Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Αυτό δεν έχει απαντηθεί εκατοντάδες χρόνια. Γιατί το συνεχίζουμε;
Οι άντρες έχουν αντίθετη άποψη από τις γυναίκες που επιμένουν ότι "το μέγεθος μετράει".
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε όλους που δεν έχουν αγοράσει priority βάζουν κίτρινη χάρτινη κορδέλα στο gate. Παίρνουν όλοι τη βαλίτσα τους στο λεωφορείο και την παραδίδουν δίπλα στη σκάλα του αεροπλάνου.
Το είδα να γίνεται :shock:)
Λοιπον...το ειδα κι εγω χτες..έτσι ακριβως γίνεται. Κατω απο το αεροσκαφος γινοταν ενας ψιλοχαμος απο αποσκευες. Δεν ειναι να παρεις υφασματινη χειραποσκευη, θα γινει χαλια. Μου εκανε εντυπωση το μεγαλο νούμερο priority. Εφευγαν διπλα μας (η ουρα ειχε στηθει 1ωρα κ 15' πριν την αναχωρηση...) και μετρησα τουλαχιστον 50-60!! Αρα ολοι ευχαριστημενοι. Κ ο βιαστικος επιβατης κ η εταιρεια που πουλαει τρελλα priority...
 

vagelis1978

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Καλησπέρα σας. Πρόκειται να ταξιδέψω αρχές Μαΐου με Ryanair στη Μπολόνια. Εχω αγοράσει μία αποσκευή 25 ευρώΧ2 μέχρι 20 κιλά. Αυτό σημαίνει ότι δικαιούμαι αυτή την αποσκευή + μία χειραποσκευή+ 1 backpack? Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, η παραδοτέα αποσκευή τι διαστάσεις πρέπει να έχει;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μου εκανε εντυπωση το μεγαλο νούμερο priority. Εφευγαν διπλα μας (η ουρα ειχε στηθει 1ωρα κ 15' πριν την αναχωρηση...) και μετρησα τουλαχιστον 50-60!! Αρα ολοι ευχαριστημενοι. Κ ο βιαστικος επιβατης κ η εταιρεια που πουλαει τρελλα priority...
Δυο φορές που ταξίδεψα στη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα και το αντίθετο ήταν ελάχιστοι αυτοί που είχαν αγοράσει priority. Ήταν μόνο 6-7 άτομα. Ίσως εξαρτάται και από το αν κάποιος ταξιδεύει στο εξωτερικό ή αν έχει ανταπόκριση.

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν που 1-2 "εξυπνάκηδες", την ώρα που όλοι αφήναμε τις βαλίτσες μας στη σκάλα του αεροπλάνου και οι υπάλληλοι τις έβαζαν στην "καρότσα" για να τις μεταφέρουν, έβγαλαν το κίτρινο αυτοκόλλητο και τις πήραν μαζί τους και κανείς δεν τους είπε τίποτα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυο φορές που ταξίδεψα στη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα και το αντίθετο ήταν ελάχιστοι αυτοί που είχαν αγοράσει priority. Ήταν μόνο 6-7 άτομα. Ίσως εξαρτάται και από το αν κάποιος ταξιδεύει στο εξωτερικό ή αν έχει ανταπόκριση.

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν που 1-2 "εξυπνάκηδες", την ώρα που όλοι αφήναμε τις βαλίτσες μας στη σκάλα του αεροπλάνου και οι υπάλληλοι τις έβαζαν στην "καρότσα" για να τις μεταφέρουν, έβγαλαν το κίτρινο αυτοκόλλητο και τις πήραν μαζί τους και κανείς δεν τους είπε τίποτα!
πιθανως στα εσωτερικα της χωρας να μη ειναι πολλα τα priority ακομα. οτι ειδα ηταν στο Φιουμιτσινο. εκει βεβαια το αυτοκολλητο που ειπες συνοδευοταν κ με καποιο χαρτακι (δεν ειδα καλα) που υποθετω θα ελεγχοταν με την επιβιβαση. θα το επιβεβαιωσω συντομα. δυστυχως...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
πιθανως στα εσωτερικα της χωρας να μη ειναι πολλα τα priority ακομα. οτι ειδα ηταν στο Φιουμιτσινο. εκει βεβαια το αυτοκολλητο που ειπες συνοδευοταν κ με καποιο χαρτακι (δεν ειδα καλα) που υποθετω θα ελεγχοταν με την επιβιβαση. θα το επιβεβαιωσω συντομα. δυστυχως...
Οι χειραποσκευες εχουν μετρηθει και περα απο το αυτοκολλητο του επιβατη υπαρχει και η λιστα των χειραποσκευων που εφυγαν απο την εξοδο και πανε στο αεροπλανο. Οι εξυπνακηδες ειναι μαλλον κουτοπονηροι και προφανως τους την ειπαν διακριτικα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι χειραποσκευες εχουν μετρηθει και περα απο το αυτοκολλητο του επιβατη υπαρχει και η λιστα των χειραποσκευων που εφυγαν απο την εξοδο και πανε στο αεροπλανο. Οι εξυπνακηδες ειναι μαλλον κουτοπονηροι και προφανως τους την ειπαν διακριτικα.
Δεν κάθονται εκείνη την ώρα που το αεροπλάνο θέλει 10 λεπτά για απογείωση να ασχοληθούν με τους 2-3 πονηρούς που σκίζουν το αυτοκόλλητο και τις παίρνουν μέσα πόσο μάλλον να μετράνε αποσκευές και να τσεκάρουν αυτοκόλλητα στο εισιτήριο του επιβάτη..Βέβαια αν το κάνουν 30 εξυπνάκηδες και πάμε στην παλιά κατάσταση που ήταν όλα τα ντουλάπια γεμάτα δεν ξέρω αν γίνουν πιο αυστηροί...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Οι χειραποσκευες ειναι καταμετρημενες και πηρα αυτοκολλητακι κατα την παραδοση εξω απο το αεροπλανο. Ειναι απιστευτα ευκολο να εντοπιστει ποιος δεν εδωσε χειραποσκευη απο τα αυτοκολλητακια που ξεμειναν Ουτε κανε κουτοπονηροι, μαλλον κουτοι οσοι δεν παρεδωσαν.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
κατά την επιβίβαση η αεροσυνοδός τσεκάρει την κάρτα επιβίβασης και βλέπει ποιος έχει priority και ποιος όχι οπότε σίγουρα θα τα "άκουσαν" αλλά εκείνη την ώρα για 2-3 δεν καθυστερείς την πτήση..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
κατά την επιβίβαση η αεροσυνοδός τσεκάρει την κάρτα επιβίβασης και βλέπει ποιος έχει priority και ποιος όχι οπότε σίγουρα θα τα "άκουσαν" αλλά εκείνη την ώρα για 2-3 δεν καθυστερείς την πτήση..
Σου λέω με σιγουριά ότι οι "απείθαρχοι" επιβάτες δεν "τα άκουσαν" από κανέναν. Ήμουν δίπλα και περίμενα κι εγώ ότι θα τους ανακαλύψουν, αλλά τίποτα. Επίσης, μου έκανε ακόμα περισσότερο εντύπωση γιατί πια αυτούς που έχουν προτεραιότητα τους πηγαίνουν πρώτους στο αεροσκάφος, οπότε στο λεωφορείο που φέρνει τους υπόλοιπους δεν υπάρχει κάποιος με προτεραιότητα. Άρα, όταν επιβιβάζονται "οι πολλοί" δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμία βαλίτσα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σου λέω με σιγουριά ότι οι "απείθαρχοι" επιβάτες δεν "τα άκουσαν" από κανέναν. Ήμουν δίπλα και περίμενα κι εγώ ότι θα τους ανακαλύψουν, αλλά τίποτα. Επίσης, μου έκανε ακόμα περισσότερο εντύπωση γιατί πια αυτούς που έχουν προτεραιότητα τους πηγαίνουν πρώτους στο αεροσκάφος, οπότε στο λεωφορείο που φέρνει τους υπόλοιπους δεν υπάρχει κάποιος με προτεραιότητα. Άρα, όταν επιβιβάζονται "οι πολλοί" δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμία βαλίτσα.
Ηταν γεμάτη η πτήση? Αν όχι τότε οντως μπορεί να μην ασχολήθηκαν. Επίσης πολλές φορές δεν μπαίνουν όλοι οι priority στο πρωτο λεωφορείο ειδικά αν φτάσουν αργα στην εξοδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom