Χειμώνας στην Σικελία

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και Τσεφαλου! Οπωσδηποτε. Την πρωτη φορα πηγα για μιση μερα, τη δευτερη για 4.
Το είχα στα υπόψη! Απλά σκέφτηκα ότι ίσως το "ξεπετάξω" με μονοήμερη. Αλλά για να σε βλέπω τόσο ενθουσιώδη θα αξίζει ακόμα και για τόσο. :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το είχα στα υπόψη! Απλά σκέφτηκα ότι ίσως το "ξεπετάξω" με μονοήμερη. Αλλά για να σε βλέπω τόσο ενθουσιώδη θα αξίζει ακόμα και για τόσο. :)
Ε βάλε μία νύχτα τουλάχιστον, είναι πανέμορφο και έτσι όπως δεν θα έχει ορδές τουριστών, ομορφότερο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
γι αυτούς που πάνε Παλέρμο η Cefalu είναι μονόδρομος .
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Τρεις φουλ μέρες αρχές Δεκέμβρη. Να τις περάσουμε χαλαρά Παλέρμο ή προτείνετε και κάτι άλλο; :)
Αναλόγως την όρεξη. Αγαπάμε Cefalu, δεύτερη συνεχόμενη φορά φέτος, αλλά άνετα περνάς και τις τρεις ημέρες μόνο στο Παλέρμο. Τρομερή πόλη για όποιον μπορεί να την καταλάβει, ιστορία παλαιά και σύγχρονη, ιδιαίτερες εκκλησίες(μέσα και έξω), αστικά underground σκηνικά με παλιές γειτονιές,σοκάκια και παρατημένα έως γκρεμισμένα κτίρια, άπαιχτο street food, την έχω ερωτευτεί αυτή την πόλη.:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
20180909_120318.jpg


υπάρχει λεωφορειάκι που κάνει το ιστορικό κέντρο του Παλέρμο δωρεάν. ξεκινά από την πλατεία Santo Spirito που βρίσκεται στην αρχή της Via Vittorio Emanuele
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου! Έχω χαρεί πολύ, ήθελα χρονια να πάω Σικελία. :) Εν τω μεταξύ έχω εντυπωσιαστει με το πόσο οικονομικά είναι τα καταλύματα σε σχέση με το Βορρά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου! Έχω χαρεί πολύ, ήθελα χρονια να πάω Σικελία. :) Εν τω μεταξύ έχω εντυπωσιαστει με το πόσο οικονομικά είναι τα καταλύματα σε σχέση με το Βορρά.
Που να δεις το φαγητο :).
Εν τω μεταξυ ετσι ξεκινησα κι εγω, 2,5 μερες στο Παλερμο λογω 5ευρων της Volotea περσι, 9 μερες φετος και εχω καλυψει μονο τη μιση. Που σημαινει οτι θα βαλω αλλο ενα 9ημερο καποια στιγμη για την υπολοιπη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου! Έχω χαρεί πολύ, ήθελα χρονια να πάω Σικελία. :) Εν τω μεταξύ έχω εντυπωσιαστει με το πόσο οικονομικά είναι τα καταλύματα σε σχέση με το Βορρά.
Έχω συνδυάσει την Σικελία με το καλοκαίρι αλλά νομίζω θα είναι εξίσου ενδιαφέρον το Παλέρμο και το χειμώνα. Αν και πιστεύω πως το καλοκαίρι του ταιριάζει καλύτερα.

Αλλά η Cefalu είναι ένας καλοκαιρινός προορισμός κατά την άποψή μου και δεν ξέρω αν θα την επισκεπτόμουν το χειμώνα. Από την άλλη ίσως να μη τύχει να ξαναπάς Σικελία και εφόσον θες να τη δεις τότε να πας:). Είναι υπέροχη πόλη και μόλις 50 λεπτά με το τρένο από το Παλέρμο. Να πάτε στο Monreale, 10 χλμ από το κέντρο του Παλέρμο. Ο Καθεδρικός του είναι στη λίστα της Unesco αν σε ενδιαφέρει ;). Επίσης θα μπορούσατε να ανεβείτε στον λόφο Πελεγκρίνο στο σπήλαιο - ιερό της Αγίας Ροζαλίας. Νομίζω έχει αστικό που πάει εκεί, το 812. Σίγουρα από κάποια σημεία του λόφου θα δείτε και θέα. Την παραλία Mondello δεν την προτείνω χειμωνιάτικα :p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω συνδυάσει την Σικελία με το καλοκαίρι αλλά νομίζω θα είναι εξίσου ενδιαφέρον το Παλέρμο και το χειμώνα. Αν και πιστεύω πως το καλοκαίρι του ταιριάζει καλύτερα.

Αλλά η Cefalu είναι ένας καλοκαιρινός προορισμός κατά την άποψή μου και δεν ξέρω αν θα την επισκεπτόμουν το χειμώνα. Από την άλλη ίσως να μη τύχει να ξαναπάς Σικελία και εφόσον θες να τη δεις τότε να πας:). Είναι υπέροχη πόλη και μόλις 50 λεπτά με το τρένο από το Παλέρμο. Να πάτε στο Monreale, 10 χλμ από το κέντρο του Παλέρμο. Ο Καθεδρικός του είναι στη λίστα της Unesco αν σε ενδιαφέρει ;). Επίσης θα μπορούσατε να ανεβείτε στον λόφο Πελεγκρίνο στο σπήλαιο - ιερό της Αγίας Ροζαλίας. Νομίζω έχει αστικό που πάει εκεί, το 812. Σίγουρα από κάποια σημεία του λόφου θα δείτε και θέα. Την παραλία Mondello δεν την προτείνω χειμωνιάτικα :p
Αγαπημένε @giannismits , πάντα λεπτομερής και αναλυτικός, πάντα μου τα έχεις όλα έτοιμα! :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom