Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μα εάν είναι μέσα στην βαλίτσα τι νόημα έχει πως θα το συσκευάσει; Θα πάει κάτω οπότε κανείς δεν θα μπορέσει να υπονοήσει ότι θα χρησιμοποιηθεί σαν όπλο.
Εάν χωρέσει μέσα στην βαλίτσα τι άλλο να θέλει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μα εάν είναι μέσα στην βαλίτσα τι νόημα έχει πως θα το συσκευάσει; Θα πάει κάτω οπότε κανείς δεν θα μπορέσει να υπονοήσει ότι θα χρησιμοποιηθεί σαν όπλο.
Εάν χωρέσει μέσα στην βαλίτσα τι άλλο να θέλει;
Θα χωρέσει μέσα στη βαλίτσα του; Μήπως θα πρέπει να λάβει έξτρα μέτρα για να μην τραυματιστεί; Μήπως όλα αυτά είναι καλύτερα να τα συζητήσει με τους υπευθύνους;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βασικά ας επικοινωνήσει με την εταιρεία επίγειας εξυπηρέτησης της Ryanair και εκείνοι θα του πουν τι και πως. Νομίζω είναι η Olympic Handling, ας ρωτήσει εκεί και θα του πουν.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πριν λίγα χρόνια είχα πάρει μαζί μου το τρίποδο. Το είχα χωρέσει οριακά στην χειραποσκευή μου. Το είχα βάλει χιαστί. Σε εκείνο το ταξίδι είχα 4 πτήσεις με Ryanair. Μόνο στη Θεσσαλονίκη ζήτησαν να το δουν αλλά και στα άλλα αεροδρόμια κοντοστάθηκαν στο τρίποδο. Τίποτα παραπάνω. Εφόσον δεν χωράει στη χειραποσκευή είναι προφανές πως πρέπει να μπει σε μεγάλη βαλίτσα. Δεν είναι ομπρέλα να περάσει έτσι.
 

Tsampikonio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
1ον από 1/11/2018 έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας ως προς τις χειραποσκευές.Άλλα ίσχυαν πέρυσι άλλα φέτος. https://corporate.ryanair.com/news/η-νεα-πολιτικη-αποσκευων-της-ryanair-απο-τον/?market=gr
2ον δεν μπορεί κάποιος από ένα φορουμ να σου εγγυηθεί για το κατά πόσο είναι αυστηροί ή όχι στον έλεγχο. Από τη στιγμή που δεν τηρείς τις προϋποθέσεις να είσαι προετοιμασμένος για τις συνέπειες.
"6. Τι θα ισχύει αν δεν χωρέσει η ‘μικρή’ μου αποσκευή στο ειδικό πλαίσιο μέτρησης (baggage sizer);

Εφόσον η μικρή αποσκευή των επιβατών χωρίς προτεραιότητα δεν χωρέσει στο νέο ειδικό πλαίδιο μέτρησης (baggage sizer) τότε η αποσκευή τους είναι περισσότερο από 25% μεγαλύτερη από το επιτρεπτό όριο. Θα πρέπει να πληρώσουν το κόστος για αγορά αποσκευής στην πύλη το οποίο είναι €25 και να μεταφερθεί η αποσκευή τους στον θάλαμο αποσκευών, αφού προστεθεί η ταμπέλα αναγνώρισης. (δείτε την ερώτηση 5)."
Αν έχεις όρεξη, καλό είναι να διαβάσεις το θέμα προς τα πίσω για να έχεις εικόνα της όλης συζήτησης.
Αν η μικρή προσωπικη τσάντα υπερβαίνει τις διαστάσεις αλλά είναι μαλακό σακίδιο μισογεμάτο το οποίο μπορεί να προσαρμοστεί στον μετρητη, θεωρειτε ότι θα υπάρξει προβλημα; Δεν έχω άλλο σακίδιο πλάτης και δεν θέλω να αγοράσω άλλο, δεν θέλω να το υπεργεμισω , 3 βασικά είδη θα βάλω μέσα, οι διασταδιασ είναι 45,30,20, αντί του 40,25,20.
sakidio-platis-laptop-beez-mavro-1.jpg
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Αν η μικρή προσωπικη τσάντα υπερβαίνει τις διαστάσεις αλλά είναι μαλακό σακίδιο μισογεμάτο το οποίο μπορεί να προσαρμοστεί στον μετρητη, θεωρειτε ότι θα υπάρξει προβλημα; Δεν έχω άλλο σακίδιο πλάτης και δεν θέλω να αγοράσω άλλο, δεν θέλω να το υπεργεμισω , 3 βασικά είδη θα βάλω μέσα, οι διασταδιασ είναι 45,30,20, αντί του 40,25,20. View attachment 262142
Καλησπέρα, πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα με μισογεμάτο σακίδιο. Έχω πάρει αντίστοιχο. Αφού ειναι μαλακό μια χαρά θα χωρέσει στο μετρητή αν χρειαστεί.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν η μικρή προσωπικη τσάντα υπερβαίνει τις διαστάσεις αλλά είναι μαλακό σακίδιο μισογεμάτο το οποίο μπορεί να προσαρμοστεί στον μετρητη, θεωρειτε ότι θα υπάρξει προβλημα; Δεν έχω άλλο σακίδιο πλάτης και δεν θέλω να αγοράσω άλλο, δεν θέλω να το υπεργεμισω , 3 βασικά είδη θα βάλω μέσα, οι διασταδιασ είναι 45,30,20, αντί του 40,25,20. View attachment 262142
Το θέμα πάντα ήταν να χωράει-με οποιονδήποτε τρόπο-στον μετρητή. Τώρα αν το έχουν αλλάξει κ αυτό και έχουν γίνει πιο αυστηροί δεν παίρνω κ όρκο, αλλά δε νομίζω.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Όχι, δεν θα έχετε πρόβλημα. Ακόμα και τις αυστηρές εποχές που ζύγιζαν τις χειραποσκευές και το πρόστιμο πήγαινε σύννεφο, ποτέ δεν ήλεγχαν τις διαστάσεις με το μέτρο. Πάντα με το κουτί. Αν χωρέσει, είσαι οκ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
https://corporate.ryanair.com/news/η-νεα-πολιτικη-αποσκευων-της-ryanair-απο-τον/?market=gr

Αντιγράφω από το παραπάνω link

6. Τι θα ισχύει αν δεν χωρέσει η ‘μικρή’ μου αποσκευή στο ειδικό πλαίσιο μέτρησης (baggage sizer);

Εφόσον η μικρή αποσκευή των επιβατών χωρίς προτεραιότητα δεν χωρέσει στο νέο ειδικό πλαίδιο μέτρησης (baggage sizer) τότε η αποσκευή τους είναι περισσότερο από 25% μεγαλύτερη από το επιτρεπτό όριο. Θα πρέπει να πληρώσουν το κόστος για αγορά αποσκευής στην πύλη το οποίο είναι €25 και να μεταφερθεί η αποσκευή τους στον θάλαμο αποσκευών, αφού προστεθεί η ταμπέλα αναγνώρισης. (δείτε την ερώτηση 5).

 

theodoros84

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα και απο εμενα .Προκειται να ταξιδεψω συντομα με ryanair για Βαρσοβια . Εχω μονο χειραποσκευη πλάτης ( 40-25-20 ) .Επειδη θελω να αγορασω ενα καινουργιο backpack , ηθελα να ξερω κατα ποσο ο ελεγχος ειναι ελαστικος ως προς το μεγεθος της τσαντας. Το λεω γιατι οι διαστασεις που βρισκω σε τσαντες πλατης ειναι λιγακι μεγαλυτερες .Ενδεικτικα αναφερω : 45-34-23 , 47-32-14 , 46-27-20 , 44-33-19 , 44-29-21 , 43-28-18 , 45-34-15 , 44-32-15 !!! Δεν προκειται να ειναι τιγκαρισμενη , ουτως ή αλλως το ταξιδι ειναι 3 ημερων .Επισης , εαν δεν κλεισω θεσεις επι πληρωμη ( εχω κλεισει δυο θεσεις με την ιδια κρατηση στη ryan ) , υπαρχει περιπτωση να μας πεταξουν οπου να'ναι ( πχ ενας μπροστα κ ενας πισω ) ή θα μας βαλουν ζευγαρι διπλα διπλα , αλλα σε τυχαια επιλογη ? Ευχαριστω , οποιος εχει απαντησεις , καλοδεχουμενες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom