EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
100ml το μάξιμουμ η κάθε συσκευασία υγρού και μέχρι 1000 ml στο σύνολο.

Υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία. Οι συσκευασίες αυτές θα πρέπει να χωρούν σε μία διαφανή επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου. Επιτρέπεταιμία μόνο τέτοια σακούλα ανά επιβάτη, που θα πρέπει να είναι κλειστή και θα παραδίδεται ξεχωριστά στον Έλεγχο Χειραποσκευών για εξέταση.
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επίσης, η επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα διατίθεται σε όλα τα αεροδρόμια της Ελλάδος?
Και τέλος, κασκόλ, σκούφος, γάντια επιτρέπονται ή θεωρούνται extra?

Ευχαριστώ πολύ!
Όπως στα λέει ο Μάκης.. κασκόλ και τα συναφή μπορείς να φοράς άνετα (και αν θυμάμαι καλά μπορείς να κρατάς και ομπρέλα).
Τη διάφανη σακούλα πολύ σπάνια έχω δει να την διαθέτουν στον έλεγχο. Καλύτερα αν μπορείς να την προμηθευτείς από πριν. Πριν λίγες μέρες που πέταξα από Ελ.Βεν. μόνο με χειραποσκευή και δεν είχα σακούλα, έκαναν έλεγχο στη βαλίτσα μου και μου έβαλαν εκείνοι σε σακούλα τα υγρά που είχα στο νεσεσέρ μου. Αν θες να γλιτώνεις την καθυστέρηση και τον επιπλέον έλεγχο πρέπει να τα έχεις ήδη έστω σε άλλη σακουλίτσα και να τα βγάζεις από τη χειραποσκευή πριν το σκανάρισμα για να τα δουν ξεχωριστά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
να τα βγάζεις από τη χειραποσκευή πριν το σκανάρισμα για να τα δουν ξεχωριστά.
Εγώ ποτέ δεν τα βγάζω και σχεδόν ποτέ δεν ζήτησαν να τα ελέγξουν. Και τις περισσότερες φορές δεν είναι ούτε κάν σε σακουλάκι.
Μην τρελλαίνεστε, λοιπόν, αν δεν βρείτε το "ειδικό" σακουλάκι. Ένα διαφανές (κι ας είναι και με φερμουάρ) μια χαρά κάνει τη δουλειά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μην τρελλαίνεστε, λοιπόν, αν δεν βρείτε το "ειδικό" σακουλάκι. Ένα διαφανές (κι ας είναι και με φερμουάρ) μια χαρά κάνει τη δουλειά.
Αυτό είπα και γω, έστω και σε αλλο σακουλάκι για να μη ψάχνουν εκείνη την ώρα. Και μένα αρκετές φορές δε μου έλεγξαν καν τη χειραποσκευή ενώ είχα υγρά σε μικρές συσκευασίες μέσα (γιαυτο πήγα άνετη και τη τελευταία φορά) αλλά ανά διαστήματα τα πράγματα γίνονται πιο αυστηρά. Τη προηγούμενη βδομάδα έλεγξαν τις βαλίτσες μας και τις γυναικείες τσάντες μας και τα έβαλαν όλα χώρια. Η κοπέλα εκεί μου είπε για να μη περνάμε έξτρα έλεγχο να τα έχουμε από πριν σε σακούλα χωριστά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Και,επιπλεον,να τονισω οτι και οι κρεμες θεωρουνται υγρα και παντα κοιταζουν τι ποσοτητα γραφει η συσκευασια,οχι οτι μεσα ειναι μιση η ποσοτητα απο την αρχικη....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μην τρελλαίνεστε, λοιπόν, αν δεν βρείτε το "ειδικό" σακουλάκι. Ένα διαφανές (κι ας είναι και με φερμουάρ) μια χαρά κάνει τη δουλειά.
Θα συμφωνήσω. τα ειδικά σακουλάκια, που είναι δωρεάν είναι τελείως ψεύτικα, σκίζονται αν βάλεις υγρά ενός λίτρου συνολικά. Κατέληξα σε επαναχρησιμοποιούμενο με φερμουάρ.
 

kiki13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ρε παιδιά βοηθήστε με κι εμένα γιατι έχω μπερδευτεί! Πετάω για Βερολινο στις 16 με easyjet και εκανα ηλεκτρονικά check. Έχω πληρώσει όμως για άλλες 2 βαλίτσες. Αυτές πού θα τις παραδώσω και πώς φαίνεται ότι τις έχω πληρώσει; Στο boarding pass δεν γράφει κάτι και δεν είχε κάτι επιπλέον να εκτυπώσω για τις βαλίτσες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
οι βαλίτσες δεν φαίνονται στο boarding, αλλά μην ανησυχείς,θα τις παραδόσεις στο γκισέ της aesyjet και αυτοί είναι ενημεροι.
 

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
δηλαδη ας πουμε υγρα φακων μεγαλη συσκευασια κραγιον αποσμητικα κτλπ θα τα βαλω σε διαφανη σακουλιτσα?
 

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
χμμμ και σαμπουαν να φανταστω το ιδιο ε? αα και για υγρο πιανονται και τα υγρα μαντιλακια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom