Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γι αυτό ρωτάω γιατί δεν ξερω ποσο ειναι το κουτί ουτε αν μια μεσαια βαλιτσα χωραει στο ντουλαπι του αεροπλανου. Η βαλίτσα μου ειναι μεσαίου μεγέθους αν την μετραω σωστα παει 58×40×25 (μετράμε κι τα ροδακια;!)
Είχα κι εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα αλλά το ξεπέρασα μ'έναν έξυπνο τρόπο: την έβαλα στο πλυντήριο, την έπλυνα στους 80 βαθμούς κι έγινε το θαύμα: Μάζεψε στο πλύσιμο κι ήρθε ακριβώς στις διαστάσεις που θέλει η Ράιαν!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά αν δεν έχει βάλει κάποιος την χειραποσκευή κατά την κράτηση μπορεί να την προσθέσει απο το app της ryainar μέσω κινητού πιο μετά με μια μικρή επιβάρυνση (2ε-3ε). Απο το site δεν μπορεί
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά αν δεν έχει βάλει κάποιος την χειραποσκευή κατά την κράτηση μπορεί να την προσθέσει απο το app της ryainar μέσω κινητού πιο μετά με μια μικρή επιβάρυνση (2ε-3ε). Απο το site δεν μπορεί
Τώρα που κοιτάω για μια επόμενη πτήση βλέπω πως έχει 10 ευρώ μαζί με την προτεραιότητα ή 12 η παραδοτέα στο γκισέ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τώρα που κοιτάω για μια επόμενη πτήση βλέπω πως έχει 10 ευρώ μαζί με την προτεραιότητα ή 12 η παραδοτέα στο γκισέ.
Θυμάσαι πόσο είχε αν το έκλεινες κατά την κράτηση ?
Γιατί ανάλογα με το αεροδρόμιο αλλάζει και η χρέωση.

Εμένα πχ είχε 7ε ή 8ε και ξέχασα να το επιλέξω και μετά με χρέωσε 10ε. (αν θυμάμαι καλά). Μιλάω για προτεραιότητα+χειραποσκευή
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θυμάσαι πόσο είχε αν το έκλεινες κατά την κράτηση ?
Γιατί ανάλογα με το αεροδρόμιο αλλάζει και η χρέωση.

Εμένα πχ είχε 7ε ή 8ε και ξέχασα να το επιλέξω και μετά με χρέωσε 10ε. (αν θυμάμαι καλά). Μιλάω για προτεραιότητα+χειραποσκευή
Εσύ μιλάς για διάφορα στην τιμή, εγώ μάλλον κατάλαβα λάθος και θεώρησα τα 2-3 ευρώ ως αρχική τιμή. Αυτό ισχύει εδώ και καιρό.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εσύ μιλάς για διάφορα στην τιμή, εγώ μάλλον κατάλαβα λάθος και θεώρησα τα 2-3 ευρώ ως αρχική τιμή. Αυτό ισχύει εδώ και καιρό.
Ναι ίσως δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα επιπρόσθετη επιβάρυνση απο την αρχική τιμή που σου δίνει κατά την κράτηση.
Απλά αυτό με το app mου φάνηκε παράξενο γι' αυτό και είπα να το γράψω. Δεν το είδα να αναφέρεται κάπου στο post (δεν διάβασα και τις 81 σελίδες είναι η αλήθεια)
 
Last edited:

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Εχω ταξιδεψει πολλες φορες με ραιαν αλλα συνηθως οταν αγοραζω χειραποσκευη την παιρνω παντα μαζι μου πανω στο αεροπλανο...τωρα για στο επομενο ταξιδι που παω δεν μου αφηνε αυτη την επιλογη και μπορουσα μονο να την αγορασω και να την περασω απο το τσεκ-ιν.
Τι ακριβως κανω?
Απλα θα παμε στο γκισε και θα τις δωσουμε εκει 2 ωρες πριν την πτηση?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχω ταξιδεψει πολλες φορες με ραιαν αλλα συνηθως οταν αγοραζω χειραποσκευη την παιρνω παντα μαζι μου πανω στο αεροπλανο...τωρα για στο επομενο ταξιδι που παω δεν μου αφηνε αυτη την επιλογη και μπορουσα μονο να την αγορασω και να την περασω απο το τσεκ-ιν.
Τι ακριβως κανω?
Απλα θα παμε στο γκισε και θα τις δωσουμε εκει 2 ωρες πριν την πτηση?
Τώρα την επιλογή της ααγοράς χειραποσκευης την έχει ως "προτεραιότητα". Αν δεν σου το εμφανίζει διαθέσιμο είναι γιατί βγάζει μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό.

Αν αγοράσεις παραδοτέα χειραποσκευη, πας σο γκισέ, αφού έχεις κάνει προηγουμένως τσεκ ιν, και την αφήνεις.
 

ermis1975

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Μπερδεύτηκα .. Εκλεισα 1 παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών! Αυτή πρέπει να εχει συγκεκριμένες διαστάσεις? ή να ειναι 10 κιλά? Βασικά θελω να κανω αναβάθμιση τα 10 κιλά σε 20... γινεται χωρις να πληρωσω "χαρατσι" αλλα 40 ευρω?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μπερδεύτηκα .. Εκλεισα 1 παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών! Αυτή πρέπει να εχει συγκεκριμένες διαστάσεις? ή να ειναι 10 κιλά? Βασικά θελω να κανω αναβάθμιση τα 10 κιλά σε 20... γινεται χωρις να πληρωσω "χαρατσι" αλλα 40 ευρω?
10 κιλών αποδεκτές διαστάσεις 55*40*20 https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...baggage/nea-notitkin-attokeuwv-atti-noeubpiou
Για το άλλο δε ξέρω αν γίνεται
 

ermis1975

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δε...γινεται λογικα. Εσκασα αλλα 40 ευρω. Αν ειναι 55,5 υπάρχει λετε θέμα?
Επίσης τσάντα φωτογραφικής ...που μπορεί να μην ειναι 20 αλλα πχ 25χ25 πχ μπαινει μεσα?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom