Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Δεν ξέρω αν είχες αγοράσει προτεραιότητα η όχι, αλλά αυτά ισχύουν τώρα:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χειραποσκευή-ryanair.37873/page-75#post-725484
Τί προτεραιότητα, καλέ; Για έξοδα είμαστε; Όπως είναι το εισιτήριο! Ούτε επιλογή θέσης, ούτε check-in από νωρίς, ούτε καν το €1 που ζητάνε για donation… Εντελώς "τσίπης", "γύφτουλας", μιλάμε! :D
Μα... αυτό είδα και θεώρησα καλό να επέμβω, για να διευκρινίσω, με την πρόσφατη εμπειρία μου! Τώρα... αν άλλαξαν τα πράγματα μέσα σε αυτές τις 3 βδομάδες, τί να πώ;...
(...πέρα από ένα μεγάλο "ΘΕΝΚΣ", επειδή, τον άλλο μήνα ξαναπετάω με RyanAir, οπότε θα μου χρειαστεί!) :)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Τί προτεραιότητα, καλέ; Για έξοδα είμαστε; Όπως είναι το εισιτήριο! Ούτε επιλογή θέσης, ούτε check-in από νωρίς, ούτε καν το €1 που ζητάνε για donation… Εντελώς "τσίπης", "γύφτουλας", μιλάμε! :D
Μα... αυτό είδα και θεώρησα καλό να επέμβω, για να διευκρινίσω, με την πρόσφατη εμπειρία μου! Τώρα... αν άλλαξαν τα πράγματα μέσα σε αυτές τις 3 βδομάδες, τί να πώ;...
(...πέρα από ένα μεγάλο "ΘΕΝΚΣ", επειδή, τον άλλο μήνα ξαναπετάω με RyanAir, οπότε θα μου χρειαστεί!) :)
Η πολιτικη ειναι ξεκαθαρη. Μια χειραποσκευη. Ας μην μπερδευουμε τον κοσμο. Και προσοχη γιατι την επομενη φορα μπορει να σε χρεωσουν. Και το γνωστο "ετσι ταξιδευω παντα" δεν πιανει.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Η πολιτικη ειναι ξεκαθαρη. Μια χειραποσκευη. Ας μην μπερδευουμε τον κοσμο. Και προσοχη γιατι την επομενη φορα μπορει να σε χρεωσουν. Και το γνωστο "ετσι ταξιδευω παντα" δεν πιανει.
Δεν πρόσεξες τί είπα: "Έτσι ταξιδεύω πάντα με RyanAir"... Που σημαίνει:
Δύο φορές που έχω ταξιδέψει, μέχρι τώρα, με τη συγκεκριμένη εταιρεία (μία Αθήνα - Αϊντχόβεν - Αθήνα, πριν από 20 μέρες και μία Αθήνα - Μπρατισλάβα - Αθήνα, πριν από 10 μήνες) πάντα ταξιδεύω με ένα σακίδιο πλάτης και μία τσάντα λάπτοπ. Θα μου πεις, τώρα, ότι την έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές. Ε, τί να κάνουμε; Τόσες χρειάστηκε. Πάντως, το "ποσοστό επιτυχίας" μου, να το πούμε κι έτσι (ή "κωλοφαρδίας" μου, για κάποιους άλλους) είναι 100%.
Εάν δεν με πιστεύεις, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;
Στις 14 του αλλουνού, πετάω πάλι, τρίτη φορά με RyanAir. Θες να τραβάω ένα βιντεάκι, τον εαυτό μου, όταν θα δίνω το boarding pass, για να δεις με τί αποσκευές ταξιδεύω και περνάω, "πάντα";
Ή μήπως, να κάνουμε το άλλο;
Φιλαράκι!: Ναι... εσύ που ταξιδεύεις! Πάρε μαζί σου και μια τσάντα λάπτοπ… Κι αν στη χρεώσουνε, θα σου πληρώσω εγώ, όσα έδωσες παραπάνω, να πας και νά' ρθεις!
Δεν έχω πολλά posts εδώ μέσα απαντώντας σε κόσμο, γιατί δεν έχω πολλές εμπειρίες... Να είσαι σίγουρος/η, όμως, ότι, άμα λέω / συμβουλεύω / προτείνω κάτι, δεν το λέω "στα κουτουρού"... θα το πω από προσωπική εμπειρία και μόνο!
Ευχαριστώ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Δεν πρόσεξες τί είπα: "Έτσι ταξιδεύω πάντα με RyanAir"... Που σημαίνει:
Δύο φορές που έχω ταξιδέψει, μέχρι τώρα, με τη συγκεκριμένη εταιρεία (μία Αθήνα - Αϊντχόβεν - Αθήνα, πριν από 20 μέρες και μία Αθήνα - Μπρατισλάβα - Αθήνα, πριν από 10 μήνες) πάντα ταξιδεύω με ένα σακίδιο πλάτης και μία τσάντα λάπτοπ. Θα μου πεις, τώρα, ότι την έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές. Ε, τί να κάνουμε; Τόσες χρειάστηκε. Πάντως, το "ποσοστό επιτυχίας" μου, να το πούμε κι έτσι (ή "κωλοφαρδίας" μου, για κάποιους άλλους) είναι 100%.
Εάν δεν με πιστεύεις, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;
Στις 14 του αλλουνού, πετάω πάλι, τρίτη φορά με RyanAir. Θες να τραβάω ένα βιντεάκι, τον εαυτό μου, όταν θα δίνω το boarding pass, για να δεις με τί αποσκευές ταξιδεύω και περνάω, "πάντα";
Ή μήπως, να κάνουμε το άλλο;
Φιλαράκι!: Ναι... εσύ που ταξιδεύεις! Πάρε μαζί σου και μια τσάντα λάπτοπ… Κι αν στη χρεώσουνε, θα σου πληρώσω εγώ, όσα έδωσες παραπάνω, να πας και νά' ρθεις!
Δεν έχω πολλά posts εδώ μέσα απαντώντας σε κόσμο, γιατί δεν έχω πολλές εμπειρίες... Να είσαι σίγουρος/η, όμως, ότι, άμα λέω / συμβουλεύω / προτείνω κάτι, δεν το λέω "στα κουτουρού"... θα το πω από προσωπική εμπειρία και μόνο!
Θελω.
Πιστευω τρελα στα στατιστικα "μου τυχε 2 στα 2 = 100% σιγουρο παντα".
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Θελω.
Πιστευω τρελα στα στατιστικα "μου τυχε 2 στα 2 = 100% σιγουρο παντα".
Είπα "ταξιδεύω πάντα έτσι, με RyanAir"... οπότε έχω 100% ποσοστό επιτυχίας - εννοείται "πάντα, μέχρι τώρα"... Έχει, διαφορά, πώς να το κάνουμε; :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ούτε καν,η μια ήταν πριν δέκα μήνες άρα με την παλιά πολιτική.
Και ουτε καν 1. Διαβασε το ποστ 873. Η πολιτικη ειχε (κ εχει ακομα ως τις 7/1) μια κλιμακωση. Μετα τις 7/1 να σας δω...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Δεν πρόσεξες τί είπα: "Έτσι ταξιδεύω πάντα με RyanAir"... Που σημαίνει:
Δύο φορές που έχω ταξιδέψει, μέχρι τώρα, με τη συγκεκριμένη εταιρεία (μία Αθήνα - Αϊντχόβεν - Αθήνα, πριν από 20 μέρες και μία Αθήνα - Μπρατισλάβα - Αθήνα, πριν από 10 μήνες) πάντα ταξιδεύω με ένα σακίδιο πλάτης και μία τσάντα λάπτοπ. Θα μου πεις, τώρα, ότι την έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές. Ε, τί να κάνουμε; Τόσες χρειάστηκε. Πάντως, το "ποσοστό επιτυχίας" μου, να το πούμε κι έτσι (ή "κωλοφαρδίας" μου, για κάποιους άλλους) είναι 100%.
Εάν δεν με πιστεύεις, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;
Στις 14 του αλλουνού, πετάω πάλι, τρίτη φορά με RyanAir. Θες να τραβάω ένα βιντεάκι, τον εαυτό μου, όταν θα δίνω το boarding pass, για να δεις με τί αποσκευές ταξιδεύω και περνάω, "πάντα";
Ή μήπως, να κάνουμε το άλλο;
Φιλαράκι!: Ναι... εσύ που ταξιδεύεις! Πάρε μαζί σου και μια τσάντα λάπτοπ… Κι αν στη χρεώσουνε, θα σου πληρώσω εγώ, όσα έδωσες παραπάνω, να πας και νά' ρθεις!
Δεν έχω πολλά posts εδώ μέσα απαντώντας σε κόσμο, γιατί δεν έχω πολλές εμπειρίες... Να είσαι σίγουρος/η, όμως, ότι, άμα λέω / συμβουλεύω / προτείνω κάτι, δεν το λέω "στα κουτουρού"... θα το πω από προσωπική εμπειρία και μόνο!
Ευχαριστώ...
Δηλαδη βρισκεις λογικο να συμβουλευσεις καποιον να παραβει την πολιτικη μιας αεροπορικης με κινδυνο να χρεωθει, επειδη πεταξες δυο φορες χωρις να σε χρεωσουν (κακως) γιατι εκαναν τα στραβα ματια (δεν ειναι ηλιθιοι)? Και τι θα κανεις εσυ αν την επομενη ή σε τρεις φορες απο τωρα σε χρεωσουν? Ελεος δηλαδη, 6 € κοστιζει η προτεραιοτητα, 12 σε συνολο, τι να πω πια...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να ρισκάρει. Πάντως σε διάφορες πτήσεις μου έχει τύχει να περνάω και εγώ με βαλίτσα υπερβαρη 15+ κιλά εντός διαστασεων και σακίδιο πλάτης 10+ κιλών, σε άλλη πτήση ήταν υπερβαρη και με υποχρεωσαν να την παραδώσω χωρίς χρέωση, σε άλλη πτήση ζυγιζαν και ευτυχώς ήμουν στα 9,5 κιλά μιας και ήταν πτήση αναχώρησης που πάντα είμαι εντός ορίων, αλλά γενικά έχω δει πολλούς να πληρώνουν πενηνταρικα και τα πράγματα γενικά δυσκόλεψαν... Πλέον δεν πολυρισκαρω αγοράζω προτεραιότητα διότι 1 φορά να σε χρεώσουν πληρώνεις και για τις υπόλοιπες που γλύτωσες. ...
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Εγώ άλλη απορία έχω.
Πως γίνεται να βάζετε 15+ κιλά στη βαλίτσα των σχεδόν 40- λίτρων. Βιβλία κουβαλάτε;
Ποτέ, ακόμα και με στρίμωγμα δεν κατάφερα να ξεπεράσω το όριο των 10 κιλών με ρούχα 2-3ημέρου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ άλλη απορία έχω.
Πως γίνεται να βάζετε 15+ κιλά στη βαλίτσα των σχεδόν 40- λίτρων. Βιβλία κουβαλάτε;
Ποτέ, ακόμα και με στρίμωγμα δεν κατάφερα να ξεπεράσω το όριο των 10 κιλών με ρούχα 2-3ημέρου.
Λίγο πρόβειο κεμπάπ, λιγα παϊδάκια, λιγο κεφαλοτύρι μαζεύονται τα κιλά μη νομίζεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom