Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Stef123

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ρισκαρε το αλλά κανείς δεν μπορεί να σε πει με σιγουριά τι θα κάνεις. Εγώ θα ρισκαρα αλλά εκφράζω προσωπική άποψη. Αν θες για να αποφύγεις τον εξονυχιστικο έλεγχο παρουσιάσου στο gate προς το τέλος του boarding, εκεί στο μισάωρο πριν φύγει η πτήση. Αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθει για τίποτα. Αν πέσει εντολή για γενικό έλεγχο κανένας δεν την γλυτώνει.
H ενναλακτική είναι πληρώσω γύρω στα 40 Ευρώ για να πάρω καινούρια βαλίτσα. Το οποίο κατ'εμέ είναι standard πρόστιμο. Αν αντιθέτως το "ρισκάρω" ίσως και το αποφύγω ... έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
H ενναλακτική είναι πληρώσω γύρω στα 40 Ευρώ για να πάρω καινούρια βαλίτσα. Το οποίο κατ'εμέ είναι standard πρόστιμο. Αν αντιθέτως το "ρισκάρω" ίσως και το αποφύγω ... έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον.
Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να μην το πω...... Δεν μπορώ να καταλάβω αυτη την αδυναμία συμμόρφωσης με τους κανονισμούς που μας διακρίνει ... Δεν μιλάω για σενα προσωπικά αλλα σε αυτη τη χώρα που εχει πληρώσει και πληρώνει ακριβά τέτοιες νοοτροπίες , δεν μου αρέσει να βλέπω αντιμετώπιση τύπου, "θα το ρισκάρω , γιατι μπορει να μη με ελέγξουν και να τη γλίτωσω"...και εντάξει να το σκεφτεί κανεις , αλλα οταν το γράφει δημόσια , σημαίνει οτι ειναι και εντελώς απενοχοποιημενος.... Δεν ειναι τοσο το θέμα της Ryan , το σχόλιο μου αφορά κυρίως ενα τροπο σκέψης που απεικονίζεται σε πολλές συμπεριφορές στην κοινωνία και κατα τη γνώμη μου ειναι καιρός τουλάχιστον να μη περνάει ασχολίαστος... Και παλι συγγνώμη για το off topic.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να μην το πω...... Δεν μπορώ να καταλάβω αυτη την αδυναμία συμμόρφωσης με τους κανονισμούς που μας διακρίνει ...
Οντως,αυτό είναι χαρακτηριστικό μας....αλλά δεν νομίζω,όμως,αν μπούμε σε ξένα φόρουμ,ότι δεν υπάρχει σαν ερώτηση.Οτι μόνο εμείς θέλουμε να περάσουμε με μεγαλύτερη χειραποσκευή,χωρίς έλεγχο.Αυτή η σκέψη,ότι εμείς μόνο έχουμε όλα τα κακά χαρακτηριστικά και οι άλλοι είναι παναγίτσες δεν ειναι σωστή...νομίζω :)
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Καλησπέρα σε όλους. .. μια ερωτηση που ελπιζω να μην εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες και δεν το προσεξα...
οταν λεει μικρη τσαντα σαν δευτερη χειραποσκευη μπορει να θεωρηθει και η τσαντα πλατης υπολογιστη; ειναι η πρωτη φορα που θα πεταξω και δεν εχω ιδεα τι παίζει με την εν λογω εταιρεια..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οντως,αυτό είναι χαρακτηριστικό μας....αλλά δεν νομίζω,όμως,αν μπούμε σε ξένα φόρουμ,ότι δεν υπάρχει σαν ερώτηση.Οτι μόνο εμείς θέλουμε να περάσουμε με μεγαλύτερη χειραποσκευή,χωρίς έλεγχο.Αυτή η σκέψη,ότι εμείς μόνο έχουμε όλα τα κακά χαρακτηριστικά και οι άλλοι είναι παναγίτσες δεν ειναι σωστή...νομίζω :)
Μιλώντας γενικά - και όχι για τις χειραποσκευές, που στο κάτω κάτω αφορά την κάθε εταιρία αν θέλει να εφαρμόζει τους όρους που η ίδια θέτει - θα συμφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω μάλιστα πως σαν φυλή έχουμε και πολλά προτερήματα για τα οποία διακρινόμαστε εντός και κυρίως εκτός Ελλάδας.

Αυτό που πιστεύω πως κάνει την μεγάλη διαφορά είναι πως σε άλλες χώρες οι κανόνες εφαρμόζονται και ο παραβάτης τιμωρείται. Εδώ, όποιος παραβιάζει τον κανόνα είναι έξυπνος η - ακόμα χειρότερα - γενναίος και επαναστάτης. Τα παραδείγματα άπειρα στη καθημερινότητά μας αλλά τις συνέπειες τις υφιστάμεθα όλοι και οι "έξυπνοι" και οι "χαζοί" και οι "δειλοί" και οι "γενναίοι". :(
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Καλησπέρα σε όλους. .. μια ερωτηση που ελπιζω να μην εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες και δεν το προσεξα...
οταν λεει μικρη τσαντα σαν δευτερη χειραποσκευη μπορει να θεωρηθει και η τσαντα πλατης υπολογιστη; ειναι η πρωτη φορα που θα πεταξω και δεν εχω ιδεα τι παίζει με την εν λογω εταιρεια..
αρκεί να έχει τις διαστάσεις που λέει.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.895
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
που σημαίνει πάρε μεζουρα μέτρα τις διαστάσεις, διάβασε τις διαστάσεις που ζητάει ή εταιρία κ αν δεν είσαι οκ αλλάζεις το σακίδιο πλάτης. Ή δεν το αλλάζεις αλλά το διακινδυνεύεις σε πιθανό έλεγχο. Είχα το ίδιο θέμα με τη 2η τσαντα προσφατα, το διακινδυνεψα για 3 πόντους . Αν γινόταν αυστηρός έλεγχος θα έκανα/πληρωνα ότι μου ζητούσαν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μιλώντας γενικά - και όχι για τις χειραποσκευές, που στο κάτω κάτω αφορά την κάθε εταιρία αν θέλει να εφαρμόζει τους όρους που η ίδια θέτει - θα συμφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω μάλιστα πως σαν φυλή έχουμε και πολλά προτερήματα για τα οποία διακρινόμαστε εντός και κυρίως εκτός Ελλάδας.

Αυτό που πιστεύω πως κάνει την μεγάλη διαφορά είναι πως σε άλλες χώρες οι κανόνες εφαρμόζονται και ο παραβάτης τιμωρείται. Εδώ, όποιος παραβιάζει τον κανόνα είναι έξυπνος η - ακόμα χειρότερα - γενναίος και επαναστάτης. Τα παραδείγματα άπειρα στη καθημερινότητά μας αλλά τις συνέπειες τις υφιστάμεθα όλοι και οι "έξυπνοι" και οι "χαζοί" και οι "δειλοί" και οι "γενναίοι". :(
Εγω μίλησα για το ειδικό θέμα και δεν θέλω να επεκταθώ για να μην βγούμε παντελώς off topic...Πιστεύω ότι τα ίδια θα λένε και στα ξένα φόρουμ!
 

Stef123

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να μην το πω...... Δεν μπορώ να καταλάβω αυτη την αδυναμία συμμόρφωσης με τους κανονισμούς που μας διακρίνει ... Δεν μιλάω για σενα προσωπικά αλλα σε αυτη τη χώρα που εχει πληρώσει και πληρώνει ακριβά τέτοιες νοοτροπίες , δεν μου αρέσει να βλέπω αντιμετώπιση τύπου, "θα το ρισκάρω , γιατι μπορει να μη με ελέγξουν και να τη γλίτωσω"...και εντάξει να το σκεφτεί κανεις , αλλα οταν το γράφει δημόσια , σημαίνει οτι ειναι και εντελώς απενοχοποιημενος.... Δεν ειναι τοσο το θέμα της Ryan , το σχόλιο μου αφορά κυρίως ενα τροπο σκέψης που απεικονίζεται σε πολλές συμπεριφορές στην κοινωνία και κατα τη γνώμη μου ειναι καιρός τουλάχιστον να μη περνάει ασχολίαστος... Και παλι συγγνώμη για το off topic.
Εξήγησα γιατί. Γιατί έχω 3 βαλίτσες RyanAir που όλες έτυχαν αν είναι επάνω. Έχω επίσης μια ελάχιστα μεγαλύτερη που δε θα γεμίσω ούτε μέχρι την μέση. Δεν παραβαίνω το πνεύμα του νόμου (να πάρω μόνο τα απαραίτητα εφόσον δεν πληρώνω μεγάλη βαλίτσα), μόνο το γράμμα, άρα θαρρώ ανήθικο να τιμωρηθώ και ρωτώ πως μπορώ να το αποφύγω.

Όσο για την νοοτροπία (αν και είναι εκτός topic) απορώ τα ίδια με εσάς. Ζω εκτός Ελλάδας για χρόνια και βλέπω πόσο καλύτερα λειτουργούν οι κοινωνίες όταν οι άνθρωποι κατανοούν το νόημα των νόμως και ακολουθούν το γράμμα τους. Κάτι με το οποίο ευθυγραμμίζομαι τελείως και ούτε ποτέ προσπάθησα να μπω απο παραθυρά πουθενά (ακριβώς γιατί θαρρώ ότι στο τέλος πέφτει το κτίριο αν μπαίνουν απο παράθυρα οι άνθρωποι αντί για να μπουν απο την πόρτα).
 

linlin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια παιδίαα!!New entry! Καλώς με δεχτήκατε :clap:
Πάω Σκωτία για έναν ολόκληρο μήνα για να δω τον έρωτα (<3 )
Τι λέτε? Θα την παλέψω με τη χειραποσκευή και τη τσαντούλα μου?? Θα το θεωρήσω προσωπικό κατόρθωμα :haha: (πλένω/φοράω πλένω/φοράω και πάει λέγοντας χοχοχο)
Mε έχει πιάσει ένα άγχος απίστευτο:haha: αλλά δε παίζει να πληρώσω για να πάρω κανονική βαλίτσα,arrrg!!

Επίσης σκέφτομαι να πάρω σακ βουαγιαζ αντί για βαλιτσούλα γιατί μάλλον ένα σακ βουαγιάζ θα είναι πιο ελαφρύ,οπότε ίσως κερδίσω κανένα κιλό παραπάνω από το να πάρω χειραποσκευή βαλίτσα! Τι μου προτείνετε εσείς λοιπόν..? :rolleyes-80:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Γεια παιδίαα!!New entry! Καλώς με δεχτήκατε :clap:
Πάω Σκωτία για έναν ολόκληρο μήνα για να δω τον έρωτα (<3 )
Τι λέτε? Θα την παλέψω με τη χειραποσκευή και τη τσαντούλα μου?? Θα το θεωρήσω προσωπικό κατόρθωμα :haha: (πλένω/φοράω πλένω/φοράω και πάει λέγοντας χοχοχο)
Mε έχει πιάσει ένα άγχος απίστευτο:haha: αλλά δε παίζει να πληρώσω για να πάρω κανονική βαλίτσα,arrrg!!

Επίσης σκέφτομαι να πάρω σακ βουαγιαζ αντί για βαλιτσούλα γιατί μάλλον ένα σακ βουαγιάζ θα είναι πιο ελαφρύ,οπότε ίσως κερδίσω κανένα κιλό παραπάνω από το να πάρω χειραποσκευή βαλίτσα! Τι μου προτείνετε εσείς λοιπόν..? :rolleyes-80:
Καλώς ήρθες :)
Εννοείς να μείνεις ένα χρονο και να βάλεις τα ρούχα που χρειάζεσαι σε χειραποσκευη;;;
Ε,βέβαια....τον χειμώνα εκεί φυσάει δροσερό αεράκι :D
Ουτε να το σκέφτεσαι!....δεν πας διακοπές.Πρέπει να εχεις βαλίτσα και στο πήγαινε και στο έλα!....εγώ έτσι θα έκανα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάω Σκωτία για έναν ολόκληρο μήνα για να δω τον έρωτα
Εννοείς να μείνεις ένα χρονο... να εχεις βαλίτσα και στο πήγαινε και στο έλα!....
Βιαζεσαι...ενα μηνα ειπε...κατα τα λοιπα συμφωνω, βαλιτσα να παρει...
Αλλιως μαλακη χειραποακευη κ δη πλατης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.327
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom