Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Έχω μια απορία σχετικά με τη μικρή βαλίτσα των 10 κιλών που μπαίνει στο baggage. Μπορώ αντί αυτής να βάλω χαρτοκιβωτιο; Εννοείται στις επιτροπομενες διαστάσεις και βάρος
 

dmtrs

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μακριά απο εδώ!
Αν και έχει απαντηθεί πολλές φορές μπορείς να διαβάσεις τι λέει εδώ η εταιρεια https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...baggage/nea-notitkin-attokeuwv-atti-noeubpiou
Οπότε για να το επιβεβαιώσουμε:

Εάν δεν έχεις priority, δεν μπορεις πλέον να πάρεις βαλίτσα καμπίνας 10kg ούτε με παράδοση για να παει κάτω;
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν έχεις priority, μπορείς να πάρεις 10κιλη στην καμπίνα.
Αν δεν έχεις, μπορείς να πάρεις 10κιλη μόνο για κάτω (το link που έστειλες).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν έχεις priority, μπορείς να πάρεις 10κιλη στην καμπίνα.
Αν δεν έχεις, μπορείς να πάρεις 10κιλη μόνο για κάτω (το link που έστειλες).
αυτοι μας δουλευουν..12 € priority κ χειραποσκευη 10κιλων, ενω η ιδια αν παει κατω 20€..μα ποιος δεν θα την παρει μαζι του?
IMG_20191004_130157.jpg
 

dmtrs

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μακριά απο εδώ!
Αν έχεις priority, μπορείς να πάρεις 10κιλη στην καμπίνα.
Αν δεν έχεις, μπορείς να πάρεις 10κιλη μόνο για κάτω (το link που έστειλες).
Στο link αφήνει να εννοηθεί πως χωρίς priority πρέπει να πληρώσεις "παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών" για να την δώσεις για κάτω.

Η το έχουν έτσι επίτηδες για να τα τσιμπάνε εκ των προτέρων;

*οπότε πρέπει να πληρώσεις η το ένα η το άλλο.. ;)
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αυτοι μας δουλευουν..12 € priority κ χειραποσκευη 10κιλων, ενω η ιδια αν παει κατω 20€..μα ποιος δεν θα την παρει μαζι του?
View attachment 281938
Yeap, αυτό άλλαξε πριν κάνα δίμηνο κι ευτυχώς το παρατήρησα κι εγώ.
Παλαιότερα είχες την ευκολία να κλείσεις για μικρό ταξίδι ένα απλό εισιτήριο με το μικρό backpack. Όταν έφταναν οι μέρες, αν έβλεπες ότι δεν σου έφτανε, προσέθετες priority ή 10κιλη για κάτω με τα ίδια λεφτά αν είχε εξαντληθεί το priority. Πλέον αν εξαντληθεί το priority, για τον ίδιο όγκο δίνεις αναγκαστικά παραπάνω.

Στο link αφήνει να εννοηθεί πως χωρίς priority πρέπει να πληρώσεις "παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών" για να την δώσεις για κάτω.

Η το έχουν έτσι επίτηδες για να τα τσιμπάνε εκ των προτέρων;

*οπότε πρέπει να πληρώσεις η το ένα η το άλλο.. ;)
Αν θες 10κιλη (55x40x20) γενικά, πρέπει να πάρεις είτε priority είτε 10κιλη παραδοτέα.
Αν θες 10κιλη στην καμπίνα πρέπει να πάρεις priority.
Επίσης (αν θυμάμαι καλά) μπορείς να διαλέξεις να αγοράσεις μόνο 1 από τα 2, δεν μπορείς να πάρεις και priority και παραδοτέα 10κιλή (σύνολο 2 10κιλες δηλαδή).

Πλέον, λόγω του παραπάνω, ο μόνος λόγος να δώσεις περισσότερα λεφτά για παραδοτέα 10κιλη αντί priority είναι αν θες να μεταφέρεις υγρά ή την πάτησες και έχει εξαντληθεί το priority για την πτήση σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η το έχουν έτσι επίτηδες για να τα τσιμπάνε εκ των προτέρων;
ακριβως. δεν θελουν παραδοτεες 10 κιλων καθολου. επιφαση ειναι η "προσφορα" τους. να μην καθυστερουν καθολου στα αεροδρομια, το μικροτερο δυνατο turnaround.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης (αν θυμάμαι καλά) μπορείς να διαλέξεις να αγοράσεις μόνο 1 από τα 2, δεν μπορείς να πάρεις και priority και παραδοτέα 10κιλή (σύνολο 2 10κιλες δηλαδή)..
δεν θυμασαι καλα.. (καρυδια για τη μνημη, ειναι κ η εποχη τους, 10 κιλα μαζεψα σημερα μονο)
IMG_20191004_131644.jpg
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σωστός, τωρά παρατήρησα ότι κι εμένα που δινεί την επιλογή σε πτήσεις που έχω βάλει priority, κάποια στιγμή ανάμεσα στις αλλαγές της πολιτικής είχε ισχύσει κι αυτό πάντως.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ναι τα έχω διαβάσει αυτά γι αυτο κ έστειλα εδώ πέρα να μου εξηγήσουν.. Η βαλίτσα των 10 κιλών πρέπει να έχει αυτές ΜΌΝΟ τις διαστάσεις? 55χ40χ20?
Οχι φυσικά! Οι διαστάσεις 55x40x20 είναι οι μέγιστες επιτρεπόμενες. Οτιδήποτε λίγοτερο, εννοείται επιτρέπεται...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
αυτοι μας δουλευουν..12 € priority κ χειραποσκευη 10κιλων, ενω η ιδια αν παει κατω 20€..μα ποιος δεν θα την παρει μαζι του?
View attachment 281938
Αν στα βγάζει και τα δύο, προφανώς δεν έχει νόημα. Η επιλογή όμως priority + 10 κιλη = 12€ εξαντλείται γρήγορα γιατί τα priority εισιτηρια είναι συγκεκριμένος αριθμός (δε θα 'χε νόημα αλλιώς αν όλα τα εισιτηρια της πτήσης ήταν priority). Οπότε το μόνο που σου μένει να επιλέξεις μετά, είναι η επιλογή 10κιλής με παράδοση για 20€. Μου έχει τύχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom