην Τσαγκαράδα φαίνεται η καλύτερη περίπτωση.
Η πέμπτη προσφορά έκλεισε και η εκτή σε δύο ώρες.

Επαναλαμβάνω ότι για μένα η καλύτερη τοποθεσία για να μείνεις είναι Πορταριά, Μακρυνιτσα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom