Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ναι βρε, το διάβασα. Αυτά περί καθυστερήσεων κτλ δε μας αγγίζουν, θα αγοράζουμε κανένα κρασάκι πλέον. :D
Το ανέβασα ενημερωτικά, γιατί τωρα ξεκαθάρισε η Ryanair τα οφέλη της αποσκευής που κάνεις check in.
Μεχρι προχθές δεν ξεραμε τι θα ισχυει με τα υγρά και για το μεγεθος αυτης της αποσκευης και διαφωνούσαμε έντονα εδω μέσα...
Για τους ηλικιωμένους και για όσους δυσκολεύονταν να ανεβαζουν την χειραποσκευή στο αεροπλάνο αυτη η επιλογή θα τους αρέσει. Εσεις που ειστε νέα παιδιά ισως δεν θα την αξιοποιήσετε... ;)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σε μας αναφέρεσαι. :)
Όχι βέβαια!! Εσυ είσαι νιάτο!! :)
Σε μένα αναφερόμουν που εχω θέμα με τη μέση και δυσκολευόμουν να ανεβάσω τη χειραποσκευή...
Τώρα χαίρομαι που με 8 €/ διαδρομή θα την κάνω check in και θα παιρνω και τα υγρά που χρειάζομαι χωρις έννοια... :clap:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Απλά θα πρέπει να είναι εως 10 κιλά γιατί έχει έξτρα χρέωση.Μέχρι τώρα και 11 η 12 κιλά να ήταν
δεν την ζύγιζαν.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Τελικά για τις διαστάσεις της "wheelie bag" έχουμε κάποια εικόνα ??? Γιατί δεν έχω βρει κάτι απλά μόνο την "ονομασία"¨της !!! Επίσης για την τσάντα που μπορείς να μεταφέρεις πάνω αφού αυξήθηκαν οι διαστάσεις από 35 x 20 x 20cm σε 40 x 20 x 25cm ένα backpack το πέρνουμε (με μια μικρή συμπίεση !!!) . Ρωτάω γιατί δεν έχω ταξιδέψει με Ryan και σχεδιάζω κάτι προς Χριστούγεννα .
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τελικά για τις διαστάσεις της "wheelie bag" έχουμε κάποια εικόνα ??? Γιατί δεν έχω βρει κάτι απλά μόνο την "ονομασία"¨της !!! Επίσης για την τσάντα που μπορείς να μεταφέρεις πάνω αφού αυξήθηκαν οι διαστάσεις από 35 x 20 x 20cm σε 40 x 20 x 25cm ένα backpack το πέρνουμε (με μια μικρή συμπίεση !!!) . Ρωτάω γιατί δεν έχω ταξιδέψει με Ryan και σχεδιάζω κάτι προς Χριστούγεννα .
Για την αποσκευή των 10Kg που θα κανουμε check in δεν αναφέρει προς το παρόν απαιτούμενες διαστασεις και φαίνεται οτι την θεωρει κανονική αποσκευή. Στα FAQS δεν λεει κατι μεχρι στιγμής.
Για την μικρη χειραποσκευή άνετα παίρνεις ενα σακίδιο τύπου σχολικό polo (όχι τεράστιο) και όχι παραγεμισμένο. Με συμπίεση να χωραει στο κουτί μετρησης που θα εχουν στην πύλη.
Επειδή δεν εχει περιορισμό βάρους βάλε παπούτσια και νεσεσέρ με τα υγρά σου που ειναι βαριά...
Ποτέ μέχρι τωρα δεν εχουν ασχοληθεί με τις διαστάσεις του. Αρκει να μην χτυπάει στο μάτι λογω μεγέθους... ;)
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Βέβαια από ό,τι είδα δικαιούσαι μόνο μια δεκάκιλη αποσκευή, κρίμα θα εξυπηρετούσε και μια δεύτερη... (καλά κατά τ' άλλα το όλο θέμα είναι να βγάλει κι άλλα λεφτά η εταιρεία, αυτά περί καθυστερήσεων είναι αστεία....τον τελευταίο ένα χρόνο κάνει ό,τι μπορεί για να βγάλει κι άλλα λεφτά, με το να χωρίζει τις θέσεις, με το checkin κλπ)...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Αγοράζω κατά τη διάρκεια της κράτησης priority boarding και δικαιούμαι να πάρω μαζί μου 10κιλη χειραποσκευη διαστασεων 55χ40χ20.

Μετά μπορώ να αγοράσω μία 10κιλη με 10 ευρώ;

Ρωτάω γιατί έτσι βγαίνει φθηνότερα η 20κιλη βαλίτσα κατά 9 ευρώ, αν την αγόραζα τη στιγμή της κράτησης και κατά 31 αν την προσέθετα μετά την κράτηση.
Τελικά δεν γίνεται. Είτε αγοράζεις την 10κιλη είτε το priority. Και στην αγορά αποσκευών έχει μόνο την 20κιλη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ξέραμε απολύτως.
Κάποιοι το ξέραμε και το υπερασπιστήκαμε εξαρχής και κάποιοι το αμφισβήτησαν γιατί δεν πίστευαν ότι θα αντιμετωπίζονταν πλέον η χειραποσκευή τους ως κανονική βαλίτσα που παραδίδεται στο check in desk και συνεπώς θα ισχύουν οι γνωστοί όροι μεταφοράς υγρών... :)
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Για να ανακεφαλαιώσουμε ( Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος!)
Από 1/11/2018 θα ισχύει :
1) ΔΩΡΕΑΝ στην καμπίνα μόνο μία ''μικρή'' χειραποσκευή διαστάσεων 40Χ 20 Χ 25 εκατοστών.
2) Με ''priority'' κόστους 6€ , στην καμπίνα μία '' μεγάλη'' χειραποσκευή διαστάσεων 55Χ 40 Χ 20 εκατοστών και βάρους εώς 10 κιλών (ισχύει για τους 95 πρώτους που θα έχουν priority)
3) Αφού εξαντληθούν τα priority , οι επόμενοι θα πληρώνουν 8€ ανά αποσκευή ( βάρους εως 10 κιλά και οποιονδήποτε διαστάσεων) ,θα την παραδίδουν στο check-in και θα την παραλαμβάνουν από τον κυλιόμενο ιμάντα στις αφίξεις( η οποία θα αντιμετωπίζεται σαν όλες τις υπόλοιπες παραδοτέες αποσκευές).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom