Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για χρεωστική δεν ξερω , αλλά εδινα την πιστωτικη μου (Visa ) στα ταμεια σε τραπεζες και ανταλακτηρια και μου εδιναν μετρητά .
Προσεξε μόνο το μηνιαιο όριο σου σε μετρητά .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Θα βγάλω το Βαραδερο και θα δω αν μπορώ να βαλω δύο μέρες στο Vinales, ανάλογα και με τα δρομολογια. Εναλλακτικά θα αφιερώσω περισσοτερες μέρες Τρινιδαδ και Σιενφουεγος.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, δεν υπάρχει λόγος να έχω μαζί μου δολάρια ε; Επίσης ισχύει ακόμα οτι δίνοντας χρεωστικη κάρτα (που χρησιμοποιειται και στα ΑΤΜ) μπορούν να σου δωσουν μετρητα;

Α! Και κατι ακόμα. Από το αεροδρόμιο για Αβάνα απ οτι είδα δεν έχει λεωφορείο. Υπάρχουν κι εκεί συλλογικά ταξί που μπορεις να μοιραστεις με άλλους για να σε πανε στην πολη;
Αν φερεις δολαρια, θα πληρωσεις 10% εξτρα φορο, αστα σπιτι. Απο το αεροδρομιο μονο ταξι, η εναλλακτικη ειναι 20' περπατημα και 2 αλλαγες colectivos, πολυπλοκο για καποιον που παει πρωτη φορα. Βρες καποιον συνεπιβατη να μοιραστειτε το ταξι, δεν ειναι δυσκολο
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κάτι λίγο πιο άσχετο! Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σχετικά με το τι μπορείς να πάρεις μαζί σου από Κούβα? Για παράδειγμα, σκέφτομαι να αγοράσω μία κούτα με καπνό από αεροδρόμιο και σίγουρα πούρα κλπ από Κούβα. Παίζει να χω θέμα με την ποσότητα? Ισχύει μήπως κάτι τέτοιο και για το ρούμι?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και κάτι λίγο πιο άσχετο! Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σχετικά με το τι μπορείς να πάρεις μαζί σου από Κούβα? Για παράδειγμα, σκέφτομαι να αγοράσω μία κούτα με καπνό από αεροδρόμιο και σίγουρα πούρα κλπ από Κούβα. Παίζει να χω θέμα με την ποσότητα? Ισχύει μήπως κάτι τέτοιο και για το ρούμι?
Καπνο δε θα βρεις ευκολα στην κουβα. 50 πουρα κ 2 λιτρα ρουμι μπορεις να βαλεις στην ελλαδα. Το ρουμι οχι χειραποσκευη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αμα καπνιζεις στριφτά στη Κουβα σε κοιτανε περιεργα και πιστευουν οτι εισαι χασικλου ....καπνο δεν βρηκα να πουλιεται πουθενά .
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αμα καπνιζεις στριφτά στη Κουβα σε κοιτανε περιεργα και πιστευουν οτι εισαι χασικλου
Αχαχα! Αλήθεια; όχι καπνό θελω να πάρω από το αεροδρόμιο της Αθήνας επειδή είναι πολυ οικονομικοτερος από οτι στην Ελλάδα.
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Θα βγάλω το Βαραδερο και θα δω αν μπορώ να βαλω δύο μέρες στο Vinales, ανάλογα και με τα δρομολογια. Εναλλακτικά θα αφιερώσω περισσοτερες μέρες Τρινιδαδ και Σιενφουεγος.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, δεν υπάρχει λόγος να έχω μαζί μου δολάρια ε; Επίσης ισχύει ακόμα οτι δίνοντας χρεωστικη κάρτα (που χρησιμοποιειται και στα ΑΤΜ) μπορούν να σου δωσουν μετρητα;

Α! Και κατι ακόμα. Από το αεροδρόμιο για Αβάνα απ οτι είδα δεν έχει λεωφορείο. Υπάρχουν κι εκεί συλλογικά ταξί που μπορεις να μοιραστεις με άλλους για να σε πανε στην πολη;
ναι, από όσο έχω διαβάσει με 20 CUC θα βρεις συλλογικό ταξί...μην πληρωσεις 30CUC
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Καπνο δε θα βρεις ευκολα στην κουβα. 50 πουρα κ 2 λιτρα ρουμι μπορεις να βαλεις στην ελλαδα. Το ρουμι οχι χειραποσκευη.
Αυτό με το ρούμι ισχύει αλλά τηρείται;Εγώ πήρα μαζί μου 5 μπουκάλια...
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτό με το ρούμι ισχύει αλλά τηρείται;Εγώ πήρα μαζί μου 5 μπουκάλια...
Ισχυει για όλα τα ποτά σχεδον σε όλα τα τελωνεία ειναι 2 μπουκαλια , απλά ησουν τυχερος .Και τα τσιγαρα ειναι 200 , αλλά πάντα φερνω περισσοτερα απο Κουβα .
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Προχθες που γυρνουσαμε απο Κουβα σταματησαν τον φιλο μου για ελεγχο στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης.Ειχε μαζι του 2 κουτια πουρα των 25 και ενα των 10 και 2 κουτες τσιγαρα.
Οι τελωνιακοι του ειπαν οτι δικαιουται μεχρι 50 τσιγαρα και οτι τα πουρα πανε σε αλλη κατηγορια και υπολογιζονται με το μεγεθος και οτι δικαιουται πολυ λιγοτερα.Στο τελος πληρωσε προστιμο μονο για τα τσιγαρα 36 ευρω.
Αν καποιος θελει καζα για το Σιενφουεγκος εχω να του δωσω το e-mail απο μια που εκλεισα οταν ηρθε ο φιλος μου.Εχει 4 δωματια για νοικιασμα,μεγαλα και αξιοπρεπεστατα και ειναι πολυ κοντα στην Μαλεκον.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν καποιος θελει καζα για το Σιενφουεγκος εχω να του δωσω το e-mail απο μια που εκλεισα οταν ηρθε ο φιλος μου.Εχει 4 δωματια για νοικιασμα,μεγαλα και αξιοπρεπεστατα και ειναι πολυ κοντα στην Μαλεκον.
Εγω ενδιαφέρομαι, αλλά το θέλω μόνο για ένα βράδυ και θα μαι μόνη μου. Λες να υπάρχει πρόβλημα. Αν οχι μπορείς να μου το στειλεις σε pm?

Εγω ενδιαφέρομαι, αλλά το θέλω μόνο για ένα βράδυ και θα μαι μόνη μου. Λες να υπάρχει πρόβλημα. Αν οχι μπορείς να μου το στειλεις σε pm?
Επισης στο Trinidad σε ποιο σημειο αξιζει να μείνει κανείς;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom