Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
844
Likes
761
για εξωτερικο, κ επειδη θελετε χειμωνα, θα σου προτεινα Ισπανια (πχ Βαρκελωνη) ή Ιταλια (οχι βορεια Ιταλια), λογω καιρικων συνθηκων! ειχα φροντισει να παρω μαζι το αντιπυρετικο του depon κ την συρρηγα για να μην τρεχω να βρω το αντιστοιχο φαρμακο αν χρειαστει, καθως κ το βιβλιαρειο υγειας (στα ελληνικα βεβαια, δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε, αλλα ευτυχως δεν χρειαστηκε). κλεισαμε σπιτι με κουζινα, πηγα πρωτη μερα στο σουπερ μαρκετ για φρουτα/λαχανικα/κρεας κ του μαγειρευα. αλλα εσεις δεν θα εχετε τετοια, αφου θα τρωει οτι κ εσεις, στα εστιατορια. επισης το σπιτι φροντισα να εχει παρκοκρεβατο κ εγω κουβαλησα μονο τα σεντονια του.
για την πτηση ειχα κατεβασει παιδικα video στο κινητο να τον απασχολησουν αν δεν θα ηρεμουσε με τιποτα (στο "πηγαινε" ηταν κυριος, ειχε θεση δικη του, στο "γυρνα" δεν υπηρχε θεση κ ζοριστηκε πολυ), ειχα μπιμπερο, γαλα κ κατι ετοιμο να τσιμπαει στο αεροπλανο... εμεις ειχαμε καροτσι, οποτε δεν τον κυνηγουσα (δεν περπατουσε). σε σχεση με το Πηλιο, επειδη αναφερθηκε, να πω απλα οτι εχει πολλες στροφες (εξαρταται βεβαια που ακριβως θα πας) κ το τοτε 10 μηνων μωρο μας εκανε εμετο κ γενικα ζοριστηκε στο αυτοκινητο... δηλαδη για καθε μετακινηση επρεπε να το σκεφτουμε πολυ (πχ μην εχει φαει κατι ζουμερο, να ειναι ωρα που θα κοιμηθει κλπ)..
 
Last edited:

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
εμείς πρώτη φορά τον πήραμε στους 8μήνες στο Πήλιο με το αυτοκίνητο. Την επόμενη χρόνια 2ετών στη Λήμνο με καράβι.
Μετά 2 φορές σε 3ήμερα στην Αθήνα αεροπορικώς από την Θεσσαλονίκη όταν ήταν λίγο μετά τα 2 και τέλος το Πάσχα που μας πέρασε στη λίμνη Κόμο για 5 μέρες όταν ήταν 2,5 χρονών.
Σε μια εβδομάδα θα πάμε μαζί για 10 μέρες στη Χαλκιδική οδικώς και έχουμε κλείσει στις αργίες ανάμεσα στα Χριστούγεννα του 2016 καιτ ην Πρωτοχρονιά του 2017 να πάμε στο Λονδίνο και να τον πάρουμε επίσης που θα είναι 3 ετών
Η προετοιμασία που κάνουμε πάντα είναι ότι ακριβώς παίρνουμε και όταν τον πάμε στους παππούδες για ύπνο (δλδ πολλά ρούχα και μερικά αγαπημένα του παιχνίδια). Στο αεροπλάνο συνήθως κοιμάται η βλέπει παιδικά στο tablet. Ευτυχώς έως τώρα δεν έχει τύχει να χρειαστεί γιατρός η φάρμακο, αλλά έως τώρα πηγαίνουμε σε μέρη που μπορούμε να βρούμε φαρμακείο. Σίγουρα δεν κάνουμε όσο sightseeing θα κάναμε μόνοι μας αλλά και πάλι η εμπείρια είναι πέρα από ευχάριστη κάθε φορά, γιατί μάλλον το παιδί αντιλαμβάνεται ότι οι γονείς τους είναι ήρεμοι και ευτυχείς οπότε είναι και αυτό αντίστοιχα έτσι
Εξάλλου πάντα στα ταξίδια με την γυναίκα μου βλέπαμε τους βορειοευρωπαίους κυρίως, να έχουν τα παιδιά τους παντού μαζί, οπότε λέμε γιατί όχι και εμείς.
Φυσικά μέχρι το παιδί να φτάσει 2,5 παρεμβλήθηκαν ταξίδια στο εξωτερικό (Μαρόκο, Γαλλία, Πορτογαλία) στα οποία δεν τον πήραμε μαζί και περάσαμε εξίσου καλά :)

Καλά να περάσετε ό,τι και να αποφασίσετε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Ξεκίνησα πτήσεις με τον γιο μου 6 μηνών και διακοπές με πλοίο ή πολύωρα ταξίδια με τρένο 2 ετών (δεν υπολογίζω το αυτοκίνητο, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ο ευκολότερος τρόπος) . Η πορεία μεχρι τώρα- 10 ετών- να φτάσουμε φέτος να επισκεφτούμε 3 χώρες σε 10 μέρες έγινε βήμα βήμα. Ακόμη και τώρα όμως δεν έχω χειρότερο από το χειμερινό ταξίδι, βροχή- κρύο- χιόνια και όλα τα σχετικά.Τα κάνουμε όλα καλοκαίρι. Γι' αυτό είπα τις επιφυλάξεις μου. Ό, τι κι αν αποφασίσετε, καλύτερα από όλους ξέρετε εσείς το δικό σας παιδι.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ξεκίνησα πτήσεις με τον γιο μου 6 μηνών και διακοπές με πλοίο ή πολύωρα ταξίδια με τρένο 2 ετών (δεν υπολογίζω το αυτοκίνητο, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ο ευκολότερος τρόπος) . Η πορεία μεχρι τώρα- 10 ετών- να φτάσουμε φέτος να επισκεφτούμε 3 χώρες σε 10 μέρες έγινε βήμα βήμα. Ακόμη και τώρα όμως δεν έχω χειρότερο από το χειμερινό ταξίδι, βροχή- κρύο- χιόνια και όλα τα σχετικά.Τα κάνουμε όλα καλοκαίρι. Γι' αυτό είπα τις επιφυλάξεις μου. Ό, τι κι αν αποφασίσετε, καλύτερα από όλους ξέρετε εσείς το δικό σας παιδι.
με αγχώνεις. Δεν σου αρέσει το κρύο γενικά, η δεν σου αρέσει το κρύο σε συνδυασμο με το παιδί? Επειδή και μεις δεν τον έχουμε πάρει χειμώνα, λες να την βγάλουμε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Κοιτά πάω Αγγλία με το παιδί. Μόνο που πρέπει να προβλέψω δίπλα και τριπλά παπούτσια για τη βροχή, ομπρέλες, παντελόνια που θα μουσκευτουν η εκδρομές που εξαρτώνται απο τον καιρό μου σπάει τα νεύρα. Και μιλάμε για αγγλικό καλοκαίρι, ετςι; Μόνη μου πάω ένα χειμερινό τον χρόνο, αλλά με το παιδί ποτέ.

Δε θέλω να σε άγχωσω , προς θεού , κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Αλλά ίσως δεν διακρίνομαι για τις ψυχικές μου αντοχές. Όποτε πήγαμε καλοκαίρι εξωτερικό το ευχαριστηθήκαμε απο άποψη καιρού και κουβαλούσα λιγότερα πράγματα. Επειδή έχω αυτή την επιλογή να ταξιδεύουμε καλοκαίρι, το παίρνω μαζί μόνο τότε. Εσείς μπορεί να το δείτε αλλιώς και να το ευχαριστηθείτε χειμώνα.
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Για μενα το κριτηριο ηταν παντα ο καιρος.Υπολογιζα εαν με τον αντιστοιχο καιρο στην πολη που ζω θα εκανα το ιδιο προγραμμα.ΠΧ,χιονισε στην αθηνα,θα επερνα το μωρο να το τρεχω 8 και 10 ωρες στους δρομους?γιατι αν ειναι να πας και να την βγαλεις μεσα,εεε κατσε σπιτι σου που ειναι και πιο ανετα..κι εγω παντα καλοκαιρι εκανα και κανω τα ταξιδια μου.εφ οσον υπαρχει επιλογη νομιζω ειναι καλλιτερα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
θα συμφωνήσω με την paefstra ως προς τα ταξίδια με μικρο παιδί μέσα στον Χειμώνα. Το πρώτο μας ταξίδι το καναμε ακριβως 1 έτους. Μια εβδομάδα Γαλλια και Γερμανια με αεροπλάνο και μετά αυτοκίνητο αλλά ήταν καλοκαίρι. Δεν ταλαιπωρήθηκα γιατι ειχαμε το καροτσι και ηταν πολυ βολικό παιδι. Ήμασταν εξω μεχρι το βραδυ, οταν νυσταζε κοιμοταν στο αυτοκινητο ή στο καροτσι. Αργοτερα και με δυο παιδια 3 και 5 αντιστοιχα τους πηγα Τουρκια οδικως απο Θεσσαλονικη, αλλα ηταν Μαιος. Γενικα καναμε πολλα ταξιδια αλλα καλοκαιρι. Χειμώνα κάναμε εκδρομές ακόμη και μακρινές, αλλά μόνο αυθημερόν . Για χειμερινή απόδραση σε αυτήν την ηλικία θα προτιμούσα πόλη και εγώ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Εμείς πήραμε την κορούλα μας 2 ετών σε Μαλαισία(Κουάλα Λουμπούρ- Λαγκαβι) , Σιγκαπούρη και Ταϊλάνδη (Koh Lipe). Περάσαμε τέλεια με την μικρή. Έτρωγε τα πάντα από έξω , από πάγκους από παντού. Επίσης το καρότσι δεν σε δεσμεύει για το περπάτημα.Τουλάχιστον αυτές οι μεγάλες πόλεις εκτός των νησιών είχαν απίστευτες υποδομές.Ίσα ίσα που μας διευκόλυνε γιατί κοιμόταν σε αυτό αλλά και μας κουβαλούσε τα πράγματα.Στα νησιά ήταν ελάχιστα πιο δύσκολη η μετακίνηση με καρότσι.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εγώ τον πήγα 2,5μηνών Ναύπλιο. Ήταν το πρώτο του ταξίδι και αντέδρασε πολύ καλά στην αλλαγή κλίματος. Έχουμε κάνει και άλλα ταξιδακια αλλά με αμάξι και κοντά.σε λίγο καιρό θα πάμε Μεσσηνιακη Μάνη
Γενικά δε τα φοβάμαι τα ταξίδια.οταν ήμουν 2μηνών έγκυος πήγαμε για Πρωτοχρονιά στην Πολωνία, δεν έπαθα τίποτα και ευχαριστήθηκα πολύ!βέβαια τα έκανα όλα με σύνεση! Μου έλεγαν ότι θα κουραστω, λές και όταν δούλευα δεν κουραζομουν ?είχα μότο ευτυχισμένη μαμά ευτυχισμένο παιδί!
Για να πω βέβαια την αλήθεια μου, με φοβίζει λίγο το πως θα αντιδράσει στο αεροπλάνο . Το πρόβλημα είναι ότι ο γιος μου είναι ταλιμπαν,μεγάλο ζουζουνι. Δεν ξέρω αν το εκάστοτε μουσείο θα μας αντέξει. Επίσης δεν είναι του καροτσιου εκτός και αν έχει λιώσει στο παιχνίδι και φοβάμαι ότι θα θέλει αγκαλιά αν το μέρος του προκαλεί ανασφάλεια... Σαν κάτι εντελώς καινούργιο!
Μου άρεσε η ιδέα της Θεσσαλονίκης γιατί δεν έχω πάει και θα είμαστε στα νερά μας, θα ήθελα όμως να το τολμησω και το εξωτερικό, όπως προανέφερθηκε η βόρειοι πως μπορούν ??εμείς γιατί όχι?το θέμα είναι ότι εξαιτίας των οικονομικών πάνω από ένα ταξίδι το χρόνο στο εξωτερικό δε γίνεται, οπότε πρέπει να κάνω σοφή επιλογή και για αυτό ψάχνομαι και ζητάω γνώμες.
Και η Μάλτα θα μου άρεσε για Χριστούγεννα . Γιατί Βαρκελώνη έχει πολλά να δεις και δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα συνεργαστεί το μωρό.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
εγω παντως ειμαι υπερ να το αφηγνεις κ στο παππου ,δεν ειναι οτι καλυτερο μετα το παιδι να μη ξεκολαει απο πανω σου κ να μη καθεται πουθενα χωρις εσενα...
υ.σ. εχω 2 παιδια μεγαλυτερα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δώστε χαρά στους παππούδες και τις γιαγιάδες(αν τα καταφέρνουν).Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούμαστε και εμείς και τα μικρά άδικα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
844
Likes
761
οι γιαγιαδοπαππουδες ειναι πολυτιμοι οταν εχω δουλεια/cinema/γυμναστηριο... πραγματα τελος παντων που δεν γινεται να παρω το μωρο μαζι, κ με μεγααααλη χαρα το αφηνω! αλλα στις διακοπες που ειμαστε χαλαροι κ χαρουμενοι ειναι ομορφο να το μοιραζομαστε μαζι του! επισης, αν οι γονεις δουλευουν ποτε θα χαρουν το μωρο/παιδι, αν οχι στις διακοπες;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom