Χειμώνας στην Σικελία

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Εγω 2η μέρα εδω, 1η μερα μερα Κατανια, 2η μερα Ταορμινα-Ετνα (+οπου μας αρεσε σταματουσαμε), αυριο λεμε Συρακούσες-Νοτο- αντε και Μόντικα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Γιατι τοσο αγχος? Οτι θα κανεις στις Συρακουσες θα κανεις κ στο Παλερμο. Θα σε καταγραψει η ρεσεψιον δηλ. Δωρεαν.
Κ σε καθε περιπτωση ειναι πανευκολο. Παιρνεις ενα pass, 5€, απο οπου πουλανε εφημεριδες, τσιγαρα, περιπτερα της AMAT, απο τo app τους κ εντος 24 ωρων απο την εισοδο σου τους κοινοποιεις την πινακιδα.
Κατ' αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Μου λύθηκαν οι απορίες και θα κλείσω και το υπέροχο κατάλυμα που βρήκα.
Κατά δεύτερον σχετικά με το πρόγραμμά μου: Ναι το ξέρω ότι δεν θα πέρναγε ασχολίαστο το βαρύ πρόγραμμά μου.
Ας "απολογηθώ" και εγώ λίγο για αυτό...:icon_redface:
Δεν θα ήθελα να μείνω 3 ολόκληρες ημέρες στο Παλέρμο. Έχει βέβαια πολλά Unesco sites και πολλά σημεία ενδιαφέροντος, αλλά δεν έχω την ανάγκη να τα δω όλα. Από την άλλη μεριά οι Συρακούσες πάντα με γοήτευαν και δεν μου φαίνεται ότι είναι και μακριά.
Το forum με ξεσήκωσε για την Αίτνα που δεν την είχα στο πρόγραμμα αρχικά και ειδικά 0 @Samion που πολύ χαρακτηριστικά είπε: "αν εχει καλο καιρο κ εχετε ΙΧ μια βολτουλα ως το καταφυγιο στο δρομο σας για Ταορμινα πχ κ μια ιδεα απο τους κρατηρες Silvestri δεν ειναι καθολου κακη ιδεα. κ με κοστος 0...μονο καυσιμα για τα 35 χιλιομετρα ως το καταφυγιο (<1ωρα)"
Τη Μεσσήνα την έβαλα στο πρόγραμμα γιατί έχει δύο πίνακες Caravaggio, που είναι ο αγαπημένος μου και πολύ θέλω να δω (έχει έναν και η Ορτυγία) και η Σάβοκα μπήκε και αυτή γιατί είναι ένα χαρακτηριστικό χωριό τη Σικελίας και παράλληλα αποτελεί και film location του "Νονού". Θέλω να πάω για ένα ποτό στο Bar Vitelli και είναι και στο δρόμο μου (από Μεσσήνα προς Ταορμίνα).
Το ξέρω ότι είναι ένα "γεμάτο σενάριο" και μπορεί και να μην βγει, αλλά θα πάρω το ρίσκο ελπίζοντας ότι δεδομένου του ότι είναι χειμώνας, δεν θα συναντήσω την καλοκαιρινή κίνηση και ουρές και θα κινηθώ πιο άνετα.
Άσε που στο πρόγραμμα δεν έχω βάλει καθόλου τον αρχαιολογικό χώρο των Συρακουσών, ούτε και την Κατάνια.

Όπως και να έχει πάντως το παρόν forum με βοήθησε πολύ με όλα τα σχόλια (ή με παρέσυρε) να οργανώσω αυτό το ταξίδι και ευχαριστώ πολύ! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανως κ εχεις ενα κινητρο για ολα αυτα τα μερη. Απλα χτυπησα ενα καμπανακι. Αν φτανετε με ραιαν θα εισαι Cefalu' μετα τις 11.00 (προσοχη στη "διασχιση" του Παλερμο, παντου καμερες ταχυτητας, μονο 50-70 οσο λενε οι πινακιδες). Μεσσινα δηλ μετα τις 16.00 οταν θα σκοτεινιαζει σχεδον.. Savoca? Νυχτα? Τεσπα βλεποντας κ κανοντας. Θα "συναντηθουμε" παλερμο στις 15 αλλα σε αντιθετες κατευθυνσεις...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Με ryan φτάνω στις 7:30 το πρωί. Γιατί με απογοητεύεις έτσι; Λογικά με "αέρα" θα μπορούσα να είμαι Cefalu έως τις 10:30, γύρω στις 2:30 Μεσσήνα. Υπάρχει κάτι που δεν "βλέπω";
Όταν λες θα "συναντηθούμε" ... εννοείς στο αεροδρόμιο; Ε! Θα σου κουνήσω το μαντήλι... :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με ryan φτάνω στις 7:30 το πρωί. Γιατί με απογοητεύεις έτσι; Λογικά με "αέρα" θα μπορούσα να είμαι Cefalu έως τις 10:30, γύρω στις 2:30 Μεσσήνα. Υπάρχει κάτι που δεν "βλέπω";
Όταν λες θα "συναντηθούμε" ... εννοείς στο αεροδρόμιο; Ε! Θα σου κουνήσω το μαντήλι... :)
Εγραψα ωρες χωρις τρεξιμο. Για Cefalu εβαλα 2+ ωρες. Για Μεσσινα επισης. Μονο το μπες-βγες-παρκιν απο μια πολη αυτου του μεγεθους θελει 1+ ωρα, χωρις καποιο μποτιλιαρισμα. τεσπα, οπως ειπα βλεποντας κ κανοντας, δεν αλλαζει κατι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγραψα ωρες χωρις τρεξιμο. Για Cefalu εβαλα 2+ ωρες. Για Μεσσινα επισης. Μονο το μπες-βγες-παρκιν απο μια πολη αυτου του μεγεθους θελει 1+ ωρα, χωρις καποιο μποτιλιαρισμα. τεσπα, οπως ειπα βλεποντας κ κανοντας, δεν αλλαζει κατι.
Τι εννοείς, να κατέβουν δηλαδή κιόλας από το αυτοκίνητο;
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Παιδια καλησπερα! 4 ημερο παλερμο κ εγω! Χωρις αυτοκινητο που μπορουμε να παμε εκτος; επισης που προτεινετε να μεινουμε στο παλερμο; πολυ οικονομικα χωρις να ειναι b and b και χοστελ! Ευχαριστω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στο παλερμο; πολυ οικονομικα χωρις να ειναι b and b
Λανθασμενη εκτιμηση αν μου επιτρεπεις. Θα καταληξεις σε καποιο θλιβερο χοτελ χωρις ανακαινιση τις τελευταιες δεκαετιες. Αντιθετα αφου το οικονομικο ειναι προτεραιοτητα επελεξε ενα απο τα δεκαδες διαμαντια b&b.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom