Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γι αυτο μου ηρθε μνμ να ειμαι στο αεροδρομιο 2 ωρες πριν την αναχωρηση?
Απο ποιον? αν ειναι απο γυναικα θα θελει σοπινγκ, προσεξε το.
Αν ειναι απο τη ραιαν να ακολουθεις οτι λενε στο σαιτ τους για τσεκ ιν και παρουσια στην πυλη. ειναι σαφεστατο.
 
Last edited:

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
απο την ραιν ειναι



Dear Customer,

We have been advised of security delays at Sofia airport.

We ask that customers departing from Sofia airport arrive at the airport as early as possible, preferably 2 hours before their scheduled flight departure time, to ensure they have sufficient time to clear airport security and to be at the boarding gate at our recommended 30 minutes prior to scheduled fight departure time.

We sincerely apologise for any inconvenience caused.

Ryanair Customer Service
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπέρα παιδιά και από μένα. τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει με το σύζυγό μου 6 ταξίδια με την Ryanair , έχουμε δύο χειραποσκευές στις διαστάσεις που θέλουν αλλά συνήθως στο ταξίδι της επιστροφής είναι πιο... φουσκωμένη η βαλίτσα γιατί όλο και κάτι αγοράζω και αναγκάζομαι να ανοίξω με το φερμουάρ το πλάτος της βαλίτσας.
όλες τις προηγούμενες φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα όχι μόνο με τη βαλίτσα αλλά τον περασμένο μάρτιο είχα στα χέρια και μία έξτρα μεγάλη τσάντα και πέρασα τον έλεγχο στο τσιαμπίνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
πριν 20 μέρες που επέστρεφα από ρώμη πάλι είχα μόνο την τσάντα μου και την χειραποσκευή με τις διαστάσεις που θέλουν αλλά ήταν λίγο πιο ολατία περίπου 4-5 πόντους γιατί πάλι είχα ''ανοίξει'' το φερμουάρ.
μπαίνω στη σειρά για την επιβίβαση και βλέπω να περνούν από μπροστά μου κάποιοι
επιβάτες(και μάλιστα έλεγα στον άντρα μου ότι οι βαλίτσες που είχαν για χειραποσκευή ήταν σαν και αυτή που εμείς είχαμε παραδώσει -γιατί εκτός από την χειραποσκευή είχα πληρώσει και μια βαλίτσα περίπου 50 ευρώ πήγαινε - έλα αθήνα ρώμη )και φτάνει η σειρά μου. με βλέπει η κυρία στον έλεγχο και μου λέει ότι η βαλίτσα μου είναι μεγαλύτερη της εξηγώ ότι η διαφορά στις διαστάσεις είναι ελαχίστη αλλά δε το δεχόταν ούτε την ενδιέφερε που της έδειχνε ότι είχα πληρώσει και την έξτρα βαλίτσα, ζητούσε να πληρώσω με μετρητά 50 ευρώ το πρόστιμο γιατί αλλιώς δε με άφηναν να περάσω αλλά τίποτα.
τελικά άνοιξα τη βαλίτσα έβγαλα το μπουφάν μου και ευτυχώς μία κυρία που ήταν πίσω μου στη σειρά το έβαλε αλλιώς θα είχα δώσει τα 50 ευρώ.
θεωρώ τελικά ότι είναι θέμα τύχης .
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
αν ηταν το μπουφαν το θεμα,δε μπορουσες απλα να το φορουσες απο πανω?
ή να το κρατουσες στο χερι?
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
φορούσα ήδη ένα χοντρό μπουφάν και όταν με είδε ότι πήγα να το βάλω άρχισε με έντονο ύφος να λέει ότι αυτό είναι εκτός κανονισμών και απογοητεύεται.
μου εξήγησαν ότι αν το φόραγα χωρίς πριν να έχει προηγηθεί η σύσταση για τη βαλίτσα δε θα έλεγαν τίποτα αλλά αν το έκανα μετά την παρατήρηση ήταν σα να δέχονταν την παρατυπία μου.
όμως αντικειμενικά πιστεύω ότι επειδή η συγκεκριμένη κυρία στράβωσε από ένα σημείο και μετά δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμη.
σκέψου ότι ακριβώς πίσω ήταν μία ελληνικά που μιλούσε άπταιστα ιταλικά και της έλεγε ότι αφού εκείνη δεν είχε χειραποσκευή να με αφήσει να περάσω αντί εκείνης αλλά ήταν ανένδοτη.
επειδή όμως ειλικρινά και ντράπηκα και φοβήθηκα ότι θα έχω πρόβλημα θα είμαι
ακόμα πιο προσεκτική.
για να μη σας πω τι άκουσα από τον άντρα μου ......
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
φορούσα ήδη ένα χοντρό μπουφάν και όταν με είδε ότι πήγα να το βάλω άρχισε με έντονο ύφος να λέει ότι αυτό είναι εκτός κανονισμών και απογοητεύεται.
μου εξήγησαν ότι αν το φόραγα χωρίς πριν να έχει προηγηθεί η σύσταση για τη βαλίτσα δε θα έλεγαν τίποτα αλλά αν το έκανα μετά την παρατήρηση ήταν σα να δέχονταν την παρατυπία μου.
..
Ποιος κανονισμός απαγορεύει να φοράς 2 μπουφάν; Ή να επιτρέπεται να φοράς 2 πριν τον έλεγχο κ να απαγορεύεται μετά τον έλεγχο;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Κανεις, απλα σπαστους τα νευρα, φορα οσα μπουφαν θες, κλεισε την βαλιτσα σου και αστους να λενε

Επισης δεν ειναι προστιμο αυτο το 50αρικο, ειναι χρεωση για την επιπλεον υπηρεσια μεταφορας αποσκευης μεγαλυτερη απο τις προβλεπομενες διαστασεις (επισημα λενε οτι δεν χωραει στα ντουλαπακια μεσα στην καμπινα). Πρακτικα εαν δεν ειχαν βαλει καποιο οριο ειμαι σιγουρος οι θα σκαγαν μυτη ανθρωποι με ολο το σπιτικο τους και καμια 20 μεγαλες βαλιτσες ο καθενας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κανεις, απλα σπαστους τα νευρα, φορα οσα μπουφαν θες, κλεισε την βαλιτσα σου και αστους να λενε.
Δεν ειναι τοσο απλο. Η εταιρεια δεν ειναι κοροιδο κι εμεις οι εξυπνακηδες. Προσεξτε γιατι οποτεδηποτε κρινει η εταιρεια οτι η μεταφορα σας επηρεαζει την ανεση συνεπιβατων σας δεν σας μεταφερει. Τρως πορτα τοσο απλα. και ψαχνεις την επομενη πτηση της Alitalia.
(αρθρο 7.1.2.2 του κανονισμου τους μεταφορας)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom