Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Καλησπέρα, πετάω αθηνα-μαλτα και μαλτα-δουβλίνο-αθηνα τέλος του μήνα. Ξέρει κανείς κατά πόσο εκεί τσεκάρουν διαστάσεις χειραποσκευής; βασικά η δική μου είναι 53χ35χ22 και ανησυχώ
Τσεκαρουν, πρεπει να παρεις τυπου σχολικο σακιδιο η να αγορασεις priority.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα, πετάω αθηνα-μαλτα και μαλτα-δουβλίνο-αθηνα τέλος του μήνα. Ξέρει κανείς κατά πόσο εκεί τσεκάρουν διαστάσεις χειραποσκευής; βασικά η δική μου είναι 53χ35χ22 και ανησυχώ
Ρωτάς για τις διαστάσεις του δωρεάν προσωπικού αντικειμένου ή για τις διαστάσεις της βαλίτσας καμπίνας που την ανεβάζεις στο αεροσκάφος;
Τι εισιτήριο έχεις αγοράσει;
Ανάλογα με τα κέφια του πληρώματος εδάφους και το αεροδρόμιο γίνονται άλλοτε αυστηροί έλεγχοι και άλλοτε καθόλου..Τα έχω δει όλα..
Επίσης, ελέγχουν συνήθως τις βαλίτσες που δείχνουν πολύ γεμάτες.
Να φροντίσεις να είσαι κοντά στο επιτρεπόμενο μέγεθος γιατί μπορεί να στο βάλουν στο κουτί μέτρησης, ακόμη και το προσωπικό αντικείμενο.
 

Eleni Angel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα! Ταξιδεύουμε με ryanair για Βενετία. Έχω κλείσει το basic ναύλο. Στο παρελθόν σε πολλά ταξίδια έπαιρνα την τσάντα μου και ένα σάκο 8 κιλων. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα άλλαξαν κάτι; Δικαιούμαι μόνο την τσάντα μου; Αλλιώς πρέπει να αναβαθμίσω σε priority για να πάρω και αποσκευη επάνω;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ο basic ναυλος της ryanair περιλαμβανει μονο μια μικρη τσαντα/χειραποσκευη με διαστασεις 40*20*25 το γραφει ξεκαθαρα, εσεις πως παιρνατε 2 χειραποσκευες? ναι πρεπει να παρετε regular για 10 κιλα χειραποσκευη, σε καθε περιπτωση εσεις κλεισατε το εισητηριο εσεις ξερετε τι αναγραφετε στο δικαιωμα αποσκευων.
 

Eleni Angel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
ο basic ναυλος της ryanair περιλαμβανει μονο μια μικρη τσαντα/χειραποσκευη με διαστασεις 40*20*25 το γραφει ξεκαθαρα, εσεις πως παιρνατε 2 χειραποσκευες? ναι πρεπει να παρετε regular για 10 κιλα χειραποσκευη, σε καθε περιπτωση εσεις κλεισατε το εισητηριο εσεις ξερετε τι αναγραφετε στο δικαιωμα αποσκευων.
Έχω να ταξιδέψω από το 2019. Τότε, όπου και να πήγαμε με το πιο φθηνό ναύλο, περνούσαμε πάντα με την τσάντα μου και ένα σάκο. Μάλιστα τον έβαζα στην πλάτη σαν backpack και δεν με έλεγξαν ποτέ. Τώρα προφανώς δεν επιτρέπεται ή ελέγχουν παραπάνω από τοτε. Άρα την πάτησα. Έπρεπε να κλείσω εξαρχής με την τροχήλατη.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Με το basic ναυλο δικαιούστε μια αποσκευη χειρος 40*20*25 , οπότε εαν εχετε ακομη μια τσαντα , πιθανως να μην σας αφήσουν . Μπορείτε όμως να την βάλετε μεσα στην 40*20*25 στην περιπτωση που σας ελεγξουν και δεν σας αφήνουν. Εμενα μου ετυχε με Aegean να μην με αφηνουν να παρω το τσουρεκι που ειχα αγορασει απο το αεροδρόμιο γιατι ειχα ηδη μια τσαντα. Το ζουληξα λοιπον και το εχωσα στην τσαντα μου και μεσα στο αεροπλάνο το εβγαλα λιγο πατημένο. Καλο ταξίδι!!!!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Έχω να ταξιδέψω από το 2019. Τότε, όπου και να πήγαμε με το πιο φθηνό ναύλο, περνούσαμε πάντα με την τσάντα μου και ένα σάκο. Μάλιστα τον έβαζα στην πλάτη σαν backpack και δεν με έλεγξαν ποτέ. Τώρα προφανώς δεν επιτρέπεται ή ελέγχουν παραπάνω από τοτε. Άρα την πάτησα. Έπρεπε να κλείσω εξαρχής με την τροχήλατη.
Προσθετεις τωρα τροχηλατη, πληρωνοντας κατι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχω να ταξιδέψω από το 2019. Τότε, όπου και να πήγαμε με το πιο φθηνό ναύλο, περνούσαμε πάντα με την τσάντα μου και ένα σάκο.
Λίγο μετά ήταν που άλλαξαν τα δεδομένα και δεν υπάρχει αυτό το σενάριο, αν θέλεις χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο πρέπει να το πληρώσεις επιπλέον, καλύτερα από νωρίς. Αλλιώς όπως είπαν σωστά και οι υπόλοιποι, με τον οικονομικό ναύλο διακαιούσαι μόνο ένα σακιδιάκι 40*20*25 .
 

Eleni Angel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Με το basic ναυλο δικαιούστε μια αποσκευη χειρος 40*20*25 , οπότε εαν εχετε ακομη μια τσαντα , πιθανως να μην σας αφήσουν . Μπορείτε όμως να την βάλετε μεσα στην 40*20*25 στην περιπτωση που σας ελεγξουν και δεν σας αφήνουν. Εμενα μου ετυχε με Aegean να μην με αφηνουν να παρω το τσουρεκι που ειχα αγορασει απο το αεροδρόμιο γιατι ειχα ηδη μια τσαντα. Το ζουληξα λοιπον και το εχωσα στην τσαντα μου και μεσα στο αεροπλάνο το εβγαλα λιγο πατημένο. Καλο ταξίδι!!!!!!!
Αυτό θα κάνω. Έχω τελικά και σάκο σε αυτές τις διαστάσεις και νομίζω θα βολευτω για τρεις μέρες! Ευχαριστώ!
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Καλησπέρα σε όλους.
Καθώς είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να ταξιδέψω με ryanair, και το συγκεκριμένο νήμα είναι τεράστιο, θέλω να ρωτήσω αν θέλω να προσθέσω μια χειραποσκευή 10 κιλών μόνο στον ένα από τους 3 που θα βγάλω εισητήρια, πως το κάνω αυτό? Έτσι όπως το βλέπω, φαίνεται σαν να το προσθέτεις ή σε όλους ή σε κανένα.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Όταν κάνεις login στη σελίδα και μετά επιλέξεις "Manage this booking" στο σημείο "Passengers & Products" έχει όλους τους επιβάτες και έχει ήδη "1 Small Bag only" για τον καθένα.
Στο όνομα του επιβάτη που θέλεις, επιλέγεις "Add more" και προσθέτεις βαλίτσα (ή θέση) μόνο για τον συγκεκριμένο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εχω αγορασει μια παραδοτεα αποσκευη για 1 απο τους επιβατες. Εκανα check in τωρα κ στους υπολοιπους μου εμφανιζει την μικρη αποσκευη κ σε εμενα μονο την παραδοτεα. Υπάρχει περιπτωση να μην δικαιουμε κ εγω την μικρη που ειναι standard free επειδη δεν το ανα γραφει η καρτα επιβιβασης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom