Ισπανία Χειμωνιάτικη απόδραση στη Μαδρίτη

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πάρα πολύ καλή η πρόταση σου Ευαγγελία.

Γευστικότατα πιάτα και οι τιμές όπως είπες μια χαρά.
 

fotovag

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μόλις γύρισα απ' την μαδρίτη και έχω ακόμα την περιγραφή σου τυπωμένη.Νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσεις πνευματικά δικαιώματα.Είναι ο πιο πλήρης οδηγός που έχω χρησημοποιήσει.Με την περιγραφή σου οργάνωσα ένα τέλειο εξαήμερο ταξίδι.Η μόνη ένσταση είναι για την εκδρομή στο Τολέδο με το γρήγορο τραίνο.Δεν αξίζει,γιατί το εισιτήριο με επιστροφή είναι 19e και έχει μεγάλη καθυστέριση για κλείσιμο εισητηρίου.Η διαδρομή με το λεωφορείο είναι μόνο 15' περισσότερο,υπάρχει δρομολόγιο κάθε μισή ώρα και ισχύει η κάρτα απεριορίστων διαδρομών (ζώνη Τ).Το τραίνο είναι χαμένος χρόνος και χαμένα ευρώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις γύρισα απ' την μαδρίτη και έχω ακόμα την περιγραφή σου τυπωμένη.Νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσεις πνευματικά δικαιώματα.Είναι ο πιο πλήρης οδηγός που έχω χρησημοποιήσει.Με την περιγραφή σου οργάνωσα ένα τέλειο εξαήμερο ταξίδι.Η μόνη ένσταση είναι για την εκδρομή στο Τολέδο με το γρήγορο τραίνο.Δεν αξίζει,γιατί το εισιτήριο με επιστροφή είναι 19e και έχει μεγάλη καθυστέριση για κλείσιμο εισητηρίου.Η διαδρομή με το λεωφορείο είναι μόνο 15' περισσότερο,υπάρχει δρομολόγιο κάθε μισή ώρα και ισχύει η κάρτα απεριορίστων διαδρομών (ζώνη Τ).Το τραίνο είναι χαμένος χρόνος και χαμένα ευρώ.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Η ταξιδιωτική ιστορία αυτή δε γράφτηκε με σκοπό να είναι οδηγός, αλλά ως εξιστόρηση ενός ταξιδιού που κάναμε. Και βέβαια, αφού εμείς το τρένο χρησιμοποιήσαμε, για το τρένο θα γράψω.... (Δεν θυμάμαι καν αν υπήρχε και πέρυσι λεοφωρείο κι αν είχαμε εξετάσει κι εκείνη την εναλλακτική).

Καλησπέρα σε όλους από το Παρίσι...
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Αχχχχ τι τέλεια που πρεπει να είναι η Μανδρίτη πάντως taver το έχεις το συγγραφικό ταλέντο... Και είσαι πολύ πολύ οργανωτική.. Σε ζηλεύω (με την καλή πάνμτα έννοια).. Και οι φωτογραφίες άπαιχτες..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αχχχχ τι τέλεια που πρεπει να είναι η Μανδρίτη πάντως taver το έχεις το συγγραφικό ταλέντο... Και είσαι πολύ πολύ οργανωτική ???.. Σε ζηλεύω (με την καλή πάνμτα έννοια).. Και οι φωτογραφίες άπαιχτες..
Οργανωτικος Alexandraaa οργανωτικος
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
αχ συγγνώμη οργανωτικός λοιπόν οργανωτικός και tripakia ευχαριστώ για την διόρθωση.. Ντρεπομαι και δεν ξέρω που να κρυφτω τώρα βέβαια. :xmas_redface:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αχ συγγνώμη οργανωτικός λοιπόν οργανωτικός και tripakia ευχαριστώ για την διόρθωση.. Ντρεπομαι και δεν ξέρω που να κρυφτω τώρα βέβαια. :xmas_redface:
Χωσε το κεφαλι σου στη γης, σαν τις στρουθοκαμηλοι...
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
Μανδριτη πηγα περσι και μου αρεσε πολυ μειναμε σε ενα ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο της πηγαμε ειδαμε και φλαμεγκο που μας τρελανε πηγαμε στο μουσειο του πραδο και ειδαμε πολλους διασημους πηνακες πηγαμε στο γηπεδο της ρεαλ μανδριτης και το γυρισαμε ολο με λιγα λογια περασαμε τελεια
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η διαμονή στη Μαδρίτη που συμφέρει να είναι από άποψη απόστασης από τα κύρια αξιοθέατα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η διαμονή στη Μαδρίτη που συμφέρει να είναι από άποψη απόστασης από τα κύρια αξιοθέατα?
Το κέντρο είναι μαζεμένο και το μετρό καλό, οπότε δεν έχει και πολλή σημασία. Εγώ θα έμενα κοντά στη Sol...
 

Frankie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Madrid

Τη Μαδρίτη την έχω ζήσει και σαν 'κάτοικος΄αλλά και σαν τουρίστας. Όταν είχα την ταμπέλα του ΄κατοίκου΄ έμενα σχετικά απομακρυσμένα από το κέντρο (κοντά στο Estadio Stantagio Bernabeu) αλλά σχεδόν καθημερινά κατέβαινα (ένεκα καλοκαιριού) στο κέντρο για βόλτα, ποτό, χάζεμα κλπ. Οι αποστάσεις , όπου υπάρχει κοντά σταθμός μετρό είναι πάρα πολύ σύντομες. Άρα μπορέι να βρεις καλό και οικονομικό ξενοδοχείο στη Castelliana και να είσαι στην Paseo De Prado (η συνέχεια της Castelliana) με τα μουσεία, το Retiro, κλπ σε λιγότερο από 10 - 15 λεπτά. Όταν πήγα σαν τουρίστας, έμενα στην Gran Via , όπου και εκεί ήμουν κέντρο 5 λεπτά απο Sol. Επειδή είναι μια πόλη με πολλά ενδιαφέροντα σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειασθεί να πάρεις metro και εκεί ανακαλύπτεις ότι αν κάποια στιγμή είχες βρει μια οικονομικότερη και καλύτερη λύση διαμονής αλλά σε φόβιζε η απόσταση έκανες λάθος !! Γενικά επειδή μου αρέσει να περπατάω την πόλη που επισκέπτομαι δεν έχω θέμα να βρω ένα καλύτερο και οικονομικότερο ξενοδοχείο και ας είναι λίγο μακρύτερα ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom