Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα για να πάρω μαζί μου καρότσι για παιδάκι 27 μηνών έπρεπε να το είχα δηλώσει κάπου;
Όταν κλείνεις θέση για βρέφος δικαιούσαι κ 2 κομμάτια εξοπλισμού ( πχ καρεκλάκι αυτοκινήτου κ καρότσι μωρού). Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι πριν το Νοέμβριο κ το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Τα παραδίδεις στο check in κ τα παίρνεις από τον ιμάντα αποσκευών στην άφιξη.
Από ό,τι διαβάζω ισχύει κ τώρα
Είναι δυνατή η δωρεάν μεταφορά ενός πλήρως αποσυναρμολογούμενου καροτσιού/διπλού καροτσιού/συστήματος ταξιδίου/μάρσιπου ανά παιδί, συν ενός από τα ακόλουθα αντικείμενα: κάθισμα αυτοκινήτου κάθισμα booster ή κούνια ταξιδίου.
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/travelling-with-children#0-3
Καλα να περασετε
 

stakar

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σχεδόν σίγουρα όχι. Τώρα αν πέσετε στη περίπτωση, θα έχετε πάρει το ρίσκο σας.
Για ποιό λόγο ? Αφου

Economy Class
Μπορείτε να μεταφέρετε στην καμπίνα του αεροσκάφους, χωρίς επιπλέον χρέωση:

Μια (1) χειραποσκευή:
  • Διαστάσεων έως και 56cm x 45cm x 25cm (συμπεριλαμβάνονται χειρολαβές, εξωτερικές θήκες και ρόδες)
  • Βάρους έως και 8 κιλών
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για ποιό λόγο ? Αφου

Economy Class
Μπορείτε να μεταφέρετε στην καμπίνα του αεροσκάφους, χωρίς επιπλέον χρέωση:

Μια (1) χειραποσκευή:
  • Διαστάσεων έως και 56cm x 45cm x 25cm (συμπεριλαμβάνονται χειρολαβές, εξωτερικές θήκες και ρόδες)
  • Βάρους έως και 8 κιλών
Δεν ειναι οι αποδεκτές διαστάσεις για ryanair αυτές που αναφέρεις. H αρχική ερώτηση αναφέρεται σε ταξίδι με ryanair.
Οι αποδεκτές είναι εδώ https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...baggage/nea-notitkin-attokeuwv-atti-noeubpiou
 
Last edited:

Efibead

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ν ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά? Φεύγω το μεσημέρι και προσπαθώ να βάλω τα πράγματα μέσα σε μια τσάντα πλάτης λαπτοπ που είναι 43*18*22. Ελπίζω να μην μου την κολλήσουν όμως θα ήθελα να πάρω και μια ακόμα πολύ μικρή, που χωράει και μέσα στο μπουφάν μου για να έχω τα βασικά, λεφτά, κινητό φωτογραφική και διαβατήριο. Θα με αφήσουν χωρίς χρέωση?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φόρα τη σα μάρσιπο, ρίξε ένα μακρύ ρούχο από πάνω και αν σε ρωτήσουν πες ότι είσαι σε δίαιτα ή προσποιήσου εγκυμοσύνη. Άλλωστε φήμες λένε ότι οι επιβάτες της Ryanair μπορούν να κουβαλούν πάνω τους περισσότερα kg απ' όσα χωράει η χειραποσκευή τους.
 

Khristy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας..σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω ε ryan από Θεσσαλονίκη- Χανια και εχω κλεισει με προτεραιότητα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι διαστάσεις τις 2ης χειραποσκευής είναι 55×40×20 και η δικιά μ βαλίτσα είναι μεσαίου μεγέθους και ίσως τις ξεπερνάει λιγο. Θα υπάρχει μεγάλο θεμα;!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας..σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω ε ryan από Θεσσαλονίκη- Χανια και εχω κλεισει με προτεραιότητα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι διαστάσεις τις 2ης χειραποσκευής είναι 55×40×20 και η δικιά μ βαλίτσα είναι μεσαίου μεγέθους και ίσως τις ξεπερνάει λιγο. Θα υπάρχει μεγάλο θεμα;!
Αν δε χωράει στο κουτί πιθανόν να έχεις πρόβλημα. Επίσης γιατί διάφορα μιλάμε; Σκέψου ότι πρέπει να χωράει και στο ντουλάπι του αεροπλάνου.
Πάντως οι όροι του εισιτηρίου είναι συγκεκριμένοι
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σας..σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω ε ryan από Θεσσαλονίκη- Χανια και εχω κλεισει με προτεραιότητα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι διαστάσεις τις 2ης χειραποσκευής είναι 55×40×20 και η δικιά μ βαλίτσα είναι μεσαίου μεγέθους και ίσως τις ξεπερνάει λιγο. Θα υπάρχει μεγάλο θεμα;!
Κάτσε να ρωτήσουμε την Πυθία!
Εγώ πάντως λέω να μην παίζετε με τη φωτιά.
 

Khristy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αν δε χωράει στο κουτί πιθανόν να έχεις πρόβλημα. Επίσης γιατί διάφορα μιλάμε; Σκέψου ότι πρέπει να χωράει και στο ντουλάπι του αεροπλάνου.
Πάντως οι όροι του εισιτηρίου είναι συγκεκριμένοι
Γι αυτό ρωτάω γιατί δεν ξερω ποσο ειναι το κουτί ουτε αν μια μεσαια βαλιτσα χωραει στο ντουλαπι του αεροπλανου. Η βαλίτσα μου ειναι μεσαίου μεγέθους αν την μετραω σωστα παει 58×40×25 (μετράμε κι τα ροδακια;!)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γι αυτό ρωτάω γιατί δεν ξερω ποσο ειναι το κουτί ουτε αν μια μεσαια βαλιτσα χωραει στο ντουλαπι του αεροπλανου. Η βαλίτσα μου ειναι μεσαίου μεγέθους αν την μετραω σωστα παει 58×40×25 (μετράμε κι τα ροδακια;!)
Δε θα πρέπει να σ' ενδιαφέρει πόσο είναι το κουτί αλλά το ότι η βαλίτσα σου είναι μεγαλύτερη από τις επιτρεπόμενες διαστάσεις οπότε καλό για σένα θα ήταν να μην τη χρησιμοποιήσεις. Και ναι, μετράς και τα ροδάκια. Και όχι, δε θα χωράει στον μετρητή.
 

Khristy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δε θα πρέπει να σ' ενδιαφέρει πόσο είναι το κουτί αλλά το ότι η βαλίτσα σου είναι μεγαλύτερη από τις επιτρεπόμενες διαστάσεις οπότε καλό για σένα θα ήταν να μην τη χρησιμοποιήσεις. Και ναι, μετράς και τα ροδάκια. Και όχι, δε θα χωράει στον μετρητή.
Ευχαριστω
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γι αυτό ρωτάω γιατί δεν ξερω ποσο ειναι το κουτί ουτε αν μια μεσαια βαλιτσα χωραει στο ντουλαπι του αεροπλανου. Η βαλίτσα μου ειναι μεσαίου μεγέθους αν την μετραω σωστα παει 58×40×25 (μετράμε κι τα ροδακια;!)
Η βαλίτσα που θεωρείται χειραποσκευή και ανεβαίνει στην καμπίνα του αεροσκάφους μετριέται με τα ροδάκια και τις χειρολαβές της. Συνεπώς, εφόσον διαφέρουν οι διαστάσεις της βαλίτσας σου απο τις επιτρεπόμενες μην το ρισκάρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom