Χειμώνας στην Σικελία

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αγαπημένε @giannismits , πάντα λεπτομερής και αναλυτικός, πάντα μου τα έχεις όλα έτοιμα! :p
Για σένα ειδικά ότι θες;) Α και μη ξεχάσετε να ανεβείτε στο καμπαναριό της chiesa di San Giuseppe Cafasso για την καλύτερη πανοραμική θέα με είσοδο μόνο 2€. Ελπίζω και το χειμώνα να επιτρέπεται η ανάβαση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Για το Monreale θα πω ο,τι ειπα και στον κυριο @makisg : Αν πας στο Pallazzo dei Normanni στην Capella Palatina οι διαφορες ειναι μικρες σε σχεση με το τι θα δεις στο Monreale. Εγω πηρα μια πολυ καλη γευση.
Παντως αφορμη για το δικο μου ταξιδι ηταν μια φωτογραφια του εσωτερικου της Santa Catarina που με ειχε αφησει αφωνη. Τη δευτερη φορα τη βρηκα ανοιχτη και την ειδα. Υπαρχει δικτυο εκκλησιων με διακοσμηση Σικελικου Μπαροκ με μειωμενο εισιτηριο αν πας σε περισσοτερες απο μια.
 
Last edited:

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Με αυτα που λετε σκεφτομαι να παω κ γω Παλερμο :p
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
20180909_122817.jpg


εξωτερική άποψη της Santa Caterina d'Alessandria σε μία υπέροχη πλατεία, την Piazza Pretoria με μια πολύ όμορφη Fontana, το δημαρχείο απέναντι και ένα τετράγωνο μακριά από το Quattro Canti.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.672
Likes
10.994
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Έχω ψηθεί άγρια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
εξωτερική άποψη της Santa Caterina d'Alessandria σε μία υπέροχη πλατεία, την Piazza Pretoria με μια πολύ όμορφη Fontana, το δημαρχείο απέναντι και ένα τετράγωνο μακριά από το Quattro Canti.
Και το εσωτερικο της, για να ολοκληρωσουμε την παρουσιαση!



Αν και αξιζει να ξεκινησεις και μονο γι αυτο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η Cefalu είναι ένας καλοκαιρινός προορισμός κατά την άποψή μου
Μια εσφαλμενη αποψη, αν μου επιτρεπεις. Απο τους ελαχιστους προορισμους στο νησι, πλην μεγαλων πολεων, που ειναι ολα ανοικτα ολο το χρονο. Εκτος του οτι η σαιζον για μπανιο διαρκει 8+μηνες, μεσαιωνικο ιστορικο κεντρο, πολλες εκδηλωσεις, Χριστουγεννα, Πρωτοχρονια Πασχα κ ολα τα ΣΚ γινεται ψιλοχαμος. Σαν Ναυπλιο πχ(στο ρολο του ως προορισμο ως προς Αθηνα εννοω) αλλα πιο κοντα στη μεγαλη πολη.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.
12 με 15 Ιανουαρίου έκλεισα Παλέρμο. Έχω σκοπό να νοικιάσω αυτοκίνητο και να κάνω το εξής πρόγραμμα:
1η ημέρα: Φεύγουμε από τη βόρεια πλευρά της Σικελίας κάνοντας στάσεις σε Τσεφαλού, Μεσσήνα, Σάβοκα, καταλήγοντας για διανυκτέρευση σε Ταορμίνα.
2η ημέρα: βλέπουμε την Ταορμίνα, ανεβαίνω στον 1ο κρατήρα (σύμφωνα με την υπόδειξη Samion) και συνεχίζω για διανυκτέρευση σε Συρακούσες.
3η ημέρα: Πρωινή αναχώρηση για Παλέρμο. Ελπίζω κατά τις 12:00 να έχω φτάσει εκεί.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είδα ότι η πόλη έχει ZTL. Αυτό τι σημαίνει; Αν μπω με το αυτοκίνητο μέσα στο ztl θα μου έρθει κλήση στο σπίτι; Υπάρχει τρόπος να πάρω άδεια κυκλοφορίας; Κάτι τέτοιο μου είπε το ξενοδοχείο στην Ορτυγία που έχω ήδη κλείσει, αρκεί να τους στείλω τον αριθμό της πινακίδας μου. Με το Παλέρμο όμως τι γίνεται; Δεν έχω σκοπό να κυκλοφορήσω στην πόλη με το αυτοκίνητο. Απλά θα το παρκάρω και θα το χρησιμοποιήσω την άλλη ημέρα το πρωί που θα πάω στο αεροδρόμιο να το παραδώσω.
Σκέφτηκα να πάω κατ'ευθείαν στο αεροδρόμιο να το παραδώσω και να επιστρέψω πίσω στην πόλη, αλλά θα χάσω τουλάχιστον ένα δύωρο (από το συνολικό πεντάωρο που θα έχω με φως ημέρας για να το γυρίσω). Μήπως η λύση είναι να βρω κατάλυμα εκτός ZTL;
Έχω βρει ένα καταπληκτικό κατάλυμα μέσα στο ZTL) δίπλα στον καθεδρικό με δικό του δωρεάν parking και πολύ θα στεναχωρηθώ αν δεν το κλείσω....

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποια πρόταση για φαγητό (βράδυ) στις Συρακούσες; Ή ακόμη και στο Νότο;

Ελπίζω οι γνώστες του θέματος να συγκινηθούν από το πρόβλημά μου και να μπουν σε ένα κόπο να μου απαντήσουν!

Ευχαριστώ :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατι τοσο αγχος? Οτι θα κανεις στις Συρακουσες θα κανεις κ στο Παλερμο. Θα σε καταγραψει η ρεσεψιον δηλ. Δωρεαν.
Κ σε καθε περιπτωση ειναι πανευκολο. Παιρνεις ενα pass, 5€, απο οπου πουλανε εφημεριδες, τσιγαρα, περιπτερα της AMAT, απο τo app τους κ εντος 24 ωρων απο την εισοδο σου τους κοινοποιεις την πινακιδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και επι του προγραμματος: τη σταση σε Μεσσινα, Σαβοκα δε.καταλαβα...σε τοσο περιορισμενο χρονο δεν καταλαβα καν τη μετακινηση απο Παλερμο στην αλλη ακρη (θα εμενα μονο Παλερμο κ περιξ δηλ) αλλα τεσπα αν οπωσδηποτε πρεπει να πατε απο κει, θα σταματουσα Μονρεαλε, Τσεφαλου μονο. Αντε κ στο Tindari επειδη ειναι πανω στο δρομο. Η μερα ειναι μικρη. Αφιερωστε το χρονο σας στα πραγματικα χαιλαιτς Cefalu', Taormina. Αν καταλαβα καλα εχετε στο προγραμμα 7 πολεις +Ετνα σε 3 μερες? Με τις 2 να εχουν πληθυσμο 600.000+,350000+?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Και επι του προγραμματος: τη σταση σε Μεσσινα, Σαβοκα δε.καταλαβα...σε τοσο περιορισμενο χρονο δεν καταλαβα καν τη μετακινηση απο Παλερμο στην αλλη ακρη (θα εμενα μονο Παλερμο κ περιξ δηλ) αλλα τεσπα αν οπωσδηποτε πρεπει να πατε απο κει, θα σταματουσα Μονρεαλε, Τσεφαλου μονο. Αντε κ στο Tindari επειδη ειναι πανω στο δρομο. Η μερα ειναι μικρη. Αφιερωστε το χρονο σας στα πραγματικα χαιλαιτς Cefalu', Taormina. Αν καταλαβα καλα εχετε στο προγραμμα 7 πολεις +Ετνα σε 3 μερες? Με τις 2 να εχουν πληθυσμο 600.000+,350000+?
Περιμενα να το πεις. Το Παλερμο θελει 1.5- 2 μερες ηδη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περιμενα να το πεις. Το Παλερμο θελει 1.5- 2 μερες ηδη.
Οκ, ισως να μην ηταν προορισμος απο την αρχη μια κ δεν εμφανιζεται καθολου στο πρόγραμμα πλην τελους. Σε 3 μερες παντως αυτο το προγραμμα δεν βγαινει. Κ η Cefalu θελει χρονο, εχει περπατημα, κ η Taormina. Θα επικεντρωνομουν σε αυτα τα 2 συν Παλερμο η αντε Συρακουσες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom