Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και αρχές. Από εκεί και πέρα έχω διαβάσει τι λέει ο κανονισμός της εταιρείας. Αλλά ρωτάω αν ισχύει στην πράξη. Κατά πόσο είναι αυστηροί στο θέμα των διαστάσεων; Πέρσι που πήγα στην Ρώμη είχα λίγο μεγαλύτερη αποσκευή και πέρασα χωρίς πρόβλημα
1ον από 1/11/2018 έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας ως προς τις χειραποσκευές.Άλλα ίσχυαν πέρυσι άλλα φέτος. https://corporate.ryanair.com/news/η-νεα-πολιτικη-αποσκευων-της-ryanair-απο-τον/?market=gr
2ον δεν μπορεί κάποιος από ένα φορουμ να σου εγγυηθεί για το κατά πόσο είναι αυστηροί ή όχι στον έλεγχο. Από τη στιγμή που δεν τηρείς τις προϋποθέσεις να είσαι προετοιμασμένος για τις συνέπειες.
"6. Τι θα ισχύει αν δεν χωρέσει η ‘μικρή’ μου αποσκευή στο ειδικό πλαίσιο μέτρησης (baggage sizer);

Εφόσον η μικρή αποσκευή των επιβατών χωρίς προτεραιότητα δεν χωρέσει στο νέο ειδικό πλαίδιο μέτρησης (baggage sizer) τότε η αποσκευή τους είναι περισσότερο από 25% μεγαλύτερη από το επιτρεπτό όριο. Θα πρέπει να πληρώσουν το κόστος για αγορά αποσκευής στην πύλη το οποίο είναι €25 και να μεταφερθεί η αποσκευή τους στον θάλαμο αποσκευών, αφού προστεθεί η ταμπέλα αναγνώρισης. (δείτε την ερώτηση 5)."
Αν έχεις όρεξη, καλό είναι να διαβάσεις το θέμα προς τα πίσω για να έχεις εικόνα της όλης συζήτησης.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και αρχές. Από εκεί και πέρα έχω διαβάσει τι λέει ο κανονισμός της εταιρείας. Αλλά ρωτάω αν ισχύει στην πράξη. Κατά πόσο είναι αυστηροί στο θέμα των διαστάσεων; Πέρσι που πήγα στην Ρώμη είχα λίγο μεγαλύτερη αποσκευή και πέρασα χωρίς πρόβλημα
Αλλάζει το πράγμα τώρα όμως. Πλεον μπορείς ουσιαστικά να φέρεις τσάντα πάνω στο αεροπλάνο, όχι βαλιτσάκι, αν δεν έχεις πληρώσει. Αν σε δουν να κουβαλάς βαλίτσα, σίγουρα θα σου την πουν. Αν κουβαλήσεις μια τσάντα λιιιγο μεγαλύτερη από τις διαστάσεις, δεν νομίζω να γίνει τίποτα. Για να έχεις βαλιτσάκι πρέπει να το αγοράσεις από τις επιλογές που σου δίνει στο σάιτ τους.
 

maraki__ts

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω Ρουμανία με ryanair τον Ιανουάριο και θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από την τσάντα που θα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο (διαστάσεις 40x20x25) μπορώ να έχω μαζί μου και την τσάντα μεταφοράς της κάμεράς μου. Με όσες εταιρίες έχω ταξιδέψει καθώς και με την ryanair παλιότερα δεν είχα θέμα αλλά τώρα με τις αλλαγές θέλω να είμαι σίγουρη! :lol:
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις αναχωρησεις απο Ιταλια δεν χρεωνεται η 2η χειραποσκευη επιβεβαιωμενα. Σε ταξιδι δε εντος Δεκεμβριου δεν μου δινει καν τη δυνατοτητα αγορας 2ης χειραποσκευης.. Αναμονη ισως τελικης δικαστικης αποφασης οπως εχει ηδη αναφερθει. Απλα παραδιδεται στο γκισε. Φυσικα η εταιρεία συνεπης στην πολιτικη της του οτι αρπαξουμε, δεν αναφερει τπτ πουθενα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις αναχωρησεις απο Ιταλια δεν χρεωνεται η 2η χειραποσκευη επιβεβαιωμενα. Σε ταξιδι δε εντος Δεκεμβριου δεν μου δινει καν τη δυνατοτητα αγορας 2ης χειραποσκευης.. Αναμονη ισως τελικης δικαστικης αποφασης οπως εχει ηδη αναφερθει. Απλα παραδιδεται στο γκισε. Φυσικα η εταιρεία συνεπης στην πολιτικη της του οτι αρπαξουμε, δεν αναφερει τπτ πουθενα.
Ηρθε μειλ απο την εταιρεια εκ των υστερων.. . Ξεκαθαρισαν. Ως την εκδικαση της υπόθεσης, το Μαρτιο, αναβληθηκε η απαγόρευση χρεωσης δυστυχως απο δικαστηριο της Ρωμης κι ετσι ως 4/12 η χρεωση στην πυλη για 10kg παντα ηταν 0, ως 7/1 10€ κ μετα τα συνηθη 25€...οι λοιπες χρεωσεις ως οριστηκαν απο 1/11.
 

Kakos2121

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σας... Θ ηθελα να κανω μια ερώτηση... Έχω κλείσει εισητηρία για Βουδαπέστη Τετάρτη κ σήμερα έκανα τσεκ ιν... Είχα 2 εισητηρία και είχαμε κλείσει κ μια προτεραιότητα με 6 ευρώ... Η φίλη Μ με την προτεραιοτητα έχει το δικαίωμα μιας 10kg τσάντας και μιας χειραποσκευης... Εγώ ήθελα να κλείσω άλλη μια προτεραιοτητα αλλά δεν γινόταν κατά το τσεκ ιν... Όμως Μ βγάζει στην κράτηση ότι περιλαμβάνεται 10kg παραδοτέα αποσκευη....τι παίζει? Γτ δεν θυμάμαι να έκλεισα 10κιλη... Πώς και την δικαιούμαι? Μήπως επειδή έκλεισα τα εισητηρία πριν την 1η Νοεμβρίου?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας... Θ ηθελα να κανω μια ερώτηση... Έχω κλείσει εισητηρία για Βουδαπέστη Τετάρτη κ σήμερα έκανα τσεκ ιν... Είχα 2 εισητηρία και είχαμε κλείσει κ μια προτεραιότητα με 6 ευρώ... Η φίλη Μ με την προτεραιοτητα έχει το δικαίωμα μιας 10kg τσάντας και μιας χειραποσκευης... Εγώ ήθελα να κλείσω άλλη μια προτεραιοτητα αλλά δεν γινόταν κατά το τσεκ ιν... Όμως Μ βγάζει στην κράτηση ότι περιλαμβάνεται 10kg παραδοτέα αποσκευη....τι παίζει? Γτ δεν θυμάμαι να έκλεισα 10κιλη... Πώς και την δικαιούμαι? Μήπως επειδή έκλεισα τα εισητηρία πριν την 1η Νοεμβρίου?
Ακριβώς επειδη κλεισατε πριν τη 1/11 σας δωσανε τη 10κιλη που πρέπει να την παραδωσεις στο γκισέ ομως .Διαβασε πιο πίσω στο ίδιο θέμα.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα!
Εχουμε κλεισει 3 εισητηρια για Ποζναν ενα 3ημερο και θελουμε να παρουμε 2 χειραποσκευες μαζι μας αντι για 3...ξερει καποιος πως μπορουμε να το κανουμε?
Γιατι με το που το επιλεγω μου δινει μονο τη δυνατοτητα για 3
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπερα!
Εχουμε κλεισει 3 εισητηρια για Ποζναν ενα 3ημερο και θελουμε να παρουμε 2 χειραποσκευες μαζι μας αντι για 3...ξερει καποιος πως μπορουμε να το κανουμε?
Γιατι με το που το επιλεγω μου δινει μονο τη δυνατοτητα για 3
Επικοινώνησε με το chat της εταιρείας και θα στο φτιάξουν αμέσως. Καλά να περάσετε!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Επικοινώνησε με το chat της εταιρείας και θα στο φτιάξουν αμέσως. Καλά να περάσετε!
Εννοείς θα το φτιάξουν πριν κλείσει κάποιος τα εισιτήρια ή μετά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom